www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N cze 16, 2024 12:10 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 12:56 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
"Uczyniwszy zaś składkę pomiędzy ludźmi, posłał do Jerozolimy około dwu tysięcysrebrnych drachm, aby złożono ofiarę za grzech. Bardzo pięknie i szlachetnie uczynił, myślał bowiem o zmartwychwstaniu.
Gdyby bowiem nie był przekonany, że ci zabici zmartwychwstaną, to modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym,
lecz jeśli uważał, że dla tych, którzy pobożnie zasnęli, jest przygotowana najwspanialsza nagroda - była to myśl święta i pobożna Dlatego właśnie sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu. "

?????

----------
Pytanie w trybie zerojedynkowym:

Czy ten człowiek dobrz zrobił ?
TAK;
NIE.

Pytanie numer dwa:
Ile razy zrobiłeś czynność pt: "modlitwa za zmarłych" wymienioną w tekście ?
0;
więcej niż zero.

------------------------------


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 1:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 10:28 pm
Posty: 93
Bimku,
- zauwaz, ze gdy podawane są cytaty przez uzytkowników- pojawiaja sie przy nich takie literki i cyferki- odnosniki z Biblii, prosze żebyc ronwiez to robił
- cytat, który podałes pochodzi z ks Malachiasza, apokryfu, ksiegi która w związku z tym, nie jest traktowana jako wiarygodne zrodło. (jej pochodzenie nie jest pewne)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 1:42 pm 
Cytuj:
- cytat, który podałes pochodzi z ks Malachiasza, apokryfu, ksiegi która w związku z tym, nie jest traktowana jako wiarygodne zrodło. (jej pochodzenie nie jest pewne)


Księga Malachiasza jest księgą kanoniczną. Natomiast powyższe cytaty pochodzą z księgi Machabejskiej, będącej apokryfem.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 1:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 05, 2008 10:28 pm
Posty: 93
Ojejku, ! naturalnie, dzieki za sprostowanie. Myslalam o Machabejskiej napisalam Malachiasza. :oops:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 3:03 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Cytuj:
Natomiast powyższe cytaty pochodzą z księgi Machabejskiej, będącej apokryfem.


Kto mówił, że 2 ks. Machabejska jest apokryfem ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 10, 2008 3:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Pytanie w trybie zerojedynkowym: Czy ten człowiek dobrz zrobił ?
TAK;
NIE.

NIE.

bimek napisał(a):
Pytanie numer dwa: Ile razy zrobiłeś czynność pt: "modlitwa za zmarłych" wymienioną w tekście ?
0;
więcej niż zero.

Po nowym narodzeniu i uświadomieniu sobie biblijnej prawdy na ten temat: 0

bimek napisał(a):
Kto mówił, że 2 ks. Machabejska jest apokryfem?

Tłumacze Biblii Tysiąclecia we wstępie do ksiąg Machabejskich. :D Więcej szczegółów znajdziesz w dyskusji tutaj:

http://www.ulicaprosta.net/forum/viewto ... ab%2A#2253


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 11, 2008 10:32 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
Aby nie odwoływać się do jakiś zewnętrznych komentarzy zobaczmy najpierw co mówi księga Machabejska na swój własny temat.
Sam jej autor stwierdza, że jego opowiadanie wcale nie musi mieć dużej wartości. No właśnie "opowiadanie" zasadniczym celem jest więc opisanie wydarzeń, które miały miejsce. Należy pamiętać, że sam fakt opisani czegoś w Biblii wcale nie oznacza automatycznie, że to coś jest dobre. Autor stwierdza jedynie: "było tak a nie inaczej."

W księdze tej nie ma charakterystycznego "to mówi Pan", mamy tutaj "tak wydarzenia opisałem ja i zrobiłem to najlepiej jak umiałem":
Cytuj:
2 Machabejska 15:37-39 A skoro w ten sposób zakończyły się sprawy odnoszące się do Nikanora, i od tamtych czasów miasto pozostawało w rękach Hebrajczyków, ja sam również zakończę opowiadanie. Jeżeli jest ono pięknie i zgrabnie ułożone, to tego właśnie ja sam chciałem; jeżeli zaś małą ma wartość i jest przeciętne, to zrobiłem, co było w mej mocy. Mało bowiem wartości ma picie samego wina, a tak samo również wody, natomiast wino zmieszane z wodą jest miłe i sprawia wielką przyjemność. Tak samo sposób, w jaki opowiadanie jest ułożone, służy do uradowania tych, do których uszu ono dojdzie. Tutaj niech będzie koniec.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 1:50 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Tłumacze Biblii Tysiąclecia we wstępie do ksiąg Machabejskich. Więcej szczegółów znajdziesz w dyskusji tutaj:
-
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stary_Testament

Wg. mojej Biblii tysiąclecia jest inaczej - Ks. Machabejskie 1 i 2 należą do kanonu; 3 i 4 nie.
To samo pisze Katechizm Kościoła katolickiego - księgi machabejskie są kanoniczne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 3:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Wg. mojej Biblii tysiąclecia jest inaczej - Ks. Machabejskie 1 i 2 należą do kanonu; 3 i 4 nie.
To samo pisze Katechizm Kościoła katolickiego - księgi machabejskie są kanoniczne.

Katechizm KK pisze róże dziwne rzeczy, których w Biblii nie ma. 1 i 2 Księga Machabejska to księgi deuterokanoniczne, czyli wtórnokanoniczne (jak sama nazwa wskazuje, nie było ich w kanonie od początku). Zostały dodane do kanonu wtórnie i zawierają nauczanie o modlitwie za zmarłych, którego nie ma w protokanonicznych księgach Starego Testamentu, co tłumacze Biblii Tysiąclecia przyznają z rozbrajającą szczerością we wstępie do II Księgi Machabejskiej w wydaniu III BT.

Polecam jednak wątek poświęcony kanonowi:

http://www.ulicaprosta.net/forum/viewto ... ab%2A#2253

Poczytaj i jeśli miałbyś coś nowego do dodania, to wpisz się tam, bo szkoda dublować wpisy po kilka razy. No i pamiętaj, że na tym forum punktem odniesienia jest Biblia, a nie Katechizm KK.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 4:33 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
którego nie ma w protokanonicznych księgach Starego Testamentu
---------------------
Ciekawe...
http://ww6.tvp.pl/2928,20080117640641.strona
"Rabin Schudrich odmówił modlitwę za zmarłych i Psalm 23. z Księgi Psalmów"
-
http://pl.wikipedia.org/wiki/Izkor
"Izkor lub Jizkor (heb. "wspomnij") - w judaizmie modlitwa odmawiana przez potomków za swych zmarłych rodziców, zwykle w synagodze, przy asyście minjanu. Izkor odmawiany jest cztery razy do roku: na Jom Kipur, ostatni dzień święta Pesach, na Szmini Aceret oraz na drugi dzień Szawuot."

Peasch - to pascha, czyli wydaje się że ta modlitwa wywodzi się z czasów wyjścia z niewoli egipskiej - czyli od czasów Mojżesza.

A tego to ja sam nie wiedziałem....

Znaczy się Żydzi się mylą i katolicy się mylą ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 6:32 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Znaczy się Żydzi się mylą i katolicy się mylą?

Mylą się wszyscy ci, którzy postępują sprzecznie z nauczaniem Biblii - bez względu na to, czy są Żydami, katolikami czy protestantami. Punktem odniesienia dla naszych dyskusji jest Biblia, a nie rabini czy papieże.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 7:30 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 30, 2007 1:33 pm
Posty: 37
Punktem odniesienia dla naszych dyskusji jest Biblia, a nie rabini czy papieże.
-
Albo św.Paweł z Tarsu na przykład.
-----------------------------------------------
No tak i gadaj sobie: księga Machabejska jest be - bo nie ma jej w protestanckiej Biblii, Żydzi są be, bo to rabini coś sobie wymyślili (za Mojżesza) a nie Bóg.

Tak to sobie możemy pogadać jak z jehowitą - oni też mają swoją księgę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 8:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
bimek napisał(a):
Punktem odniesienia dla naszych dyskusji jest Biblia, a nie rabini czy papieże.
-
Albo św.Paweł z Tarsu na przykład.
-----------------------------------------------
No tak i gadaj sobie: księga Machabejska jest be - bo nie ma jej w protestanckiej Biblii, Żydzi są be, bo to rabini coś sobie wymyślili (za Mojżesza) a nie Bóg.

Tak to sobie możemy pogadać jak z jehowitą - oni też mają swoją księgę.

Św. Paweł z Tarsu napisał listy będące częścią BIBLII. Nie odwołujemy się do innych jego pism (o ile istnieją), tylko do natchnionych i zapisanych w Nowym Testamencie.

Ksiąg Machabejskich nie ma w Biblii Hebrajskiej czyli w kanonie jerozolimskim. Nie były uznawane od początku przez wczesny Kościół, zostały włączone do kanonu przez synod w VII wieku (a przez sobór dopiero w wieku XVI) - przez pierwsze 4-6 wieków chrześcijanie (z Hieronimem i Atanazym włącznie) nie uznawali kanoniczności tych ksiąg, choć o protestantach jeszcze nikt nie słyszał. Wczesny Kościół po prostu przejął kanon od Żydów, którzy nie traktowali Ksiąg Machabejskich jako natchnione, między innymi ze względu na ich treść, czas powstania i brak proroka w Izraelu podcza ich pisania. Jak już pisał Dociekliwy Roman, nawet autorzy tych ksiąg nie pretendują do posiadania natchnienia Bożego podczas ich pisania. A Żydzi wymyślili sobie wiele rzeczy, których w Biblii nigdy nie było - dlatego Jezus mówił im, że unieważniają Słowo Boże poprzez ludzką tradycję (podobnie jak katolicy zresztą).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N sty 27, 2008 11:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 02, 2007 1:09 pm
Posty: 60
Apostoł Paweł potwierdza, że to kanon żydowski Starego Testamentu jest tym właściwym:

Rzymian 3:1-2 Na czym więc polega wyższość Żyda? I jaki pożytek z obrzezania Wielki pod każdym względem. Najpierw ten, że zostały im powierzone słowa Boże.
Wydaje mi sie bimek, że unika ci fakt, że ostatecznym źródłem prawy na tym forum jest Biblia a nie wypowiedzi, księży, rabinów czy papieży. Wypowiedzi te mogą wyjaśniać pewne kwestie historyczne, ale nie są podstawą tworzenia prawd wiary.
W początkowych wiekach kościoła istniała świadomość, że księgi deuterokanoniczne nie maja takich walorów jak kanoniczne. Z tego powodu czytano je początkowo tylko ze względu na wartości historyczne lub dydaktyczne. Jeśli chcesz ten temat zgłębić bardziej, to polecam ci książkę z kanonu lektur dla seminarium duchownych(przedmiot teologia dogmatyczna) więc na pewno nie napisał jej jakiś pokręcony protestant:

J.N.D. Kelly, Początki doktryny chrześcijańskiej, Warszawa 1988

Jak byś miał wątpliwości czy rzeczywiście jest poprawna z katolickiego punktu widzenia to sprawdź tutaj:
http://www.wsd.rzeszow.pl/index.php?mod ... scope=page


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 28, 2008 12:19 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Dociekliwy Roman napisał(a):
Apostoł Paweł potwierdza, że to kanon żydowski Starego Testamentu jest tym właściwym:

Rzymian 3:1-2 Na czym więc polega wyższość Żyda? I jaki pożytek z obrzezania Wielki pod każdym względem. Najpierw ten, że zostały im powierzone słowa Boże.
Wydaje mi sie bimek, że unika ci fakt, że ostatecznym źródłem prawy na tym forum jest Biblia a nie wypowiedzi, księży, rabinów czy papieży.


Ciagle Romanie mam problem z Twoją dociekliwością :) i odnosze wrażenie, że jest mocno na wyrost :P :wink:

Katolicki kanon też kształtowali zydzi choć o ile pamiętam tacy zhelenizowani czy rozproszeni w diasporach. Machabejską włączyli więc do kanonu ZYDZI a nie katoliccy papieze :)

Choć kanon protestancki jest bardzież zydowski bo twozyła go czysta esencja zydostwa.

Oba kanony sa zydowskie. ALe zydzi to nie monolit, tak samo jak chrzescijanie.

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 59 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL