www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 10, 2007 9:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Dz.Ap. 15:14-18

14. Szymon opowiedział, jak to Bóg pierwszy zatroszczył się o to, aby spomiędzy pogan wybrać lud dla imienia swego.
15. A z tym zgadzają się słowa proroków, jak napisano:
16. Potem powrócę i odbuduję upadły przybytek Dawida, I odbuduję jego ruiny, i podźwignę go,
17. Aby pozostali ludzie szukali Pana, A także wszyscy poganie, Nad którymi wezwane zostało imię moje, Mówi Pan, który to czyni;
18. Znane to jest od wieków.


Co to za "lud dla imienia swego" ?
Czy zastąpił Izrael przez połączenie obydwu w oba ?
Kiedy powróci i odbuduje ?
O co chodzi w tych słowach: powrócę i odbuduję upadły przybytek Dawida, I odbuduję jego ruiny, i podźwignę go,?

Jak rozumiecie te słowa bo zostały wypowiedziane w sytuacji gdy to proroctwo zaczęło się wypełniać w I wieku n.e.

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 12, 2007 1:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
Co to za "lud dla imienia swego"?

Bóg wybrał spomiędzy pogan lud dla imienia Jego i przyłączył go do wiernej resztki Izraela, tworząc Ciało Chrystusa, czyli Kościół. O tym czytamy w Ef. 2:1-3:7.

quster napisał(a):
Czy zastąpił Izrael przez połączenie obydwu w oba?

Nie, ponieważ Kościół nie zastąpił Izraela. Odrodzona część Izraela (wierna resztka) i odrodzeni poganie tworzą Kościół. Pozostała część Izraela, która uległa zatwardziałości, pozostaje poza Kościołem i poza zbawieniem, ale jest Izraelem, o którego zbawienie trzeba się modlić [Rzym. 10:1; 11:1].

quster napisał(a):
Kiedy powróci i odbuduje?

POTEM. Jakub cytuje proroctwo Amosa, które najwyraźniej mówi o Erze Mesjańskiej, którą zainauguruje Pan po swoim powrocie:

"Bo oto każę przesiać wśród wszystkich ludów dom Izraela, jak się przesiewa w przetaku, tak że ziarnko nie upadnie na ziemię. Od miecza poginą wszyscy grzesznicy mojego ludu, którzy mówią: Nie dosięgnie nas ani nie zaskoczy nieszczęście. W owym dniu podniosę upadającą chatkę Dawida i zamuruję jej pęknięcia, i podźwignę ją z ruin, i odbuduję ją jak za dawnych dni, aby posiedli resztki Edomu i wszystkie narody, nad którymi wzywane było moje imię, mówi Pan, który to czyni. Oto idą dni, mówi Pan, w których oracz będzie przynaglał żniwiarza, a tłoczący winogrona siewcę ziarna; i góry będą ociekały moszczem, a wszystkie pagórki nim opływały. I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich. Nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i będą jeść ich owoce. Zaszczepię ich na ich ziemi; i nikt ich już nie wyrwie z ich ziemi, którą im dałem - mówi Pan, twój Bóg" [Amos 9:9-15]

quster napisał(a):
O co chodzi w tych słowach: powrócę i odbuduję upadły przybytek Dawida, I odbuduję jego ruiny, i podźwignę go,?

Jak rozumiecie te słowa bo zostały wypowiedziane w sytuacji gdy to proroctwo zaczęło się wypełniać w I wieku n.e.

Powstanie Kościoła było tajemnicą, która nie została odsłonięta w Starym Przymierzu, lecz dopiero w Nowym [Ef. 3:3-6]. Prorocy ST widzieli pewne elementy, ale nie całość. Jakub mówi o powstaniu Kościoła jako ludu dla imienia Bożego, i dodaje, że potem Pan powróci i ustanowi Królestwo Mesjasza. To zgadzałoby się ze słowami Pawła, że gdy poganie w pełni wejdą, nawróci się cały Izrael [Rzym. 11:25-26], a po nawróceniu się narodu izraelskiego podczas powrotu Pana [Zach. 12:10-14:5] nastapi Era Mesjańska, którą opisuje Amos. W Erze Mesjańskiej narody będą szukały Pana, a Jego sztandar będzie na Syjonie:

"I stanie się w owym dniu, że narody będą szukać korzenia Isajego, który załopocze jako sztandar ludów; a miejsce jego pobytu będzie sławne. I stanie się w owym dniu, że Pan ponownie wyciągnie swoją rękę, aby wykupić resztkę swojego ludu, która pozostanie z tych z Asyrii i z Egiptu, i z Patros, i Etiopii, i Elamu, i z Szinearu, i z Hamatu, i z wysp na morzu. I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata" [Iz. 11:10-11]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 12, 2007 6:34 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Act 15.9:19 BPD (9)i nie zrobił żadnej różnicy między nami a nimi, gdy w wierze oczyścił ich serca.(10)Teraz więc, dlaczego wystawiacie na próbę Boga, wkładając na kark uczniów jarzmo, którego ani nasi ojcowie, ani my nie mogliśmy unieść?(11)Ale wierzymy, że jesteśmy zbawieni przez łaskę Pana Jezusa — tak samo jak i oni. (12) Wówczas umilkł cały tłum i zaczął słuchać, jak Barnaba i Paweł opisywali ilu znaków i cudów Bóg dokonał przez nich między poganami. (13)A gdy i oni umilkli, odezwał się Jakub: Mężowie bracia, posłuchajcie mnie!(14)Symeon przedstawił, jak to Bóg najpierw zatroszczył się o to, aby wziąć spomiędzy pogan lud dla swojego imienia.(15)A z tym zgadzają się słowa proroków, jak napisano: (16) Potem powroce i odbuduje przybytek Dawida — ten upadly, Odbuduje jego zniszczenia i wzniose go, (17)Aby w ten sposób pozostali spośród ludzi odnaleźli Pana I wszyscy poganie, Nad którymi zostało wezwane moje imię na nimi — Mówi Pan, który to czyni (18)Znane od wieków. (19)Dlatego ja uważam, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Boga,

Oto znalazł się ostatni gwóźdź do trumny tzw. koncepcji Smoka o Erze Mesjańskiej po powrocie Pana. Naprawdę trzeba wyrywać brutalnie słowa z szeregu aby zbudować tę interpretację którą prezentuje Smok. Ten tekst tłumaczy się po prostu sam! 8)

Upadły przybytek Dawida to Efezjan 2,20-22 [Wy również] jesteście budowlą wzniesioną na fundamencie, który tworzą apostołowie i prorocy, wsparci o ten kamień węgielny, którym jest sam Jezus Chrystus. To dzięki Niemu cała budowla zespolona wznosi się coraz bardziej ku górze jako wspaniała świątynia w Panu. Stanowiąc jedność z Nim, wy również razem z innymi jesteście częścią budowli mającej stać się domem, w którym zamieszka przez Ducha swojego sam Bóg.
A o tym pisałem tu więc nie będę się powtarzał.
Henryk napisał(a):
Smoku czy nie zauważasz wyższości „wspaniałej świątyni w Panu” o której mówi Paweł w Efezjan 2,20-22 nad tą którą była w okresie starotestamentowym budowana z kamienia i była tylko figurą tej nowej. To co mówisz to krok wstecz, wobec tego co Pan Bóg uczynił. Bóg w swoim objawieniu się nie cofnie, możesz o tym zapomnieć. Jeżeli tego nie zrozumiesz będziesz kręcił kółka na pustyni. Te fragmenty, które cytujesz mówią o nas o kościele [Iz. 56:6-8] [Iz. 60:3-7] [Jer. 33:15-18], wiem że tego nie widzisz ale to nie moja wina. Np.(w Iz. 56:6-8) każdy z nas w oczach Pana przed nowozrodzeniem był w oczach Pana cudzoziemcem inaczej nie domownikiem Efezjan 2,19 Zatem wy również [ongiś poganie] nie jesteście już cudzoziemcami i przychodniami z daleka lecz współobywatelami świętych i domownikami Boga. .


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 12, 2007 7:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Oto znalazł się ostatni gwóźdź do trumny tzw. koncepcji Smoka o Erze Mesjańskiej po powrocie Pana. Naprawdę trzeba wyrywać brutalnie słowa z szeregu aby zbudować tę interpretację którą prezentuje Smok. Ten tekst tłumaczy się po prostu sam!

Rzeczywiście, tekst tłumaczy się sam. Wystarczy przeczytać. Odbudowanie przybytku Dawida nastąpi po powrocie Pana czyli w Erze Mesjańskiej, i o tym mówi prorok Amos i apostoł Jakub: "Potem powrócę i odbuduję upadły przybytek Dawida" [Dz. Ap. 15:16].

Czy Pan już powrócił? Czy Jego pierwsze przyście było Jego powrotem?

W Erze Mesjańskiej Mesjasz po swoim powrocie zasiądzie na tronie Dawidowym po prostu. A gwożdziem do trumny Twojej teorii są słowa o ziemi, w której Bóg zaszczepi lud izraelski:

"I odmienię los mojego ludu izraelskiego, tak że odbudują spustoszone miasta i osiedlą się w nich. Nasadzą winnice i będą pić ich wino, założą ogrody i będą jeść ich owoce. Zaszczepię ich na ich ziemi; i nikt ich już nie wyrwie z ich ziemi, którą im dałem - mówi Pan, twój Bóg" [Amos 9:14-15]

Kiedy to Pan dał Kościołowi konkretną ziemię z winnicami i miastami?

Kościół to nie jest przybytek Dawida, ponieważ ten zostanie odbudowany "potem, gdy Pan powróci". A Ezechiel opisuje, jak on będzie wyglądał. Powstanie Kościoła nastąpiło przed powrotem Pana, a nie po, i od tego Jakub zaczyna, mówiąc o poganach tworzących wraz z Żydami Kościół. Druga część wypowiedzi mówi o wydarzeniach po powrocie Pana.

Henryku, jeśli odmawiasz czytania tekstu po raz kolejny, to nie szukaj w tekście, którego nie czytasz, gwoździ to trumien innych teorii niż Twoje własne. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 12, 2007 7:59 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 17, 2006 2:20 pm
Posty: 291
Lokalizacja: B-B
Smok Wawelski napisał(a):
Czy Pan już powrócił
Tak w szczególny sposób w dniu Pięćdziesiątnicy.
Smoku jak byś wszedł do Ziemi Obiecanej o czym już pisałem to byś wiedział o czym mówi prorok Amos. Dla przypomnienia – Brama Nikanora [zwycięzca] drugi i trzeci rozdział Objawienia Jana. Jak to przejdziesz to zauważysz, że potem jest „potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie”


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 12, 2007 8:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Henryk napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Czy Pan już powrócił

Tak w szczególny sposób w dniu Pięćdziesiątnicy. Smoku jak byś wszedł do Ziemi Obiecanej o czym już pisałem to byś wiedział o czym mówi prorok Amos. Dla przypomnienia – Brama Nikanora [zwycięzca] drugi i trzeci rozdział Objawienia Jana. Jak to przejdziesz to zauważysz, że potem jest „potem widziałem, a oto drzwi były otwarte w niebie”

Oczywiście, Henryku. Jeśli tekst Pisma nie pasuje do Twojej teorii, to zawsze możesz powiedzieć na przykład, że Pan powrócił "w sposób szczególny", "niejako", lub "symbolicznie". Tylko, że Biblia wyraźnie mówi, w jaki sposób Pan powróci na ziemię:

"I gdy tak patrzyli uważnie, jak On się oddalał ku niebu, oto dwaj mężowie w białych szatach stanęli przy nich i rzekli: Mężowie galilejscy, czemu stoicie, patrząc w niebo? Ten Jezus, który od was został wzięty w górę do nieba, tak przyjdzie, jak go widzieliście idącego do nieba" [Dz. Ap. 1:10-11]

To, co piszesz, wygląda po prostu na przeduchowione baśnie, a nie na rzetelny wykład Słowa Bożego, ponieważ sam tekst Słowa traktujesz dowolnie i "w sposób szczególny". A prorok Amos mówi wprost o tym, z czym Ty po prostu nie chcesz się pogodzić. I dlatego proste pytania dotyczące jakiegokolwiek tekstu (nie tylko Amosa) wymagają od Ciebie
zabiegów wyginających i niepotrzebnie symbolizujących proste rzeczy. Ale to jest Twój problem. Może sam go kiedyś zauważysz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 12, 2007 11:14 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
W takim razie Bóg odbuduje dobytek Dawida, dopiero po powtórnym przyjściu?
"Aby pozostali ludzie szukali Pana
A takze wszyscy Poganie
Nad którymi wezwane zostalo Imię Moje"

Tak, o to gdy Pan przyjdzie i będzie widoczny szukać Go będą narody, a szczególnie ci nad którymi zostało wezwane Imię Pana. ;)

eh.....

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 12:02 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
W takim razie Bóg odbuduje dobytek Dawida, dopiero po powtórnym przyjściu?
"Aby pozostali ludzie szukali Pana
A takze wszyscy Poganie
Nad którymi wezwane zostalo Imię Moje"

Tak, o to gdy Pan przyjdzie i będzie widoczny szukać Go będą narody, a szczególnie ci nad którymi zostało wezwane Imię Pana. ;)

eh.....

"I stanie się w owym dniu, że narody będą szukać korzenia Isajego, który załopocze jako sztandar ludów; a miejsce jego pobytu będzie sławne. I stanie się w owym dniu, że Pan ponownie wyciągnie swoją rękę, aby wykupić resztkę swojego ludu, która pozostanie z tych z Asyrii i z Egiptu, i z Patros, i Etiopii, i Elamu, i z Szinearu, i z Hamatu, i z wysp na morzu. I wywiesi narodom sztandar, i zbierze wygnańców z Izraela, a rozproszonych z Judy zgromadzi z czterech krańców świata" [Iz. 11:10-11]

A w jakim "owym dniu" się to stanie? Ano w takim:

"I będzie sprawiedliwość pasem jego bioder, a prawda rzemieniem jego lędźwi. I będzie wilk gościem jagnięcia, a lampart będzie leżał obok koźlęcia, cielę i lwiątko, i tuczne bydło będą razem, a mały chłopiec je poprowadzi. Krowa będzie się pasła z niedźwiedzicą, ich młode będą leżeć razem, a lew będzie karmił się słomą jak wół. Niemowlę bawić się będzie nad jamą żmii, a do nory węża wyciągnie dziecię swoją rączkę. Nie będą krzywdzić ani szkodzić na całej mojej świętej górze, bo ziemia będzie pełna poznania Pana jakby wód, które wypełniają morze" [Iz. 11:5-9]

A jaki to dzień? Jaki to czas? Jaka to góra? To proste - wystarczy PRZECZYTAĆ TO, CO JEST NAPISANE. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 12:30 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
No tak, i dlatego Piotr wstał i powołał się na to co "jest znane od wieków" [dz. 15, 14-18], aby mówić o narodach i poganach które dopiero nadejdą przy powtórnym objawieniu Pana i nastaniu królestwa, a nie o wtedy zyjących poganach [19] przyłączonych do odbudowy przybytku . Wszak Pan stał sie kamieniem węgielnym, a nie dopiero stanie.

drugie eh...

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 9:59 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
No tak, i dlatego Piotr wstał i powołał się na to co "jest znane od wieków" [dz. 15, 14-18], aby mówić o narodach i poganach które dopiero nadejdą przy powtórnym objawieniu Pana i nastaniu królestwa, a nie o wtedy zyjących poganach [19] przyłączonych do odbudowy przybytku . Wszak Pan stał sie kamieniem węgielnym, a nie dopiero stanie.

Od wieków znane są proroctwa mówiące, że Bóg wybierze spośród pogan lud dla imienia swego (co własnie zaczął czynić począwszy od Korneliusza) i utworzy Kościół, a POTEM POWRÓCI i odbuduje upadający przybytek Dawida, odmieni los ludu izraelskiego, zaszczepi lud izraelski w ziemi, którą mu obiecał, a sam będzie panował w Erze Mesjańskiej. Wtedy miejsce Jego pobytu (Góra Syjon) będzie sławne, a wszystkie narody będą pielgrzymować do Jerozolimy, by słuchać Jego nauki i obchodzić Święto Szałasów.

Czy to naprawdę takie trudne? Czy tylko dla tych, którzy nie zważając na to, co jest napisane, i tak będą na siłę robić z Kościoła Izrael? :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 10:38 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Proponuję rozważyć następujące zdanie, Jarku. W księgach ST, gdy mowa o Izraelu, to mowa o Izraelu, a nie Kościele, bo Kościół był okryty tajemnicą do czasu Nowego Przymierza.

"Czytając to, możecie zrozumieć moje pojmowanie tajemnicy Chrystusowej, która nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom, mianowicie, że poganie są współdziedzicami i członkami jednego ciała i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez ewangelię"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 7:49 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Piotr gdy mówł te słowa odnosił się do współczesnych mu Pogan i Żydów, jako wspóldziedziców i członków Jednego ciała, a nie do czasów które dopiero maja nadejść po przyjściu Pana. Dla mnie w tym fragmencie jest to oczywiste i jasne i nic tu nie dodaję ani ujmuję.
Czy naprawdę nie jest to ani na jotę ;) zastanawiające?

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 7:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 5:29 pm
Posty: 351
Lokalizacja: Ww
Może bedzie łatwiej ,gdy sie kosciół zamieni na

Oblubienice
a o niej pisał ..


Ez 16:9 Bw "I obmyłem cię wodą, spłukałem z ciebie twoją krew i pomazałem cię olejkiem


a ONA ,co zrobiła czy to nie Oblubienica ?

_________________
Jestem jak Oliwka zielona w domu JHWH
zaufałam łasce Jego na wieki ,wieków.
Ps.52/10
http://biblia.phorum.pl/index.php


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 8:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
Piotr gdy mówł te słowa odnosił się do współczesnych mu Pogan i Żydów, jako wspóldziedziców i członków Jednego ciała, a nie do czasów które dopiero maja nadejść po przyjściu Pana. Dla mnie w tym fragmencie jest to oczywiste i jasne i nic tu nie dodaję ani ujmuję.
Czy naprawdę nie jest to ani na jotę ;) zastanawiające?

POTEM POWRÓCĘ I ODBUDUJĘ UPADŁY PRZYBYTEK DAWIDA [Dz. Ap. 15:16]

Pismo mówi o czasach po powrocie Pana, a dla Ciebie JEST JASNE, że chodzi o czas przed Jego powrotem. Jak możesz mówić, że nic nie dodajesz ani nic nie ujmujesz? Nie rozumiem kompletnie, jak można nie widzieć tak wyraźnego tekstu. Czy rozumiesz słowa "potem powrócę"? :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lip 13, 2007 9:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Dz.Ap. 15:16

Potem powrócę i odbuduję upadły przybytek Dawida, I odbuduję jego ruiny, i podźwignę go,

Czy Przybytek będzie odbudowany w Wielkim Ucisku, czy po Powrocie Pana ? Bo werset mówi jasno, ale jak to sie ma do mowy o odbudowie świątyni przez Żydów w czasie WU ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL