www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 1:42 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:13 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Wersety, które wcześniej przytoczyłem, zupełnie nie zgadzają się z teorią o liczbie mnogiej jako "pluralis maiestaticus"
pluralis maiestaticus, pluralis maiestatis[łac.], liczba mnoga używana przez monarchów zamiast pojedynczej przy mówieniu o sobie (zaimek my zamiast ja).
Smoku teraz polemikę musisz prowadzić z http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3958224
myślę że gość, który to redagował wiedział o czym pisze


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Wersety, które wcześniej przytoczyłem, zupełnie nie zgadzają się z teorią o liczbie mnogiej jako "pluralis maiestaticus"

pluralis maiestaticus, pluralis maiestatis[łac.], liczba mnoga używana przez monarchów zamiast pojedynczej przy mówieniu o sobie (zaimek my zamiast ja).
Smoku teraz polemikę musisz prowadzić z http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3958224
myślę że gość, który to redagował wiedział o czym pisze

Henryku, ja nie muszę prowadzić polemiki z encyklopedią. Po prostu "pluralis maiestaticus" jako forma używana przez monarchów po pierwsze nie jest stosowana w Biblii przez Boga w odniesieniu do Niego samego, a po drugie nie była stosowana w Biblii przez monarchów Izraela, ponieważ biblijny język hebrajski nie zna takiej formy - jedno i drugie zostało powyżej wykazane. Czy mógłbyś się odnosić do konkretnych argumentów w naszej dyskusji, zamiast od nich uciekać?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:30 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Gen 3:22 bg (22) Tedy rzekł Pan Bóg: Oto Adam stał się jako jeden z nas, wiedzący dobre i złe; tedy wyżeńmy go, by snać nie ściągnął ręki swej, i nie wziął z drzewa żywota, i nie jadł, i żyłby na wieki.
Gen 3:22 bp (22) I rzekł Jahwe-Bóg: - Oto człowiek stał się jako jeden z nas, poznając, co dobre i co złe. Oby teraz nie wyciągnął ręki i nie zerwał również [owocu] z drzewa dającego życie, [aby] go zjeść i żyć na wieki!
Gen 3:22 bt (22) Po czym Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki».
Gen 3:22 bw (22) I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!
Gen 3:22 br (22) Potem powiedział Jahwe: Tak więc stał się człowiek taki jak My. Teraz już zna zło i dobro. Niech więc przynajmniej nie wyciąga już ręki po owoc z drzewa życia łudząc się, że gdy go spożyje, będzie żył na wieki.
W każdym z tych przekładów Bóg, Jhwh powiedział, rzekł, a nie powiedzieliśmy, rzekliśmy
„Oto człowiek stał się taki jak My
Oto człowiek stał się jako jeden z nas, ”
Słowo My odnosi się do Świty czyli aniołów
Tak jak w przykładzie o królu,a nie do wielobóstwa


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: proroctwa....
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 20, 2007 2:03 pm
Posty: 114
Lokalizacja: Śląsk
my,wy, oni to w różnych gwarach zwykłe określanie ludzi do których żywi się szacunek,ma się respekt,wykazuje się swoje uniżenie wobec nich.Chodzi o ludzi starszych wiekiem i doświadczeniem i szanowanych.

_________________
Graża


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:54 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
ani_isza napisał(a):
ani w żadnym z miejsc, gdzie JHWH nazywany byłby KRÓLEM)
Psa 29,10 bp (10) Jahwe tronował nad [wodami] potopu, Jahwe też będzie panował jako Król na wieki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
jak WIDAĆ jest to forma istniejąca w JĘZYKU ŁACIŃSKIM, bo WYWODZĄCA SIĘ Z j.łacińskiego i stosowana w penym celu (patrz poniżej)

język hebrajski nie ma stosowania takiej formy TYTULARNEJ tym bardziej w Biblii jej nie ma

- kłania się datowanie wydarzeń historycznych, ale jak wiadomo: tonący "się chwyta" czegopopadnie...

osobiście podejrzewam cesarzy, a konkretnie Konstantyna, że to on zappoczątkował stosowanie tej formy w momencie gdy "ujednolicił wyznanie chrześcijańskie" i jako jego zwierzchnik przedstawiał się "z autorytetem Boga" aby łatwiej wprowadzać nakazy doktrynalne i sterować ludem, co równocześnie przyjęli biskupi i papieże

ciekawym materiałem źródłowym są Kroniki Thietmara z Merseburga (975-1018), w których podaje on, że podobny zwyczaj połączony z jednoczesnym nazywaniem siebie "bożym pomazańcem" pojawia się już powszechnie w VII np. u królów wizygockich.
"Przejęta w ten sposób przez państwo, ceremonia
pomazania łączyła się najściślej z współczesną doktryną o mistycznym,
boskim pochodzeniu władzy państwowej."
(str 11 polskiego tłumaczenia)
Stąd też cała ceremonia pomazania na władcę wraz etykietą tytularną

wszędzie tam gdzie język łciński obowiązywał powszechnie i/lub istniał w kręgach klerykalnych można spodziewać się stosowania tej formy tytularnej

a więc do plemion stanowiących zaczątek państwa polskiego forma ta dotarła najprawdopodobniej wraz z klerem kościoła katolickiego i cesarzem Ottonem ;)


Henryku - Ty twierdzisz inaczej - wskaż więc w którym miejscu w Biblii którykolwiek król jako Pomazaniec zwracał się i/lub zwracano się do niego z użyciem tej formy 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przeczytaj ten fragment w oryginale:

""I rzekł JHWH Bogowie [JHWH elohim]: Oto człowiek stał się taki jakk JEDEN Z NAS: zna dobro i zło" [I Mojż. 3:22]

W którym miejscu Biblii Bóg mówi "my" o sobie i o swoim stworzeniu, skoro jest od stworzenia oddzielony jako Święty?

Widzę, że jak Ci nie wyszło z "pluralis maiestaticus", to kombinujesz inaczej. Ale po pierwsze, Bóg i aniołowie to nie "my", a po drugie, wcześniej w tym fragmencie szatan obiecał Ewie, że będzie jako bogowie [elohim], znający dobro i zło - a nie jak Bóg i aniołowie znający dobro i zło. I rzeczywiście, człowiek stał się jak "jeden z nas" czyli jak jeden z elohim (a nie z aniołów i elohim).

"Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie, lecz Bóg WIE, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak TEN BOGOWIE, znający dobro i zło" [I Mojż. 3:5]

JHWH Bogowie powiedział. To Ci powinno wystarczyć. Ale nie chcesz się z tym pogodzić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 5:59 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Graża napisał(a):
my,wy, oni to w różnych gwarach zwykłe określanie ludzi do których żywi się szacunek,ma się respekt,wykazuje się swoje uniżenie wobec nich.Chodzi o ludzi starszych wiekiem i doświadczeniem i szanowanych.
Kryterium konstrukcji podmiotu lirycznego pozwala wyróżnić l. podmiotu zbiorowego, w której mówiący posługuje się formą "my", wypowiadając się w imieniu jakiejś zbiorowości powiązanej wspólnotą doznań, przekonań, wiarą; za encyklopedią interia.pl
ani_isza napisał(a):
jak WIDAĆ jest to forma istniejąca w JĘZYKU ŁACIŃSKIM, bo WYWODZĄCA SIĘ Z j.łacińskiego i stosowana w penym celu (patrz poniżej)
nie do końca bo pierwotną postacią tej formy l. była starogrecka l. chóralna, obejmująca hymny przeznaczone do śpiewu chóralnego (dytyramb, pean, nomos, epinikion, enkomion, tren).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 6:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
ani_isza napisał(a):
jak WIDAĆ jest to forma istniejąca w JĘZYKU ŁACIŃSKIM, bo WYWODZĄCA SIĘ Z j.łacińskiego i stosowana w penym celu (patrz poniżej)
nie do końca bo pierwotną postacią tej formy l. była starogrecka l. chóralna, obejmująca hymny przeznaczone do śpiewu chóralnego (dytyramb, pean, nomos, epinikion, enkomion, tren).


:lol:
daj spokój
chyba że teraz dostrzegasz tożsamość stylistyczną form typu "pluralis poeta lyricus" z "pluralis majestatis"
etiologia użycia wyklucza tę tożsamość

- doczytaj lepiej mój poprzedni post dot. celu wprowadzenia całej ceremonii tytularnej i pomazania na króla związanej z celowo stworzoną ludzką doktryną o mistycznym, boskim pochodzeniem władzy państwowej


Henryk napisał(a):
ani_isza napisał(a):
ani w żadnym z miejsc, gdzie JHWH nazywany byłby KRÓLEM)
Psa 29,10 bp (10) Jahwe tronował nad [wodami] potopu, Jahwe też będzie panował jako Król na wieki.


:lol:

10 Pan zasiadł [na tronie] nad potopem
i Pan zasiada jako Król na wieki.


pokaż mi dokładnie o którą część tego wersetu Ci chodzi
gdzie widzisz pluralis majestatis?

i resztę odpowiedzi poproszę

oraz powtórzę poprzednie pytanie: wskaż więc w którym miejscu w Biblii którykolwiek król jako Pomazaniec zwracał się i/lub zwracano się do niego z użyciem tej formy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 7:46 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
ani_isza napisał(a):
oraz powtórzę poprzednie pytanie: wskaż więc w którym miejscu w Biblii którykolwiek król jako Pomazaniec zwracał się i/lub zwracano się do niego z użyciem tej formy)
Ps 82,1-9 bp (1) Psalm Asafa. Bóg staje na zgromadzeniu Bożym, sprawuje sąd pośród bogów: (2) "Jak długo jeszcze niesprawiedliwie sądzić będziecie i popierać sprawę złoczyńców? (3) Stawajcie w obronie słabego i sieroty, oddajcie sprawiedliwość nędznemu i ubogiemu! (4) Ratujcie nieszczęśnika i biedaka, wyzwólcie go z rąk złoczyńców!" (5) Nie pojmując, nie rozumiejąc, chodzą w ciemnościach, a wszystkie podwaliny ziemi się chwieją. (6) Myślałem: "Wy wszyscy bogami jesteście i synami Najwyższego. (7) Ale pomrzecie jak inni śmiertelni i upadniecie jak każdy z możnych". (Powstań, Boże, sprawuj sąd nad ziemią, bo Twoją własnością są wszystkie narody.
Psa 95,4-10 bp (4) W ręku Jego są głębokości ziemi, a szczyty gór są Jego własnością. (5) Jego jest morze - to On je uczynił, Jego jest ziemia, którą Jego ręce ukształtowały. (6) Pójdźcie, padnijmy na twarz i pokłońmy się, klęknijmy przed Jahwe, Stworzycielem naszym! (7) Bo On jest Bogiem naszym, a my jesteśmy ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku. Obyście dzisiaj głosu Jego słuchali: ( "Nie zatwardzajcie serc waszych jak w Meriba, jak ongi pod Massa na pustyni, (9) gdzie mnie ojcowie wasi wystawiali na próbę i doświadczali, chociaż widzieli dzieła moje. (10) Przez czterdzieści lat budziło we mnie odrazę to pokolenie. Rzekłem więc: "To lud, którego serce błądzi, i dróg moich nie poznali".
Myślę ze jak wczytasz się w to słowo to znajdziesz odpowiedź, na swoje wątpliwości;
Bo ON JEST JHWH pomimo że oni są elohim
ON (TEN) JHWH reprezentuje ElOHIM i pamiętaj nad NIM czas nie panuje!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 9:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Ps 82,1-9 bp (1) Psalm Asafa. Bóg staje na zgromadzeniu Bożym, sprawuje sąd pośród bogów: (2) "Jak długo jeszcze niesprawiedliwie sądzić będziecie i popierać sprawę złoczyńców? (3) Stawajcie w obronie słabego i sieroty, oddajcie sprawiedliwość nędznemu i ubogiemu! (4) Ratujcie nieszczęśnika i biedaka, wyzwólcie go z rąk złoczyńców!" (5) Nie pojmując, nie rozumiejąc, chodzą w ciemnościach, a wszystkie podwaliny ziemi się chwieją. (6) Myślałem: "Wy wszyscy bogami jesteście i synami Najwyższego. (7) Ale pomrzecie jak inni śmiertelni i upadniecie jak każdy z możnych". (Powstań, Boże, sprawuj sąd nad ziemią, bo Twoją własnością są wszystkie narody.

Przykro mi, Henryku, ale NIE ROZUMIESZ TEKSTU, KTÓRY CYTUJESZ. Psalm 82 mówi o ludziach, którzy są złymi sędziami w Izraelu (elohim może oznaczać sędziów w zależności od kontekstu - dlatego "pośród bogów sprawuje sąd" jest prawdopodobnie grą słów) i uważają siebie za bogów, ale pomrą jak wszyscy śmiertelnicy. To jest IRONIA. Tutaj nikt nie zwraca się do króla, ani król nie zwraca się do nikogo.

Henryk napisał(a):
Psa 95,4-10 bp (4) W ręku Jego są głębokości ziemi, a szczyty gór są Jego własnością. (5) Jego jest morze - to On je uczynił, Jego jest ziemia, którą Jego ręce ukształtowały. (6) Pójdźcie, padnijmy na twarz i pokłońmy się, klęknijmy przed Jahwe, Stworzycielem naszym! (7) Bo On jest Bogiem naszym, a my jesteśmy ludem Jego pastwiska i owcami w Jego ręku. Obyście dzisiaj głosu Jego słuchali: ( "Nie zatwardzajcie serc waszych jak w Meriba, jak ongi pod Massa na pustyni, (9) gdzie mnie ojcowie wasi wystawiali na próbę i doświadczali, chociaż widzieli dzieła moje. (10) Przez czterdzieści lat budziło we mnie odrazę to pokolenie. Rzekłem więc: "To lud, którego serce błądzi, i dróg moich nie poznali".

Wiesz, kim jest JHWH, o którym mówi ten psalm? Przeczytaj sobie jego interpretację w Liście do Hebrajczyków:

"Dlatego, jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych, jak podczas buntu, w dniu kuszenia na pustyni, gdzie kusili mnie ojcowie wasi i wystawiali na próbę, chociaż oglądali dzieła moje przez czterdzieści lat" [Hebr. 3:7-9]

Duch Święty mówi, że to On jest JHWH, którego ojcowie wystawiali na pustyni przez 40 lat. I znowu nie ma to ŻADNEGO ZWIĄZKU ze zwracaniem się do króla ani przez króla do kogokolwiek.

"Jak bydło, które schodzi w dolinę, tak ich prowadził Duch Pana do odpoczynku. Tak wiodłeś swój lud, aby sobie zapewnić sławne imię" [Iz. 63:14]

Henryk napisał(a):
Bo ON JEST JHWH pomimo że oni są elohim
ON (TEN) JHWH reprezentuje ElOHIM i pamiętaj nad NIM czas nie panuje!

Nigdzie nie jest napisane, że JHWH "reprezentuje" elohim. JHWH Elohim to jest Bóg - czyli dokładnie TEN BOGOWIE. Dlatego Stwórcą jest Ojciec, Stwórcą jest Syn i Stwórcą jest Duch - to są Elohim, którzy są Osobami Jednego Boga czyli JHWH Elohim, który jest jednością złożoną czyli Adonai Echad.

Henryku, piszesz nie na temat, cytujesz fragmenty obalające Twoją własną doktrynę i usiłujesz bronić herezji za wszelka cenę. Nie widzisz tego? :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 10:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
co do Psalmu 82 to Smok to już też tutaj wyjaśniał:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... B6cie#7031



co do stosowania liczby mnogiej i określenia "jeden" na "jedność zbiorową" zastosowaną w ST też pisałam już na forum, ale dla Ciebie powtórzę

[interlinia pl.-hebr]

"I powiedział Elohim: Uczyńmy ludzi na obraz Nasz, podobnych Nam i niech panują nad rybami morza, i nad ptactwem nieba, nad bydłem, i nad ziemią i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi!". 27 I stworzył więc Elohim człowieka na obraz swój, na obraz Elohim stworzył go: mężczyzną i kobietą stworzył ich."Rodz.1:26-27;

"I ulepił JHWH Elohim człowieka z prochu z ziemi i tchnął w nos jego oddech życia i stał się człowiek istotą żyjącą" Rodz. 2:7;

"... a przylgnie do żony swej i będą ciałem jednym" Rodz. 2:24
(ciałem=la_basar jednym=echad)


"Szema Israel JHWH Eloheinu, JHWH echad..." -"Słuchaj, Izraelu, JHWH Bogami, JHWH jedyny." Powt. Prawa 6:4,

"I przemówił Bogowie wszystkie słowa te mówiąc" (...) [Wyjścia 20:1; fonetycznie czytamy: Waji_daber Elohim et kol-ha_DEBARIM (...)]

"Elohim" (liczba mnoga rodz. męskiego, z regularną końcówką "-im", od pojedynczej formy: "El" z rzeczownikiem: "olam"-wszechświat)
[podobnie jest w przypadku rzeczownika woda- "maim": końcówka "-im"; tutaj akurat jest to jak jedność złożona z wielu kropli]

"echad" (= jeden) na oznaczenie jedności złożonej

Henryku mam wrażenie że ze mnie kpisz
zwłaszcza Twoją ostatnią wypowiedzią

a także brakiem odpowiedzi na moje pytania:


ani_isza napisał(a):
Henryk napisał(a):
Psa 29,10 bp (10) Jahwe tronował nad [wodami] potopu, Jahwe też będzie panował jako Król na wieki.

pokaż mi dokładnie o którą część tego wersetu Ci chodzi
gdzie widzisz pluralis majestatis?

i resztę odpowiedzi poproszę

oraz powtórzę poprzednie pytanie: wskaż więc w którym miejscu w Biblii którykolwiek król jako Pomazaniec zwracał się i/lub zwracano się do niego z użyciem tej formy


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 21, 2008 8:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
II list św. Pawła do Koryntian 3:14-18
14 Ale stępiały ich umysły. I tak aż do dnia dzisiejszego, gdy czytają Stare Przymierze, pozostaje /nad nimi/ ta sama zasłona, bo odsłania się ona w Chrystusie.
15 I aż po dzień dzisiejszy, gdy czytają Mojżesza, zasłona spoczywa na ich sercach.
16 A kiedy ktoś zwraca się do Pana, zasłona opada.
17 Pan zaś jest Duchem, a gdzie jest Duch Pański - tam wolność.
18 My wszyscy z odsłoniętą twarzą wpatrujemy się w jasność Pańską jakby w zwierciadle; za sprawą Ducha Pańskiego, coraz bardziej jaśniejąc, upodabniamy się do Jego obrazu.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 07, 2010 5:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Smok Wawelski napisał(a):
Po drugie, są Żydzi znający Pisma, którzy narodzili się na nowo, bo uwierzyli w Jezusa. Poczytaj sobie o nich, ich świadectwa i ewentualnie sam zapytaj, jak to się stało, że się nawrócili. Tutaj możesz sobie posłuchać świadectwa Arnolda Fruchtenbauma:

http://www.ariel.org/tesagf.htm

A tutaj możesz przeczytać jego tekst pt. "Żydowskość a Trójca"

http://www.ariel.org/sbyjat.htm

Możesz nawet napisać do Arnolda albo z nim osobiście pogadać:

http://www.ariel.org/contact.htm

I polecam książkę "Gdy Żydzi spotykają Mesjasza":

http://www.jezus-izrael-zydzi.pl/htm/ks ... tykaja.pdf

ARIEL MINISTRIES przebudowało stronę jakiś czas temu.
Aktualnie świadectwo jest pod takim adresem:
http://arielministries.us/tesagf.htm
Wspomniany tekst pt. "Żydowskość a Trójca":
http://www.arielministries.us/sbyjat.htm
Żeby napisać do Arnolda albo z nim osobiście pogadać:
http://www.arielministries.us/contact.htm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 27, 2010 5:01 pm 
http://www.thedivinecouncil.com/WordChapter.pdf

Baardzo ciekawy tekst w tym temacie :)
Streszczając: autor udowadnia, że Jan nie wytrzasnął pojęcia Logos z greckiej filozofii - Słowo, które jest Bogiem [JHWH] to koncepcja znajoma dla Żydów I wieku i wcześniej. Najbardziej szokującym tekstem w prologu Janowym nie jest to, że Słowo było Bogiem, ale że stało się ciałem!


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL