www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn maja 13, 2024 12:30 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 18, 2008 11:07 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Smok napisał(a):
Pewni mężowie powinni być otaczani szacunkiem ze względu na ich pracę dla Pana [I Tes. 5:13] i osobiste walory [I Kor. 16:18].

No i też z tego powodu do jednego z braci (nie wiem, czy ja mam takie prawo nazywać się jego bratem) mówię pastorze. Zwłaszcza, że pastor jest trochę starszy wiekiem (nie za wiele ale jednak ).

Otaczanie szacunkiem nie jest związane z hierarchizacją w Kościele. "Pastor" jest nazwą urzędu, podobnie jak "ksiądz". Nadal nie rozumiem, dlaczego nie można go nazywać bratem i otaczać szacunkiem. Z tego, co wiem, na przykład we wczesnym kościele istniał zwyczaj zwracania się do biskupa "papa", a nie "biskupie" czy "bracie starszy". Dopiero po rozbudowaniu hierarchii powstał zwyczaj zwracania się do hierarchów poprzez nazwę ich urzędów. To tworzy dystans między braćmi i moim zdaniem nie jest zdrowe, bo potwierdza i pogłębia podział na laikat i duchowieństwo, który nie jest biblijny.

wujcio napisał(a):
Dużo zależy też od "kontekstu" w jakim zwracamy sie do pastora- per pastor, bo jeśli wszyscy tak mówią i nie ma w tym mówieniu "wywyższania" pastora, to czy nie będzie dziwne gdy nagle jeden z braci zacznie mówić do pasora bracie ?

Będzie zdrowe. Dziwne będzie dlatego, że to tej pory większość myślała "po katolicku". A nazywanie kogokolwiek poprzez jego urząd wcale nie musi oznaczać osobistej czołobitności wobec tej osoby, natomiast ewidentnie wskazuje na istnienie urzędu i urzędowy sposób myślenia w Kościele. Czyli mamy historyczną mentalność katolicką przeniesioną do kościołów, które nie dokończyły tak naprawdę dzieła Reformacji.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 18, 2008 11:42 am 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Cytuj:
Nadal nie rozumiem, dlaczego nie można go nazywać bratem i otaczać szacunkiem.

No, przynajmniej ja nie twierdzę, że nie można. Pewnie jakby biskup powiedział do pastora bracie, to by się pastor ucieszył 8)
Mnie zastanawia, co jest " niepoprawnego " w mówieniu do brata - pastorze ? Można mówić - starszy ? Jednak dziwnie brzmi. Dz 20:17 Bw "A posławszy z Miletu do Efezu, wezwał starszych zboru." Starszych w znaczeniu wiekiem, czy starszych w znaczneniu, np. pełnych wiary ?
Zwracanie się do biskupa - papa, mogło wynikać z faktu, iż biskup w grece to " nadzorca " ( przynajmniej tak mi się wydaje ).
Cytuj:
A nazywanie kogokolwiek poprzez jego urząd wcale nie musi oznaczać osobistej czołobitności wobec tej osoby, natomiast ewidentnie wskazuje na istnienie urzędu i urzędowy sposób myślenia w Kościele.

No i b. dobrze, że nie oznacza ! Właśnie zwracanie się pastorze - ma nie oznaczać czołobitności ! To teraz moje pytanie - czy w zborze może być " pastor " czy nie ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 18, 2008 10:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
"Episkopos" to jest dosłownie "doglądający trzody", a starszy to jest inne określenie tej samej funkcji, kładące nacisk na doświadczenie w wierze. Mówiliśmy juz o tym wielokrotnie na forum. Podobnie jak o innych sprawach, o które tutaj pytasz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL