www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 8:13 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 26, 2007 2:49 pm 
Offline

Dołączył(a): N mar 19, 2006 2:31 pm
Posty: 245
Lokalizacja: Gubin
Drogi Smoku!

Dobra, kończymy naszą długą dyskusję. Rozumiem Twój upór, który nie pozwala Ci uwierzyć w to, co pokazywałem, z powodu Twojego własnego upodobania. Poza tym, bardzo przepraszam Cię i innych forumowiczów za przejęzyczenia w tym wątku i w innych wątkach, jakich się dopuszczałem, bo jak wiesz, że mam kłopoty z układaniem odpowiednich zdań.

Smok Wawelski napisał(a):
KOSZMAR. KATASTROFA. KOMPROMITACJA. :roll:

Czy naprawdę byłeś przerażony, gdy uświadomiłeś sobie, że chyba widzisz błąd co do związku wypowiedzi Pawła z cytatem Izajasza? Od dwóch dni cały czas o tym pamiętam.


Serdecznie pozdrawiam :-)
Herkules


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 26, 2007 7:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Herkules napisał(a):
Czy naprawdę byłeś przerażony, gdy uświadomiłeś sobie, że chyba widzisz błąd co do związku wypowiedzi Pawła z cytatem Izajasza? Od dwóch dni cały czas o tym pamiętam.

Jestem przerażony ślepotą ludzi, którzy nie potrafią przeczytać prostego zdania i którzy zarzucają Pawłowi, że on nie wie, co cytuje we własnym liście. Czyli ślepotą Twoich nauczycieli. :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 24, 2016 4:38 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 10, 2016 8:08 pm
Posty: 5
Przebrnąłem przez te 23 strony i myślałem, że oczopląsów dostanę :shock: .

Zgadzam się całkowicie z Wawelskim odnośnie tego, że Izrael, to ... Izrael (zarówno ta część, która obecnie jest niezbawiona, jak i ta, która weszła w Nowe Przymierze) i każde inne twierdzenie jest jakimś rodzajem teologii zastępstwa. Gdzie ktoś, z różnych przyczyn (a to poglądów społecznych, kulturowych, narodowych, czy teologicznych) próbuje usilnie w miejsce Izraela wcisnąć Kościół.

Na tych 23 stronach, gdy czytam wciąż te same fragmenty Słowa Bożego, nawet gdyby na nich nie było dodatkowego, wyjaśniającego komentarza Wawelskiego, Święty Bóg ukazuje swoje Słowo w jasnym i precyzyjnym świetle, przy którym nie trzeba się gimnastykować, kombinować i próbować udowadniać niczego na siłę, jakiejś teologii zastępstwa.

Wawelski, dziękuję. Myślałem, do tej pory, że jestem w miarę cierpliwy. Ale chyba psychika by mi siadła (jak każdemu innemu), gdybym miał 1000 razy pisać to samo, a strona przeciwna wciąż "o migdałach i rodzynkach".

V Mojż. 32:48-52 "Tego samego dnia przemówił Pan do Mojżesza tymi słowy: Wstąp na górę Abarim, górę Nebo, która jest w ziemi moabskiej naprzeciw Jerycha, i spójrz na ziemię kanaanejską, którą daję synom izraelskim na własność; Na górze, na którą wstąpisz, umrzesz i zostaniesz przyłączony do swojego ludu, jak umarł Aaron, twój brat, na górze Hor i został przyłączony do swojego ludu. Za to, że sprzeniewierzyliście mi się pośród synów izraelskich przy wodach Meriba w Kadesz, na pustyni Syn, za to, że nie uczciliście mnie jako świętego pośród synów izraelskich; Tylko z daleka zobaczysz ziemię, lecz tam nie wejdziesz, do ziemi, którą Ja daję synom izraelskim"

Ta ziemia, jest obiecana tylko i wyłącznie synom izraelskim, bo tak zapowiedział Pan.
We fragmencie powyżej, Izrael jeszcze nie objął swej ziemi w posiadanie i była dla nich nieodległą przyszłością.
Nie powtarzam też już wymienionych fragmentów, które traktowały o tej ziemi, w 1000-letnim okresie, jako należnej w przyszłości jedynie synom izraelskim.


Co do kwestii wielkiego ucisku, który był tylko zaznaczony w tym wątku, to wielka prośba o zapodanie linku, jeżeli już na ten temat rozmawialiście.

_________________
Łuk. 12:35 "Niechaj biodra wasze będą przepasane i świece zapalone"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sie 24, 2016 5:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Myślę, że tutaj będzie odpowiednie miejsce. A w treści wątku są linki do innych wątków na ten temat.

viewtopic.php?f=2&t=1217


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn gru 16, 2019 8:52 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 27, 2019 9:59 pm
Posty: 26
Witam, mam takie pytanie odnośnie Teologii Zastąpienia w kontekście Ojców Kościoła. Otóż przeglądając sobie ten link:

http://jesusplusnothing.com/questions/Futurism.htm

zauważyłem, że wcześni Ojcowie Kościoła nie mieli problemu z „futurystyczną” interpretacją proroctw apokalipsy. Tymczasem śledząc przez jakiś czas kanał Behold Israel, natrafiłem na nauczanie brata Amira dotyczące Teologii Zastąpienia:

https://www.youtube.com/watch?v=xe4nRmEbE_M

Od 28:02 minuty cytuje on wypowiedzi Ojców Kościoła dotyczące Żydów i ku mojemu zaskoczeniu nawet ci wcześniejsi Ojcowie, tacy jak Ignacy Antiocheński czy Ireneusz nauczali, że Żydzi zostali odrzuceni i zastąpili ich poganie. I to pomimo tego że „wyznawali futuryzm”.

Moim zdaniem futuryzm + Teologia Zastąpienia to trochę dziwne połączenie, coś jak w filmie Apocalypse: Caught in the eye of Storm, gdzie chrześcijanie zostają pochwyceni a potem pojawia się antychryst i zaczyna prześladowanie... chrześcijan.

Czyli wychodzi na to że Teologia Zastąpienia powstała jeszcze w pierwszym Kościele i to jeszcze za życia apostołów? I dlaczego wcześni Ojcowie ją „łyknęli” skoro mieli dobre poglądy na antychrysta, 3 Świątynię, millenium?

I czy ta nauka jest „tylko” błędną nauką, czy groźną herezją?

P.S. Mam nadzieję że wybrałem dobry wątek :)

_________________
Chleby z czasów Pana Jezusa z łatwością można było podzielić na tysiąc kawałków. :idea:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 17, 2019 7:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
W sumie to bardzo ciekawe pytanie. :)

Owszem, teologia zastąpienia i futuryzm to zestawienie dla nas dziwne. Nasze zdziwienie wynika z nieznajomości kontekstu historycznego i kulturowego, w jakim się to wszystko działo. Po śmierci apostołów zaczął się pewien proces "gnilny", który trwa do dzisiaj.

Teologia zastąpienia, jaką znamy dzisiaj, z całą pewnością nie powstała za czasów apostołów, ponieważ oni jej nie głosili. Najwcześniejsze znane nam wczesnochrześcijańskie dzieło pozabiblijne do Didache, napisane przez autorów ze środowiska judeochrześcijańskiego:

http://oblubienica.eu/czytelnia/pisma-w ... ow-poganom
https://pl.wikipedia.org/wiki/Didache

Ojcowie przed nicejscy po prostu chcieli opierać swoje nauczanie na Biblii, więc eschatologicznie "nie mieli innego wyjścia" niż futuryzm. Najpierw chodziło o to, żeby się odciąć od judaizmu, a nie od narodu żydowskiego. Niestety, judaizm robił to samo z drugiej strony. Problem w tym, że Tora i Ewangelia nauczają miłości do nieprzyjaciół i prześladujących, a rabiniczny judaizm nie. Więc więcej należałoby się spodziewać od Kościoła. Dzisiaj też.

Ponieważ w Kościele było coraz więcej pogan, a coraz mniej Żydów (efekt obustronnego "ostrzeliwania się" w latach 70-135), Ojcowie mieli coraz mniejszy kontakt z ze swoim "korzeniem" [Rzym. 11:1-29]. Byli Grekami i odcinali się żydowskiego od korzenia chrześcijaństwa, stopniowo wchodząc coraz bardziej w grecką filozofię. Na dłuższą metę nie dało się żyć w takim "rozkroku". Dlatego Kościół w ogólności chcąc utrzymać kurs anty-judaistyczny zaczął to mieszać z przeszedł na pozycje nie-futurustyczne. W V wieku (za czasów Augustyna) było już "po wszystkim".

Piesiec napisał(a):
I czy ta nauka jest „tylko” błędną nauką, czy groźną herezją?
Herezja to nie jest, ale błędna nauka z pewnością. Problem w tym, jakie są implikacje tej nauki. Ojcowie Kościoła jeszcze nikogo nie wzywali do izolowania Żydów w społeczeństwie, uciskania ich i robienia im krzywdy. Teologia zastąpienia stała się niestety źródłem czegoś, czego sami Ojcowie nie przewidywali, bo nie o to im chodziło. Ale musiało dojść.

To jest tylko przykład, że jeśli odejdziemy od linii Słowa wprawo albo w lewo na centymetr, a potem nie zmienimy kursu, to za jakiś czas będziemy od niej o kilometry dalej, a potem jeszcze dalej.

P.S.
Najciekawsze jest to, że List do Rzymian został napisany, ponieważ nawróceni poganie w Rzymie już po wyrzuceniu Żydów z Rzymu około roku 49 zaczęli przebąkiwać o jakimś "zastąpieniu". Paweł ich "naprostował", szczególnie w rozdziałach 9-11.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL