www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 11:01 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 9:23 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Dlaczego schodzisz Smoku z linii strzału, po prostu wskaż, jeżeli inni muszą to Ty tym bardziej, albo nie szukaj rysy na czerwony lakierze Ferrari (myślę że jestem w temacie wątku)(':lol:')
Laughing

Nie schodzę z linii strzału, bo chodzi o treść zawartą w Pismach, a Pisma są napisane słowami.

A czy Ty wyznajesz, że JHWH, który zbawia [Jeszua] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]? Proszę o odpowiedź "Tak" lub "Nie". Tylko nie schodź z linii strzału.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 7:07 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
A czy Ty wyznajesz, że JHWH, który zbawia [Jeszua] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]? Proszę o odpowiedź "Tak" lub "Nie". Tylko nie schodź z linii strzału.
Nie. Ojciec nie przyszedł w ciele.
Ja wierzę , że Jeszua [JHWH, który zbawia] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]!
Jehoszua, jest poprawnym, niezniekształconym przez grecką i łacińską wymowę aramejskim pełnym imieniem Jezusa, używanym m.in. przez rastafarian stosujących termin Yeshua Ha Mashiach (Jeszua Ten Namaszczony). Oznacza ono JHWH (Jahwe) jest wybawieniem.
za http://pl.wikipedia.org
1Jana 4,2 Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga.
2Jana 0,7 Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele ludzkim. Taki jest zwodzicielem i Antychrystem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 04, 2008 11:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Nie motaj Henrysiu i nie uciekaj z linii strzału. Jezus Chrystus przyszedł w ludzkim ciele i to jest fakt historyczny. Większość heretyków (oprócz doketów i gnostyków) wyznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele. Na przykład duchy stojące za Świadkami Jehowy, za mormonami, za Russelitami, za muzułmanami, za buddystami, za hinduistami - wszystkie wyznają, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele. Test Janowy nie byłby testem na WSZELKIEGO ducha, gdyby tylko na tym polegał. A polega on na pytaniu o wyznanie Boskości Jezusa [On jest JHWH, który zbawia] i człowieczeństwa Jezusa [przyszedł w ludzkim ciele]. Widać to dopiero po wniknięciu w oryginalne znaczenie pojęć "Jeszua" i "sarx" oraz wzięciu pod uwagę znaczenia imienia w Biblii. "Nadasz mu imię Jeszua [JHWH, który zbawia], albowiem ON zbawi lud swój od grzechów jego" [Mat. 1:21].

Z Twojej wypowiedzi rozumiem, że nie wierzysz w JHWH, który zbawia [Jeszuę], który przyszedł w ciele, ale wierzysz w Jeszuę [JHWH, który zbawia], który przyszedł w ciele. Trochę to skomplikowane, więc postawię pytanie inaczej:

Czy wyznajesz, że JHWH, który zbawia, przyszedł w ludzkim ciele?

Nie musisz niczego uzasadniać, tylko napisz "tak" lub "nie". Nie będziemy tutaj dyskutować o trójjedyności Boga. Chcę tylko sprawdzić, z jakim duchem mam do czynienia.

"Po tym poznawajcie Ducha Bożego: Wszelki duch, który wyznaje, że Jezus [JHWH, który zbawia] Chrystus [Mesjasz] przyszedł w ciele, z Boga jest. Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus [JHWH, który zbawia] Chrystus [Mesjasz] przyszedł w ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie" [I Jana 4:2-3]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 05, 2008 7:30 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smoku napisałem w poprzednim poście bardzo wyraźnie ,że
Ojciec nie przyszedł w ciele, gdyż jest DUCHEM. To jest moja odpowiedź na pytanie które zadajesz ponownie „Czy wyznajesz, że JHWH, który zbawia, przyszedł w ludzkim ciele?”
Według mnie hebrajskiej imię JHWH zapisywano czterema literami jako: יהוה. Są to czytane od prawej do lewej spółgłoski jod, he, waw, he, które tworzą tak zwany tetragram (z gr. Tetragrammaton - dosł. cztery litery). Dlatego w języku polskim są to spółgłoski wyrażające imię Boga w Starym Testamencie (w transliteracji alfabetu hebr.).
A Mojżesz rzekł do Boga: Gdy przyjdę do synów izraelskich i powiem im: Bóg ojców waszych posłał mnie do was, a oni mnie zapytają, jakie jest imię jego, to co im mam powiedzieć? A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem (אֶהְיֶה אֲשֶׁר אֶהְיֶה). I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: Jahwe posłał mnie do was. I mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz synom izraelskim: (Pan) JHWH (יהוה), Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i tak mnie nazywać będą po wszystkie pokolenia. (Wj 3,13-15 )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 05, 2008 8:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Kolejny unitarianin, który nie zalicza testu.
I do czego Cię ten duch zaprowadził? Żyjesz już w 1000leciu? I tym podobne kwiatki. W sumie to żal oglądać tak zwiedzionych, a jakże przekonanych o swojej oryginalnej duchowości.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 05, 2008 9:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
A czy Ty wyznajesz, że JHWH, który zbawia [Jeszua] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]? Proszę o odpowiedź "Tak" lub "Nie". Tylko nie schodź z linii strzału.
Nie.


odpowiedź jasna i prosta

i wszystko jasne w sprawie Henryka

a poniższe:

Henryk napisał(a):
Ojciec nie przyszedł w ciele.
Ja wierzę , że Jeszua [JHWH, który zbawia] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]!
Jehoszua, jest poprawnym, niezniekształconym przez grecką i łacińską wymowę aramejskim pełnym imieniem Jezusa, używanym m.in. przez rastafarian stosujących termin Yeshua Ha Mashiach (Jeszua Ten Namaszczony). Oznacza ono JHWH (Jahwe) jest wybawieniem.
za http://pl.wikipedia.org
1Jana 4,2 Po tym poznajecie Ducha Bożego: każdy duch, który uznaje, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele, jest z Boga.
2Jana 0,7 Wielu bowiem pojawiło się na świecie zwodzicieli, którzy nie uznają, że Jezus Chrystus przyszedł w ciele ludzkim. Taki jest zwodzicielem i Antychrystem.

to wywody te są dla odwrócenia uwagi od meritum, a może i dla lepszego wrażenia, jakoby chciał coś wyjaśnić, ale jest jeden problem:
JHWH nie jest imieniem zastrzeżonym dla Ojca...tylko dla BOGA


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 9:18 am 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
ani_isza napisał(a):
JHWH nie jest imieniem zastrzeżonym dla Ojca...tylko dla BOGA
Waw skąd ta mądrość?. Czyżby Ojciec nie był Bogiem, niech jego Imie będzie błogosławione na wieki. Proponuję odwiedzić synagogę, tam jest zdrowe nauczanie w tym temacie, od czasu powrotu z wygnania babilońskiego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 9:31 am 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
lis napisał(a):
Kolejny unitarianin, który nie zalicza testu.
I do czego Cię ten duch zaprowadził? Żyjesz już w 1000leciu? I tym podobne kwiatki. W sumie to żal oglądać tak zwiedzionych, a jakże przekonanych o swojej oryginalnej duchowości.

Lisie dzięki za łagodność krytyki z twojej strony.
Ale od Ciebie spodziewałem się krytyki na brak logiki, by czynić z tych dwóch różnych zdań, zdania równoważne;
JHWH, który zbawia [Jeszua] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]
Jeszua [JHWH, który zbawia] przyszedł w ludzkim ciele [sarx]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 11:30 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryku, wystarczyło odpowiedzieć na moje pytanie "nie". Nie musisz pisać wywodów odwracających uwagę Czytelników od Twojej niechęci do udzielenia odpowiedzi wprost. Ja widać, test Janowy jest bardzo skuteczny, jeśli tylko właściwie stosowany i pomaga nam chronić oczy przed zamydleniem. :D

Masz prawo wierzyć, w co chcesz, ale jeśli odmawiasz Jezusowi Boskości, to nie udawaj przypadkiem mojego brata w Chrystusie. Swoją drogą teraz już wiem, skąd się biorą Twoje dziwne interpretacje Pisma i zadziwiająca gorliwość w popieraniu duchów zwodniczych ujawniających się czasem na naszym forum.

I jeszcze jedna ciekawostka a propos testu Janowego. Otóż Jan pisze, że wszelki duch, który nie wyznaje, że JHWH, który zbawia przyszedł w ludzkim ciele, jest duchem antychrysta:

"Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus [Jeszua czyli JHWH, który zbawia] Chrystus [Mesjasz] przyszedł w [ludzkim] ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie" [I Jana 4:3]

Antychryst NIGDY nie wyzna, że Jezus jest wcielonym Bogiem (dokładnie - jedną z Osób Boga czyli Synem Bożym wcielonym jako Syn Człowieczy). Wiesz, dlaczego? Ponieważ Antychryst sam będzie się podawał za wcielonego Boga JHWH, a nawet zasiądzie w świątyni JHWH [II Tes. 2:4] - a skoro tak, to nie może przecież wyznać, że Wcielony Bóg JHWH już przed nim przyszedł na ziemię. Dla mnie jest to jeszcze jedno potwierdzenie faktu, że test Janowy mówi o tym, że Jezus nie jest w nim traktowany jak ktoś, kto się "przypadkiem" nazywa "JHWH, który zbawia", tylko że Jezus TO JEST JHWH, KTÓRY ZBAWIA. Zresztą w Biblii takich przypadków nie ma. Jeśli Bóg kazał nadać komuś szczególne imię związane z jego misją, to ten ktoś rzeczywiście był tym, co głosiło jego imię. A Mat. 1:21 mówi wyraźnie, że Jeszua miał otrzymać imię "JHWH zbawia", ponieważ to ON MIAŁ ZBAWIĆ lud swój od grzechów jego. On jest JHWH, który zbawia:

"Słowo JHWH, które doszło Ozeasza, syna Beeriego, w czasach Uzjasza, Jotama, Achaza, Hiskiasza, królów judzkich, i w czasach Jeroboama, syna Joasa, króla izraelskiego. (...) JHWH rzekł do Ozeasza: (...) nad domem Judy zmiłuję się i wybawię ich przez JHWH, ich Boga, ale nie wybawię ich za pomocą łuku ani miecza, ani wojny, ani koni, ani jazdy" [Oz. 1:1-2,7]

http://www.blueletterbible.org/cgi-bin/ ... sion=KJV#7

Natomiast duchy antychrysta to po prostu duchy wrogie Chrystusowi, które głoszą innego Chrystusa [II Kor. 11:1-4], zaprzeczając Boskości Prawdziwego Chrystusa albo Jego człowieczeństwu, albo że przyszedł tylko raz (albo robią dowolną kombinację herezji zaprzeczających powyższym członom testu).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 11:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Henryk napisał(a):
ani_isza napisał(a):
JHWH nie jest imieniem zastrzeżonym dla Ojca...tylko dla BOGA
Waw skąd ta mądrość?. Czyżby Ojciec nie był Bogiem, niech jego Imie będzie błogosławione na wieki. Proponuję odwiedzić synagogę, tam jest zdrowe nauczanie w tym temacie, od czasu powrotu z wygnania babilońskiego.


Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: "JESTEM, KTÓRY JESTEM. I dodał: "Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was". 15 Mówił dalej Bóg do Mojżesza: Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia".Wyjścia 3:14-15

napisane jest też [w interlinii polsko-hebrajskiej w miejscu Jahwe jest: JHWH]:

Wj 6:2 BT "Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: Jam jest Jahwe."

Wj 6:3 BT "Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im."

Wj 15:3 BT "Pan, mocarz wojny, Jahwe jest imię Jego."

Wj 34:5 BT "A Pan zstąpił w obłoku, i Mojżesz zatrzymał się koło Niego, i wypowiedział imię Jahwe."

Wj 34:6 BT "Przeszedł Pan przed jego oczyma i wołał: Jahwe, Jahwe, Bóg miłosierny i litościwy, cierpliwy, bogaty w łaskę i wierność,"

Który jest, który był i który przychodzi.(Ap 1:4. 8. 17; 2:8; 22:13 na podstawie: Iz 41: 4; 44:6; 48:12)

Otrząśnij się ze snu, powstań, spocznij Jeruzalem... Za darmo zostaliście sprzedani i bez srebra zostaniecie wykupieni... W ten sposób pozna mój lud Imię moje w ten dzień, ponieważ ja jestem Jahwe, który mówi: Oto jestem (Iz 52, 2-6);

Ja jestem Jahwe, Bóg twój od ziemi egipskiej (Oz 12:10; 13: 4; Jr 2:6);

W dniu, gdy wybrałem Izraela, wyciągnąłem rękę moją w obronie ich mówiąc: To ja, Jahwe, wasz Bóg, podniosłem rękę w obronie ich, aby ich wyprowadzić z ziemi Egiptu... (Ez 20: 5-6; Kpł 22: 31-32)

Dz 4:12 BT "I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni."

Ap 19:1 BT "Potem usłyszałem jak gdyby głos donośny wielkiego tłumu w niebie - mówiących: Alleluja! Zbawienie i chwała, i moc u Boga naszego,"

rabiniczny zakaz wymawiania imienia JHWH nie jest biblijny, pomimo wskazania na [Pwt 5:11 BT "Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy."]

- wskazanie do czego nie należy jest czytelne, napisano bowiem:

Każdy jednak, który wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony... (Jl 3:5)

dlatego JHWH Zbawiciel (czyli Jeszuah Mesjasz) przyszedł w ludzkim ciele na ziemię (jako Syn Boży)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 12:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Proponuję odwiedzić synagogę, tam jest zdrowe nauczanie w tym temacie, od czasu powrotu z wygnania babilońskiego.

:shock: Ciekawe. Zdrowe nauczanie głoszone przez nieodrodzonych ludzi? Przecież ci rabini nawet nie przypominają Nikodema swoim podejściu do Mesjasza. Zastanawiające jest powoływanie się na nauczanie ludzi, którzy nie chcą uznać na podstawie własnych Pism, że Jezus jest Mesjaszem, nie wierzą w Niego i Ducha Świętego nie mają [Jan 7:37-39]. Naprawdę mnie zadziwia takie myślenia. Lepiej się powoływac na nauczanie nieodrodzonych i nie wierzących w Jezusa ludzi, byle tylko pozostać przy swoich poglądach?

"Każdy jednak, który wezwie imienia JHWH, będzie zbawiony..." [Joel 3:5]

"Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. (...) Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego [kyrios], zbawiony będzie" [Rzym. 10:9,13 cyt. Joel 3:5]

Henryk napisał(a):
Waw skąd ta mądrość?. Czyżby Ojciec nie był Bogiem, niech jego Imie będzie błogosławione na wieki.

Rabini, na których się powołujesz, nie umieją sobie poradzić z fragmentami, w których imię JHWH jest przypisane więcej niż jednej Osobie czyli nie tylko Ojcu. Na przykład Synowi Bożemu jako Mesjaszowi zasiadającemu po prawicy Ojca w Ps. 110:1,5 lub Synowi Bożemu jako Zbawicielowi posłanemu przez Ojca w Oz. 1:1-7 i posłanemu jako Odkupiciel przez Ojca i Ducha w Iz. 48:12-16 który przyjdzie jako Król Ery Mesjańskiej posłany przez Ojca w Zach. 2:10-14. Jeśli wierzysz w Pisma NT, to tam znajdziesz również przypisanie imienia JHWH Duchowi Świętemu [II Kor. 3:12-18 por. II Mojż. 34:29-35; Hebr. 3:7-10 por. Ps. 95:6-11].

Dlatego słusznie pisze Ani_Isza, że imię JHWH jest przypisywane Bogu, ale nie wyłącznie Ojcu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 1:51 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
"Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus [Jeszua czyli JHWH, który zbawia] Chrystus [Mesjasz] przyszedł w [ludzkim] ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie" [I Jana 4:3]



Jesteś pewny, że tak pisze w ORYGINALE? bo odnoszę wrażenie, że tekst w nawiasie kwadratowym to już twój dodatek i nadinterpretacja. Czy u Jana w grece pisze "Jeszua czyli JHWH który zbawia"? Obawiam, się że nie...

Test Janowy był biczem na gnostyków i doketów co słusznie zauwazyłeś. Nie był natomiast testem na trójjedyność. Przesadziłeś...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 2:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
"Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus [Jeszua czyli JHWH, który zbawia] Chrystus [Mesjasz] przyszedł w [ludzkim] ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie" [I Jana 4:3]

Jesteś pewny, że tak pisze w ORYGINALE? bo odnoszę wrażenie, że tekst w nawiasie kwadratowym to już twój dodatek i nadinterpretacja. Czy u Jana w grece pisze "Jeszua czyli JHWH który zbawia"? Obawiam, się że nie... Test Janowy był biczem na gnostyków i doketów co słusznie zauwazyłeś. Nie był natomiast testem na trójjedyność. Przesadziłeś...

Greka nie podaje imienia Jezusa po hebrajsku, bo z definicji niemoże. Natomiast prawdziwe imię Jezusa brzmi "JHWH, który zbawia" i o tym wiedział zarówno Jan jak i jego czytelnicy. Gdzie Jan pisze, że jego test jest biczem na gnostyków i doketów? Bo ja czytam w tekście, że jest biczem na WSZELKIEGO ducha, który nie jest od Boga. A jeśli na wszelkiego (między innymi na gnostyków i doketów), to zarówno Boskość [JHWH, który zbawia] jak i człowieczeństwo [w ludzkim ciele], jak i czas przyjścia [przyszedł] są w tym teście ważne.

Dla Jana, który był Żydem, imię Jeszua (nieprzekładalne na język grecki) oznaczało Jego naturę, istotę i misję - podobnie jak dla Mateusza, który o tym napisał w Mat. 1:21. W tym przypadku odwołanie się do oryginalnych znaczeń konkretnych pojęć jest moim zdaniem kluczem do zrozumienia, dlaczego test Janowy dotyczy wszelkiego ducha, a nie tylko dwóch herezji. Jan podkreśla zresztą konieczność odwoływania się do oryginalnych znaczeń - na przykład już na początku Ewangelii pisze: "Znaleźliśmy Mesjasza (co jest przetłumaczane Pomazaniec)" [1:41]. Podobnie w słowach Jezusa "Ja jestem" i reakcji Żydów, którzy w tym momencie chcieli Go oskarżyć o bluźnierstwo widać, że wypowiedział imię JHWH, ponieważ nie można było oskarżyć o bluźnierstwo kogoś, kto nie wymówił imienia JHWH [Jan 8:58-59], a karą za bluźnierstwo było ukamienowanie [III Mojż. 24:16]. Regulacje rabiniczne mówią, że bluźnierca nie jest winny, dopóki nie wypowie Imienia [Miszna Sanhedrin 7:5]. Znów nie widać tego w tekście greckim, ale po wniknięciu w hebrajski kontekst sprawa się wyjaśnia.

Uważam, że gdyby test Janowy miał pomagać w rozróżnieniu wyłącznie 2 herezji, byłby słabiutki i nie wynikałby z tekstu napisanego przez Jana, tylko z ogólnego założenia, że Jan pisze wyłącznie o gnostykach i doketach. A przecież Antychryst (o którym test wspomina) raczej nie będzie ani gnostykiem, ani doketem, bo podając się za wcielonego JHWH będzie miał prawdziwe ciało.

W sumie test nie dotyczy nawet dokładnie trójjedyności Boga, tylko Osoby Chrystusa jako fundamentu wiary. Czyli "Pan mój i Bóg mój" [Jan 20:27-29].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 3:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
Chcialbym dodac, ze greckie anti posiada dwa znaczenia:
1. Przeciwko
2. W miejsce
Antychryst, moze rownie dobrze znaczyc: "w miejsce Chrystusa", "zamiast Chrystusa", "Namiestnik Chrystusa" itp...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 7:41 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Przecież ci rabini nawet nie przypominają Nikodema swoim podejściu do Mesjasza. Zastanawiające jest powoływanie się na nauczanie ludzi, którzy nie chcą uznać na podstawie własnych Pism, że Jezus jest Mesjaszem, nie wierzą w Niego i Ducha Świętego nie mają [Jan 7:37-39].
Masz stu procentową rację, ponieważ jak Ty to mówisz, nie przechodzą Janowego testu
"Wszelki zaś duch, który nie wyznaje, że Jezus [Jeszua czyli JHWH, który zbawia] Chrystus [Mesjasz] przyszedł w [ludzkim] ciele, nie jest z Boga. Jest to duch antychrysta, o którym słyszeliście, że ma przyjść, i teraz już jest na świecie" [I Jana 4:3]
I na tym przykładzie powinieneś zrozumieć prawidłowy sens i zastosowanie słów z listu Jana.
Smok Wawelski napisał(a):
Ciekawe. Zdrowe nauczanie głoszone przez nieodrodzonych ludzi?
. Chyba nie uważasz że masz wyłączność i monopol na prawdę. Jak myślisz. gdy rabin głosi na podstawie Tanach o Najwyższym (niech jego Imię będzie błogosławione) to wszystko jest kłamstwem? Mówię Tobie, jeżeli tego nie doświadczyłeś, Pan Bóg jest kochającym Ojcem i pragnie aby był uratowany każdy grzesznik, między innymi także ten Żyd z synagogi, który w swej podstawie nie przypomina Nikodema.
Z tą interpolacją i interpretacją imienia w wydaniu którą prezentujecie to lekka przesada. Prawdą jest że imię Jeszua można rozwinąć w zdanie JHWH, który zbawia, ale to nic nadzwyczajnego .Weźmy dla przykładu imię Joel, które kryje zdanie JHWH jest Bogiem itd., mam wnosić że Joel to JHWH, lub Joel to Bóg.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL