www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N maja 26, 2024 11:34 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 16, 2008 9:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Lisie a co jest złego w modlitwie wznoszonej do Pana Jezusa,, nie rozumiem ???

Byłoby coś niewłaściwego, gdyby Jezus był stworzeniem. Lecz jest Panem i Bogiem. Ty, jak rozumiem, modlisz się do Jezusa, którego uważasz za stworzenie Boże?
Cytuj:
Tak , jako LOGOS inaczej zamysł boży

A co to znaczy zamysł Boży? Bezosobowa myśl?

J 8:58 BT "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem."

"Ja jestem". Dociera do Ciebie, kim jest Syn, zanim pojawił się na ziemi?
Kim jest, a nie czym jest.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 16, 2008 9:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Ja tak tylko orientacyjnie... Agnostyku i Henryku. Czy wasze milczenie w stosunku do moich ostatnich postów mam uznać za zakończenie rozmowy czy też niechcący przeoczyliście moje wypowiedzi?

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 16, 2008 10:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Tak, jako LOGOS inaczej zamysł boży, Bóg jest ponad czasem,On ustala co jest początkiem wszystkiego, chociaż w chronologii czasu z ludzkiego punktu widzenia wygląda to zupełnie inaczej ponieważ czas jest dla nas wyznacznikiem zaistniałych zdarzeń, ale Pan Bóg spośród zdarzeń wybiera co jest początkiem wszystkiego, rozumiesz?

Rozumiem, że nie czytasz Pisma. Logos był na początku u Boga i był Bogiem [Jan 1:1]. Zamysł Boży jest Bogiem? To jakieś kuriozum. :roll:

Henryk napisał(a):
Czy ci synowie Boży wymienieni poniżej należą także do jedności złożonej i są Bogami
Hioba 1,6 Zdarzyło się pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stanąć przed Panem, że i szatan też poszedł z nimi.
Hioba 2,1 Pewnego dnia, gdy synowie Boży udawali się, by stawić się przed Panem, poszedł i szatan z nimi, by stanąć przed Panem.

Ci synowie Boży są aniołami. W przeciwieństwie do Syna Bożego nie są Jednorodzonymi Synami Bożymi i nie stworzyli nieba i ziemi. Nie byli nigdy równi Bogu ani nie byli w postaci Bożej [Flp. 2:6-7]. Nie ściemniaj.

Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Gdzie Ty to wszystko wyczytałeś?

Pan Bóg stwarzając wszechświat wprowadził harmonię do chaosu. To i to można opisać matematycznie. Podziwiam Stwórcę.

To nie jest odpowiedź na moje pytanie. Podaj mi fragmenty, gdzie wyczytałeś takie rzeczy. Twoje odpowiedzi nie na temat niczego do dyskusji nie wnoszą.

Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Jedna z Osób Boga wcieliła się w ludzkie ciało i wtedy Syn Boży stał się również Synem Człowieczym

Czy Ty rozumiesz, to co mówisz, bo ja w ogóle tego nie rozumiem .

Ty NIE CHCESZ tego PRZYJĄĆ, bo ja nie piszę rzeczy niezrozumiałych i nie napisałem również, że całkowicie ogarniam naturę Boga. Ale przyjmuję to, co jest napisane. Natomiast Ty sam próbujesz zrozumieć Boga i przykroić Go do swoich wyobrażeń, dlatego nie przyjmujesz biblijnego nauczania o Bogu, który jest jednością złożoną. Widzę, że kluczysz, uciekasz i nie odpowiadasz na postawione pytania. Ponownie proszę, żebyś ustosunkował się do konkretnych fragmentów Pism, które podałem w poprzednich postach. - w sumie nie odpowiedziałeś konkretnie na fragmenty o JHWH posyłanym przez JHWH, ani na jakiej podstawie traktujesz symbolicznie fragmenty, o których była mowa [Zach 14; Psalm 110]. Zacytowałem również oryginał Zach. 12:10 przetłumaczony dosłownie, gdzie jest napisane o przebitym JHWH. Gdzie są Twoje odpowiedzi?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 7:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Przebudzony75 napisał(a):
Ja tak tylko orientacyjnie... Agnostyku i Henryku. Czy wasze milczenie w stosunku do moich ostatnich postów mam uznać za zakończenie rozmowy czy też niechcący przeoczyliście moje wypowiedzi?


Drogi przebudzony - nie pominąłem i nie przeoczyłem - po prostu jakoś nie mam sił do inntelektualnych wygibasów na podstawie Pism.

Pozdrawiam cieplutko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 4:59 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Wawelski napisał(a):
Wujciu, przecież wersety były juz cytowane - czy mógłbyś zinterpretować poniższe wersety:

"I rzekł JHWH Bogowie [JHWH elohim]: Oto człowiek stał się taki jakk JEDEN Z NAS: zna dobro i zło" [I Mojż. 3:22]

"I usłyszałem głos Adonai mówiącego: Kogo MAM posłać? Kto by NAM poszedł?" [Iz. 6:8 BT]

"Zaprawdę JEST BOGOWIE [elohim], który sądzi na ziemi" [Ps. 58:12]

nie odwołując się do koncepcji współistotności Osób? Współistotność jest terminem technicznym, który możesz zamienić na inny, jeśli znajdziesz jakiś lepszy.

Żeby się nie odwołac do terminu " współistotny " najpierw musiałbym wiedziec co on oznacza. Otóż to nie jest prawdą, iż termin " współistotny" jest terminiem technicznym. Termin ten jest o tyle ważny, iż posługuje się nim doktryna Trójcy. Nie za bardzo jest wiadomym skąd on się wziął i co oznacza. Dlaczego dla zinterpretowania ww. wersetów mam się posługiwac terminem, co do którego nie wiadomo co oznacza ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 5:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Wawelski napisał(a):
Wujciu, przecież wersety były juz cytowane - czy mógłbyś zinterpretować poniższe wersety:

"I rzekł JHWH Bogowie [JHWH elohim]: Oto człowiek stał się taki jakk JEDEN Z NAS: zna dobro i zło" [I Mojż. 3:22]
"I usłyszałem głos Adonai mówiącego: Kogo MAM posłać? Kto by NAM poszedł?" [Iz. 6:8 BT]
"Zaprawdę JEST BOGOWIE [elohim], który sądzi na ziemi" [Ps. 58:12]

nie odwołując się do koncepcji współistotności Osób? Współistotność jest terminem technicznym, który możesz zamienić na inny, jeśli znajdziesz jakiś lepszy.

Żeby się nie odwołac do terminu " współistotny " najpierw musiałbym wiedziec co on oznacza. Otóż to nie jest prawdą, iż termin " współistotny" jest terminiem technicznym. Termin ten jest o tyle ważny, iż posługuje się nim doktryna Trójcy. Nie za bardzo jest wiadomym skąd on się wziął i co oznacza. Dlaczego dla zinterpretowania ww. wersetów mam się posługiwac terminem, co do którego nie wiadomo co oznacza ?

Przecież napisałem, że nie musisz używać określenia "współistotny" - możesz używać innych terminów, byle Twoja interpretacja podanych przeze mnie wersetów miała sens. Nie musisz koniecznie atakowac samej terminologii - ja sam wolę termin "trójjedyność" od "określenia "trójca". Proszę Cię o podanie sensownej i spójnej z nauczaniem całego Pisma interpretacji powyższych fragmentów - możesz "swoimi słowami" - byle to miało ręce i nogi. Wyjaśnij, jak można odczytać te wersety przy założeniu, że Bóg jest tylko jedną Osobą, co zrobić z liczbą mnogą w jakiej przedstawia się Jedyny Bóg i co oznacza sformułowanie "jeden z nas" w stosunku do Boga, skoro miałby On być jednością absolutną, a nie złożoną.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 5:19 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
zadałam Ci 3 pytania w tym poście, którego fragm. cytujesz...
udajesz, że ich nie zauważyłeś?
odpowiedz proszę
potem reszta

A ja ci zadałem jedno pytanie. Chciałem żebys zdefiniowała swoje twierdzenie o współistotności, bo byc moze odp. na twoje pytania będzie od tego uzależniona. Natomiast czym zareagowałaś ? Przeczytaj samą siebie - myślisz, że ja się ciebie przestraszę ?
Cytuj:
chyba trzeba będzie "wujciowi" zrobić Smoku powtórkę, bo to gość, który nie ma potrzeby zapoznawania się ztreścią tematu, w który wpada...regulamin forum się kłania...


Cytuj:
a Ty chciałbyś, żeby wykazać tym brak współistotności z Ojcem... hehehe

Niestety kłamiesz, bo ja nigdzie nie chciałem wykazac braku współistotności Ojca z Jezusem. A to juz tylko z tego powodu, iż nie jest wiadomym, co ww. termin oznacza. Chcesz abym odpowiadał na pytanie, a którego ty nie jesteś w stanie zdefiniowac ! No, chyba, że bez pomocy Pisma. Jeśli chcesz dyskutowac bez Pism to poszukaj sobie kogoś innego.
Po drugie.
Z tego też powodu skoro ty mi nie odpowadzasz to i ja ci nie odpowiem na pozostałe.
PS.
Poszukaj w NT miejsca, w którym słowo " modlitwa " jest odniesione do Jezusa. No chyba, że nie rozróżniasz dwóch słów - modlic się i prosic.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 5:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Poszukaj w NT miejsca, w którym słowo " modlitwa " jest odniesione do Jezusa. No chyba, że nie rozróżniasz dwóch słów - modlic się i prosic.

"I kamienowali Szczepana, który się modlił [epikaleo] tymi słowy: Panie Jezu, przyjmij ducha mego. A padłszy na kolana, zawołał donośnym głosem: Panie, nie policz im grzechu tego" [Dz. Ap. 7:59-60]

epikaleo: to call upon by pronouncing the name of Jehovah
a) an expression finding its explanation in the fact that prayers addressed to God ordinarily began with an invocation of the divine name

http://cf.blueletterbible.org/lang/lexi ... ersion=kjv

"A gdy przez wkładanie rąk wyznaczyli im w każdym zborze starszych, wśród modlitw [proseuche] i postów poruczyli ich Panu, w którego uwierzyli" [Dz. Ap. 14:23]

oryginał:

"(...) pomodliwszy się [proseudzamenoi] wśród postów, podali ich Panu [kyrio], w którego uwierzyli"


Ostatnio edytowano Pn mar 17, 2008 5:45 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 5:39 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
"(...) pomodliwszy się [proseudzamenoi] wśród postów, podali ich Panu [kyrio], w którego uwierzyli"

Ale jestś pewny, iż słowo pomodliwszy się odnosi się do Pana ? Bo na pewno to ich poddali Panu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 5:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Cytuj:
"(...) pomodliwszy się [proseudzamenoi] wśród postów, podali ich Panu [kyrio], w którego uwierzyli"

Ale jestś pewny, iż słowo pomodliwszy się odnosi się do Pana ? Bo na pewno to ich poddali Panu.

No, jasne. :D Typowi politeiści, nie? Najpierw pomodlili się do jednego Pana, a potem ich powierzyli drugiemu Panu. A przecież jest jeden Pan i tylko Jemu służyć będziesz [Mat. 4:10]. W którą stronę byś się nie wywijał, unitarianizm i tak poprowadzi Cię do politeizmu. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 5:58 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
modlił [epikaleo]

Cytuj:
pomodliwszy się [proseudzamenoi]

To, które z tych słów oznacza modlic się ?
Cytuj:
No, jasne. Typowi politeiści, nie? Najpierw pomodlili się do jednego Pana, a potem ich powierzyli drugiemu Panu. A przecież jest jeden Pan i tylko Jemu służyć będziesz [Mat. 4:10]. W którą stronę byś się nie wywijał, unitarianizm i tak poprowadzi Cię do politeizmu.

A dlaczego nie może byc tak, ze pomodlili się do Boga, a poruczyli Jezusowi ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 6:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Henryk nie widzi nic złego w modlitwie do Jezusa, choć nie jest dla niego Bogiem z natury.
Z kolei Wujcio unitarianin wije się na samą myśl o modlitwie do Jezusa.
Wujcio, twoja ucieczka od terminu 'współistotności' jest równie zabawna, jak ucieczka kogoś od terminu, np. 'osoby'. Pewnie też nie ma takiego słowa w Biblii.
Już wyjaśniam termin współistotności osób Boskich. Każda osoba: Ojca, Syna, Ducha Świętego jest Bogiem. W istocie swej jest Bogiem Jedynym. Ale i tak nie dociera, prawda? Dwa nowe słowa: osoba i istota - to i tak za wiele dla unitarianina, który zaprzecza boskości Jezusa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 7:50 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Przebudzony75 napisał(a):
... to czy Biblia nie mówi, że Jezus to JHWH?
Uważam że Biblia tak nie mówi „że Jezus to JHWH”. W żadnym wypadku , bo to byłaby paranoja.
W pracy kierownik mówi DO SZEFA szefie dzisiaj zrobiliśmy to i tamto , mając na myśli fizyczne czynności które wykonuje jemu podległa załoga, oczywiście nie kalając się fizyczną pracą. Bo od tego ma załogę na swej zmianie. A wiesz co szef mówi żonie, gdy wróci do domu, zrobiliśmy to i tamto. Tak też i JHWH mówi o sobie przez proroków. Jeżeli Pan Jezus był człowiekiem z krwi i kości , tak jak my, to nie mógł działać przed swoim zrodzeniem, jest to fizycznie niemożliwe


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 8:11 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
lis napisał(a):
... Byłoby coś niewłaściwego, gdyby Jezus był stworzeniem
Jest stworzeniem z prostej przyczyny urodził się, zaistniał jako człowiek tak jak Ty i ja.
Ale jest zasadnicza różnica polegająca na tym .że jako pierwszy człowiek został wzbudzony do dalszego życia w nowym wymiarze w ciele uwielbionym przez Pana Boga i ustanowiony przez Najwyszego ( niech jego imię będzie błogosławione) jako Król królów, Pan panów, władcą nad aniołami. Z tego tytułu przynależna mu jest chwała i cześć. Przez taką postawę jesteśmy tymi którzy wypełniamy wolę Ojca Niebieskiego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 9:11 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Ci synowie Boży są aniołami
Gdzie to pisze, Hebrajczyków 1,5 Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem,...
"I usłyszałem głos Adonai mówiącego: Kogo MAM posłać? Kto by NAM poszedł?" [Iz. 6:8 BT]
Pan Jezus powoływał się na Iz 6, kiedy zwiastował Królestwo
"I odpowiedzial im: Powierzono wam tajemnice Królestwa Bożego, tym zaś, którzy są na zewnątrz, wszystko podaje się w podobieństwach, aby patrząc, widzieli, a nie ujrzeli, i słuchając słyszeli, a nie rozumieli i żeby się czasem nie nawrócili, i nie dostąpili odpuszczenia" Mk 4:11-12
Pan Jezus utożsamił się z prorokiem Izajaszem jako jego typem z wersetów Iz 6:8-10, a nie z JHWH, który go posłał. On w swojej misji wypełniał zadanie jakie usłyszał Izajasz i dlatego przemawiał do ludzi w podobieństwach, utożsamił sie się z tym, który został posłany, a nie z posyłającym. Więc trudno aby był tym(posyłającym) i tamtym(posłanym) jednocześnie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL