www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 8:42 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 10:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Esther, wielkie dzięki za zmianę zwyczajnego zdjęcia na bardziej zwyczajne. Nie stresuj się. :D

Polecam apologetyczną stronę mesjanistyczną i biblijną krytykę teorii tzw. "Brytyjskiego Izraelizmu":

http://www.moriel.org/articles/discernm ... eology.htm

Polecam również:

http://www.concordant.org/expohtml/Gene ... efuse.html

Ogólnie losy narodu izraelskiego są opisane i przepowiedziane w Biblii. Naród ten został rozproszony po całym świecie, ale zostanie zebrany z rozproszenia tuż przed końcem Wielkiego Ucisku i wejdzie do Ery Mesjańskiej wtedy, gdy się nawróci. Myślę, że nie ma sensu wiązać tego z teoriami o izraelskim pochodzeniu Brytyjczyków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 11:18 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Smok Wawelski napisał(a):
CZŁOWIEKU, CZY TY MNIE CHCESZ WYKOŃCZYĆ?

a ja myslałem ze ty mnie. ale ze nie robię sobie z ciebie zartów, to pozostaje mi tylko dysfunkcja. No moze być, i lepiej jest mi kalekim wejść nizbym cały miał zginąć.

Smoku nie jedyny twój problem to to że się unosisz i traktujesz to co piszesz za jedynie prawdziwe i z tego powodu cięzko się z toba rozmawia. O innych Smoczych przymiotach już teraz nie wspomnę.

Cytuj:
Tekst mówi o nowym, lepszym przymierzu, którego Pośrednikiem jest Mesjasz, a które zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy, czyli z narodem żydowskim. Tekst oznacza dokładnie to, co jest napisane.

czyli Poganom Bóg nie zapisał swoich praw w sercu, a nowe przymierze było zawarte jedynie z narodem Żydów?

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 12:42 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2005 8:43 am
Posty: 255
Lokalizacja: Podlasie
Jarek napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Tekst mówi o nowym, lepszym przymierzu, którego Pośrednikiem jest Mesjasz, a które zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy, czyli z narodem żydowskim. Tekst oznacza dokładnie to, co jest napisane.

czyli Poganom Bóg nie zapisał swoich praw w sercu, a nowe przymierze było zawarte jedynie z narodem Żydów?


Wymiękam :D

_________________
Mat 6;33


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 9:07 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Blagam!! Przestancie juz z Jarkiem dyskutowac :? On moze o wszystkim i bez konca - o hodowli kurek niosek, o uprawie buraka cukrowego, o plamach na ksiezycu, o pochwyceniu i Izraelu tez... Tyle ze to jest calkiem bez sensu... :evil:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 9:58 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
letnia zmiana avatarków? kwiaty są ładne :D


Temat jest jak widać intrygujący od samego początku (aż dotąd 19 stron);

Kościół jako Ciało jest wybrany i został utworzony spośród różnych i początkowo obcych sobie narodów/plemion/nacji, ale to jest cudowne, że za sprawą Nowego (Odnowionego) Przymierza, w ciele Mesjasza w Duchu, jak czytamy, rośnie i buduje się w Przybytek, Świątynię w Panu...o doskonalszym systemie kapłańskim i ofierze (Hebrajczyków)

W tym wszystkim nadal realizowana są wcześniejsze obietnice i przymierza, a warunkiem przynależności jest to, że każdy musi mieć obrzezane serce, wypisane na nim i w umyśle Boże Prawo (nauka/Tora zawarta w Nowym Testamencie)

dla mnie jest to największą obietnicą w jakiej aktualnie mogę mieć udział:

8 Albowiem ganiąc ich, zapowiada:
Oto nadchodzą dni, mówi Pan,
a zawrę z domem Izraela
i z domem Judy przymierze nowe.
9 Nie takie jednak przymierze,
jakie zawarłem z ich ojcami,
w dniu, gdym ich wziął za rękę,
by wyprowadzić ich z ziemi egipskiej.
Ponieważ oni nie wytrwali w moim przymierzu,
przeto i Ja przestałem dbać o nich, mówi Pan.
10 Takie jest przymierze, które zawrę z domem Izraela
w owych dniach, mówi Pan.
Dam prawo moje w ich myśli,
a na sercach ich wypiszę je,
i będę im Bogiem,
a oni będą Mi ludem.
11 I nikt nie będzie uczył swojego rodaka
ani nikt swego brata, mówiąc:
Poznaj Pana!
Bo wszyscy Mnie poznają,
od małego aż do wielkiego.
12 Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością
i nie wspomnę więcej na ich grzechy.


(Jer 31:31-34; Hebr.6:12 )

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 11:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):
11 I nikt nie będzie uczył swojego rodaka
ani nikt swego brata, mówiąc:
Poznaj Pana!
Bo wszyscy Mnie poznają,
od małego aż do wielkiego.
12 Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością
i nie wspomnę więcej na ich grzechy.
[/b]

(Jer 31:31-34; Hebr.6:12 )


He he to znaczy, że do takiego przymierza jeszcze BARDZO DALEKO :) :P . Nawet na tym forum Smok co raz pisze do róznych forumowiczów "Poznaj Pana" bo jeszcze nie znają... 8) Jakoś nie wszyscy na świecie poznali a licząc, że zgodnie z Waszym założeniem, katolicy to nie są chrzescijanie (przynajmniej prawdziwi) to by znaczyło nie tylko, że nie wszyscy poznali Pana ale że liczac ogólnie poznała go bardzo mała część... nie przymierzając garstka wtajemniczonych..

ZDrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 12:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
co do Ery Mesjańskiej, kiedy to się dopiero wypełni i co do proroctwa dot. domu Judy i Izraelu, to rzeczywiście wszystko jeszcze przed tymi, którzy mają dostąpić tej łaski 8)

ale ja już mam udział w tym:
ani_isza napisał(a):
12 Ponieważ ulituję się nad ich nieprawością
i nie wspomnę więcej na ich grzechy.


(Jer 31:31-34; Hebr.6:12 )


każdy indywidualnie może mieć w tym udział, bo pewne warunki JUŻ ZOSTAŁY SPEŁNIONE w śmierci i zmartwychwstaniu Mesjasza :lol:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 12:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Ani Iszo - pomyśl przez chwilę.

jeśli proroctwo MA SIĘ WYPEŁNIĆ to czemu uważasz, że już sie wypełniło w części, która jest wygodna dla Ciebie?

W IZajaszu Bóg już dawno pisał - przyjdźcie do mnie a wasze grzechy jak szkarłat jak śnieg wybieleją. I to było proroctwo, które nie potrzebowało ofiar z Człowieka czy też Boga (któż to wie...) ale wystarczyła sama dobroć JHWH.

Zdróweczko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 1:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Agnostyku, niektóre proroctwa po prostu mówią o nawróceniu całego narodu izraelskiego w czasach ostatecznych. Na razie w Nowe Przymierze weszła resztka Izraela i poganie, którzy się nawrócili. Nie jest daleko do Przymierza, tylko do wypełnienia proroctwa o wejściu całego narodu w to Przymierze. Inne proroctwa mówią, że naród Izraela wejdzie w to przymierze po zgromadzeniu z rozproszenia, gdy Pan Jezus powróci, i zobaczą, kogo przebodli. Najpierw poganie w pełni wejdą, a potem zostanie zbawiony cały Izrael [Rzym. 11:25-29].

Dobrze by Ci zrobiła uważna lektura Rzym. 9-11. Tam te sprawy są omówione "w pigułce". O ile jesteś zainteresowany poznawaniem Słowa, a nie drobnymi złośliwościami wynikającymi z braku znajomości Słowa. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 05, 2007 5:14 pm 
Offline

Dołączył(a): N mar 19, 2006 2:31 pm
Posty: 245
Lokalizacja: Gubin
Smok Wawelski napisał(a):
Herkules napisał(a):
Dlaczego Ty podważasz podobieństwo Kościoła do narodu? Kościół chrześcijański jest zgromadzeniem Chrystusowym, bo dosłowne to wyrażenie (łac. ecclesia christiana) wzięło się od greckich wyrazów: ekklesia i Christos.

Kościół nie oznacza narodu, bo nie każde zgromadzenie jest narodem. Zgromadzenie nie musi być również Kościołem, ponieważ określenie "ekklesia" nie oznacza "kościół".

Kościół chrześcijański jest podobny do narodu, bo widzimy na religijnej mapie np. Europy i Ameryki wielu jednolitych Kościołów chrześcijańskich jak jednolitych narodów.

Od ciemnego średniowiecza Kościół rzymski, który wymyślił niebiblijną teologię o dominacji nad światem, jest duchowym imperium (o ustroju monarchicznym). Kościół katolicki, który składa się z kleru i laikatu, jest podobny do dominującego narodu, ale jak państwo?

Państwo to organizacja polityczna. Naród (lud) to nie taka organizacja, lecz wspólnota ludzi samej narodowości.

Kościół katolicki jest jak naród, a papiestwo i poddane mu duchowieństwo jest jak państwo/imperium. Papież (przewodnik kleru i głowa Kościoła) jest jak król/cesarz. Faktem jest, że papież jest sukcesorem pogańskich cesarzy rzymskich, bo przejął od nich np. boski tytuł Pontifex Maximus.

Historia mówi także, że w dobie Reformacji Kościół protestancki (luterański lub kalwiński) był utożsamiony z narodem albo z państwem jako (odrębny) Kościół narodowy albo Kościół państwowy.

Cytuj:
"Z Ciebie powstanie naród [goj] ORAZ zgromadzenie narodów [kahal gojim] i królowie wyjdą z Twoich lędźwi. Kraj [erec], który dałem Abrahamowi i Izaakowi dam Tobie i nasieniu [zerah] Twemu dam ten kraj [erec]". [...]

Jak widać, Bóg potraktował oddzielnie naród izraelski i zgromadzenie różnych narodów. To zgromadzenie nie jest i nigdy nie będzie narodem izraelskim, bo nie na tym polegała Boża obietnica. Zgromadzenie narodów [kahal gojim] to jest po grecku ekklesia, ale w szerszym znaczeniu niż Kościół. Są to wszyscy zbawieni wszystkich czasów ze wszystkich narodów. Oczywiście, zgromadzenie Mesjasza [Chrystusa] wyszło z Jakuba w tym sensie, że to Żydzi byli pierwszymi, którzy ogłosili Ewangelię poganom i to poganie zostali wszczepieni w drzewo oliwne Izraela. Ale nie stali się Izraelem, lecz zgromadzeniem narodów. Dlatego moim zdaniem można użyć określenia Izraelska Wspólnota Narodów z zastrzeżeniem, że naród izraelski pozostaje odrębny i nieodwołalnie wybrany przez Boga jako centralny w tej wspólnocie - mniej więcej tak jak Wielka Brytania we Wspólnocie Brytyjskiej.

Z Jakuba powstały dwie grupy - etniczny i nieetniczny: naród (lud Starego Testamentu wraz z judeochrześcijanami) i zgromadzenie ludów (nowotestamentowy Kościół wielonarodowy), które tworzą jeden lud Boży - Izrael. Izrael Boży to szlachetne drzewo oliwne mające w sobie wszystkie szlachetne gałązki (z natury i wbrew naturze). Wyraz szlachetny oznacza święty, a uszlachetnić oznacza uświęcić.

Cytuj:
Naród z definicji nie jest duchowy i właśnie dlatego w Chrystusie nie ma Żyda ani Greka [Gal. 3:28]. Z faktu, że Kościół jest duchowym Ciałem Chrystusa, nie wynika, że jest narodem.

Czy naród jest biologicznym czyimś potomstwem, które składa się z ludzi wywodzących się od wspólnego przodka? Czy to potomstwo jest ciałem etnicznym, czyli gronem ludzi wywodzących się od wspólnego przodka?

Cielesny naród to fizyczne ciało, w skład którego wchodzą wszyscy ludzie samej narodowości wywodzący się od wspólnego przodka - członkowie samego narodu.

Duchowy naród to duchowe ciało, w skład którego są wszyscy bracia i siostry w Chrystusie (wywołani z wielu narodów) - członkowie Jego Ciała.

A skąd się wzięły trzy wyrazy: ciało, członek i głowa w odniesieniu do organizacji społecznej czy politycznej? Niewątpliwie, że to wprost z Pisma Świętego.

Cytuj:
Herkules napisał(a):
Izraelici według ciała (naród) to jedno naturalne ciało, a Kościół (zgromadzenie) to jedno ciało wbrew naturze, dlatego że wszyscy członkowie tego ciała są wywołani z wielu naturalnych ciał etnicznych, tj. narodów według ciała.

Herkulesie, dopóki mamy ziemskie ciała nie możemy zostać "wywołani z naturalnych ciał etnicznych". Nasze ciała pozostają etniczne, a nasz duch jest odrodzony i dlatego w duchu nie ma "etniczności".

Czy nasze ciała są z ciał naszych przodków? To nasze ciała i ciała naszych przodków stanowią jedno ciało.

"Co się narodziło z ciała, ciałem jest" (Ewangelia Jana 3:6, BW)

Fizyczne ciało ma kilka pewnych stopni pokrewieństwa:
- ciało uniwersalne - wszyscy ludzie pod niebem (zobacz wyrażenia w Biblii: wszelkie ciało i wszelkie stworzenie)
- ciało etniczne - rasa, naród, plemię, ród (zobacz etymologię greckiego wyrazu ethnos)
- ciało indywidualne - człowiek.

"A potem wyleję mojego Ducha na wszelkie ciało, i wasi synowie i wasze córki prorokować będą, wasi starcy będą śnili, a wasi młodzieńcy będą mieli widzenia. Także na sługi i służebnice wyleję w owych dniach mojego Ducha. " (Księga Joela 3:1-2, BW)


Serdecznie pozdrawiam :-)
Herkules


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 05, 2007 5:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Herkules napisał(a):
Kościół chrześcijański jest podobny do narodu, bo widzimy na religijnej mapie np. Europy i Ameryki wielu jednolitych wyznań chrześcijańskich jak jednolitych narodów.

Herkulesie, przestań, bo aż szkoda tego czytać.... Twoje pragnienia nie stana się prawdą, choćbyś je powtórzył 1000 razy. :roll:

Herkules napisał(a):
Historia mówi także, że w dobie Reformacji Kościół protestancki (luterański lub kalwiński) był utożsamiony z narodem albo z państwem jako (odrębny) Kościół narodowy albo Kościół państwowy.

:D Herkulesie, przestań mnie rozśmieszać.

Herkules napisał(a):
Z Jakuba powstały dwie grupy - etniczny i nieetniczny: naród (lud Starego Testamentu wraz z judeochrześcijanami) i zgromadzenie ludów (nowotestamentowy Kościół wielonarodowy), które tworzą jeden lud Boży - Izrael.

Czyli tak będziesz kombinował, żeby żonglując pojęciami "naród" i "lud" udowodnić, że Kościół jednak jest Izraelem? Mimo, że sam odróżniasz naród (etniczny) od wspólnoty wielonarodowej (wieloetnicznej)? Idziesz w zaparte, jak widzę. Ale to naprawdę do niczego nie prowadzi. Przeczysz Pismu tylko po to, żeby ratować doktrynę KADS. Ostrzegam Cię lojalnie - taka zatwardziałość może się źle skończyć.

Herkules napisał(a):
Izrael Boży to szlachetne drzewo oliwne mające wszystkie szlachetne gałązki (z natury i wbrew naturze). Wyraz szlachetny oznacza święty, a uszlachetnić oznacza uświęcić.

"Święty" oznacza ODDZIELONY. Dlatego oddzielenie (dla Boga) to jest coś zupełnie innego niż wszczepienie (PRZYŁĄCZENIE). Próbujesz pogodzić całkowicie sprzeczne pojęcia tylko po to, żeby ratować błędne nauki adwentystów. Nieodrodzony Izrael z natury należy do szlachetnego drzewa oliwnego [Rzym. 11:24]. Czy oznacza to, że nieodrodzeni Żydzi są święci? Raczej nie, prawda?

Herkules napisał(a):
Duchowy naród to duchowe ciało, w skład którego są wszyscy bracia i siostry w Chrystusie (wywołani z wielu narodów) - członkowie Jego Ciała.

Herkulesie, jesteś uparty jak małe dziecko. Nie istnieje pojęcie "duchowego narodu", tak jak nie istnieje "duchowy schabowy". Uparcie próbujesz wstawić to sztuszne pojęcie do Biblii tak, żeby osiągnąć swój cel. Ale w Biblii nie ma pojęcia "duchowy naród". Dlatego w Chrystusie czyli w duchu nie ma podziału na narodowości. I musisz się z tym pogodzić.

Herkules napisał(a):
A skąd się wzięły trzy wyrazy: ciało, członek i głowa w odniesieniu do organizacji społecznej czy politycznej? Niewątpliwie, że to wprost z Pisma Świętego.

Herkulesie, czy wiesz, co to jest METAFORA?

Cytuj:
"A potem wyleję mojego Ducha na wszelkie ciało, i wasi synowie i wasze córki prorokować będą, wasi starcy będą śnili, a wasi młodzieńcy będą mieli widzenia. Także na sługi i służebnice wyleję w owych dniach mojego Ducha. " (Księga Joela 3:1-2, BW)

"Na to powstał Piotr wraz z jedenastoma, podniósł swój głos i przemówił do nich: Mężowie judzcy i wy wszyscy, którzy mieszkacie w Jerozolimie! Niechże wam to będzie wiadome, dajcie też posłuch słowom moim. Albowiem ludzie ci nie są pijani, jak mniemacie, gdyż jest dopiero trzecia godzina dnia, ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela: I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny; Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą" [Dz. Ap. 2:14-18]

Na kogo w tym momemcie został wylany Duch? Na Izraelitów. Do kogo mówi Piotr? Do Izraelitów. Wylanie Ducha na pogan nastąpiło później i wcale nie oznacza, że poganie stali się Izraelitami. Powstał Kościół złożony z Żydów i pogan, którzy przez Krzyż zostali włączeni do jednego DUCHOWEGO ciała [metafora], ale według biologicznego ciała [dosłownie] pozostali Żydami i poganami.

"Czytając to, możecie zrozumieć moje pojmowanie tajemnicy Chrystusowej, która nie była znana synom ludzkim w dawnych pokoleniach, a teraz została przez Ducha objawiona jego świętym apostołom i prorokom, mianowicie, że poganie są współdziedzicami i członkami jednego ciała i współuczestnikami obietnicy w Chrystusie Jezusie przez ewangelię" [Ef. 3:4-6]

POGANIE SĄ WSPÓŁDZIEDZICAMI. Z kim współdziedziczą i dlaczego Paweł nazywa ich jako współdziedziców poganami, skoro Twoim zdaniem przestali być poganami i stali się Izraelem? Herkules wykonał 12 prac, ale nie jest w stanie na podstawie Biblii zrobić z pogan Żydów, a z Kościoła - Izraela. Dlatego podpierasz się już tylko historią, definicjami własnej (domowej) produkcji, mieszanką sprzecznych pojęć i jeszcze próbujesz wyrywać wersety z kontekstu. Powtórzę jeszcze raz za Słowem Bożym:

"Z Ciebie powstanie naród [goj] ORAZ zgromadzenie narodów [kahal gojim] i królowie wyjdą z Twoich lędźwi. Kraj [erec], który dałem Abrahamowi i Izaakowi dam Tobie i nasieniu [zerah] Twemu dam ten kraj [erec]". [...]

Jak widać, Bóg potraktował oddzielnie naród izraelski i zgromadzenie różnych narodów. To zgromadzenie nie jest i nigdy nie będzie narodem izraelskim, bo nie na tym polegała Boża obietnica. Zgromadzenie narodów [kahal gojim] to jest po grecku ekklesia, ale w szerszym znaczeniu niż Kościół. Są to wszyscy zbawieni wszystkich czasów ze wszystkich narodów. Oczywiście, zgromadzenie Mesjasza [Chrystusa] wyszło z Jakuba w tym sensie, że to Żydzi byli pierwszymi, którzy ogłosili Ewangelię poganom i to poganie zostali wszczepieni w drzewo oliwne Izraela. Ale nie stali się Izraelem, lecz zgromadzeniem narodów. Dlatego moim zdaniem można użyć określenia Izraelska Wspólnota Narodów z zastrzeżeniem, że naród izraelski pozostaje odrębny i nieodwołalnie wybrany przez Boga jako centralny w tej wspólnocie - mniej więcej tak jak Wielka Brytania we Wspólnocie Brytyjskiej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 12:54 am 
Offline

Dołączył(a): N mar 19, 2006 2:31 pm
Posty: 245
Lokalizacja: Gubin
Smok Wawelski napisał(a):
Herkules napisał(a):
Z Jakuba powstały dwie grupy - etniczny i nieetniczny: naród (lud Starego Testamentu wraz z judeochrześcijanami) i zgromadzenie ludów (nowotestamentowy Kościół wielonarodowy), które tworzą jeden lud Boży - Izrael.

Czyli tak będziesz kombinował, żeby żonglując pojęciami "naród" i "lud" udowodnić, że Kościół jednak jest Izraelem?

Przeczysz Pismu tylko po to, żeby ratować doktrynę KADS. Ostrzegam Cię lojalnie - taka zatwardziałość może się źle skończyć.

Smoku, nie popadaj w przesadny literalizm, którego konieczność podkreślili purytanie i Darby.

Waldensi ani Jan Wycliff ani Jan Hus nigdy nie głosili wiary w zbiorowe nawrócenie narodu izraelskiego! Ponieważ nie stosowali literalnej interpretacji proroctw biblijnych na temat nowotestamentowego Izraela. Jeżeli Ty bronisz tej metody, to niech oni i również XVI-wieczni Reformatorzy są nazwani zwodzicielami. A ja tego nie przyjmuję.

Cytuj:
Herkules napisał(a):
Izrael Boży to szlachetne drzewo oliwne mające wszystkie szlachetne gałązki (z natury i wbrew naturze). Wyraz szlachetny oznacza święty, a uszlachetnić oznacza uświęcić.

"Święty" oznacza ODDZIELONY. Dlatego oddzielenie (dla Boga) to jest coś zupełnie innego niż wszczepienie (PRZYŁĄCZENIE).

Owszem. Święty oznacza oddzielony od reszty grzesznego świata. Świętość w przeciwieństwie do grzeszności jest atrybutem Boga. Pamiętajmy, że grzeszność (skłonność do grzeszenia) na tym świecie jest powszechna, a świętość - inaczej.

Cytuj:
Nieodrodzony Izrael z natury należy do szlachetnego drzewa oliwnego [Rzym. 11:24]. Czy oznacza to, że nieodrodzeni Żydzi są święci? Raczej nie, prawda?

Nieodrodzeni Żydzi według ciała nie mogą być naturalnymi gałązkami szlachetnego [świętego] drzewa oliwnego [Izraela Bożego], bo popadli w niewiarę i zatwardziałość. Ponowne wszczepienie w to drzewo wymaga od nich prawdziwej wiary w Chrystusa i szczerego nawrócenia.

Cytuj:
Herkules napisał(a):
A skąd się wzięły trzy wyrazy: ciało, członek i głowa w odniesieniu do organizacji społecznej czy politycznej? Niewątpliwie, że to wprost z Pisma Świętego.

Herkulesie, czy wiesz, co to jest METAFORA?

Metafora nie to jest dosłowność wyrazu lub wyrażenia. Wszędzie mówiono i napisano np. o głowie państwa (o prezydencie) albo o członkach Unii Europejskiej albo o ciele ustawodawczym (o parlamencie).

My jesteśmy członkami narodu polskiego. A głową państwa polskiego jest Lech Kaczyński.

Cytuj:
Cytuj:
"A potem wyleję mojego Ducha na wszelkie ciało, i wasi synowie i wasze córki prorokować będą, wasi starcy będą śnili, a wasi młodzieńcy będą mieli widzenia. Także na sługi i służebnice wyleję w owych dniach mojego Ducha." (Księga Joela 3:1-2, BW)

"Na to powstał Piotr wraz z jedenastoma, podniósł swój głos i przemówił do nich: Mężowie judzcy i wy wszyscy, którzy mieszkacie w Jerozolimie! Niechże wam to będzie wiadome, dajcie też posłuch słowom moim. Albowiem ludzie ci nie są pijani, jak mniemacie, gdyż jest dopiero trzecia godzina dnia, ale tutaj jest to, co było zapowiedziane przez proroka Joela: I stanie się w ostateczne dni, mówi Pan, Że wyleję Ducha mego na wszelkie ciało I prorokować będą synowie wasi i córki wasze, I młodzieńcy wasi widzenia mieć będą, A starcy wasi śnić będą sny; Nawet i na sługi moje i służebnice moje Wyleję w owych dniach Ducha mego I prorokować będą" [Dz. Ap. 2:14-18]

Na kogo w tym momemcie został wylany Duch? Na Izraelitów. Do kogo mówi Piotr? Do Izraelitów. Wylanie Ducha na pogan nastąpiło później i wcale nie oznacza, że poganie stali się Izraelitami.

Duch Święty został wylany nie tylko na Izraelitów według ciała, ale i również na bojących się Pana pogan (Dz 10:44-48 ), którzy stali się przybranymi potomkami Abrahama jako duchowi Izraelici.


Serdecznie pozdrawiam :-)
Herkules


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 9:17 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Herkules napisał(a):
Smoku, nie popadaj w przesadny literalizm, którego konieczność podkreślili purytanie i Darby.

To, co nazywasz "przesadnym literalizmem", jest normalnym odczytywaniem Pism bez "przesadnego symbolizmu" - czyli jeśli tekst odczytywany normalnie ma sens, to nie szukaj innego sensu, żebyś nie doszukał się nonsensu. Tę zasadę stosowali Żydzi "od zawsze", a także pierwsi Ojcowie Kościoła z tzw. "szkoły antiocheńskiej". Pozwala ona unikać błędów, które pochodzą od stosowania symboliki tam, gdzie nie jest ona potrzebna.

Herkules napisał(a):
Waldensi ani Jan Wycliff ani Jan Hus nigdy nie głosili wiary w zbiorowe nawrócenie narodu izraelskiego! Ponieważ nie stosowali literalnej interpretacji proroctw biblijnych na temat nowotestamentowego Izraela. Jeżeli Ty bronisz tej metody, to niech oni i również XVI-wieczni Reformatorzy są nazwani zwodzicielami. A ja tego nie przyjmuję.

Reformatorzy nie byli nieomylni i mylili się w różnych kwestiach, o czym dobrze wiemy. Czy podstawą Twojej wiary są Reformatorzy, czy Pismo? Luter zapowiadał, że ponieważ Izrael etniczny został raz na zawsze odrzucony, to Żydzi etniczni nigdy nie powrócą do swojej ziemi. Pomylił się, co widzimy wszyscy. Czyli w sprawie Izraela nie był wiarygodny.

Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
Nieodrodzony Izrael z natury należy do szlachetnego drzewa oliwnego [Rzym. 11:24]. Czy oznacza to, że nieodrodzeni Żydzi są święci? Raczej nie, prawda?

Nieodrodzeni Żydzi według ciała nie mogą być naturalnymi gałązkami szlachetnego [świętego] drzewa oliwnego [Izraela Bożego], bo popadli w niewiarę i zatwardziałość. Ponowne wszczepienie w to drzewo wymaga od nich prawdziwej wiary w Chrystusa i szczerego nawrócenia.

Herkulesie, dlaczego zaprzeczasz Pismu?

"Bo jeżeli ty [poganinie], odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą [czyli nieodrodzeni Żydzi]" [Rzym. 11:24]

Szlachetność samego drzewa nie jest związana z wiarą w Chrystusa, ponieważ nawet niewierzący w Niego Żydzi należą z natury do szlachetnego drzewa. Zostali odcięci, ale z natury należą do drzewa, które Bóg hodował przez wiele wieków od czasów Patriarchów. Szlachetne drzewo rosło od dawna, zanim jeszcze Jezus przyszedł na ziemię. Prawdziwym Izraelem zawsze byli ci etniczni Żydzi, którzy ufali Bogu i znali Go osobiście. Dlatego resztka Izraela z Pawłem i innymi apostołami wyrosła z własnego drzewa oliwnego.

Ponowne wszczepienie wymaga od nieodrodzonych Żydów wiary w Chrystusa - to jest prawda. Ale oni zostaną wszczepieni do drzewa, do którego z natury należą, ponieważ ich natura to jest narodowość etniczna Izraela. Ten naród etniczny został wybrany do Bożych planów i to w sposób nieodwołalny [Rzym. 11:28-29]. To jest niezmienne i nic na to nie poradzisz, Herkulesie.

Dzikie drzewo oliwne to poganie, którzy również byli (jak wszyscy ludzie) powołani do pokoju z Bogiem, ale nie byli hodowani przez Ogrodnika - taki był Boży plan. Dlatego są wszczepiani wbrew naturze do drzewa, które do nich nie należało. Czerpią te same soki i wydaja taki sam owoc, ale nie są z natury Żydami, bo być nie mogą. Tak jak brzoza wszczepiona w gruszę pozostaje biała z natury.

Herkules napisał(a):
Metafora nie to jest dosłowność wyrazu lub wyrażenia. Wszędzie mówiono i napisano np. o głowie państwa (o prezydencie) albo o członkach Unii Europejskiej albo o ciele ustawodawczym (o parlamencie). My jesteśmy członkami narodu polskiego. A głową państwa polskiego jest Lech Kaczyński.

No to rozumiesz już, że UE jest METAFORĄ ciała, a prezydent jest METAFORYCZNĄ głową? Natomiast naród jest grupą DOSŁOWNYCH potomków ich protoplastów. Dlatego Izrael jest narodem pochodzącym od Abrahama, a my jesteśmy narodem pochodzącym, powiedzmy, od Lecha [ale nie Kaczyńskiego oczywiście].

Herkules napisał(a):
Duch Święty został wylany nie tylko na Izraelitów według ciała, ale i również na bojących się Pana pogan (Dz 10:44-48 ), którzy stali się przybranymi potomkami Abrahama jako duchowi Izraelici.

Herkulesie, cytowany przez Ciebie fragment dotyczył Izraela i to chciałem Ci pokazać. Dlatego jest w nim odniesienie do synów, córek i starców etnicznego Izraela. Ten cytat nie może być stosowany do udowodnienia, że poganie są Żydami. Tak to rozumiał Piotr i jego słuchacze.

Na pogan RÓWNIEŻ został wylany Duch Święty. Po wiycie Piora u Korneliusza apostołowie zrozumieli inne proroctwa ST DOTYCZĄCE POGAN:

"Szymon opowiedział, jak to Bóg pierwszy zatroszczył się o to, aby spomiędzy pogan wybrać lud dla imienia swego. A z tym zgadzają się słowa proroków, jak napisano: Potem powrócę i odbuduję upadły przybytek Dawida, I odbuduję jego ruiny i podźwignę go, Aby pozostali ludzie szukali Pana, A także wszyscy poganie, Nad którymi wezwane zostało imię moje, Mówi Pan, który to czyni; Znane to jest od wieków. Dlatego sądzę, że nie należy czynić trudności tym spośród pogan, którzy nawracają się do Boga" [Dz. Ap. 15:14-19]

Biblia jest konkretna, Herkulesie. Gdy mówi o Izraelu, to chodzi o Izrael. Gdy mówi o poganach, to chodzi o pogan. Ale nigdzie nie nazywa pogan Izraelem ani Izraela Kościołem ani Kościoła Izraelem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 2:48 pm 
Offline

Dołączył(a): N mar 19, 2006 2:31 pm
Posty: 245
Lokalizacja: Gubin
Smok Wawelski napisał(a):
Reformatorzy nie byli nieomylni i mylili się w różnych kwestiach, o czym dobrze wiemy. Czy podstawą Twojej wiary są Reformatorzy, czy Pismo?

Tylko Biblia jako nieomylne źródło wiary, ale reformatorzy właściwie wykładali tę księgę, jeżeli byli odpowiedzialni za odbudowę fundamentu wiary apostolskiej, zniszczonego przez Kościół rzymski. Trzeba nam to przyjąć na podstawie analizy Pisma Świętego. Chodzi mi o kwestię nowotestamentowego Izraela.

Czemu Ty pomijasz przekursorów Reformacji (np. waldensów, Wycliffa i Husa)? Reformatorzy z nurtu anabaptystycznego (np. Mennona) oraz bracia Wesley'owie, którzy podkreślili ważność uświęcenia, nigdy nie głosili wiary w zbiorowe nawrócenie narodu izraelskiego.

Cytuj:
Herkules napisał(a):
Nieodrodzeni Żydzi według ciała nie mogą być naturalnymi gałązkami szlachetnego [świętego] drzewa oliwnego [Izraela Bożego], bo popadli w niewiarę i zatwardziałość. Ponowne wszczepienie w to drzewo wymaga od nich prawdziwej wiary w Chrystusa i szczerego nawrócenia.

Herkulesie, dlaczego zaprzeczasz Pismu?

"Bo jeżeli ty [poganinie], odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą [czyli nieodrodzeni Żydzi]" [Rzym. 11:24]

Szlachetność samego drzewa nie jest związana z wiarą w Chrystusa, ponieważ nawet niewierzący w Niego Żydzi należą z natury do szlachetnego drzewa. Zostali odcięci, ale z natury należą do drzewa, które Bóg hodował przez wiele wieków od czasów Patriarchów.

"Bo jeżeli ty [poganinie], odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego [z grzesznych narodów pogańskich], zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne [święty Izrael Boży], o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne [własny Izrael Boży] ci, którzy z natury do niego należą [tylko odrodzeni Żydzi]."

Żydzi według ciała, którzy przedtem byli niewierni wobec Pana jako zdziczali (zgrzeszeni), zostali ponownie wszczepieni w szlachetne drzewo oliwne (czyli ponownie włączeni do świętego ludu Bożego - Izraela), a zrozumieli, że dlatego ich przodkowie są biologicznym potomstwem Abrahama - naturalnym szlachetnym [świętym] drzewem oliwnym w pierwszej fazie rozwoju (czyli przed odłamaniem uschnących lub zdziczałych gałązek i wszczepieniem gałązek z dzikiego drzewa oliwnego na ich miejsce).

A w drugiej fazie rozwoju poganie zostali wbrew naturze wszczepieni w szlachetne drzewo oliwne, na miejsce odciętych od tego drzewa niewiernych Żydów. Ale nieodrodzeni albo zatwardziali Żydzi według ciała nie mogą należeć do szlachetnego drzewa oliwnego - Izraela Bożego pomimo, że ich przodkowie należeli z natury do tego drzewa.

Smoku, zważ na słowa Pawła:

"A jeśli zaczyn jest święty, to i ciasto; a jeśli korzeń jest święty, to i gałęzie." (List do Rzymian 11:16, BW)

Te pogrubione słowa podkreślają, że jeżeli korzeń (Chrystus) jest święty, to gałązki są święte, czyli szlachetne. Ratuj swoją duszę przed ignorancją tych, którzy podważają fakt o byciu gałązek szlachetnymi, tj. o byciu wierzących świętymi.

Smoku, przyjmij, że całe szlachetne drzewo oliwne to cały święty lud Boży - Izrael, i że korzeń dźwigający całe drzewo to Chrystus - Zbawiciel całego ludu Bożego, i że oliwa (tłuszcz oliwny) to duchowy napój - Duch Święty, który uświęca ich w prawdzie.

Szlachetne drzewo oliwne [święty Izrael] ma w sobie szlachetne gałązki [świętych wierzących], które wydają szlachetne owoce - oliwę [owoce Ducha Świętego] dzięki korzeniu pobierającemu dla nich wodę [Chrystusowi dającemu im życie].

Cytuj:
No to rozumiesz już, że UE jest METAFORĄ ciała, a prezydent jest METAFORYCZNĄ głową? Natomiast naród jest grupą DOSŁOWNYCH potomków ich protoplastów. Dlatego Izrael jest narodem pochodzącym od Abrahama, a my jesteśmy narodem pochodzącym, powiedzmy, od Lecha [ale nie Kaczyńskiego oczywiście].

Nigdy nie słyszałem, jak można nazwać UE ciałem w znaczeniu merytorycznym. A mówi się wszędzie, że prezydent to oczywiście głowa państwa.

Co do narodu polskiego, trudno mi wierzyć, czy Lech naprawdę był protoplastą plemion lechickich, które później tworzyły jeden naród polski? Wiem, że to jest mieszanka prawdy z wyobraźnią ludową. Ty jesteś miłośnikiem pradziejów Polski, które mówią o Lechu i Popielu oraz o Kraku i Smoku Wawelskim. Prawda? :)


Serdecznie pozdrawiam :-)
Herkules


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 06, 2007 3:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Herkules napisał(a):
"Bo jeżeli ty [poganinie], odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego [z grzesznych narodów pogańskich], zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne [święty Izrael Boży], o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne [własny Izrael Boży] ci, którzy z natury do niego należą [tylko odrodzeni Żydzi]."

:shock: A po co odrodzeni Żydzi mieliby być wszczepiani, skoro nie zostali odłamani? Dlaczego usilnie chcesz zaprzeczyć prostemu tekstowi Pisma? Czy dlatego, że nie możesz się pogodzić z jego treścią? Przecież ten fragment mówi o ponownym wszczepieniu nieodrodzonych Żydów, którzy zostali odłamani, ale z natury należą do szlachetnego drzewa.

Herkules napisał(a):
Żydzi według ciała, którzy przedtem byli niewierni wobec Pana jako zdziczali (zgrzeszeni), zostali ponownie wszczepieni w szlachetne drzewo oliwne (czyli ponownie włączeni do świętego ludu Bożego - Izraela), a zrozumieli, że dlatego ich przodkowie są biologicznym potomstwem Abrahama - naturalnym szlachetnym [świętym] drzewem oliwnym w pierwszej fazie rozwoju (czyli przed odłamaniem uschnących lub zdziczałych gałązek i wszczepieniem gałązek z dzikiego drzewa oliwnego na ich miejsce).

A w drugiej fazie rozwoju poganie zostali wbrew naturze wszczepieni w szlachetne drzewo oliwne, na miejsce odciętych od tego drzewa niewiernych Żydów. Ale nieodrodzeni albo zatwardziali Żydzi według ciała nie mogą należeć do szlachetnego drzewa oliwnego - Izraela Bożego pomimo, że ich przodkowie należeli z natury do tego drzewa.

:shock: ZMIŁUJ SIĘ! Jak nie mogą należeć, skoro Pismo mówi, że należą z natury do szlachetnego drzewa? Wstydu nie masz, żeby tak jawnie zaprzeczać Pismu? :?

Jakie "fazy rozwoju"? Gdzie Ty to wyczytałeś? Gdzie jest napisane, że niewierzący Żydzi "zdziczeli"? Czyżby stali się poganami, bo nie uwierzyli? Gdzie to jest napisane w Biblii? Dlaczego w takim razie Paweł nazywa niewierzących Żydów Izraelem [Rzym. 10:1; 11:1]? Przykro mi, ale robisz, co możesz, żeby przekręcić Słowo Boże i dopasować je do teologii adwentystów. Pismo mówi, że nieodrodzeni Żydzi z natury należą do szlachetnego drzewa:

"Bo jeżeli ty, odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą" [Rzym. 11:24]

Tutaj jest napisane NALEŻĄ. Nie jest napisane, że należeli i przestali należeć. Szlachetność drzewa jest związana z jego naturą narodową [etniczną] i właśnie dlatego nawet odcięci (niewierzący) Żydzi należą z natury do oliwnego drzewa. Jeśli tylko uwierzą, Bóg wszczepi ich ponownie. W tej chwili, dopóki nie uwierzyli, są poza drzewem, ale NALEŻĄ DO NIEGO Z NATURY - właśnie dlatego, że to jest drzewo NIEODWOŁALNIE ZWIĄZANE Z ETNICZNYM IZRAELEM. I tego nie możesz znieść, bo to rujnuje fałszywą adwentystyczną naukę o odrzuceniu etnicznego Izraela.

Herkules napisał(a):
Te pogrubione słowa podkreślają, że jeżeli korzeń (Chrystus) jest święty, to gałązki są święte, czyli szlachetne. Ratuj swoją duszę przed ignorancją tych, którzy podważają fakt o byciu gałązek szlachetnymi, tj. o byciu wierzących świętymi.

Sam ratuj swoją duszę. Najpierw poprzez nowe narodzenie, bo o ile pamiętam, to jeszcze się na nowo nie narodziłeś. A poza tym, Izrael Boży to są po prostu odrodzeni Żydzi. Ci, którzy uwierzyli w MESJASZA IZRAELA wyrośli w naturalny sposób z własnego drzewa, bo zawsze w nim byli. Pogan w tym drzewie nie było, bo pochodzą z innego (dzikiego) drzewa i dlatego są wszczepiani wbrew naturze.

Herkules napisał(a):
Smoku, przyjmij, że całe szlachetne drzewo oliwne to cały święty lud Boży - Izrael, i że korzeń dźwigający całe drzewo to Chrystus - Zbawiciel całego ludu Bożego, i że oliwa (tłuszcz oliwny) to duchowy napój - Duch Święty, który uświęca ich w prawdzie.

Przyjmuję. Ale szlachetne drzewo oliwne to jest etniczny Izrael i dlatego właśnie nawet niewierzący Żydzi z natury należą do tego drzewa, choć zostali odłamani. Natura tego drzewa jest "etnicznie żydowska" i nic na to nie poradzisz.

Herkules napisał(a):
Co do narodu polskiego, trudno mi wierzyć, czy Lech naprawdę był protoplastą plemion lechickich, które później tworzyły jeden naród polski? Wiem, że to jest mieszanka prawdy z wyobraźnią ludową. Ty jesteś miłośnikiem pradziejów Polski, które mówią o Lechu i Popielu oraz o Kraku i Smoku. Prawda? :)

Nie. Po prostu chciałem jakoś przemówić do Twojej wyobraźni. Abraham, Izaak i Jakub jako protoplaści etnicznego Izraela mogliby w tym porównaniu odpowiadać np. Lechowi jako protoplaście narodu polskiego.

Herkulesie, ratuj swoją duszę i uciekaj od heretyków, którzy zarzucają Bogu kłamstwo i twierdzą, że Jego wybranie etnicznego Izraela jest odwołalne.

"Co do ewangelii, są oni [NIEWIERZĄCY ŻYDZI] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże" [Rzym. 11:28-29]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL