www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:15 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 9:07 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
W moim porównaniu miałem na myśli gałązkę brzozy oczywiście, bo tylko ona jest biała. Sorry.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 9:20 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Skoro kiedys gdy nie było innego przymierza to na jego mocy Prozelita dając się obrzezać i przestrzegając prawa stawał sie Żydem, to czy Pan nie ma wiekszych uprawnień?

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 9:52 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2007 7:26 pm
Posty: 22
Smok Wawelski napisał(a):
Witaj na forum, Esther :)


wybaczcie mój nietakt.. nie przywitałam się.. :-)

Smok Wawelski napisał(a):
Obawiam się, że trochę pomieszałaś pojęcia. W całej Biblii "Izrael" lub "dom Izraela" to są po prostu rodowici Żydzi i ewentualnie prozelici, którzy dali się obrzezać i przyjęli Prawo. Zaginione owce z domu Izraela są przeciwstawiane w kilku miejscach poganom w sensie nie-Żydów.

"I oto niewiasta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała, mówiąc: Zmiłuj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Córka moja jest okrutnie dręczona przez demona. On zaś nie odpowiedział jej ani słowa. I przystąpiwszy uczniowie jego, prosili go, mówiąc: Odpraw ją, gdyż woła za nami. A On, odpowiadając, rzekł: Jestem posłany tylko do owiec zaginionych z domu Izraela" [Mat. 15:22-24]

Niewiasta kananejska nie była Żydówką i Jezus powiedział jej, że nie jest posłany do nikogo innego, tylko do Izraela.


Ale Jezus powiedział: do owiec zagionionych z domu Izraela.. nie powiedział: tylko do Izraela.. zauważ, że uczniom przykazał, by szukali owiec zaginionych z domu Izraela.. skąd ta myśl, skoro oni przebywali głównie wśród żydów.. kim były zaginione owce i czemu zaginione?

Smok Wawelski napisał(a):
Przecież jest Mesjaszem Izraela. Wejście pogan w Nowe Przymierze miało nastąpić na podstawie Jego dzieła na Krzyżu, ale później [Dz. Ap. 10-11].


na jakiej podstawie to wnioskujesz.. on przyszedł do owiec zaginionych z domu Izraela nie do Izraela.. On przyszedł, by za te owce umrzeć na krzyżu.. z tego można by wnioskować, ze poganie mogli być zaginionymi owcami Izraela, skoro mieli dział w Jego ofierze.. skoro apostołom było przykazane, by szukali owiec zaginionych z Izraela, skąd wiesz ze ci poganie z Dz 10 to nie były własnie zaginione owce.. spójrz na to szerzej.

Smok Wawelski napisał(a):
Rozproszenie Izraela do wszystkich narodów miało miejsce po zburzeniu świątyni czyli ok. 40 lat po tym, jak Jezus wypowiedział cytowane powyżej słowa. Dlatego trudno kojarzyć pojęcie "zagubione owce Izraela" z kimkolwiek innym niż po prostu z Izraelem.


nie zapomnij że Jerozolima była kilkakrotnie splądrowana przez pogan duzo przed narodzeniem Chrystusa, zauważ, ze ogromna część Izraela została wycięta w pień.. jedynie garstka się ostała, z czego część rozproszyła się po okolicach, natomiast niewielka grupka z Jeremiaszem na czele, jak wskazuje Biblia i przekazy historyczne, udała się na północ na wyspy.. jak Ci się wydaje.. na jakie wyspy? owa grupka wędrowała po całej Europie pozostawiając ślady swojej wędrówki.. nieśli oni kamień Jakuba na którym on spał.. czy zastanawiałeś się kiedyś gdzie ten kamień się znajduje? z pewnością pozostawili po sobie mnóstwo potomków, na wskutek tak zwanego 'mieszania się' z poganami.. w żyłach ich potomków płynęła/płynie izraelska krew po części.. skąd masz pewność że Ty nie jesteś jednym z ich potomków, zagioną owcą z Izraela.. zaznaczam że w Polsce też są ślady wędrówki np. plemion Dana :-)
zastanowiłieś się czemu Żydzi nie przyjęli Chrystusa? większość z nich wcale mogła nie być narodem wybranym.. dlatego On będąc w Izraelu nie mówił do uczniów: nawracajcie Izrael, lecz szukajcie owiec ZAGINIONYCH z Izraela.. z pewnością apostołowie rozumieli, ze zaginione owce to tylko Izraelici, dlatego nie dopuszczali myśli, by zwiastować innym narodom ewangelie..jednak przykaz, by zwiastować owcom zaginionym z Izraela może miec wymiar dużo szerszy..

Smok Wawelski napisał(a):
Natomiast gatunek pogan jako dzikiej gałązki drzewa oliwnego pozostaje dziki i dlatego są wbrew naturze wszczepieni w szlachetne drzewo oliwne, co nie zmienia natury samej dzikiej gałązki (tak jak gałązka jabłoni wszczepiona w gruszę nie zmienia swego naturalnego białego koloru na ciemny) i wcale nie musi. Poganie wraz z Żydami są współdziedzicami pewnych obietnic przez Ewangelię [Ef. 3:1-6] - nie musimy się stawać Żydami, żeby je dziedziczyć. Inne obietnice dotyczące Ery Mesjańskiej są przeznaczona dla Żydów, o czym mówiliśmy wcześniej. Ale obietnice wieczne i tak są dla wszystkich zbawionych.


ale Jezus nie wszczepia w drzewo oliwne szczepki z gruszy ani z jabłoni tylko gałązke drzewa oliwnego..ale dzikiego.. nie jest to inne drzewo.. jest to drzewo oliwne.. czemu dzikie? bo nie są czystej krwi Izraelitami, lecz jedynie potomkami właśnie na wskutek 'mieszania się' rozproszonej garstki Izraelitów z poganami..

spójrz na to szerzej.. to może mieć sens..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 10:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
witaj Esther!

wiesz co? sens ma to, co jest dokładnie opisane w Pismach tworzących całość , a dotyczących Starego i Nowego Przymierza (one muszą się wypełniać i nie przeczą sobie!);
wyniki porównujemy na podstawie Biblii właśnie 8) więc przejrzyj proszę wcześniejsze wypowiedzi/posty dotyczące:
- do kogo Jezus przyszedł i dlaczego tak zgorszył "uczonych w Piśmie" twierdząc, że Bóg będzie miał czcicieli ze wszystkich narodów (np. gdy rozmawiał z Samarytanką J.4:9 i dalej J.4:21-24), bo wszędzie miły jest Mu ten, który się Go boi ( Dz. Ap. 10 34-36 i wersety 44-48 !!!).

O tym napisał Paweł w Rzym. 10 od wersetu 14 (nie wszyscy z domu Jakuba dali posłuch Ewangelii) ale Bóg nie odrzucił Izraelitów, potomków Abrahama w-g ciała (czyli "obrzezania na ciele" - rozdział 11 !).

poco spekulacje? czemu i komu mają służyć? czy nie ma dla nas wszystkich wystarczająco dużo miejsca u Boga, który przyszedł w ciele, dla nas wszystkich? a ewangelie naprawdę muszą mieć "ukryte znaczenia"?

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 12:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
ani_isza napisał(a):
poco spekulacje? czemu i komu mają służyć? czy nie ma dla nas wszystkich wystarczająco dużo miejsca u Boga, który przyszedł w ciele, dla nas wszystkich? a ewangelie naprawdę muszą mieć "ukryte znaczenia"?

Chyba muszą mieć skoro Jezus uznany jest za przykład MIŁOŚC I POKOJU a sam mówił " Nie przyszedłem pokój przynieść ale miecz" oraz - "Kto nie ma w nienawiści matkę..."

Zbyt czesto jest to symboliczna mowa aby czytać dosłownie.

Co do ESTER:

Nie wydaje Ci się, że na chrzescijańskim formu masz trochę zbyt wydekoltowane zdjęcie :P
Ja tam jako bozbożnik to zniosę jakoś ale co bracia chrześcijanie powiedzą 8)

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 12:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
I w tym swiecie król za zasługi nadawał tytuł szlachecki, ale niektórzy tego nie mogą zrozumieć i mówia ze ten ktos nie jest szlachcicem bo nie ma np błękitnej krwi.

Tu Cię boli... :D Po prostu nie możesz się pogodzić z tym, że jedni są wybrani, a inni nie są. I że wybranie Izraelitów według ciała jest nieodwołalne ze względu na praojców [Rzym. 11:28-29] i ze względu na Boże postanowienie wybrania [Rzym. 9:9-12]. Czyżby Ci się wydawało, że Izrael został wybrany ze względu na własne zasługi, alno na własną "lepszość" od jakiego innego narodu? Jeśli tak, to jesteś w głębokim będzie.

"(...) ty [Izraelu] jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością. Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. Lecz w miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego" [V Mojż. 7:6-8]

"Albowiem tak brzmi słowo obietnicy: W oznaczonym czasie przyjdę i Sara będzie miała syna. Ale nie tylko to, gdyż dotyczy to również Rebeki, która miała dzieci z jednym mężem, praojcem naszym Izaakiem. Albowiem kiedy się one jeszcze nie narodziły ani też nie uczyniły nic dobrego lub złego - aby utrzymało się w mocy Boże postanowienie wybrania, oparte nie na uczynkach, lecz na tym, który powołuje - powiedziano jej, że starszy służyć będzie młodszemu, jak napisano: Jakuba umiłowałem, a Ezawem wzgardziłem" [Rzym. 9:9-13]

Wybranie nie ma nic wspólnego z "błękitną krwią". Nie ma sensu buntować się przeciw Bożym decyzjom i wypaczać je, nazywając oficjalnie lub w domyśle "rasizmem" coś, co jest po prostu nieodwołalną decyzją Boga.

Jarek napisał(a):
A mówienie ze dzika oliwka po wszczepieniu pozostaje dziką, to owszem ale wtedy myslę że Bóg takie "na lewo" rozsadzi.

Drzewo szlachetnego gatunku to jest takie, które było w przeszłości starannie hodowane przez Ogrodnika od wielu pokoleń. Nie chodzi o to, że ono samo w sobie jest lepsze od gatunków nieszlachetnych. Poganie nie byli tak "hodowani" i doglądani przez Boga od dnia swego powstania, jak cielesne potomstwo Abrahama, które zostało stworzone do określonych celów. Dlatego poganie są drzewem oliwnym (bo są ludźmi powołanymi do pokoju z Bogiem), ale nie są gatunkiem szlachetnym, tylko dzikim. Mam wrażenie, że "szlachetność" kojarzy Ci się z "osobistą lepszością" i dlatego chyba patrzysz na wybranie Izraela według ciała zawistnym okiem. Nie masz powodu do zawiści.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 2:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Agnostyk napisał(a):
Chyba muszą mieć skoro Jezus uznany jest za przykład MIŁOŚC I POKOJU a sam mówił " Nie przyszedłem pokój przynieść ale miecz" oraz - "Kto nie ma w nienawiści matkę..."

Zbyt czesto jest to symboliczna mowa aby czytać dosłownie.


Agnostyku dosłownie to:

MIŁOŚĆ BOGA, KTÓRY PRZYSZEDŁ W CIELE polega na tym, że kiedy jeszcze byliśmy Jego nieprzyjaciółmi ON umarł za nas, oraz że zostawił Swoją chwałę i przyjął postać sługi i złożył siebie jako ofiarę za wszystkich, którzy chcą przyjąć zbawienie:
(16) Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne. (J.3:16-polecam do 21 aby zrozumieć kontekst tej miłości)
(10) W tym przejawia się miłość, że nie my umiłowaliśmy Boga, ale że On sam nas umiłował i posłał Syna swojego jako ofiarę przebłagalną za nasze grzechy.(1 List Jana 4:10)

co to ma do rzeczy, to "nienawidzenie matki" w kontekście Jego miłości do ludzi, którą mamy w sobie doskonalić, jako naśladowcy Jego nauki? dosłowny nakaz jest jasny:

( 8 ) Przede wszystkim miejcie wytrwałą miłość jedni ku drugim, bo miłość zakrywa wiele grzechów.(1 List Piotra 4:8 )
(23) Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał.(1 List Jana 3:23)
(7) Umiłowani, miłujmy się wzajemnie, ponieważ miłość jest z Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga.(8 ) Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością.(1 List Jana 4:7-8 )

ten "miecz" to raczej rozłamy wynikające z odrzucania Ewangelii przez niektórych i przyjmowania jej przez innych, bo nawet rodziny będą podzielone z powodu Ewangelii Jezusa, chodzi więc o to, co dla wierzących będzie WAŻNIEJSZE...a doskonalenie w sobie miłości nie wyklucza faktu, że każdy opowie się po stronie TEGO, KTO/CO BĘDZIE DLA NAS WAŻNIEJSZY, gdy przyjdzie wybierać...a całość niewyrwana z kontekstu wygląda tak:


24 Uczeń nie przewyższa nauczyciela ani sługa swego pana. 25 Wystarczy, jeśli uczeń będzie jak jego nauczyciel, a sługa jak pan jego. Jeśli pana domu przezwali Belzebubem, o ileż bardziej jego domowników tak nazwą. 26 Więc się ich nie bójcie! Nie ma bowiem nic zakrytego, co by nie miało być wyjawione, ani nic tajemnego, o czym by się nie miano dowiedzieć. 27 Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie na świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach! 28 Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. 29 Czyż nie sprzedają dwóch wróbli za asa? A przecież żaden z nich bez woli Ojca waszego nie spadnie na ziemię. 30 U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. 31 Dlatego nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli.
32 Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. 33 Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. 38 Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. 39 Kto chce znaleźć swe życie, straci je. a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
(Ew. Mateusza 10:32-39)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 3:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Esther napisał(a):
Ale Jezus powiedział: do owiec zagionionych z domu Izraela.. nie powiedział: tylko do Izraela.. zauważ, że uczniom przykazał, by szukali owiec zaginionych z domu Izraela.. skąd ta myśl, skoro oni przebywali głównie wśród żydów.. kim były zaginione owce i czemu zaginione?

Znów nie bierzesz pod uwagę całości Pism i określeń, które uczniom Pana były znane od dawna właśnie z lektury Pism. On rzeczywiście przykazał uczniom, żeby szukali owiec zaginionych z domu Izraela:

"Tych dwunastu posłał Jezus, rozkazując im i mówiąc: Na drogę pogan nie wkraczajcie i do miasta Samarytan nie wchodźcie. Ale raczej idźcie do owiec, które zginęły z domu Izraela" [Mat. 10:5-6]

Poganie to w oryginale "narody", a w domyśle "narody nie-żydowskie". Owce z domu Izraela były zaginione, ponieważ nie miały pasterza, a Bóg obiecał im wzbudzić pasterza, którym będzie Mesjasz:

"Wyjdź na górę wysoką, zwiastunie dobrej wieści, Syjonie! Podnieś mocno swój głos, zwiastunie dobrej wieści, Jeruzalem! Podnieś, nie bój się! Mów do miast judzkich: Oto wasz Bóg! Oto Wszechmocny, Jahwe przychodzi w mocy, jego ramię włada. Oto ci, których sobie zarobił, są z nimi, a ci, których wypracował, są przed nim. Jak pasterz będzie pasł swoją trzodę, do swojego naręcza zbierze jagnięta i na swoim łonie będzie je nosił, a kotne będzie prowadził ostrożnie" [Iz. 40:9-11]

"Słuchajcie słowa Pana, narody, i zwiastujcie na wyspach dalekich, i mówcie: Ten, który rozproszył Izraela, zgromadzi go i strzec go będzie jak pasterz swojej trzody" [Jer. 31:10]

Taki fragmentów jest mnówstwo, a wszystkie zapowiadają przyjście Mesjasza jako pasterza rozproszonych owiec Izraela. Dlatego Ewangelia w pierwszej kolejności skierowana jest do Żydów:

"Albowiem nie wstydzę się Ewangelii Chrystusowej, jest ona bowiem mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy, najpierw Żyda, potem Greka, bo usprawiedliwienie Boże w niej bywa objawione, z wiary w wiarę, jak napisano: A sprawiedliwy z wiary żyć będzie" [Rzym. 1:16-17]

Esther napisał(a):
na jakiej podstawie to wnioskujesz.. on przyszedł do owiec zaginionych z domu Izraela nie do Izraela.. On przyszedł, by za te owce umrzeć na krzyżu.. z tego można by wnioskować, ze poganie mogli być zaginionymi owcami Izraela, skoro mieli dział w Jego ofierze.. skoro apostołom było przykazane, by szukali owiec zaginionych z Izraela, skąd wiesz ze ci poganie z Dz 10 to nie były własnie zaginione owce.. spójrz na to szerzej.

Staram się nie patrzeć na to szerzej, niż samo Pismo. A to Ono jest wyznacznikiem naszego patrzenia na te sprawy. Nowe Przymierze zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:8-13]. Nie z Kościołem (bo go jeszcze nie było) ani z poganami. Zostało ono otwarte dla wszystkich i dlatego poganie mogą w nie wchodzić. Co Bóg zapowiedział u proroków:

"To za mało, że jesteś mi sługą, aby podźwignąć plemiona Jakuba i przywrócić oszczędzonych synów Izraela, więc ustanowiłem cię światłością pogan, aby moje zbawienie sięgało aż do krańców ziemi" [Iz. 49:6]

Ogólnie jestem zdania, że to PISMO jest źródłem objawienia o Bogu, a nie różne mniej czy bardziej sprawdzone przekazy lub teorie o "10 zaginionych plemionach Izraela" albo o plemieniu Dana. Ponieważ nie ma w nich ani słowa w Biblii, więc nie ma sensu na nich niczego budować. Apostoł Paweł mówił o sobie, że jest Izraelitą z plemienia Beniamina [Rzym. 11:1], czyli mówiąc o narodzie żydowskim jako całości nie robił rozróżnienia między Izraelitami a Judejczykami, bo sam był Judejczykiem czyli Izraelitą.

Esther napisał(a):
Jezus nie wszczepia w drzewo oliwne szczepki z gruszy ani z jabłoni tylko gałązke drzewa oliwnego..ale dzikiego.. nie jest to inne drzewo.. jest to drzewo oliwne.. czemu dzikie? bo nie są czystej krwi Izraelitami, lecz jedynie potomkami właśnie na wskutek 'mieszania się' rozproszonej garstki Izraelitów z poganami.. spójrz na to szerzej.. to może mieć sens..

Jak już mówiłem, drzewo oliwne nie oznacza, że wszyscy na świecie są Żydami, tylko o tym nie wiedzą. Takiej tezy w Biblii w ogóle nie ma. "Oliwność" drzewa może oznaczać, że wszyscy ludzie zostali powołani do pokoju z Bogiem (takie jest znaczenie "gałązki oliwnej"), ale nie wszystkie narody były przez Boga wybrane w ramach planu zbawienia, który ma służyć właśnie pojednaniu się z Bogiem ludzi z wszystkich narodów.

P.S.
I jeszcze jedno. Jak by to powiedzieć... Czy jako swój "awatar" mogłabyś nam pokazać jakieś zdjęcie wykonane PO nowym narodzeniu osoby na nim przedstawionej i PO jej odwróceniu się od pożądliwości oczu, pożądliwości ciała oraz pychy żywota? Proszę o miłosierdzie nie tylko w imieniu Agnostyka, który już się zgorszył (i zasłania się chrześcijanami, hehe!), ale również w imieniu wszystkich (szczególnie słabszych w wierze) braci, którzy zaglądając na nasze forum spodziewają się DUCHOWO zbudować i widzieć chwałę Pana Jezusa, a nie piękno córek ludzkich. Nie gniewaj się za tę uwagę. Z góry dziękuję za wysłuchanie mojej prośby. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 5:22 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Smok Wawelski napisał(a):
Jarek napisał(a):
I w tym swiecie król za zasługi nadawał tytuł szlachecki, ale niektórzy tego nie mogą zrozumieć i mówia ze ten ktos nie jest szlachcicem bo nie ma np błękitnej krwi.

Tu Cię boli... :D
hehehe zobacz czym się rózni moje zdanie od twojego, a zobaczysz, ze mogłem to samo skierować do ciebie i mnie nie boli ani twoje zdanie, ani ze tak sie dzieje z uwagi na mnie, bo jak już to z uwagi na ciebie.

Smok Wawelski napisał(a):
Po prostu nie możesz się pogodzić z tym, że jedni są wybrani, a inni nie są. I że wybranie Izraelitów według ciała jest nieodwołalne ze względu na praojców [Rzym. 11:28-29] i ze względu na Boże postanowienie wybrania [Rzym. 9:9-12]. Czyżby Ci się wydawało, że Izrael został wybrany ze względu na własne zasługi, alno na własną "lepszość" od jakiego innego narodu? Jeśli tak, to jesteś w głębokim będzie.

No własnie jesli...

Smok Wawelski napisał(a):
"(...) ty [Izraelu] jesteś świętym ludem Pana, Boga twego. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, spośród wszystkich ludów na ziemi, abyś był jego wyłączną własnością. Nie dlatego, że jesteście liczniejsi niż wszystkie inne ludy, przylgnął Pan do was i was wybrał, gdyż jesteście najmniej liczni ze wszystkich ludów. Lecz w miłości swej ku wam i dlatego że dochowuje przysięgi, którą złożył waszym ojcom, wyprowadził was Pan możną ręką i wybawił cię z domu niewoli, z ręki faraona, króla egipskiego" [V Mojż. 7:6-8]

"Albowiem tak brzmi słowo obietnicy: W oznaczonym czasie przyjdę i Sara będzie miała syna. Ale nie tylko to, gdyż dotyczy to również Rebeki, która miała dzieci z jednym mężem, praojcem naszym Izaakiem. Albowiem kiedy się one jeszcze nie narodziły ani też nie uczyniły nic dobrego lub złego - aby utrzymało się w mocy Boże postanowienie wybrania, oparte nie na uczynkach, lecz na tym, który powołuje - powiedziano jej, że starszy służyć będzie młodszemu, jak napisano: Jakuba umiłowałem, a Ezawem wzgardziłem" [Rzym. 9:9-13]

Wybranie nie ma nic wspólnego z "błękitną krwią". Nie ma sensu buntować się przeciw Bożym decyzjom i wypaczać je, nazywając oficjalnie lub w domyśle "rasizmem" coś, co jest po prostu nieodwołalną decyzją Boga.

Ja tu raczej widze odwrotnie, i nie nazwę tego buntem, a jedynie nierozumieniem postanowień Bozych, jak też właśnie wybrania, oraz ofiary na którą miedzy innymi wskazuje Esther (pozdrawiam przy okazji)

Smok Wawelski napisał(a):
Jarek napisał(a):
A mówienie ze dzika oliwka po wszczepieniu pozostaje dziką, to owszem ale wtedy myslę że Bóg takie "na lewo" rozsadzi.

Drzewo szlachetnego gatunku to jest takie, które było w przeszłości starannie hodowane przez Ogrodnika od wielu pokoleń. Nie chodzi o to, że ono samo w sobie jest lepsze od gatunków nieszlachetnych. Poganie nie byli tak "hodowani" i doglądani przez Boga od dnia swego powstania, jak cielesne potomstwo Abrahama, które zostało stworzone do określonych celów. Dlatego poganie są drzewem oliwnym (bo są ludźmi powołanymi do pokoju z Bogiem), ale nie są gatunkiem szlachetnym, tylko dzikim. Mam wrażenie, że "szlachetność" kojarzy Ci się z "osobistą lepszością" i dlatego chyba patrzysz na wybranie Izraela według ciała zawistnym okiem. Nie masz powodu do zawiści.


Rozumiem twoje wrazenie odnosnie przykładu, który jest jedynie podobieństwem, a nie fundamentem na którym budujesz swoją powyższą retoryke.
Jak sam przeciez zauwazasz kogo Bóg chce to powoła itp, i do tego sie raczej odnosi to porónwnie, do wyboru Boga, kogo chce to wybiera i jak sam przytoczyłeś zanim ten ktos sie urodził to Bóg juz wybrał w związku z danym człowiekiem.
Jesli moje słowa tak skutecznie przeinaczasz to co czy jest mozliwe abym mógł ci ufac w o wiele wazniejszych kwestiach?
no cóz masz przecież misję... :) a i nasladowców znajdziesz i tez sobie pozakładają swoje ulice proste.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 5:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
Jak sam przeciez zauwazasz kogo Bóg chce to powoła itp, i do tego sie raczej odnosi to porónwnie, do wyboru Boga, kogo chce to wybiera i jak sam przytoczyłeś zanim ten ktos sie urodził to Bóg juz wybrał w związku z danym człowiekiem. Jesli moje słowa tak skutecznie przeinaczasz to co czy jest mozliwe abym mógł ci ufac w o wiele wazniejszych kwestiach? no cóz masz przecież misję... :) a i nasladowców znajdziesz i tez sobie pozakładają swoje ulice proste.

Nie wiem, czy zauważyłeś, że w Rzym. 9:1-13 Paweł mówi o powołaniu Izraela, a nie każdego czy danego człowieka. Izrael został wybrany "kiedy się one [Jakub i Ezaw] jeszcze nie narodziły ani też nie uczyniły nic dobrego lub złego - aby utrzymało się w mocy Boże postanowienie wybrania, oparte nie na uczynkach, lecz na tym, który powołuje". Tekst mówi o tym, że naród żydowski, do którego należy "synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała" [9:4-5], został wybrany na podstawie Bożego postanowienie wybrania.

Jeśli mowa o misji, to chciałbym zwrócić uwagę na to, że należy czytać w Biblii TO, CO JEST NAPISANE, zamiast tego, co się tam chce wyczytać. Jesteś najlepszym przykładem tego, że taka misja jest potrzebna. Niestety, "widzisz odwrotnie", a to dlatego, że zanim przeczytasz tekst Pisma, już przypisujesz tekstowi takie znaczenie, jakie Ci pasuje. Czyli uprawiasz "jazdę dowolną".

Nie musisz ufać mnie. Ufaj Pismu, ale zanim Mu zaufasz, najpierw je PRZECZYTAJ. Inaczej będziesz ufał wyłącznie własnym poglądom na temat Pisma, a Ono będzie służyło wyłącznie potwierdzeniu tych poglądów. I kółko się zamknie, a Ty będziesz stał w miejscu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 6:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Smok Wawelski napisał(a):
Staram się nie patrzeć na to szerzej, niż samo Pismo. A to Ono jest wyznacznikiem naszego patrzenia na te sprawy. Nowe Przymierze zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:8-13]. Nie z Kościołem (bo go jeszcze nie było) ani z poganami. Zostało ono otwarte dla wszystkich i dlatego poganie mogą w nie wchodzić. Co Bóg zapowiedział u proroków:

"To za mało, że jesteś mi sługą, aby podźwignąć plemiona Jakuba i przywrócić oszczędzonych synów Izraela, więc ustanowiłem cię światłością pogan, aby moje zbawienie sięgało aż do krańców ziemi" [Iz. 49:6]


ciekawe jest że, jak czytamy w Ew Jana (10:16), Jezus zapowiadając włączenie do Swojego ludu Nie-Żydów po Swoim zmartwychwstaniu, już wcześniej dawał "dowody" na to, że nastąpi takie "włączenie z Pogan";
- nie tylko dając wyraz Swojej miłości w Ewangeliach:
Mt.8:5-13; Mt.15:21-28; J.4:1-24)

- ale też w Tanach - bo zbawienie jest łaską dla każdego, kto "szuka Boga"i od dawien Bóg miał plan dla "szukających Go, będących z innych narodów" niż ten, który powstał z Abrahama w-g ciała i który wywiódł z ziemi egipskiej:
Rodzaju 12:3; Rdz.22:18; Wyjścia 18:1-12; Jozuego 2:8-11; Rut 1:16; Izaj.45:22; Mal. 1:10-11)

a w Ew. Jana (11:52) w "proroctwie" dot. za kogo miał umrzeć Jezus podane jest, że "nie tylko za ten naród" (czyli nie tylko za "synów Jakuba"-Izrael i nie tylko za "owce z tej owczarni, do której przyszedł") w KJV czytamy:

Joh 11:52 And2532 not3756 for5228 that nation1484 only,3440 but235 that2443 also2532 he should gather together4863 in1519 one1520 the3588 children5043 of God2316 that were scattered abroad.1287

G1484: ethnos (eth'-nos)
Probably from G1486; a race (as of the same habit), that is, a tribe; specifically a foreign (non-Jewish) one (usually by implication pagan): - Gentile, heathen, nation, people.

49 Wówczas jeden z nich, Kajfasz, który w owym roku był najwyższym kapłanem, rzekł do nich: «Wy nic nie rozumiecie i nie bierzecie tego pod uwagę, 50 że lepiej jest dla was, gdy jeden człowiek umrze za lud, niż miałby zginąć cały naród». 51 Tego jednak nie powiedział sam od siebie, ale jako najwyższy kapłan w owym roku wypowiedział proroctwo, że Jezus miał umrzeć za naród, 52 a nie tylko za naród, ale także, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno (J. 11:52) tak jak w: 1J.2:2

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 7:30 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Smok Wawelski napisał(a):
Jarek napisał(a):
Jak sam przeciez zauwazasz kogo Bóg chce to powoła itp, i do tego sie raczej odnosi to porónwnie, do wyboru Boga, kogo chce to wybiera i jak sam przytoczyłeś zanim ten ktos sie urodził to Bóg juz wybrał w związku z danym człowiekiem. Jesli moje słowa tak skutecznie przeinaczasz to co czy jest mozliwe abym mógł ci ufac w o wiele wazniejszych kwestiach? no cóz masz przecież misję... :) a i nasladowców znajdziesz i tez sobie pozakładają swoje ulice proste.

Nie wiem, czy zauważyłeś, że w Rzym. 9:1-13 Paweł mówi o powołaniu Izraela, a nie każdego czy danego człowieka. Izrael został wybrany "kiedy się one [Jakub i Ezaw] jeszcze nie narodziły ani też nie uczyniły nic dobrego lub złego - aby utrzymało się w mocy Boże postanowienie wybrania, oparte nie na uczynkach, lecz na tym, który powołuje". Tekst mówi o tym, że naród żydowski, do którego należy "synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała" [9:4-5], został wybrany na podstawie Bożego postanowienie wybrania.



No własnie Smoku, w tym takze widać jak na dłoni ze Boze wybranie dalej obowiązuje, a w innych że nie kazdy kto jest z Izraela jest Izraelem.

Nierozumiem jednej rzeczy która ostanio sie znów sie pojawiała: dlaczego niektórzy z was uwazają ze jesli Poganie są przyłaczeni do Izraela i tym samym jest jeden naród twierdzicie ze jest to sprzeczne z Pismem i obietnicami ze starego testamentu.

czytam własnie Hebr. 8, 8-13 czy tu słowa o Izraelitach według ciała dotyczą tylko Żydów, czy moze i Pogan. Napisane jest przecież wyłacznie o Żydach?

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 9:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
ani_isza napisał(a):

ciekawe jest że, jak czytamy w Ew Jana (10:16), Jezus zapowiadając włączenie do Swojego ludu Nie-Żydów po Swoim zmartwychwstaniu, już wcześniej dawał "dowody" na to, że nastąpi takie "włączenie z Pogan"


włączenie do SWOJEGO LUDU czyli:
14 Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, 15 podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. 16 Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz (J.10:16)
ten "Boży lud" to "jedna owczarnia", w której mogą być zarówno Poganie jak i Żydzi, ale stało się możliwe to uczestnictwo i Pogan i Żydów w jednej owczarni dopiero po "zburzeniu w ciele Jezusa muru-wrogości" (Efezjan 2:1-3:12) w świątyni nie tylko był "dziedziniec pogan", którego nie mogli przekraczać (Dz. Ap. 21:27-29), ale w synagogach był też podział na część dla kobiet i dla mężczyzn...

Kościół, czyli Ciało Chrystusa, stworzone w jednym Duchu, za sprawą Mesjasza (Ef 2:18.) z JEDNYCH I DRUGICH (Ef .2:21-22) rośnie w "świętą w Panu świątynię" , a każdy oddzielnie jest "przybytkiem Ducha Świętego" i m.in.Bożą budowlą (1Kor. 3:9.16; 6:19-20)

dlatego każdy (Poganie i Żydzi) ma swoje miejsce i w Mesjaszu nie trwamy we wrogości, ale budujemy się w Przybytek (Dz. Ap. 15:13-21; Am. 9:10-12):


13 A gdy i oni umilkli, zabrał głos Jakub i rzekł: «Posłuchajcie mnie, bracia! 14 Szymon opowiedział, jak Bóg raczył wybrać sobie lud spośród pogan. 15 Zgadzają się z tym słowa Proroków, bo napisano:
16 Potem powrócę
i odbuduję przybytek Dawida,
który znajduje się w upadku.
Odbuduję jego ruiny i wzniosę go,
17 aby pozostali ludzie szukali Pana
i wszystkie narody, nad którymi wzywane jest imię moje -
mówi Pan, który to sprawia.
18 To są [Jego] odwieczne wyroki
.
19 Dlatego ja sądzę, że nie należy nakładać ciężarów na pogan, nawracających się do Boga, 20 lecz napisać im, aby się wstrzymali od pokarmów ofiarowanych bożkom, od nierządu, od tego, co uduszone, i od krwi. 21 Z dawien dawna bowiem w każdym mieście są ludzie, którzy co szabat czytają Mojżesza i wykładają go w synagogach».


Jak czytamy w Kolosan 2:11-15.19, jest to faktem dla każdego "dłużnika" (z Pogan i Żydów)dzięki trzymaniu się mocno "Głowy", czyli :
[Tego], z którego całe Ciało, zaopatrywane i utrzymywane w całości dzięki wiążącym połączeniom członków, rośnie Bożym wzrostem

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 9:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
No własnie Smoku, w tym takze widać jak na dłoni ze Boze wybranie dalej obowiązuje, a w innych że nie kazdy kto jest z Izraela jest Izraelem.

CZŁOWIEKU, CZY TY MNIE CHCESZ WYKOŃCZYĆ? :roll:

Albo masz jakąś dysfunkcję, albo sobie ze mnie po prostu żartujesz. Ja mam poczucie humoru, tylko nie mam czasu, żeby tłumaczyć proste rzeczy po sto razy. Nie wszyscy Izraelici według ciała są prawdziwym Izraelem, czyli Izraelem Bożym. Z tego absolutnie NIE WYNIKA, że ktokolwiek poza Izraelitami WEDŁUG CIAŁA może być Izraelem Bożym, a to z prostego powodu: aby być Izraelem Bożym, trzeba pochodzić od Jakuba według ciała ORAZ być dzieckiem Arahama przez wiarę CZYLI należy mieć obrzezane ciało ORAZ obrzezane serce. Czyli jako człowiek odrodzony, ale nie pochodzący od Jakuba według ciała, jesteś dziedzicem obietnic Abrahamowych przeznaczonych dla wszystkich plemion ziemi, ale nie jesteś Izraelem, ani prawdziwym Izraelem, ani Izraelem Bożym i nie dziedziczysz (ani Ty ani ja) tych obietnic Abrahamowych, które dotyczą wyłacznie jego potomków według ciała, a które wypełnią się w Erze Mesjańskiej.

Jarek napisał(a):
Nierozumiem jednej rzeczy która ostanio sie znów sie pojawiała: dlaczego niektórzy z was uwazają ze jesli Poganie są przyłaczeni do Izraela i tym samym jest jeden naród twierdzicie ze jest to sprzeczne z Pismem i obietnicami ze starego testamentu.

NIE MA JEDNEGO NARODU. Jest "wspólnota narodów" [kahal gojim] ORAZ naród Izraela. Kościół nie jest narodem. Izrael jest narodem. Kościół nie jest Izraelem, choć część narodu izraelskiego (Izrael Boży) należy do Kościoła wraz z odrodzonymi narodami (poganami).

Jarek napisał(a):
czytam własnie Hebr. 8, 8-13 czy tu słowa o Izraelitach według ciała dotyczą tylko Żydów, czy moze i Pogan. Napisane jest przecież wyłacznie o Żydach?

Tekst mówi o nowym, lepszym przymierzu, którego Pośrednikiem jest Mesjasz, a które zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy, czyli z narodem żydowskim. Tekst oznacza dokładnie to, co jest napisane.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 02, 2007 10:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 30, 2007 7:26 pm
Posty: 22
Ale mi się zebrało, aż się czuję niezręcznie.. nie wiedziałam że zwyczajne zdjęcie może być dla kogoś zgorszeniem.. aż mi się pisać odechciało..

polecam stronę http://www.cai.org/pl/faq/nij.htm o losach narodu izraelskiego biblijnie..


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL