www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 5:50 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So mar 08, 2008 9:52 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Agnostyk napisał(a):
Czemu nie - ale może załóż nowy wątek. Problem oczywiście jest z Tym (takie zastrzezenie wstępne) - że NT pisali żydzi obeznani z Torą i nie problem był dla nich interpretować i pisać pod konkretne proroctwa.


Ok. Chciałbym skupić się na paru, dla mnie znanych proroctwach, które w Starym Testamencie odnoszą się do JHWH. Zauważyłem, że znasz bardzo dobrze Pismo Święte zatem zacytuje parę proroctw a Ty prosze odnieś się do nich.

Pierwsze a zarazem rozpoczynające cały cykl, są proroctwa z księgi Zachariasza.

Zachariasza 12 rozdział z położeniem nacisku na werset 10:
10 Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.


Cały rozdział mówi o JHWH.

Kolejne proroctwo to:

Zachariasza 14:1-5
1 Oto nadchodzi dzień Pana, gdy będę dzielił w twoim gronie łupy odebrane tobie.
2 I zbiorę wszystkie narody do walki z Jeruzalemem. Miasto będzie zajęte, domy splądrowane, kobiety zhańbione. Połowa miasta pójdzie w niewolę, lecz resztka ludności nie będzie usunięta z miasta.
3 Potem wyruszy Pan i będzie walczył z tymi narodami, jak zwykł walczyć w dniu bitwy.
4 Jego nogi staną w owym dniu na Górze Oliwnej, która leży naprzeciwko Jeruzalemu od wschodu, tak że Góra Oliwna rozpadnie się w środku na wschód i na zachód, tworząc wielką dolinę. Połowa góry cofnie się na północ, a druga połowa na południe.
5 Wtedy będziecie uciekać do tej doliny między moimi górami, gdyż ta dolina będzie sięgała aż do Azel; a będziecie uciekać tak, jak uciekaliście przed trzęsieniem w czasach Uzjasza, króla judzkiego. Potem przyjdzie Pan, mój Bóg, a z nim wszyscy święci.


Zwróć uwagę. Tutaj JHWH mówi o sobie. On będzie dzielił łupy (wer.1). On zbierze wszystkie narody do walki (wer.2). On wyruszy i będzie walczył (wer.3). Jego nogi staną na Górze Oliwnej (wer.4). On przyjdzie ze wszystkimi świętymi (wer.5).

Zauważ, że Zachariasz indetyfikuje tutaj osobę jednoznacznie. Jego zbawiciel, odkupiciel to JHWH. W orginale jest wszędzie użyte JHWH (Strong 3068).

Myślę, że na razie to tyle. Czekam na Twoją rzetelną ocenę tych proroctw.
Acha... i co powiesz na ten fragment z Łukasza, w którym jest mowa, że Jan szykuje drogę dla JHWH?

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 08, 2008 8:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Przebudzony75 napisał(a):
Ok. Chciałbym skupić się na paru, dla mnie znanych proroctwach, które w Starym Testamencie odnoszą się do JHWH. Zauważyłem, że znasz bardzo dobrze Pismo Święte zatem zacytuje parę proroctw a Ty prosze odnieś się do nich.


Znam raczej słabo dlatego wolę rozmawiać jak szanowny dyskutant podaje namiary na tekst bo mnie się trudno szuka :). Ok a więc postaram się ustosunkować do proroctw poniższych, które miałyby według Ciebie wskazywać, że Jezus=JHWH. Według mnie niczego takiego nie dowodzą ale o tym poniżej


Przebudzony75 napisał(a):
Zachariasza 12 rozdział z położeniem nacisku na werset 10:
10 Lecz na dom Dawida i na mieszkańców Jeruzalemu wyleję ducha łaski i błagania. Wtedy spojrzą na mnie, na tego, którego przebodli, i będą go opłakiwać, jak opłakuje się jedynaka, i będą gorzko biadać nad nim, jak gorzko biadają nad pierworodnym.


Cały rozdział mówi o JHWH.


I własnie cały problem w tym, że CAŁY rozdział jest o JHWH a ty wyciąłeś wyłącznie jeden fragmencik podpadający pod twoją tezę a nawet ten jedyny fragment o czym niby ma świadczyć? Zresztą tu jest niejasność w przekazie bo według Bibli Tysiąca Błędów (Tysuiąclatki) pisze nie "MNIE" ale "TEGO". To są różnice pomiędzy tekstem greckim i hebrajskim.
Ja chciałbym jednak skoncentrować się na owym przebodleniu. Po pierwsze Jezus został przede wszystkim ukrzyzówany a przebodlony własnie pod proroctwo ;) (to taka moja złośliwa uwaga - sorry). Serio to zwróć uwagę, że w tym rozdziale jest jedno istotne słowo klucz "W OWYM DNIU". ZObacz ile tam jest warunków OWEGO DNIA. Tak naprawde Jezus spełnił tylko warunek przebodlenia co nie jest trudno spełnić - podejrzewam, że i ja bym go spełnił, bo jakże łatwo byłoby mnie przekłuć włócznią. W OWYM dniu jednak powinny się stać takżę następujące rzeczy:
1.porażę każdego konia trwogą, a jeźdźca obłędem
2.wszystkie zaś <konie> pogan porażę ślepotą
3.przywódcy judzcy będą jak kocioł na ogniu i jak żagiew płonąca wśród snopów; i wyniszczą wszystkie sąsiednie ludy na prawo i lewo
4.wszystkie ludy, które targnęły się na Jeruzalem, będą zniszczone
5.będzie wielki płacz w Jeruzalem, podobny do płaczu w Hadad-Rimmon na równinie Megiddo
6.I płakać będzie [cały] kraj, każda rodzina oddzielnie.
Rodziny z domu Dawida oddzielnie -
i ich niewiasty oddzielnie.
Rodziny z domu Natana* oddzielnie -
i ich niewiasty oddzielnie.
Rodziny z domu Lewiego oddzielnie -
i ich niewiasty oddzielnie.
Rodziny z domu Szimejego* oddzielnie -
i ich niewiasty oddzielnie.
I wszystkie pozostałe rodziny, każda rodzina oddzielnie -
i ich niewiasty oddzielnie.


Powiedz mi co się spełniło z tego proroctwa oprócz najłatwiejszego do spełnienia -przebodlenia....

To tak jakbyśmy na podstawie opisu Hitlera "mały, wrzeszczący, ma wąsy" udowadniali, że Piłsudski to Hitler bo też ma wąsy... Tak właśnie odbieram to przebodlenie, jak wąsy...


Przebudzony75 napisał(a):
Kolejne proroctwo to:

Zachariasza 14:1-5
1 Oto nadchodzi dzień Pana, gdy będę dzielił w twoim gronie łupy odebrane tobie.
2 I zbiorę wszystkie narody do walki z Jeruzalemem. Miasto będzie zajęte, domy splądrowane, kobiety zhańbione. Połowa miasta pójdzie w niewolę, lecz resztka ludności nie będzie usunięta z miasta.
3 Potem wyruszy Pan i będzie walczył z tymi narodami, jak zwykł walczyć w dniu bitwy.
4 Jego nogi staną w owym dniu na Górze Oliwnej, która leży naprzeciwko Jeruzalemu od wschodu, tak że Góra Oliwna rozpadnie się w środku na wschód i na zachód, tworząc wielką dolinę. Połowa góry cofnie się na północ, a druga połowa na południe.
5 Wtedy będziecie uciekać do tej doliny między moimi górami, gdyż ta dolina będzie sięgała aż do Azel; a będziecie uciekać tak, jak uciekaliście przed trzęsieniem w czasach Uzjasza, króla judzkiego. Potem przyjdzie Pan, mój Bóg, a z nim wszyscy święci.


Zwróć uwagę. Tutaj JHWH mówi o sobie. On będzie dzielił łupy (wer.1). On zbierze wszystkie narody do walki (wer.2). On wyruszy i będzie walczył (wer.3). Jego nogi staną na Górze Oliwnej (wer.4). On przyjdzie ze wszystkimi świętymi (wer.5).

Zauważ, że Zachariasz indetyfikuje tutaj osobę jednoznacznie. Jego zbawiciel, odkupiciel to JHWH. W orginale jest wszędzie użyte JHWH (Strong 3068).


ALe co chcesz powiedzieć tym cytatem?? Przecież nic takiego się nie stało. Właśnie na podstawie takich proroctw żydzi czekają na mesjasza triumfującego a nie takiego co da się zabić. On ma przynieść królestwo i rozbić wrogów Izraela. Walczyć TU i TERAZ a nie w jakimś duchowym świecie którego oczy nie widziały. Całkowicie pomijam fakt, że taki Bóg to dla mnie plemienny watażka a nie najwyższe, uniwersalne dobro troszczące się o WSZYSTKICH ludzi a nie jedynie garstkę nomadów...

Przebudzony75 napisał(a):
Myślę, że na razie to tyle. Czekam na Twoją rzetelną ocenę tych proroctw.
Acha... i co powiesz na ten fragment z Łukasza, w którym jest mowa, że Jan szykuje drogę dla JHWH?


Tak jak powiedziałem, NT dla oceny prawdziwości równania z dwoma niewiadomymi czyli czy JHWH=Jezus nie ma praktycznie żadnego znaczenia (dla mnie). Wszystko co jest powiedziane w NT musi być skonfrontowane z proroctwami ze ST. NT sam się nie udowadnia...
Jan szykuje drogę JHWH - ok tylko kiedy ma on przyjść? Może za milion lat :) Tak samo Jezus powiedział że Jezus powróci aniektórzy zebrani jszzce żyć będą (dlatego na pocz atku chrześcijaństwa tak silne oczekiwania powtórnego przyjścia). I jeszcze jedno - dla Żydów nie ma żadnego uzasadnienia RATALNE przybywanie Mesjasza. Ma przyjść RAZ A DOBRZE. Nie na raty...
O tym zresztą chyba dyskutowałem ze SMokiem swego czasu i akurat nie chciałbym powielać (Z NIM :P ) tej dyskusji - niemniej rad bym wysłuchać Twoich uwag i opinii.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 08, 2008 9:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Już widzę, że ta dyskusja jest bezcelowa i do niczego nie będzie prowadzić. Po prostu Agnostyk wcale nie dąży do poznania prawdy zawartej w omawianych fragmentach, tylko chce zbić argumenty adwersarza w dowolny sposób - dlatego nawet nie próbuje rzetelnie interpertować tekstu Pisma, tylko dokładnie tak, jak mu wygodnie. Pomijam fakt, że obydwa proroctwa dotyczą przyszłości i powtórnego przyjścia Mesjasza (którego już wcześniej przebodli - Iz. 53; Ps. 22:17) w ciele. A Agnostyk żąda, żeby mu pokazać, że proroctwa dotyczące przyszłości (w czasach ostatecznych) wypełniły się już w przeszłości (podczas przyjścia Jezusa przed Jego ukrzyżowaniem).

JHWH - Mesjasz, którego kiedyś przebodli, przyjdzie w ciele jako Mesjasz Król i Jego nogi staną na Górze Oliwnej. O tym mówią w skrócie obydwa proroctwa. Żydzi wiedzą, że Iz. 53 to jest tekst o Mesjaszu i nawet niektóre ich własnych targumim to potwierdzają. Podobnie jak tekst Daniela o Pomazańcu zabitym, lecz nie ze względu na siebie przed zburzeniem świątyni [Dan. 9:26], Psalm 110 i inne teksty.

Całe szczęście, Agnostyku, że przynajmniej uczciwie się przyznajesz, że słabo znasz Pismo Święte. :)

Sens tej dyskusji zależy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie: Czy dyskutujemy poważnie, czy robimy sobie tzw. "jaja". Sądząc po odpowiedzi Agnostyka, wybrał to drugie. A jeśli tak, to chyba szkoda czasu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 08, 2008 10:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Agnostyk napisał(a):
Powiedz mi co się spełniło z tego proroctwa oprócz najłatwiejszego do spełnienia -przebodlenia....


Widzisz... Proroctwo, które omawiamy jest sprawą przyszłości. Nie wypełniło się zatem jeszcze nic z tego proroctwa. Rzecz jednak jest w tym, że ten, który ma zbawić będzie tym, którego wcześniej przebodli żydzi. I w tym jest sedno sprawy. W tej sytuacji musimy uznać, że dotyczy to Jezusa, lub przyjąć, że na ziemię przyjdzie JHWH, żydzi Go przebodą a on później znowu wróci już z tą raną. Zastanów się nad tym.

Agnostyk napisał(a):
ALe co chcesz powiedzieć tym cytatem?? Przecież nic takiego się nie stało. Właśnie na podstawie takich proroctw żydzi czekają na mesjasza triumfującego a nie takiego co da się zabić. On ma przynieść królestwo i rozbić wrogów Izraela. Walczyć TU i TERAZ a nie w jakimś duchowym świecie którego oczy nie widziały.


Zgoda. Na takiego mesjasza oczekują żydzi. Zauważ jednak, bo tego dotyczy nasza rozmowa, że z proroctw jasno wynika, że tym mesjaszem ma być sam JHWH. Na tym teraz chciałbym skupić Twoją uwagę.

Czy z tych proroctw jasno nie wynika, że Mesjaszem ma być JHWH?

Odpowiedz proszę. Natomiast kwestia czy to akurat jest Jezus pozostawiam na później. Na początku musimy ustalić kogo mieli oczekiwać żydzi według proroctw ST.

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 08, 2008 10:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Agnostyk napisał(a):
I jeszcze jedno - dla Żydów nie ma żadnego uzasadnienia RATALNE przybywanie Mesjasza. Ma przyjść RAZ A DOBRZE. Nie na raty...


Tę kwestię warto omówić dokładniej. Ale to po tym jak przejdziemy przez temat omawiany w poprzednim poście.

p.s. Przypomnij mi o tym prosze ;).

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 9:39 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Przebudzony75 napisał(a):
Widzisz... Proroctwo, które omawiamy jest sprawą przyszłości. Nie wypełniło się zatem jeszcze nic z tego proroctwa. Rzecz jednak jest w tym, że ten, który ma zbawić będzie tym, którego wcześniej przebodli żydzi. I w tym jest sedno sprawy. W tej sytuacji musimy uznać, że dotyczy to Jezusa, lub przyjąć, że na ziemię przyjdzie JHWH, żydzi Go przebodą a on później znowu wróci już z tą raną. Zastanów się nad tym..


Nie wiem dlaczego ten fragment miałby być uzasadnieniem ratalnego przybycia skoro ciągle mowa o owym dniu i przynajmniej z tekstu wynika, że to będzie jeden dzień. Dobra - odpuśćmy sobie na razie tą ratalność i załużmy, że interesuje nas fragment proroctwa wypowiadanego po przebodleniu - czytasz w NT o takim POWSZECHNYM płaczu w Izraelu w OWYM DNIU??? Ja raczej czytam o osamotnionej śmierci Jezusa i czuwaniu garstki. Zamiast płaczu wszystkich kobiet płakały dwie (w tym jego matka) - o ile dobrze pamiętam, bo nie chciałbym bawić się w szczegół, gdybyś mi wykazał na podstawie NT że jednak płakały trzy kobiety....

Przebudzony75 napisał(a):
Zgoda. Na takiego mesjasza oczekują żydzi. Zauważ jednak, bo tego dotyczy nasza rozmowa, że z proroctw jasno wynika, że tym mesjaszem ma być sam JHWH. Na tym teraz chciałbym skupić Twoją uwagę.

Czy z tych proroctw jasno nie wynika, że Mesjaszem ma być JHWH?

Odpowiedz proszę. Natomiast kwestia czy to akurat jest Jezus pozostawiam na później. Na początku musimy ustalić kogo mieli oczekiwać żydzi według proroctw ST.


Moim zdaniem z tego proroctwa wynika jedynie, że JHWH wleje wielu narodom, wyłupie im oczy, rozczłonkuje ciała, pozabiera skarby i da Izraelowi. Natomist sam fakt, który przytoczyłeś z rozdziału 14, że JHWH coś będzie robił WCALE nie znaczy, że będzie to robił jako Mesjasz. Polecam zachariasza 14, 3 który wydaje się tutaj kluczowy.
"Wtedy Pan wyruszy do boju i będzie walczył przeciw ludom, jak niegdyś walczył w dniu bitwy."
To tekst z Zachariasza a przecież nie czytamy, że JHWH przychodził wcześniej jako mesjasz - on po prostu ciskał najzwyczajniej z nieba głazy na nieprzyjaciół Izraela lub zabijał ich wrogów na inne wyrafinowane sposoby...
Naprawde nie wydaje Ci się, że taki Bóg jest karykaturą na miare ciasnych nomadzkich umysłów tęskniących za ziemią zieloną, gdzie dużo wody i jedzenia?
Czy naprawde chcesz (Jeśli Zachariasz prorokował o powtórnym przyjściu w chwale) aby wyglądało ono jak z proroctwa?
Zach 14, 12 A taką klęską porazi Pan wszystkie narody, które ruszyły do walki z Jerozolimą: rozpadnie się ich ciało, chociaż jeszcze trzymać się będą na nogach; oczy zaćmią się w oczodołach, a język zeschnie w ustach.
Reszta też interesująca...

Wiesz agnostycy mają problem z akceptację człowieka-boga ale równie duży problem mają z Bogiem - killerem, któremu radość przynosi oślepianie, wyrywanie języków i rozłupywanie ludzi na pół tak finezyjnie, że mimo wszystko stać będą jeszcze na nogach...

Pozdrawiam serdecznie

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 1:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
czytasz w NT o takim POWSZECHNYM płaczu w Izraelu w OWYM DNIU??? Ja raczej czytam o osamotnionej śmierci Jezusa i czuwaniu garstki. Zamiast płaczu wszystkich kobiet płakały dwie (w tym jego matka) - o ile dobrze pamiętam, bo nie chciałbym bawić się w szczegół, gdybyś mi wykazał na podstawie NT że jednak płakały trzy kobiety....

:roll: ÓW DZIEŃ, to jest DZIEŃ PAŃSKI, czyli dosłownie okres [jom] który rozpocznie się od początku Wielkiego Ucisku [Obj. 6:17] i zakończy przeminięciem nieba i Ziemi, jakie znamy [II Piotra 3:12], a nie dzień ukrzyżowania Jezusa. Z tekstu Zach. 12-14 wynika, że JHWH przyjdzie na ziemię w ciele jako Mesjasz Król i będzie sądził narody w dniu bitwy, która jest opisana w typowym dla prorockich pism języku. Nawet czołowi rabini pisali, że Zach. 12:10 mówi o przebitym Mesjaszu:

http://www.hopeofisrael.net/index.php?o ... &Itemid=27

http://jewsforjesus.org/answers/prophecy/zechariah12

Przyjście przebitego wcześniej Mesjasza jest zapowiedziane w Pismach NT jako wydarzenie przyszłe i Mesjaszem jest oczywiście Jezus:

"Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen" [Obj. 1:7]

Zach. 14:4 mówi dosłownie, że JHWH przyjdzie w ciele, skoro Jego nogi staną na Górze Oliwnej. To jest kluczowy fragment, ponieważ JHWH w ciele wyruszy do boju posłany przez JHWH [Zach. 2:12-17]. Wcześniej nie wyruszał w ciele jako Mesjasz, bo wtedy nie miała jeszcze nastąpić Era Mesjańska. Ten sam JHWH będzie Królem w Erze Mesjańskiej, a przecież Królem będzie wtedy Mesjasz [Zach. 14:9-21; Iz. 2:2-4 i inne].

Agnostycy mają problem z uczciwością intelektualną i dlatego zamiast wziąć się za rzetelną interpretację Pism (których po prostu nie znają) zasłaniają się estetycznymi problemami i stosują "argumentację oburzenia", bo mają problem z "Bogiem - killerem". Tylko, że to jest po prostu zasłona dymna i próba kierowania dyskusji na tory wygodne do ściemniania.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 3:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
:roll: ÓW DZIEŃ, to jest DZIEŃ PAŃSKI, czyli dosłownie okres [jom] który rozpocznie się od początku Wielkiego Ucisku [Obj. 6:17] i zakończy przeminięciem nieba i Ziemi, jakie znamy [II Piotra 3:12], a nie dzień ukrzyżowania Jezusa.


Ja wiem, że chciałbyś tak to czytać, niestety z Zachariasza to nie wynika. Przykro mi. W OWYM DNIU będą płakać nad tym kogo przebodli - jak mogą płakać następne pokolenia jesli po pierwsze oni nie przebodli a po drugie mesjasz będzie już triumfujący?

Przede wszystkim zaś Mesjasz od początku do końca nie miał być BOGIEM. Dziś zadałe sobie trud odszukania w słowniku biblijnym co też jeszcze kryje się pod pojęciem Mesjasz. I czytam, ze Mesjaszem był np Dawid :). Bo Mesjasz to od zarania tytuł polityczny, potem zmienił się w kapłanśki a na końcu (chrzescijaństwo) w tytuł zbawiciela ludzi.

Pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 7:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
:roll: ÓW DZIEŃ, to jest DZIEŃ PAŃSKI, czyli dosłownie okres [jom] który rozpocznie się od początku Wielkiego Ucisku [Obj. 6:17] i zakończy przeminięciem nieba i Ziemi, jakie znamy [II Piotra 3:12], a nie dzień ukrzyżowania Jezusa.

Ja wiem, że chciałbyś tak to czytać, niestety z Zachariasza to nie wynika. Przykro mi. W OWYM DNIU będą płakać nad tym kogo przebodli - jak mogą płakać następne pokolenia jesli po pierwsze oni nie przebodli a po drugie mesjasz będzie już triumfujący?

Przykro mi, ale usiłujesz nie czytać tego, co jest Ci niewygodne. "Ów dzień" nastanie w przyszłości, co jest wyraźnie napisane w Obj. 6:17 i w innych miejscach, zapowiadających Dzień Pański jako dzień gniewu Pana. "Oni przebodli" to znaczy Izrael jako naród jest traktowany w ciągłości. Na tej samej zasadzie Daniel prosi Boga o odpuszczenie grzechów Izraela, których on osobiście nie popełnił [Dan. 9:5-6]. W wielu fragmentach Izrael jest traktowany jako całość na przestrzeni wielu pokoleń. Mesjasz będzie już triumfujący, ale Izrael pod wpływem wylanego ducha upamiętania i błagania będzie żałował tego, co ich ojcowie zrobili (przebili Mesjasza podczas ukrzyżowania).

Agnostyk napisał(a):
Przede wszystkim zaś Mesjasz od początku do końca nie miał być BOGIEM. Dziś zadałe sobie trud odszukania w słowniku biblijnym co też jeszcze kryje się pod pojęciem Mesjasz. I czytam, ze Mesjaszem był np Dawid :). Bo Mesjasz to od zarania tytuł polityczny, potem zmienił się w kapłanśki a na końcu (chrzescijaństwo) w tytuł zbawiciela ludzi.

Nie każdy namaszczony to Mesjasz. Pismo mówi, że Mesjasz będzie Bogiem - tak piszą o nim prorocy w miejscach cytowanych przeze mnie i tak nazywa się Mesjasz w wielu miejscach Biblii (Jeszua, Immanuel), a Jeremiasz pisze:

"Oto idą dni - mówi Pan - że wzbudzę Dawidowi sprawiedliwą latorośl: Będzie panował jako król i mądrze postępował; i będzie stosował prawo i sprawiedliwość na ziemi. Za jego dni Juda będzie wybawiony, a Izrael będzie bezpiecznie mieszkał; a to jest jego imię, którym go zwać będą: JHWH sprawiedliwością naszą" [Jer. 23:5-6]

Sprawiedliwością naszą jest Jeszua czyli JHWH, który zbawia:

"Ale wy dzięki niemu jesteście w Chrystusie Jezusie, który stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupieniem" [I Kor. 1:30]

Przeczytaj Psalm 110 i zobacz, że Mesjasz jest tam nazwany Adonai [JHWH]. Mesjasz posłany przez JHWH również jest nazywany JHWH u Ozeasza, Zachariasza, Joela, Jeremiasza czy Ezechiela.

Jeśli chcesz dyskutować, to proszę o argumenty na podstawie Biblii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 8:03 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Bóg jest jeden, ale JHWH jest imieniem odnoszonym do Ojca, do Syna i do Ducha Świetego (odpowiednie fragmenty podałem wcześniej - przeczytaj sobie DOKŁADNIE na przykład Psalm 110 - bardzo ciekawa lektura w tym względzie)
Ps 110,1 bp (1) Psalm Dawida. Uroczysta wypowiedź Jahwe do mego Pana: "Usiądź po mej prawicy, aż położę wrogów Twoich jako podnóżek dla Twych stóp".,2 Berło Twej potęgi poszerzy Jahwe z Syjonu. Panuj pośród Twoich nieprzyjaciół,3 Twe panowanie na górach świętych od dnia Twych narodziny od łona, od zarania Twej młodości, która jest jak rosa.,4 bp Jahwe przysięgał i nie będzie żałował: Tyś na wieki kapłanem na podobieństwo Melchizedeka.,5 Po Twojej prawicy jest Jahwe, porazi królów w dzień swego gniewu.,6 Będzie sądził narody, stosy trupów położy, zdruzgocze głowy szeroko na ziem,7 Ze strumienia po drodze pić będzie, i dlatego wywyższy swą głowę.
Ponieważ kolejny raz powołujesz się na Ps 110., więc stwierdzam Smoku uprawiasz pole o nazwie schizofrenia Twój powyższy komentarz to „Lot nad kukułczym gniazdem” (Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z pacjentem, a także na podstawie zaobserwowanego zachowania Objawia się upośledzeniem postrzegania ).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 8:22 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
Nie każdy namaszczony to Mesjasz


Ciekawe, że w słowniku pisze: Mesjasz - hebr. "Namaszczony (Pana)"

Ja mógłbym odpisać, że nie każdy Mesjasz to JHWH :) :P

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 8:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Drogi Agnostyku... Tak jak już wcześniej wspomniałem, chciałbym naj-sam-przód uporządkowac sprawę Mesjasza. Kto nim jest według ST. Podałem wesrety, które wyraźnie wskazują, że tym wybawcą dla żydów miał być sam JHWH. I nawet opis o tym zabijaniu etc.etc. tego nie zmienia. Moim pytaniem do Ciebie jest to czy zgadzasz się z tym, że te opisy mówią o JHWH, który przychodzi jako wybawiciel? Nie zbaczajmy z tematu jaki jest ten JHWH. Skoncentrujmy się na tym czy to jest JHWH według Ciebie. Czy Ty widzisz, że te proroctwa "mówią" o JHWH?

Odpowiedz proszę najprościej jak można. Myślę, że można odpowiedzieć tak lub nie.

I jeszcze raz proszę: Nie odbiegajmy od meritum sprawy. To jak jest tam opisany JHWH to też odrębny temat.

I krótkie słowo do Henryka... Proszę trzymaj się tematu i też odpowiedz na pytanie, które skierowałem do Agnostyka. Oczywiście jeśli masz taką wolę.

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 9:15 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Przebudzony75 napisał(a):
Podałem wesrety, które wyraźnie wskazują, że tym wybawcą dla żydów miał być sam JHWH
.
Oczywiście że tak, ponieważ Ojciec (JHWH) jest sprawcą wszystkiego, ale fizycznym wykonawcą jego woli jest Pan Jezus - Mesjasz, człowiek z krwi i kości Dla ułatwienia, analogia. Kto wyrwał Izraelitów z domu niewoli – Egiptu?. Pan Bóg Wszechmogący (JHWH).używając Mojżesza jako swego sługę. Czy Mojżesz to JHWH?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 9:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Zgodnie z rozdziałem 14 w sposób oczywisty mówi on o tym że JHWH przybędzie i zrobi porządek - tak, ten rozdział mówi o JHWH. Watpie natomiast czy mówi o Mesjaszu skoro Mesjasz to namaszczony Pana :)

Zresztą jak Bóg mógłby być potomkiem Dawida (Człowieka)?
Ten rozdział wyraźnie mówi o triumfującym przyjściu Boga. Ale słucham co chcesz mi powiedzieć? Według mnie to po prostu nie są proroctwa MESJAŃSKIE lecz o tym, że Bóg zaprowadzi porządek i sprawiedliwość. Kiedyś cytowałem jak jak żydzi sobie wyobrażają Mesjasza, pozwolę sobię wkleić ponownie:

""Mesjasz to osoba, którą ześle Bóg, aby przyniosła światu harmonię i pokój. Majmonides stwierdził, że nie będzie żadnej różnicy pomiędzy naszą teraźniejszością a czasem po przyjściu Mesjasza poza tym, że w czasach mesjańskich żaden naród nie będzie podporządkowywał sobie innego i wszyscy będą żyli w harmonii. To będzie czas wypełnienia się proroctwa Izajasza - wilk i owca będą leżeć obok siebie.

Nie wiemy, kiedy przyjdzie Mesjasz. W przeszłości niektórzy Żydzi usiłowali przewidzieć nadejście Mesjasza i zostali stanowczo potępieni przez rabinów. O tym, że Mesjasz jest wśród nas dowiemy się wtedy, gdy na świecie zapanuje pokój.

Nadejście Mesjasza nie ma nic wspólnego ze wspólnotowym bądź jednostkowym przebaczeniem czy pokutą za grzechy. Skrucha i pokuta to kwestie indywidualne - muszą być osiągnięte poprzez działania każdego z nas, nie za pośrednictwem Mesjasza czy kogokolwiek innego. "


Odpowiadając na Twoje pytanie - to oczywiście rozdział 14 Zachariasza mówi o JHWH - odpowiedź brzmi TAK :)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 09, 2008 10:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
Ps 110,1 bp (1) Psalm Dawida. Uroczysta wypowiedź Jahwe do mego Pana: "Usiądź po mej prawicy, aż położę wrogów Twoich jako podnóżek dla Twych stóp".,
2 Berło Twej potęgi poszerzy Jahwe z Syjonu. Panuj pośród Twoich nieprzyjaciół,
3 Twe panowanie na górach świętych od dnia Twych narodziny od łona, od zarania Twej młodości, która jest jak rosa.,
4 bp Jahwe przysięgał i nie będzie żałował: Tyś na wieki kapłanem na podobieństwo Melchizedeka.,
5 Po Twojej prawicy jest Jahwe, porazi królów w dzień swego gniewu.,
6 Będzie sądził narody, stosy trupów położy, zdruzgocze głowy szeroko na ziem,
7 Ze strumienia po drodze pić będzie, i dlatego wywyższy swą głowę.


- podzieliłam i pogrubiłam tekst dla przejzystości

ciekawa jest różnica w wersecie 3 - co to za wersja?!
bo w "tysiąclatce" jest tak [Psalm 110 BT]:

1 Dawidowy. Psalm.
Wyrocznia Boga dla Pana mego:
«Siądź po mojej prawicy,
aż Twych wrogów położę
jako podnóżek pod Twoje stopy».
2 Twoje potężne berło
niech Pan rozciągnie z Syjonu:
«Panuj wśród swych nieprzyjaciół!
3 Przy Tobie panowanie
w dniu Twej potęgi,
w świętych szatach [będziesz].
Z łona jutrzenki
jak rosę Cię zrodziłem».

4 Pan przysiągł
i żal Mu nie będzie:
«Tyś Kapłanem na wieki
na wzór Melchizedeka».


5 Pan po Twojej prawicy
zetrze królów w dniu swego gniewu.
6 Będzie sądził narody,
wzniesie stosy trupów,
zetrze głowy
jak ziemia szeroka.
7 Po drodze będzie pił ze strumienia,
dlatego głowę podniesie.

nie ma tam żadnych gór w tym wersecie trzecim...


a w hebrajskim tekście jest dosłownie:

"Ameach (Lud_Twój) nedawot (gotowy) bajom (w_dniu) chejleach (objawienia_się_Twojego) behadrej (w_dostojeństwie) kodesz (świętości) merechem (z_łona) miszechar (ze_świtu/brzasku) lecha (dla_Ciebie) tal (z_rosy) jaldutejach (dzieciństwo_Twe)"

:evil:
normalnie mnie to wytrąciło z równowagi

co to za przekrętasy z tymi "górami świętymi"?!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL