www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 8:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 05, 2008 6:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
ani_isza:
Cytuj:
Może macie już dosyć tego tematu...


Hehe… nie ma, jak lezec pod gruszą... samo przyjdzie.
Zastanawiam się jeszcze nad roznica miedzy „woń”, a „wonnosc”. Woń – miła Panu woń ofiary, wonnosc – mirra, kadzidlo i zloto, no i jeszcze tutaj:

39. Przyszedł też Nikodem, ten, który poprzednio przybył w nocy do Jezusa, niosąc około stu funtów mieszaniny i mirry i aloesu.
40. Wzięli tedy ciało Jezusa i zawinęli je w prześcieradła z wonnościami, jak Żydzi mają zwyczaj chować umarłych.
41. A na miejscu, gdzie go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grobowiec, w którym jeszcze nikt nie był złożony.
42. Tam więc, z powodu żydowskiego dnia Przygotowania, że blisko był grób, położyli Jezusa.
Ew. Jana 19:36-42


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 05, 2008 8:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
jj napisał(a):
Zastanawiam się jeszcze nad roznica miedzy „woń”, a „wonnosc”. Woń – miła Panu woń ofiary, wonnosc – mirra, kadzidlo i zloto, no i jeszcze tutaj:(...)
Ew. Jana 19:36-42


wonności do namaszczania (w postaci pachnącej oliwy, maści - perfumy robiono kiedyś na bazie tłuszczów)

tutaj jest o czymś podobnym do balsamowania ciał (ale nie mumifikowania), wydaje się, że zwyczaj podobny do balsamowania przejęli Izraelczycy od Egipcjan - to moja prywatna teoria, na podstawie:


Józef przypadł do twarzy swego ojca, płakał nad nim i całował go. (2) A potem rozkazał swym domowym lekarzom, aby zabalsamowali jego ojca. Ci zatem lekarze balsamowali Izraela(3) Zabrało im to czterdzieści dni, tyle bowiem czasu trwało balsamowanie. Mieszkańcy Egiptu opłakiwali Jakuba przez siedemdziesiąt dni.
.[ Ks. Rodzaju 50:1-3, BT]

w "Nowym Testamencie" wspomina się ten zwyczaj "namaszczania" zwłok:

* Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba, i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa. [Marka 16:1]

* Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.[ Łukasza 23:56]

* W pierwszy dzień tygodnia poszły skoro świt do grobu, niosąc przygotowane wonności. [Łukasza 24:1]

- o tym zwyczaju więcej nie wiem
[były też drzewa zwane "balsamowymi": 1 Kronik 14:14-15; PnP.8:14]


a wonności to pochodziły też z kadzideł i z ofiar spalanych:


(34) I znów powiedział Pan do Mojżesza: Weź sobie wonności: żywicę pachnącą, muszelki i galbanum pachnące, i czyste kadzidło, niech będą w równej ilości. (35) Mieszając je uczynisz z tego kadzidło wonne - zrobione tak, jak się robi wonności - posolone, czyste, święte. (36) Zetrzesz na proszek jego części i położysz przed świadectwem w Namiocie Spotkania, gdzie Ja będę spotykał się z tobą, i będzie to dla was rzecz bardzo święta. (37) Kadzidła w ten sposób przygotowanego nie będziecie robić dla siebie, gdyż poświęcone jest ono dla Pana. [Ks. Wyjścia 30:31-37, BT]

- a woń z ofiar spalanych unosiła się znad ołtarza do JHWH i była Jego "pokarmem", ale oprócz ofiarnych kadzideł, to jeszcze po śmierci palono kadzidła zmarłym:

* Będą święci dla swojego Boga, nie będą bezcześcić imienia Bożego, bo oni składają Panu ofiary spalane, pokarm swojego Boga, a więc będą świętością. [Kapł. 21:6, BT]

* To jest część, którą daję im z moich ofiar spalanych. To są ofiary najświętsze, tak jak ofiary przebłagalne i ofiary zadośćuczynienia. (11) Każdy mężczyzna spośród synów Aarona będzie je spożywał. To jest prawo wieczyste dla waszych pokoleń, dotyczące ofiar spalanych dla Pana. Każdy, kto się ich dotknie, będzie uświęcony. [Kapł.6:10-11]

* Kapłan podniesie z tej ofiary pokarmowej pamiątkę i zamieni w dym na ołtarzu jako ofiarę spalaną, miłą woń dla Pana. [Kapł.2:9]


* Posłuchaj jednakże słowa Pańskiego, Sedecjaszu, królu judzki. To mówi Pan o tobie: Nie umrzesz od miecza. (5) Umrzesz spokojnie, i podobnie jak palono wonności dla twoich przodków, dawniejszych królów, którzy byli przed tobą, tak będą palić i dla ciebie. Będą śpiewać także dla ciebie pieśń żałobną: Biada, panie! Albowiem Ja wyrzekłem to słowo - wyrocznia Pana. [Jeremiasza 34:4-5, BT]

* Po tym wszystkim dotknął go Pan nieuleczalną chorobą wnętrzności, (19) która trwała dwa lata, aż w końcu drugiego roku, gdy nadeszła ostatnia chwila, wyszły mu wnętrzności na skutek choroby i zmarł wśród dokuczliwych boleści. A lud jego nie spalił mu kadzidła, jak palił jego przodkom. [2 Ks. Kronik 21:18-19]
************
a co? (bo ja już mogę spać spokojnie jeśli chodzi o moje pytania, no chyba, że się okaże, że jestem w o-błędzie...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 4:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wszystkie drogi prowadzą do Chrystusa - w którą stronę by nie pójść, to "idąc za wonnością i wonią" trafiamy albo na Jego ofiarę jako wonność miłą przed Ojcem, albo na Jego namaszczenie spoczywające na nas, albo na ofiarę żywą, świętą, miłą Bogu z naszych ciał składaną na Jego ołtarzu [Rzym. 12:1-2].

Wonność jest źródłem woni, czyli zapachu. My jesteśmy wonnością, jeśli przesyceni Panem wydajemy Jego zapach. Dla jednych jest to zapach pociągający, za którym idą i on prowadzi ich do miesjca zbawienia, czyli pod Krzyż. Dla innych jest to zapach odrażający i uciekają przed nim, bo wybrali ciemność zamiast światłości i dlatego dają się gubić.

Moim zdaniem Ani_Isza chyba poszła w stronę midraszu (trudno się dziwić, hehe), ale nie wychodząc poza istotę przesłania tekstu Pawłowego. Jeśli mamy trzymamy się treści i podstawowe przesłanie doktrynalne tekstu [p'szat] jest ustalone, to wolno nam pozwolić sobie na "remez" (poszukiwanie wskazówek dotyczących prawd niedostrzegalnych w podstawowej interpretacji) czy midrasz, o ile nie godzi to w podstawowe przesłanie tekstu i nie wywraca jego przesłania.

Dawajcie dalej. Fajnie się czyta. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 5:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
hehe... 8) dzięki za głos "zdrowego rozsądku"!

tylko nie wiem o co JJ pyta konkretnie i teraz trzeba poczekać - oby nie za długo...niektórzy wciąż czekają... ;)

Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 6:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
ani_isza napisał(a):
hehe... 8) dzięki za głos "zdrowego rozsądku"!

tylko nie wiem o co JJ pyta konkretnie i teraz trzeba poczekać - oby nie za długo...niektórzy wciąż czekają... ;)

No nie, ja sie tak nie bawie! Chodzilo mi wlasnie o to, co "zdrowy rozsadek" zawarl w swojej wypowiedzi krotko i precyzyjnie.
A moje super delikatne sugestie, to nie pytania, bo jak moze pytac ktos, kto wie wszystko [tzn ja]?

(bez emotki, bo nie jestem w stanie dorownac twoim :wink: )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 7:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
jj napisał(a):
No nie, ja sie tak nie bawie! Chodzilo mi wlasnie o to, co "zdrowy rozsadek" zawarl w swojej wypowiedzi krotko i precyzyjnie.
A moje super delikatne sugestie, to nie pytania, bo jak moze pytac ktos, kto wie wszystko [tzn ja]?

(bez emotki, bo nie jestem w stanie dorownac twoim :wink: )



nie obraź sie, ale ja na prawde nie kumam (przecież widać, ze "blondynka jestem") i mi trzeba jasno powiedzieć
(ja naprawde dlugo już jestem prostą gospodynią domową i sie już od dawna nie domyślam) :oops: to co, że to gupie jest? może być, moge sie nie pytać o te wonie :D (ale te "Twoje" znalazłam np. w interlini i są różne ich typy)

(a tu masz emotki: http://www.cosgan.de/smilie.php?wahl=18&ziel=bigs )


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 06, 2008 9:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
ani_isza napisał(a):
jj napisał(a):
No nie, ja sie tak nie bawie! Chodzilo mi wlasnie o to, co "zdrowy rozsadek" zawarl w swojej wypowiedzi krotko i precyzyjnie.
A moje super delikatne sugestie, to nie pytania, bo jak moze pytac ktos, kto wie wszystko [tzn ja]?

(bez emotki, bo nie jestem w stanie dorownac twoim :wink: )



nie obraź sie, ale ja na prawde nie kumam (przecież widać, ze "blondynka jestem") i mi trzeba jasno powiedzieć
(ja naprawde dlugo już jestem prostą gospodynią domową i sie już od dawna nie domyślam) :oops: to co, że to gupie jest? może być, moge sie nie pytać o te wonie :D (ale te "Twoje" znalazłam np. w interlini i są różne ich typy)

(a tu masz emotki: http://www.cosgan.de/smilie.php?wahl=18&ziel=bigs )

Dzieki za emotki!
Chodzi mi o to, ze nie moglem sie zdecydowac na jedna z wersji, bo albo ofiara, albo namaszczenie, ale Smok polaczyl to zgrabnie w jedna calosc. Dalej, to mial byc zart dla zakamuflowania konfuzji. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 07, 2008 1:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Okej 8) już kumam

a masz interlinie?

bo we wszystkich miejscach w "Nowym Testamencie", gdzie pojawia się namaszczanie fizycznymi preparatami (Jego stóp, Jego ciała w grobie), kupowanie wonności, przygotowywanie ich, i to obdarowanie "mirą i kadzidłem" przez mędrców - to są inne ich rodzaje wymieniane


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 07, 2008 1:46 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz lis 15, 2007 2:05 pm
Posty: 252
Lokalizacja: zagranica
ani_isza napisał(a):
Okej 8) już kumam

a masz interlinie?

bo we wszystkich miejscach w "Nowym Testamencie", gdzie pojawia się namaszczanie fizycznymi preparatami (Jego stóp, Jego ciała w grobie), kupowanie wonności, przygotowywanie ich, i to obdarowanie "mirą i kadzidłem" przez mędrców - to są inne ich rodzaje wymieniane

Korzystam z oryginalow, ale nie zaglebialem sie odnosnie wonnosci.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So paź 31, 2015 4:09 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn kwi 13, 2015 6:34 pm
Posty: 22
a co z 2 Krn.21:19,czy to znaczy,że palono świeczki na grobach zmarłych?Przepraszam,jak pytanie jest niemądre.Wtedy,proszę o wygumowanie go z forum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So paź 31, 2015 5:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Pytanie nie jest niemądre. Po prostu II Kron. 21:19 nie ma nic wspólnego z paleniem świeczek na grobach. Po pierwsze dlatego, że groby były wtedy wykuwane w skałach i raczej podobne do jaskiń niż do dzisiejszych grobów czy grobowców. Po drugie, palenie dotyczyło raczej kadzidła (patrz wyżej w tym wątku).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N lis 01, 2015 6:26 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn kwi 13, 2015 6:34 pm
Posty: 22
przepraszam za moje niemądre ale dla mnie ważne pytanie.I dziękuję za wyjaśnienie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL