www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 6:10 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 9:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Jest stworzeniem z prostej przyczyny urodził się, zaistniał jako człowiek tak jak Ty i ja.


Człowieku, nie odpowiadasz na pytania i przemilczasz zdania z Pisma, które godzą w unitariańską herezję. Syn Boży [Jednorodzony Bóg w łonie Ojca] - JEST zanim świat powstał. Po wcieleniu Syn Boży [prawdziwy Bóg] - stał się również Synem Człowieczym. Wierząc tylko w człowieczeństwo Syna pozostajesz w swoich grzechach. Zaprzeczając Bóstwu Syna wypadasz z łaski. Twój Jezus nie jest prawdziwym Jezusem [Jahwe zbawicielem].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 9:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Henryk napisał(a):
jest to fizycznie niemożliwe


Cuda też SĄ fizycznie niemozliwe :). Raczej chyba chodzi Ci o to, że to jest rozumowo niemozliwe?

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 10:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Ci synowie Boży są aniołami

Gdzie to pisze, Hebrajczyków 1,5 Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Ty jesteś moim Synem,...

Mowa o Synu Jednorodzonym i Pierworodnym, który został wprowadzony na świat [Hebr. 1:6], a nie o aniołach czy ludziach nazywanych synami Bożymi, ale nie posiadających Boskiej natury.

Henryk napisał(a):
Smok napisał(a):
I usłyszałem głos Adonai mówiącego: Kogo MAM posłać? Kto by NAM poszedł?" [Iz. 6:8 BT]

Pan Jezus powoływał się na Iz 6, kiedy zwiastował Królestwo
"I odpowiedzial im: Powierzono wam tajemnice Królestwa Bożego, tym zaś, którzy są na zewnątrz, wszystko podaje się w podobieństwach, aby patrząc, widzieli, a nie ujrzeli, i słuchając słyszeli, a nie rozumieli i żeby się czasem nie nawrócili, i nie dostąpili odpuszczenia" Mk 4:11-12
Pan Jezus utożsamił się z prorokiem Izajaszem jako jego typem z wersetów Iz 6:8-10, a nie z JHWH, który go posłał. On w swojej misji wypełniał zadanie jakie usłyszał Izajasz i dlatego przemawiał do ludzi w podobieństwach, utożsamił sie się z tym, który został posłany, a nie z posyłającym. Więc trudno aby był tym (posyłającym) i tamtym(posłanym) jednocześnie

Przepraszam, ale piszesz od rzeczy i nie na temat. Werset mówi wyraźnie, że TEN BOGOWIE powiedział: "Kto by NAM poszedł?". Tekst jest wyraźny i mówi "My" o Bogu, a nie o Bogu i Izajaszu, którego miał posłać. Próbujesz odczytać w tekście coś, czego tam nie ma.

Mar. 4:11-12 nie odnosi się do pytania zadanego przez Boga w wersecie Iz. 6:8, tylko do tego, co Bóg powiedział potem w wersetach Iz. 6:9-10. Werset, który podalem, nie ma NIC WSPÓLNEGO z nikim "na zewnątrz", ponieważ dotyczy WYŁĄCZNIE BOGA. A Bóg nigdy nie mówi o sobie i stworzeniu "My", ponieważ jest Święty, czyli oddzielony.

Krótko mówiąc, jesteś gotów zaprzeczyć tekstowi i zdrowemu rozsądkowi, byle tylko ratować własną doktrynę. To bardzo niedobrze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 10:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Cytuj:
modlił [epikaleo]

Cytuj:
pomodliwszy się [proseudzamenoi]

To, które z tych słów oznacza modlic się?

Jedno i drugie. Zajrzyj do linka, który podałem.

Wujcio napisał(a):
Smok napisał(a):
No, jasne. Typowi politeiści, nie? Najpierw pomodlili się do jednego Pana, a potem ich powierzyli drugiemu Panu. A przecież jest jeden Pan i tylko Jemu służyć będziesz [Mat. 4:10]. W którą stronę byś się nie wywijał, unitarianizm i tak poprowadzi Cię do politeizmu.

A dlaczego nie może byc tak, ze pomodlili się do Boga, a poruczyli Jezusowi ?

Bo to by oznaczało, że wyznają dwóch Panów czyli mają dwóch Bogów, czyli są politeistami. Naprawdę nie rozumiesz, czy udajesz, że nie rozumiesz? :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 17, 2008 10:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Przebudzony75 napisał(a):
... to czy Biblia nie mówi, że Jezus to JHWH?

Uważam że Biblia tak nie mówi „że Jezus to JHWH”. W żadnym wypadku , bo to byłaby paranoja.

Genialne! :D Biblia mówi, że JHWH został przebity [Zach. 12:10] i że przebity JHWH to Jezus [Jan 19:37], że JHWH zasiada po prawicy JHWH [Ps. 110:1,5], że JHWH posyła JHWH [Zach. 2:12-17; Oz. 1:1-7], ale Henryk UWAŻA, że Biblia tak nie mówi, bo "to byłaby paranoja"! :lol:

Ale w zmartychwstanie zapewne wierzysz, choć to również jest "paranoja" i tego również nie pojmujemy. Zgadza się? Fizycznie niemożliwe. I chodzenie po wodzie i wiele innych rzeczy też były fizycznie niemożliwe. A może Ty Henryku jesteś gotów zaprzeczyć cudom, zmartwychwstaniu i całej Ewangelii, byle tylko pozostać przy tym, co jest FIZYCZNIE MOŻLIWE?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 12:13 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
wujcio napisał(a):
Cytuj:
zadałam Ci 3 pytania w tym poście, którego fragm. cytujesz...
udajesz, że ich nie zauważyłeś?
odpowiedz proszę
potem reszta

A ja ci zadałem jedno pytanie. Chciałem żebys zdefiniowała swoje twierdzenie o współistotności, bo byc moze odp. na twoje pytania będzie od tego uzależniona. Natomiast czym zareagowałaś ? Przeczytaj samą siebie - myślisz, że ja się ciebie przestraszę ?
Cytuj:
chyba trzeba będzie "wujciowi" zrobić Smoku powtórkę, bo to gość, który nie ma potrzeby zapoznawania się ztreścią tematu, w który wpada...regulamin forum się kłania...


pogrubiłam twoją reflefksję i do niej się odniosę:

to aluzja do zapisu w regulaminie, w którym napisane jest, że należy zapoznać się z treścią tematu w którym "zabiera się głos"
- PATRZ PUNKT CZWARTY (4):
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=705

nie rozumiem dlaczego poczułeś się zastraszony?
może po to, żeby rozwijać "wątki" poboczne, znany zabieg w sytuacji, gdy unika się odpowiadania wprost...

wujcio napisał(a):
Cytuj:
a Ty chciałbyś, żeby wykazać tym brak współistotności z Ojcem... hehehe

Niestety kłamiesz, bo ja nigdzie nie chciałem wykazac braku współistotności Ojca z Jezusem. A to juz tylko z tego powodu, iż nie jest wiadomym, co ww. termin oznacza. Chcesz abym odpowiadał na pytanie, a którego ty nie jesteś w stanie zdefiniowac ! No, chyba, że bez pomocy Pisma. Jeśli chcesz dyskutowac bez Pism to poszukaj sobie kogoś innego.
Po drugie.
Z tego też powodu skoro ty mi nie odpowadzasz to i ja ci nie odpowiem na pozostałe.
wujcio napisał(a):
PS.
Poszukaj w NT miejsca, w którym słowo " modlitwa " jest odniesione do Jezusa. No chyba, że nie rozróżniasz dwóch słów - modlic się i prosic.


coś tam sobie kombinowałeś, czyż nie?
i nie ważne, co: subordynacjonizm, unitarianizm, modalizm ...

wujcio napisał(a):
Ojcem Jezusa jest bezpośrednio Bóg. Henryk, ja czy ty mamy ojca, który nas spłodził. Zatem dlaczego Jezus używa sformułowania NASZEGO ? Tak jakby to " zrodzenie " Jezusa nie miało znaczenia ? A przecież ma ! Wyjaśnienie Henryka jest logiczniejsze - nie twierdzę, że Henryk ma przez to rację ! Na podstawie czego w ww. wypowiedzi , cyt. " Ponieważ Bóg Ojciec jest W INNY SPOSÓB Ojcem dla Jezusa " używasz sformułowania w INNY SPOSÓB. Dlaczego Jezus używa jednego określenia - Ojciec, a jednocześnie ma na myśli jakis " inny sposób " ?


cokolwiek, co zaprzecza że JHWH Zbawiciel przyszedł na ziemię w ludzkim ciele jako Syn Boży - Jezus-Mesjasz pozbawia wyznawcę możliwości zbawienia, bo w żadnym innym przypadku ofiara Jezusa nie miałaby mocy odkupieńczej i oczyszczającej z grzechów
duch antychrysta ma tego świadomość

A TERAZ WRACAM DO TWOICH PYTAŃ

dla mnie Biblia to nie jest tylko nowy testament

z całości Pism mam swoje zrozumienie:

modlitwę rozumiem jako zwracanie się do JHWH z użyciem Jego Imienia (także "wzywanie", "wielbienie")
- czy to "po prośbie", czy to oddając mu chwałę i cześć należną tylko BOGU (także jako "kłanianie się" w sensie składania pokłonu)

17 A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. 18 Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. 19 Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. 20 Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata [Mt. 28:17-20]

i również na podstawie powyższego fragm. ( jedno imię dla trzech osób)
określenia pomocniczego współistotność (dla oddania jedności złożonej) używam zamiennie z trójjedynością - na określenie złożonej jedności trzech istot osobowych (osób) jednego JHWH

na określenie ograniczonej z ludzkiego sposobu pojmowania jedności, wspólnoty jest w NT zwrot "koinonia" - ale dla tego włąśnie nie używam go, bo rozumiem, że jest to ograniczona jedność

tak to rozumiem

23 wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, 24 a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie(...)
30 Przecież jeden jest tylko Bóg, który usprawiedliwia
[Rzym. 3:23-30 + cytata Powt.Pr. 6:4]

tak, jak jeden ECHAD jest JHWH ELOHIM - jeśli wiesz, co oznacza ta końcówka w określeniu Boga - EL (nawet zamienna forma jest używana w liczbie mnogiej ADONAI --> utworzona od pojedynczej: ADON)
- polecam interlinię hebrajską


"Czyż nie Ja jestem Pan,
a nie ma innego Boga prócz Mnie?
Bóg sprawiedliwy i zbawiający
nie istnieje poza Mną.
22 Nawróćcie się do Mnie, by się zbawić,
wszystkie krańce świata,
bo Ja jestem Bogiem,
i nikt inny!
...
Tak, przede Mną się zegnie wszelkie kolano,
wszelki język na Mnie przysięgać będzie" [ Izajasza 45:21-23]

Flp 2:10 BT "aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych."

Dz 15:17 BT "aby pozostali ludzie szukali Pana i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje - mówi Pan, który to sprawia."
:)


czekam na Twoje odpowiedzi:
- modlisz się do Jezusa?
- w czyim imieniu mamy zbawienie?
- przed czyim imieniem zegnie się każde kolano?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 5:41 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Wawelski napisał(a):
Wyjaśnij, jak można odczytać te wersety przy założeniu, że Bóg jest tylko jedną Osobą, co zrobić z liczbą mnogą w jakiej przedstawia się Jedyny Bóg i co oznacza sformułowanie "jeden z nas" w stosunku do Boga, skoro miałby On być jednością absolutną, a nie złożoną.

Ty mi nie zadawaj takich pytań, szczególnie wiedząc, że nie będę umiał na nie odpowiedziec :D A skąd wiesz, ze twoja odp. jest prawdziwa ? Skoro jest to prawda, którą należy przyjąc to powstaje pytanie, a czegóż to nie znalazło się to w Biblii ? Widzisz ja nie muszę odp. na wszystkie pytania, a już szczególnie jeśli 1+1+1=1.
Dla mnie takie przerzucanie się argumentami do niczego nie prowadzi. To tak jakbyś ludzim chciał " wytłumaczyc " że śmierc Jezusa 2 tyś lat temu ma wpływ na ich grzechy. To na poziomie samego rozumienia ( logiki tego świat ) jest co najmniej absurdalne.
A w ogóle skąd ty wiesz, czy odczytywanie podanych wersetów przez pryzmat osoby jest zasadne ? A może właśnie nie jest ?
Cytuj:
Nie musisz koniecznie atakowac samej terminologii

Dla mnie to nie jest kwestia atakowania. Jest tak, że stosując terminologię już możemy popełnic błąd. To tak jak niektórzy ludzie chcą za pomocą logiki - pojęc tego świata - opisac istotę Boga. Już w samym podejściu tkwi błąd. Nie da się w ten sposób. Zob. że w Liście do Rzymian 1:19 Paweł pisze o objawieniu, to Bóg objawia, a ludzie mogą to ogladac i poznawac umysłem.

Cytuj:
Naprawdę nie rozumiesz, czy udajesz, że nie rozumiesz?

Naprawdę nie rozumiem. Dla mnie z przytoczonego wersetu, cyt. "A gdy przez wkładanie rąk wyznaczyli im w każdym zborze starszych, wśród modlitw [proseuche] i postów poruczyli ich Panu, w którego uwierzyli" [Dz. Ap. 14:23] " wynika na pewno, że - pomodlili się, a poddali Jezusowi. Nijak mi nie wynika, że pomodlili się do Jezusa. Tu w ogóle nie mówi się do kogo się pomodlili. I dla mnie wywodzenie na podstawie ww. stwierdzenia i wmawianie mi unitariaznizmu jest niezrozumiałe i niezasadne - co najmniej dziwne.
Wawelski napisał(a):
Cytuj:
wujcio napisał:
Cytat:
modlił [epikaleo]

Cytat:
pomodliwszy się [proseudzamenoi]

To, które z tych słów oznacza modlic się?

Jedno i drugie. Zajrzyj do linka, który podałem.

Link nie działa. Zresztą coś w ogóle niektóre podstrony www.bluelett... nie działaja. Jak oznacza jedno i drugie ? To tak jakby ktoś zapytał, które ze słów oznacza krzesło - " table " czy " chair " ? A odpoweidź brzmi - oba 8)
Jezus modlił się do Boga, np. Marek 14:35,39 czy też Łukasz 11:1, 2. W tych miejscach Jezus użył słowa " proseuchomai " . I nie bez przyczyny w Dz. A. 7:59-60 Pismo używa słowa " epikaleo ". W modlitwie jest coś co odróżnia ją od np. proszenia. I ww. wyjaśnienie wcale nie musi byc sprzeczne z tym, iż w skład modlityw wchodzi prośba !! Mogę modlic się do Boga, a prosic Jezusa !! Wypowiadajc teraz, na głos słowa do JEzusa - " udziel mi łaski aby byc posłusznym tobie " wiem, że On to słyszy i On wie, że chce byc posłuszny Bogu i że setki tysięcy ludzi w tym samym czasie wypowiada do Niego słowa, które on słyszy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 5:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wujciu, podałem konkretne teksty i proszę, żebyś je zinterpretował zamiast uciekać od interpretacji. Właściwie nie napisałeś nic nowego, oprócz tego, że Ci się link nie otwiera (czasem trzeba cierpliwie spróbować kilka razy).

Wytłumaczenie ludziom, że raz złożona doskonała ofiara Mesjasza ma efekty ponadczasowe, wcale nie jest takie trudne. Natomiast skoro odrzucasz interpretację trynitarną podanych fragmentów, to PODAJ INTERPRETACJĘ ALTERNATYWNĄ. Czekam.

Ostatni akapit Twojej wypowiedzi kolajny raz potwierdza, że skoro modlisz się do Boga, a prosisz Jezusa, to jesteś politeistą. Dlaczego Jezus miałby Ci udzielać łaski, jeśli nie jest Bogiem? Jak stworzenie może udzielać komukolwiek łaski w odpowiedzi na modlitwę lub wzywanie Jego imienia? Zarówno apostołowie jak i Szczepan albo modlili się do Pana, w którego uwierzyli, albo mieli dwóch Panów - czyli Boga i Jezusa - i wtedy modlili się do obydwóch. Ale to jest raczej niemożliwe, bo w modlitwie nie można łamać pierwszego przykazania.

Jak długo jeszcze będziesz "udawał Greka"?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 8:13 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Syn Marnotrawny napisał(a):
Henryk napisał(a):
jest to fizycznie niemożliwe


Cuda też SĄ fizycznie niemozliwe :). Raczej chyba chodzi Ci o to, że to jest rozumowo niemozliwe?
Gdybym wierzył w reinkarnację to by było możliwe fizycznie , ale Wierzę Wszechmocnemu a on takiej fizycznej możliwości działania nie dopuszcza by zaistniała,
Gdybym powiedział że jest to” rozumowo niemozliwe”to bym kłamał, bo na tym forum są osoby które twierdzą że niemożliwe jest możliwe.
Smok Wawelski napisał(a):
Przepraszam, ale piszesz od rzeczy i nie na temat. Werset mówi wyraźnie, że TEN BOGOWIE powiedział: "Kto by NAM poszedł?". Tekst jest wyraźny i mówi "My" o Bogu
„Ku wiecznej rzeczy pamięci sprawy niżej opisanej. My; Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu król polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernichowski: za zgodą panów rad senatu tak duchownych, jako i świeckich, oraz posłów ziemskich Korony polskiej i Wielkiego księstwa litewskiego, bacząc ustawicznie na powinność naszą ku wspólnej Ojczyźnie swej, Rzeczypospolitej Polskiej..."
Jeżeli Król Stanisław August mógł wypowiadać się przez ;MY , to tym bardziej JHWH
lis napisał(a):
JEST zanim świat powstał.
Nie zrozumiałeś lekcji, U Pana Boga nie ma czasu, Słowo Mówi że ty także byłeś zanim powstał świat
Efezjan 1,4 W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 9:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Nie zrozumiałeś lekcji, U Pana Boga nie ma czasu, Słowo Mówi że ty także byłeś zanim powstał świat
Efezjan 1,4 W Nim bowiem wybrał nas przez założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem.

Wyrazy współczucia. W tym tekście z Ef nie jest napisane, ze ktokolwiek z nas istniał przed założeniem świata.
Z taką zdolnością do przekręcania prostych zdań jesteś w stanie poprzeć każdą herezję i być jednocześnie z tego powodu zadowolonym z siebie ignorantem.
Zwodzisz siebie i innych.

Przypominam, że Jezus powiedział 'zanim Abraham był, ja jestem'.
I ta lekcja w żadnym wypadku nie miała na celu przekonać słuchaczy Jezusa o tym, co Ty powyżej zmyśliłeś.


Ostatnio edytowano Wt mar 18, 2008 10:17 pm przez lis, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 9:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
„Ku wiecznej rzeczy pamięci sprawy niżej opisanej. My; Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu król polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernichowski: za zgodą panów rad senatu tak duchownych, jako i świeckich, oraz posłów ziemskich Korony polskiej i Wielkiego księstwa litewskiego, bacząc ustawicznie na powinność naszą ku wspólnej Ojczyźnie swej, Rzeczypospolitej Polskiej..." Jeżeli Król Stanisław August mógł wypowiadać się przez ;MY , to tym bardziej JHWH

A w którym momencie król Stanisław August powiedział o sobie "TEN KRÓLOWIE", kiedy napisał o sobie "Jest Królowie, który sądzi", albo kiedy powiedział o sobie "jeden z nas"?

Wersety, które wcześniej przytoczyłem, zupełnie nie zgadzają się z teorią o liczbie mnogiej jako "pluralis maiestaticus". Nigdy król nie mówił o sobie JA KRÓLOWIE. Jeśli już, to mówił "my król". Ale JHWH mówi osobie "Ja Bogowie [JHWH Elohim], a nie "My Bóg". Przytoczę je jeszcze raz:

"I rzekł JHWH Bogowie [JHWH elohim]: Oto człowiek stał się taki jakk JEDEN Z NAS: zna dobro i zło" [I Mojż. 3:22]

"I usłyszałem głos Adonai mówiącego: Kogo MAM posłać? Kto by NAM poszedł?" [Iz. 6:8 BT]

"Zaprawdę JEST BOGOWIE [elohim], który sądzi na ziemi" [Ps. 58:12]


Teoria "pluralis maiestaticus" upada, Henryku.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 10:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Przepraszam, ale piszesz od rzeczy i nie na temat. Werset mówi wyraźnie, że TEN BOGOWIE powiedział: "Kto by NAM poszedł?". Tekst jest wyraźny i mówi "My" o Bogu

Jeżeli Król Stanisław August mógł wypowiadać się przez ;MY , to tym bardziej JHWH


jest tylko jeden maleńki problem:
język hebrajski w ST nie uznaje istnienia takiej formy
(tzn. że np. nie ma takiego użycia przez żadnego króla, ani w żadnym z miejsc, gdzie JHWH nazywany byłby KRÓLEM)

jeżeli twierdzisz, że w j. hebrajskim jest to klasyczny zwrot w formie typu "majestaticus pluralis" czyli zwrot podkreślający chwałę (majestat), to udowodnij jego istnienie w ST


ps. a ELOHIM to zrost dwu wyrazów z jednoczesnym określeniem liczby i rodzaju - już to kiedyś wyjaśniałam... (podobnie jest z Adonai!)
:roll:


Ostatnio edytowano Śr mar 19, 2008 3:31 pm przez ani_isza, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 19, 2008 7:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Heh... Znam Twoje argumenty. Wyobraź sobie, że przez wiele lat sam byłem pod ich wpływem. A wszystko bierze początek od Russella a później jego spadkobiercami, zostali m.in. ŚJ.

Henryku. Podam jeszcze jedną analogię ze Starego Testamentu a Nowym Testamencie odnoszącą się do Jezusa. I czekam na odpowiedź.

Izajasza 8:13-15
13 Tylko Pana Zastępów miejcie za Świętego, niech On będzie waszą bojaźnią i On waszym lękiem!
14 I będzie wam świętością i kamieniem obrazy, i skałą potknięcia dla obydwu domów Izraela, sidłem i siecią dla mieszkańców Jeruzalemu.
15 I wielu potknie się o nie i upadną, i potłuką się, i będą usidleni i schwytani.

A odnośnik do Jezusa znajdziesz w I Piotra 2:3-8

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 19, 2008 12:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Księga Izajasza 45:23,24
Przysiągłem na siebie, z moich ust wyszła prawda, słowo niezmienne, że przede mną będzie się zginać wszelkie kolano, będzie przysięgał wszelki język, mówiąc: Jedynie w Panu jest zbawienie i moc, do niego przyjdą ze wstydem wszyscy, którzy się na niego gniewali.


List do Rzymian 14:11
Bo napisano: Jakom żyw, mówi Pan, ugnie się przede mną wszelkie kolano I wszelki język wyznawać będzie Boga.

List do Filipian 2:10,11
Aby na imię Jezusa zginało się wszelkie kolano na niebie i na ziemi, i pod ziemią i aby wszelki język wyznawał, że Jezus Chrystus jest Panem, ku chwale Boga Ojca.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 20, 2008 6:29 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Psalm 7: 10,11
10 Niechże skończy się zło bezbożnych! Utwierdź sprawiedliwego, Który badasz serca i nerki, Boże sprawiedliwy.11 Tarczą moją jest Bóg, Wybawiciel tych, którzy są prawego serca.

Objawienie 2:18-23
18 A do anioła zboru w Tiatyrze napisz: To mówi Syn Boży, który ma oczy jak płomień ognia, a nogi jego podobne są do mosiądzu.
19 Znam uczynki twoje i miłość, i wiarę, i służbę, i wytrwałość twoją, i wiem, że ostatnich uczynków twoich jest więcej niż pierwszych.
20 Lecz mam ci za złe, że pozwalasz niewieście Izebel, która się podaje za prorokinię, i naucza, i zwodzi moje sługi, uprawiać wszeteczeństwo i spożywać rzeczy ofiarowane bałwanom.
21 I dałem jej czas, aby się upamiętała, ale nie chce się upamiętać we wszeteczeństwie swoim.
22 Toteż rzucę ją na łoże, a tych, którzy z nią cudzołożą, wtrącę w ucisk wielki, jeśli się nie upamiętają w uczynkach swoich.
23 A dzieci jej zabiję; i poznają wszystkie zbory, że Ja jestem Ten, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według uczynków waszych.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL