www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 3:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sie 08, 2005 9:52 am 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
Pokój Wam.
Powoli wakacje dobiegają końca. Pora powrócić do codzienności i podyskutować odrobnę.

W liście 2Pt 1:4 czytamy tytułowe określenie:
Cytuj:
2 Ptr 1:4
4. Przez nie [poznanie jak sądzę albo łąskę] zostały nam udzielone drogocenne i największe obietnice, abyście się przez nie stali uczestnikami Boskiej natury, gdy już wyrwaliście się z zepsucia /wywołanego/ żądzą na świecie.
(BT)


Lektura tego fragmentu zmusza do zastanowienia się nad kilkoma aspektami.
1. Co oznacza owo określenie uczestnictwo w Boskiej naturze. (duchowa, cielesna,widzialna, niewidzialna itp.)
2. dlaczego uczestnictwo to jest największą i drogocenną obietnicą?
3. kiedy następuje spełnienie tej obietnicy?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 10, 2005 7:58 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 11:30 am
Posty: 23
Lokalizacja: Podlasianin
Witam Was pokjem Bożym.
Z Bożej Łaski obietnice to datarły do nas i dzięki nim mamy możliwość stać się uczestnikami Boskiej natury.
Boska natura, to natura obecnie Boga JAHWE i Jego Syna który otrzymał tę naturę po swoim zmartwychwstaniu.
Naśladowcom Jezusa ta sama natura Boska jest zaoferowana.
Czy jest to duchowa czy cielesna. Napewno nie taka jak ludzkie ciała materialna. Bóg jest duchem i mam przekonanie że jest to natura niematerialna, niewidzialna dla człowieka, aczkolwiek trudno nam jest z tym dyskutować nie wiedząc do końca istoty Boga.

Dlaczego największe i drogocenne obietnice. Bo dają możliwość człowiekowi ziemskiemu wznieść się na poziom Boski. Wszystko z łaski. Pan Bóg dzieli się ze swoim stworzeniem swoją naturą. Coś niewyobrażalnego.

Kiedy to następuje. Napewno nie w tym życiu, tylko kiedyś w przyszłości, gdy Jezus powróci, gdy nastąpi pierwsze zmartwychwstanie i wesele Baranka. Apostoł mówi abyśmy przez te obietnice stali się uczestnikami Boskiej natury. Teraz jesteśmy w wyścigu do tej natury.
Pozdrawiam wszystkich Pokój Wam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 11:56 am 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
Orgad, dzieki za zwięzłą odpowiedź.
Czy mógłbyś jednak uzupełnić swoją wypowiedź i odpowiedzieć mi na pytanie:
Czy to co napisałeś oznacza, że będzie wielu bogów?

Pan Jezus był (Filip. 2:6) i jest w postaci bożej (bo tak chyba należy rozumieć określenie boska natura)
Cytuj:
Jan. 16:28
28. Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat; znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

Cytuj:
Jan. 14:3
3. A jeśli pójdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę znowu i wezmę was do siebie, abyście, gdzie Ja jestem, i wy byli.


Jeśli rozumiesz że to oznacza uczestnictwo w bożej naturze to jak wówczas pogodzić fakt istnienia Jedynego Boga podczas gdy ma być ich więcej? A może to wcale nie oznacza, wielobóstwa? Tylko że jeśli to nie oznacza wielobóstwa to też zupoełni inaczej trzeba spojrzeć na określenie "Jedyny Bóg"!
Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

A i jeszcze jedno, czy mógłbyś podawać odnośniki do Pisma na których opierasz swoje poznanie?

Pozdrowienia


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 12:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Drogie i największe obietnice:

--Życia wiecznego,Ducha Świętego,nieśmiertelności,Pokoju,Zmartwychwstania,królowania z Chrystusem,Pierwszego Zmartwychwstania .Z tekstu nie wynika ,że boska natura jest obietnicą ale że przez te obietnice można ją otrzymać.
Chrystus obiecał swoim naśladowcom zmartwychwstanie przy jego drugim przyjściu.Zmartwychwstanie to miało być chwalebne do życia w niebie i królowania .

Cytuj:
Łuk. 24:49
49. A oto Ja zsyłam na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż zostaniecie przyobleczeni mocą z wysokości.
(BW)
Rzym. 2:7
7. Tym, którzy przez trwanie w dobrym uczynku dążą do chwały i czci, i nieśmiertelności, da żywot wieczny;
(BW)
1 Kor. 15:53
53. Albowiem to, co skażone, musi przyoblec się w to, co nieskażone, a to, co śmiertelne, musi przyoblec się w nieśmiertelność.
(BW)

Uczestnictwo w Boskiej naturze oznacza uzyskanie życia przy pierwszym zmartwychwstaniu.Nad tymi Druga Śmierć nie będzie miała mocy.

Cytuj:
Obj. 20:6
6. Błogosławiony i święty ten, który ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu; nad nimi druga śmierć nie ma mocy, lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa i panować z nim będą przez tysiąc lat.
(BW)

Boska natura to nieskażone życie na poziomie duchowym wolnym od zagrożenia śmiercią.Taka jest również natura anielska.

Cytuj:
Łuk. 20:35-36
35. Lecz ci, którzy zostają uznani za godnych dostąpienia tamtego świata i zmartwychwstania, ani się nie żenią, ani za mąż nie wychodzą.
36. Gdyż już nie mogą umrzeć, są bowiem równi aniołom, a jako uczestnicy zmartwychwstania są synami Bożymi.(BW)


Boska natura to również władza którą otrzymają Święci wraz z CHrystusem na 1000lat.Wtedy nawet aniołowie będą im poddani.

Będą oni bogami czyli mocarzami(elohim). Ps.82:6.

Cytuj:
hepta pisze:
Czy to co napisałeś oznacza, że będzie wielu bogów?

Skoro są nimi również aniołowie to w tym sensie tak.Było i będzie.

Cytuj:
hepta pisze:
Jeśli rozumiesz że to oznacza uczestnictwo w bożej naturze to jak wówczas pogodzić fakt istnienia Jedynego Boga podczas gdy ma być ich więcej?

Atrybuty boskości:
Zycie nieśmiertelne
Władza
Życie na poziomie duchowym

To jest udziałem w różnym zakresie wszystkich istot duchowych.

Natomiast Bóg JAHWE jest TYLKO JEDEN.

To co wyróżnia Go od innych istot duchowych to to że nic od nikogo nie dostał .Wszystko jest jego własnością.On daje co chce i komu chce.Da władzę dla Chrystusa i Kościoła a potem z powrotem ją odbierze.
On jest wszystkim we wszystkim.On od nikogo nic nie otrzymał.

1 Kor. 15:28
28. A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim.
(BW)

Taki Bóg jest tylko jeden. I Jemu tylko należy się cześć jako JEDYNEMU.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 12:56 pm 
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Da władzę dla Chrystusa i Kościoła a potem z powrotem ją odbierze.


A kim jest w takim razie Chrystus, żeby mu władzę dawać i odbierać?? :shock:

Wydawało mi się, że BÓG sobie władzy nie daje i nie odbiera.
Czyżbyś szedł utartym nurtem monofizytyzmu :shock: :?:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 1:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
hubertok pisze:
kim jest w takim razie Chrystus, żeby mu władzę dawać i odbierać??


Jednorodzonym Synem Bożym.

Cytuj:
hubertok pisze:
Wydawało mi się, że BÓG sobie władzy nie daje i nie odbiera.


Cytuj:
1 Kor. 15:28
28. A gdy mu wszystko zostanie poddane, wtedy też i sam Syn będzie poddany temu, który mu poddał wszystko, aby Bóg był wszystkim we wszystkim.

A mnie się tak wydaje :)

Cytuj:
Hubertok pisze:
Czyżbyś szedł utartym nurtem monofizytyzmu


Nie.
Wolę nurt nestoriański. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 1:39 pm 
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Cytuj:
hubertok pisze:
kim jest w takim razie Chrystus, żeby mu władzę dawać i odbierać??


Jednorodzonym Synem Bożym.



well, Pismo mówi, że i my zwani bedziemy SYNAMI BOZYMI.

Czyżbyśmy mieli być też Chrystusami?

No i czy Jezus jest BOGIEM, który BYŁ, JEST I BĘDZIE?

Jak więc odnosisz się do soboru efeskiego potepiajacego nestoriusza?
Dwie osoby w Chrystusie jakos mi nie pasuje...

Jak rozumiem, Theotokos jako okreslenie Maryi jest dla Ciebie nie do przyjecia??

Co zaś mawiał nam Nestoriusz:

"utrzymywał, że Jednorodzone Słowo Boże nie stało się człowiekiem, lecz przebywało w ciele ludzkim przez zamieszkanie, umiłowanie i siłę działalności. Stąd należy Chrystusa nazywać "Theoforos", czyli nosicielem Boga, nie Bogiem, w podobnym prawie znaczeniu, w jakiem prorocy i inni święci mężowie dla udzielonej sobie łaski Bożej nosicielami Boga nazwani być mogą."

cytat z encykliki
LUX VERITATIS TEMPORUMQUE TESTIS

Ciekawe rzeczy poszukiwaczu opowiadasz - kto wie czy nie blizej Ci do Islamu niż do chrześcijaństwa :roll:


Ostatnio edytowano Cz sie 18, 2005 1:55 pm przez Gość, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 1:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
hubertok pisze:
well, Pismo mówi, że i my zwani bedziemy SYNAMI BOZYMI.


Przy Pierwszym Zmartwychwstaniu jego uczestnicy będą nazwani Synami Bożymi,tak jak Chrystus.

Cytuj:
Efez. 5:31-32
31. Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem.
32. Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.
(BW)

Cytuj:
hubertok pisze:
Czyżbyśmy mieli być też Chrystusami?

Chrystus czyli Mesjasz oczekiwany odkupiciel, zbawiciel, pomazaniec boży , przepowiadany przez proroków St. Testamentu; Chrystus.
Taki jest tylko jeden.
Ale Święci będą z nim stanowić jedno ciało.


Cytuj:
hubertok pisze:
Jak rozumiem, Theotokos jako okreslenie Maryi jest dla Ciebie nie do przyjecia??


Tak


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 2:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
hubertok napisał(a):
A kim jest w takim razie Chrystus, żeby mu władzę dawać i odbierać?? :shock:

Wydawało mi się, że BÓG sobie władzy nie daje i nie odbiera.


W odpowiedzi na to pytanie bardzo pomocne jest Pismo Święte. Pewnie słyszałeś o
Liście do Hebrajczyków 1:13 albo
Psalmie 110 podobnie
1 Kor. 15:24
1 Kor. 15:27-28

Te wersety rozwiewają wątpliwości i dają solidną podstawę wyobrażeń o Chrystusie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 18, 2005 2:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
hubertok pisze:
Ciekawe rzeczy poszukiwaczu opowiadasz - kto wie czy nie blizej Ci do Islamu niż do chrześcijaństwa .


Mnie ? :D
Chyba tobie ! :lol:

Cytuj:
hubertok pisze:
Jak więc odnosisz się do soboru efeskiego potepiajacego nestoriusza?
Dwie osoby w Chrystusie jakos mi nie pasuje...


Odnoszę się tylko do Biblii.
:wink:

Cytuj:
hubertok pisze:
cytat z encykliki
LUX VERITATIS TEMPORUMQUE TESTIS


A może tak cytat z Biblii ?

Dalej nie wiem jak sobie radzisz z 1Kor.15:28 :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 19, 2005 6:52 am 
poszukiwacz prawdy napisał(a):
hubertok napisał(a):
Jak więc odnosisz się do soboru efeskiego potepiajacego nestoriusza?
Dwie osoby w Chrystusie jakos mi nie pasuje...

Odnoszę się tylko do Biblii.
:wink:

Ja bym tak od razu nie przekreslał madrości pierwszych chrześcijan. Osobiscie zdecydowanie jestem w stanie uznać ICH wiedzę przed moją NIEWIEDZĄ

poszukiwacz prawdy napisał(a):
hubertok napisał(a):
hubertok pisze:
cytat z encykliki
LUX VERITATIS TEMPORUMQUE TESTIS

A może tak cytat z Biblii ?
Cytat z encykliki był tylko o naukach nestoriusza i o to mi chodziło cytując. W bibli raczej nie ma nic na temat nestoriusza :P a co do bibli
Cała ewengelia Jana choćby w tym "I Bgiem było słowo" a "słowo ciałem się stało"

ale praktycznie cały Jan - dodać też należy, że słowa "trudna jest ta mowa, któż jej słuchać może" padały własnie w kontekście natury Jezusa. JAM JEST a nie WE MNIE WSTAPIŁ

poszukiwacz prawdy napisał(a):

Dalej nie wiem jak sobie radzisz z 1Kor.15:28 :?


Pół żartem pół serio odpowiem - już Piotr zwrócił uwagę, że w listach Pawłowych jest wiele rzeczy, które ludzie niedouczeniu opacznie tłumaczą :wink: 8)


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 19, 2005 7:41 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
hubertok pisze:
Pół żartem pół serio odpowiem - już Piotr zwrócił uwagę, że w listach Pawłowych jest wiele rzeczy, które ludzie niedouczeniu opacznie tłumaczą


Pół żartem pół serio powiem - być może dlatego masz problem z jego zrozumieniem :D 8)

Cytuj:
hubertok pisze:
Ja bym tak od razu nie przekreslał madrości pierwszych chrześcijan.


Mądrości tak ale nie nieomylności .

Cytuj:
hubertok pisze:
Osobiscie zdecydowanie jestem w stanie uznać ICH wiedzę przed moją NIEWIEDZĄ


To się chwali :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 19, 2005 12:38 pm 
Hubertok,
Choć jestem protestantem z krwi i kości, z coraz większym uznaniem patrzę na twoje potyczki. :D Oczywiście nie ze wszystkimi kwestiami się zgadzam, ale trudno nie uznać twojej solidnej wiedzy historyczno-teologicznej. My protestanci bardzo często dobrze znamy Pismo Święte (i tak trzymać!!!), gorzej ze znajomością historii chrześcijaństwa i rozwoju myśli teologicznej, gdyż wielu z nas ulega iluzji, że chrześcijństwo powstało w XVI wieku.
p.s.
Aby zrozumieć podniesiony w temacie problem zachęcam do uważnego przeczytania framentu 1Pt.1;3-11 i wtedy kwestia boskiej natury staje się jasniejsza.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 19, 2005 1:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
1 Piotr. 1:3
3. Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,
(BW)

1 Piotr. 1:12
12. Im to zostało objawione, że nie sobie samym, lecz wam usługiwali w tym, co teraz wam zostało zwiastowane przez tych, którzy w Duchu Świętym zesłanym z nieba opowiadali wam radosną nowinę; a są to rzeczy, w które sami aniołowie wejrzeć pragną.
(BW)

No i wszystko jasne :) .Jest Bóg ,jest Chystus i zesłany (przez Boga )Duch Święty który jest przejawem mocy bożej w ludziach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 19, 2005 3:54 pm 
Offline

Dołączył(a): N sie 14, 2005 6:23 pm
Posty: 174
poszukiwacz prawdy napisał(a):
1 Piotr. 1:3
3. Błogosławiony niech będzie Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, który według wielkiego miłosierdzia swego odrodził nas ku nadziei żywej przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,
(BW)

1 Piotr. 1:12
12. Im to zostało objawione, że nie sobie samym, lecz wam usługiwali w tym, co teraz wam zostało zwiastowane przez tych, którzy w Duchu Świętym zesłanym z nieba opowiadali wam radosną nowinę; a są to rzeczy, w które sami aniołowie wejrzeć pragną.
(BW)

No i wszystko jasne :) .Jest Bóg ,jest Chystus i zesłany (przez Boga )Duch Święty który jest przejawem mocy bożej w ludziach.


Wedlug ciebie Duch Sw nie jest osoba? :o


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL