www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Wt maja 14, 2024 12:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: JHWH=JEZUS ?
PostNapisane: Wt sty 29, 2008 9:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Szukałem tego wątku na forum ale nie znalazłem więc otwieram nowy.

Chce zapytać o wasze zdanie w tym temacie czy JHWH=JEZUS, czy to ta sama osoba. W Krk np uważa sie że JHWH=Ojciec, Syn to nie JHWH a posłany przez JHWH, sa poglądy przeciwne.

Zależy mi na tym aby wykazać jak to rozumiecie, np biorąc pod uwagę ten fragment Biblii, dla ułatwienia wstawię tetragram bo w hebrajskim tam jest:

Ps. 2:1-12
1. I Czemuż to burzą się narody, A ludy myślą o próżnych rzeczach?
2. Powstają królowie ziemscy I książęta zmawiają się społem Przeciw JHWH i Pomazańcowi jego:
3. Zerwijmy ich więzy I zrzućmy z siebie ich pęta!
4. Ten, który mieszka w niebie, śmieje się z nich. JHWH im urąga.
5. Wtedy przemówi do nich w gniewie swoim I gwałtownością swoją przerazi ich:
6. Ja ustanowiłem króla mego na Syjonie, Świętej górze mojej.
7. Ogłoszę zarządzenie JHWH: Rzekł do mnie: Synem moim jesteś, Dziś cię zrodziłem.
8. Proś mnie, a dam ci narody w dziedzictwo I krańce świata w posiadanie.
9. Rozgromisz je berłem żelaznym, Roztłuczesz jak naczynie gliniane.
10. Bądźcie więc teraz rozsądni, królowie, Przyjmijcie przestrogę, sędziowie ziemi!
11. Służcie JHWH z bojaźnią i weselcie się, Z drżeniem złóżcie mu hołd,
12. Aby się nie rozgniewał i abyście nie zgubili drogi, Bo łatwo płonie gniewem. Szczęśliwi wszyscy, którzy mu ufają!


Widzę tutaj rozróżnienie JHWH od Syna którego zrodził.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 29, 2008 10:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Częściowo ten temat był już poruszany przy okazji dyskusji o Trójjedynej naturze Boga w kilku wątkach. W Biblii są takie sformułowania, że JHWH jest posłany przez JHWH [np. Oz. 1:1-7; Zach. 2:12-17] albo że JHWH zasiada po prawicy JHWH [Ps. 110:1,5] albo inne teksty wskazujące na co najmniej dwie Osoby (bo raczej nie istoty czy byty, skoro JHWH jest jeden) JHWH występujące oddzielnie. Również Duch Święty jest określany jako JHWH [Hebr. 3:7-11; Ps. 95:6-11]. Biorąc pod uwagę fakt, że JHWH jest jeden, ale w liczbie mnogiej (czyli Adonai echad stanowi tzw. jedność złożoną - I Mojż. 3:22 BG i oryginał) oraz fakt, że Jeszua oznacza "JHWH, który zbawia", należałoby przyjąć, że samo stwierdzenie "JHWH rzekł do mnie: Synem moim jesteś" nie oznacza, że Osobą wypowiadającą te słowa nie może być JHWH, a dokładniej - inna Osoba JHWH. Czyli de facto nie oznacza to rozróżnienia między JHWH i Synem nie będącym JHWH.

Jeśli chodzi o Psalm 2, to przekład Biblii Warszawskiej nie oddaje dokładnie oryginalnego tekstu, który w wersetach 11-12 mówi o Synu jako Panu:

"Służcie Panu w bojaźni, a rozradujcie się ze drżeniem. Pocałujcie syna, by się snać nie rozgniewał, i zginęlibyście w drodze, gdyby się najmniej zapaliła popędliwość jego. Błogosławieni wszyscy, którzy w nim ufają" [Biblia Gdańska]

Tam, gdzie w oryginale hebrajskim jest "syn", tłumacze Septuaginty napisali "kyrios" (czyli "Pan"). Zobacz tutaj:

http://www.blueletterbible.org/cgi-bin/ ... ion=KJV#12


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 1:11 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Częściowo ten temat był już poruszany przy okazji dyskusji o Trójjedynej naturze Boga w kilku wątkach. W Biblii są takie sformułowania, że JHWH jest posłany przez JHWH [np. Oz. 1:1-7; Zach. 2:12-17] albo że JHWH zasiada po prawicy JHWH [Ps. 110:1,5] albo inne teksty wskazujące na co najmniej dwie Osoby (bo raczej nie istoty czy byty, skoro JHWH jest jeden) JHWH występujące oddzielnie. Również Duch Święty jest określany jako JHWH [Hebr. 3:7-11; Ps. 95:6-11]. Biorąc pod uwagę fakt, że JHWH jest jeden, ale w liczbie mnogiej (czyli Adonai echad stanowi tzw. jedność złożoną - I Mojż. 3:22 BG i oryginał) oraz fakt, że Jeszua oznacza "JHWH, który zbawia", należałoby przyjąć, że samo stwierdzenie "JHWH rzekł do mnie: Synem moim jesteś" nie oznacza, że Osobą wypowiadającą te słowa nie może być JHWH, a dokładniej - inna Osoba JHWH. Czyli de facto nie oznacza to rozróżnienia między JHWH i Synem nie będącym JHWH.

W podobny sposób to tłumaczyłem i znam te wersety o tym że np. JHWH posyła JHWH. Więc co oznacza imię JHWH ?

Smok Wawelski napisał(a):
Jeśli chodzi o Psalm 2, to przekład Biblii Warszawskiej nie oddaje dokładnie oryginalnego tekstu, który w wersetach 11-12 mówi o Synu jako Panu:

"Służcie Panu w bojaźni, a rozradujcie się ze drżeniem. Pocałujcie syna, by się snać nie rozgniewał, i zginęlibyście w drodze, gdyby się najmniej zapaliła popędliwość jego. Błogosławieni wszyscy, którzy w nim ufają" [Biblia Gdańska]

Tam, gdzie w oryginale hebrajskim jest "syn", tłumacze Septuaginty napisali "kyrios" (czyli "Pan").


Ale czy w tym nie było zamiast Pan - JHWH w wersecie 11 ? Bo troche nie rozumiem o co ci chodzi z tym wersetem 12


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 3:34 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 1:01 am
Posty: 141

_________________
"... syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.
Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie..."[Iz 9:5-6]


Ostatnio edytowano Pt lut 01, 2008 7:19 pm przez izraelita, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 11:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
W innym wątku dyskutowaliśmy na temat teorii, która jest herezją - że Jezus nie był Bogiem w ciele od poczęcia w łonie Marii, i że Wcielenie polega na tym, to człowiek stał się Bogiem, a nie Bóg człowiekiem. Dlatego podkreślam tylko ten fakt i odsyłam do "dywagacji izraelity", żeby herezja nie wślizgnęła sie do innego wątku.

izraelita napisał(a):
JHWH zatem to nie tyle Imie Trojjedynego Boga (to jest pewne uproszczenie), ale to Imie Syna odziedziczone po Ojcu i przekazane tez od Ojca przez (i) Syna Duchowi Swietemu - Ojciec, zanim powstal wszechswiat, zawsze byl JHWH - BEDACYM - TYLKO i BEZPOSREDNIO dla Syna i Ducha. Zas jak mial powstac wszechswiat przekazal to BYCIE JHWH, w stosunku do majacych powstac innych stworzen, Swojemu Jednorodzonemu Synowi, a przez Niego takze Parakletowi.

No i wszystko jasne - zdaniem izraelity zarówno Jedronodzony Syn Boży jak i Duch Święty [Paraklet] są stworzeniami. Herezja goni herezję. "Przekazywanie" i "dziedziczenie" imienia JHWH również nigdzie w Piśmie nie jest wspomniane. Fakt, że Ojciec był JHWH "tylko i bezpośrednio dla Syna i Ducha" to kolejna teoria wzięta z sufitu. Izraelito, wzywam Cię do upamiętania!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 12:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
W podobny sposób to tłumaczyłem i znam te wersety o tym że np. JHWH posyła JHWH. Więc co oznacza imię JHWH?

Biblijne znaczenie pojęcia "imię" jest szersze od potocznego, które rozumiemy zazwyczaj w sensie "jak Cię wołają". Imię to jest również czyjaś natura, istota, można mieć sławne imię, można cieszyć się dobrymi lub złym imieniem. Sprawa jest szersza niż tylko problem czterech spółgłosek i ewentualnego sposobu ich wymawiania. Żeby nie wklejać zbyt dużego tekstu wbrew regulaminowi, zrzuciłem na serwer interesujący tekst na ten temat, napisany przez Żyda mesjanistycznego:

http://odsiebie.com/pokaz/33337---ecf3.html

Powinien rozjaśnić zagadnienie. Tekst jest w języku polskim w formacie PDF.

quster napisał(a):
Ale czy w tym nie było zamiast Pan - JHWH w wersecie 11? Bo troche nie rozumiem o co ci chodzi z tym wersetem 12

Chodzi mi o to, że w oryginale tekst mówi o Synu w wersecie 12, a kontekst wskazuje na to, że Syn jest JHWH [w. 11]. Podobnie musieli rozumieć to hebrajscy tłumacze Septuaginty, ponieważ o Synu napisali "kyrios", co zazwyczaj odnosi się w LXX do Boga.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 2:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 1:01 am
Posty: 141

_________________
"... syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.
Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie..."[Iz 9:5-6]


Ostatnio edytowano Pt lut 01, 2008 7:19 pm przez izraelita, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 2:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
izraelita napisał(a):
Smoku Syn Bozy - JHWH - i Duch Swiety - JHWH - nie sa stworzeniami. Zas ich Imie jest Imieniem Ojca. Ojciec WPIERW dla Nich byl JHWH ("BEDACYM Z NIMI") gdy ZADNYCH STOWRZEN NIE BYLO - tylko Trojjedyny Bog, gdyz zrodlem wszystkiego jest Ojciec - takze Imienia.

Twoje zdanie podkreślone przeze mnie na czerwono, sugeruje umieszczenie Syna i Ducha w kategorii stworzeń. Jeśli źle zrozumiałem, to przepraszam.

Natomiast to, co piszesz o "przekazywaniu imienia", jest kolejną spekulacją nie popartą żadnym tekstem Biblii. To rzeczywiście działa na mnie jak płachta na byka. "Przekazywanie bycie JHWH" przez Ojca Synowi i/lub Duchowi to jest sugestia, że Syn i/lub Duch nie byli JHWH w jakimkolwiek momencie. Bóg jest JHWH względem stworzeń [II Mojż. 3:14], ale poszczególne Osoby nie są JHWH względem siebie nawzajem, bo żadna z wiecznych Osób Trójjedynego Boga nie jest i w żadnym momencie nie była Bogiem dla którejkolwiek innej w sensie ontologicznym. Nigdzie nie jest również napisane, że Ojciec jest źródłem Imienia, bo imię charakteryzuje tożsamość Trójjedynego Boga. Dlatego Ojciec nie przekazuje imienia innym Osobom i nigdzie nie jest to napisane.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 3:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 29, 2007 1:01 am
Posty: 141

_________________
"... syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.
Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie..."[Iz 9:5-6]


Ostatnio edytowano Pt lut 01, 2008 7:18 pm przez izraelita, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 3:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
Powiem wam że jak wchodzi się na tematy jedni, emanacji czy hipostaz to zawsze niezły zamęt z tego wychodzi 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2008 3:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
izraelita napisał(a):
Smoku niestety, zapewne na twoja ostatnia reakcje, admin zamknal mi dostep do wszystkich watkow forum takze do tego :(

To nie jest kwestia moich reakcji tylko faktu, że kolejny raz przedstawiasz spekulatywne teorie nie poparte tekstem Pisma. A na tym forum jest zwyczaj (ujęty nawet w regulaminie), żeby wszelkie stawiane tezy wywodzić z Pisma i pokazywać, gdzie w Piśmie można konkretne nauczanie przeczytać.

izraelita napisał(a):
Zatem jezeli chcesz wiedziec dlaczego Imie JHWH nie jest dla mnie TOZSAME z byciem Bogiem i DLACZEGO moze byc ZMIENNE (Bog moze zmnienic swoje Imie i sa przyklady, ze je zmienial) musialbys wpisac swoje pytanie do dywagacji izraelity. Sam nie napisze o tym "automatycznie" - tylko umieszczam to wyjasnienie abys to ty mogl zdecydowac.

Po pierwsze, wcale nie jestem ciekawy, dlaczego imię JHWH nie jest dla Ciebie tożsame z byciem Bogiem i nie mam ochoty kolejny raz wplątać się w jałową dyskusję. Po drugie, Bóg nie zmienia imienia (bo On sam się nie zmienia - Mal. 3:6), tylko przedstawia się w różny sposób za pomocą różnych imion mówiących o Jego charakterze i tożsamości, jak np. JHWH cidkeinu - Pan sprawiedliwością naszą [Jer. 23:6] i wiele innych.

Ponieważ nie lubię uczestniczyć w tworzeniu zamętu, raczej nie spodziewaj się moich częstych wizyt w wątku "dywagacje izraelity".

Pozdrawiam Ciebie, Przyjaciela i Fundamentalistę,
Smok


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 03, 2008 5:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
JHWH - wspólny tytuł/dzieło - JEZUS

Iz 40:28 - Stwórca - Jana 1:3
Iz 45:22; 43:11 - Zbawiciel - Jana 4:42
1 Sam 2:6 - wskrzeszający zmarłych - Jana 5:21
Jl 4:12 - Sędzia - Jana 5:27, por. Mat. 25:31-46
Iz 60:19,20 - Światłość - Jana 8:12
Wj.3:14 - Ja jestem - Jana 8:58; por. 18:5,6
Ps 23:1 - Pasterz - Jana 10:11
Iz 42:8; por.48:11 - Chwała Boża - Jana 17:1,5
Iz 41:4; 44:6 - Pierwszy i Ostatni - Obj. 1:17; 2:8
Oz 13:14 - Odkupiciel - Obj. 5:9
Iz 62:5; Oz 2:18 - Oblubieniec - Obj. 21:2; por. Mat.25:1nn
Ps 18:3 - Skała - 1Kor.10:4
Jer.31:34 - Odpuszczający grzechy - Mk 2:7,10
Ps 148:2 - Czczony przez aniołów - Hbr 1:6
Cały ST - Adresat modlitw - Dz 7:59
Ps 148:5 - Stwórca aniołów - Kol 1:16
Iz 45:23 - Wyznawany jako Pan - Flp. 2:11

inne, które chyba nie wymieniłem:

IHWH bezpośrednio odnoszone do Jezusa:
Rz. 10:9; 1 Kor 12:3; Flp 2:11; 1 Tym 6:15; Obj.17:14; 19:6

Teksty ST mówiące o JHWH bezpośrednio odniesione do Jezusa:
Dz 2:34; Rz 8:34; Hbr 10:12; 1Piotr 3:22 cytują Ps 110:1; Rz 10:13 cytuje Jl 2:32; Flp 2:9-11; cytuje Iz 45:23; Jana 12:41 cytuje Iz 6:10; Ef 4:8 cytuje Ps 68:18


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 03, 2008 10:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
A sam Mesjasz mówił o Sobie m.in.: "JA JESTEM" [z gr. "Ego Emi" -patrz Interlinearny grecko-polski przekład Nowego Testamentu]-
gdyż tak przedstawiał się osobiście JHWH w Starym Test. (Abrachamowi, Izaakowi, Jakubowi i Mojżeszowi).

8)

Tak mi przychodzi jeszcze do głowy Mt. 1:23, w kontekście "imienia, w którym się zgromadzamy":
** 23. Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami".
** za Izajaszem: 14 Dlatego Pan sam da wam znak: Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel (Iz. 7:14)

** bo po hebrajsku (fonetycznie) jest:"Imanuel" -----zapisane: "im-anu EL" (im = z, anu = nami, EL = BÓG)

8)

1Kor 8:4 i 6
" wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego (...) wszakże dla nas istnieje tylko JEDEN Bóg Ojciec, z którego pochodzi wszystko i dla którego istniejemy, i JEDEN Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko istnieje i przez którego my także istniejemy"- "Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym..." (Powt.Pr.6:4)

ps.: quster w pewnej piosence ("Gaither Vocal Band - Alpha and Omega" pod koniec refrenu jest, że "...Druga Osoba Trójcy" - pozostałe "NAZWANIA" są zaczerpnięte z Pism, to ostatnie - nie -to czemu ma to służyć?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 1:26 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
...w pewnej piosence ("Gaither Vocal Band - Alpha and Omega" pod koniec refrenu jest, że "...Druga Osoba Trójcy"...


Alpha and Omega

:idea:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2008 10:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
no ale dlaczego w pewnym miejscu (w którym nie jestem zarejestrowana, ale zaglądam często i podczytuję) zwracasz na ten fakt uwagę?

mnie też zainteresowało dlaczego autor tekstu w.w. piosenki stosuje w refrenie wskazania zaczerpnięte z Pism (można je bez problemu umiejscowić), a na koniec podaje "tytuł/nazwanie" nie istniejące w Pismach?

wskazuje na współistotność osób, czy "ustawia je" gradacyjnie?

a z resztą - nie jest to ważne, bo nie dotyczy przecież tekstu z KANONU BIBLII, to tylko zwykła ciekawość intencji twórcy tekstu piosenki 8) bo są "wspólnoty" twierdzące, że Mesjasz jest "zaraz drugi po Ojcu" ale jako JEGO Sługa Najwierniejszy (czyli w-g nich Jeszua nie jest JHWH, który Zbawia i przyszedł na Ziemię jako Syn Człowieczy w ludzkim ciele...)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL