www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 3:30 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 23  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 10:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
wybacz Smoku ale to ty cały czas w tej obecnej rozmowie sugerujesz ze Kościól jako całośc uważam za Izrael Bozy, a tak nie jest, a jedynie twierdzę ze kosciół jako całość jest narodem Pańskim i tyle, toz ten własnie naród ma przyobiecane królestwo i króla, a nie dziesięciu królów z dziesieciu pogańskich narodów. Tez proste. nieprawdaż?

Wybacz Jarku, ale Kościół jako całość nie jest narodem i o tym już pisałem chyba ze 100 razy. Królestwo jest przyobiecane Izraelowi i dlatego apostołowie pytali Jezusa, kiedy odbuduje królestwo Izraelowi [Dz. Ap. 1:6-7]. Tron Dawidowy jest tronem w Izraelu, a gdy powróci Mesjasz, będzie rządził w Jerozolimie - to wszystko będzie się dziać w ciele. W duchu nie ma narodowości, o czym pisałem rónież ze 100 razy. Dlatego Kościół nie jest narodem. Nie mieszajmy podziału na narodowości, który jest według ciała, z brakiem podziału na narodowości w Chrystusie.

Dziesięciu królów z dziesięciu narodów to jest osobna sprawa i dotyczy nadejścia Antychrysta jako władcy całego świata, co zostało opisane w Objawieniu. 144 000 Żydów również jest opisanych wraz z ich pochodzeniem z konkretnych plemion według ciała [Obj. 7:1-8]. Oni będą pierwocinami tych, którzy zostaną zbawieni podczas Wielkiego Ucisku [Obj. 14:1-5]. Proste i nie wymaga żadnej alegoryzacji czy uduchowienia.

Jarek napisał(a):
To porównanie do mniejszości narodowej wiąze się z tym że choc jesteśmy tu w ciele, to wzdychamy do naszej ojczyzny Smoku. No ale kto wzdycha to wzdycha, jak widac się zapomniało żesmy pielgrzymami w wierze.

Mieszasz to, co duchowe z tym, co cielesne. Chyba tylko po to, żeby z Kościoła zrobić naród, bo tylko przy takim pomieszaniu może się to udać. Nasza ojczyzna duchowa jest w niebie (bo należymy do Kościoła), a nasza ojczyzna według ciała jest w Polsce. Ojczyzna duchowa zbawionych Żydów jest w niebie (bo należą do Kościoła), a ich ojczyzna według ciała jest w Izraelu. Ojczyzna wszystkich niezbawionych Żydów i Polaków jest w piekle (dopóki sie nie upamiętają), ale ojczyzna jednych i drugich według ciała jest odpowiednio w Izraelu i w Polsce.

Zbawieni i niezbawieni Izraelici są Izraelem, ponieważ Izrael to jest naród według ciała pochodzący od Abrahama, Izaaka i Jakuba, a nie jakaś duchowa wspólnota ludzi wywodzących sie z wielu narodów. Biblia nigdzie nie nazywa Kościoła Izraelem.

Zbawieni Izraelici są Izraelem Bożym lub inaczej Izraelem duchowym, ponieważ oprócz tego, że są potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według obrzezanego ciała, mają jeszcze obrzezane serca i są potomkami Izaaka według obietnicy. Oni są nazywani również "prawdziwym Izraelem" czyli takim, jaki jest zgodny z planem Bożym.

Kościół jest duchowy, więc nie ma w nim Żyda ani Greka w sensie duchowym. Kościól nie jest ani Izraelem, ani duchowym Izraelem, ani Izraelem Bożym, ani prawdziwym Izraelem. Częścią Kościoła są odrodzeni Żydzi będący Izraelem Bożym lub duchowym lub prawdziwym.

Nowe Przymierze nie zostało zawarte z Kościołem, bo Kościoła jeszcze nie było w momencie zawierania tego Przymierza. Zostało zawarte z domem Izraela i domem Judy, czyli z etnicznymi Izraelitami według ciała, którzy się nawrócili jako resztka i stali się Izraelem Bożym. Do Izraela Bożego zostali wszczepieni poganie i tak powstał Kościół. Ale Izrael istnieje nadal częściowo wewnątrz Kościoła i częściowo obok Kościoła, ponieważ jest narodem wybranym według ciała i kiedyś Izrael żyjący obok Kościoła i będący wrogiem Ewangelii ze względu na pogan zostanie zbawiony jako naród według ciała. Wtedy cały Izrael będzie Izraelem Bożym i wejdzie do obiecanego Królestwa Mesjasza w Erze Mesjańskiej, w którym będzie rządził Mesjasz Izraela z tronu Dawidowego w żydowskim mieście Jeruzalem, a wszystkie narody według ciała będą pielgrzymowały do Jeruzalemu i świętowały Szabat. Dopiero po Erze Mesjańskiej Bóg będzie wszystkim we wszystkim na nowej ziemi pod nowym niebiem i tam narodowości będą już zupełnie niepotrzebne, bo wszyscy będą w nowych ciałach.

Jarku, nawet nie masz pojęcia, jak mocno tkwi w Tobie teologia, która w gruncie rzeczy jest całkowicie sprzeczna z Biblią, została wymyślona i udoskonalona przez wieki przez "chrześcijańskich" antysemitów i która posłużyła do przeprowadzania pogromów, a nawet do usprawiedliwienia holocaustu. A wystarczyłoby przeczytać uważnie rozdziały 9-11 Listu do Rzymian, a następnie odnieść je do reszty Pisma, żeby zobaczyć jak sie rzeczy mają. Niestety, większość Kościoła (również w Polsce) nadal tkwi w nieświadomości. A to oczywiście powoduje kompletne wypaczenie Pisma w sprawach eschatologicznych, ponieważ one dotyczą w dużym Izraela jako narodu oprócz Kościoła, a nie Kościoła zamiast Izraela ani Kościoła będącego Izraelem. Dlatego również Era Mesjańska jest traktowana symbolicznie i w kościołach prawie w ogóle się o niej nie naucza - gdyby Era Mesjańska miała rzeczywiście nastać (a Biblia mówi, że nastanie), to wtedy Kościół musiałby przyznać, że nie jest Izraelem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 30, 2007 10:47 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Biblia nigdzie nie nazywa Kościoła Izraelem.

Niemozliwe, nie może być.
:twisted:
Okrutna wieść dla odrodzonych Greków.
Nie są Izraelitami. I co teraz będzie?
:lol: :twisted: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 4:30 pm 
Offline

Dołączył(a): N mar 19, 2006 2:31 pm
Posty: 245
Lokalizacja: Gubin
Smok Wawelski napisał(a):
"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim nowe przymierze. Nie takie przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem - mówi Pan - lecz takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem" [Jer. 31:31-33; Hebr. 8:8-13].

Czy ojcami Kościoła chrześcijańskiego byli Żydzi wyprowadzeni z Egiptu? Czy z ojcami Kościoła chrześcijańskiego Bóg zawarł Stare Przymierze? Czy ojcowie Kościoła chrześcijańskiego zerwali Stare Przymierze?

Nie, to nie ojcowie Kościoła chrześcijańskiego, lecz ojcowie narodu izraelskiego.

Bóg zawarł Stare Przymierze z tymi, których wybrał na swój lud, patriarchami narodu izraelskiego. Potem ten naród zerwał to przymierze wskutek odstępstwa. Z powodu pogłębiającego się formalizmu religijnego narodu izraelskiego Bóg zawarł Nowe Przymierze z tą, którą wybrał na swój lud, odnowioną z upadku resztkę tego narodu, tj. wspólnotą judeochrześcijan, a nie całym narodem izraelskim.

Wspólnota judeochrześcijan (dom Izraela i dom Judy) stanowiła zalążek nowotestamentowego ludu Bożego - wielopokoleniowego Kościoła chrześcijańskiego, do którego dołączyli nawróceni poganie. Wszyscy prawdziwi chrześcijanie pochodzenia zarówno żydowskiego, jak i pogańskiego to duchowy Izrael - nowotestamentowa część Izraela Bożego.

Cytuj:
Tylko że Kościół Boży to nie jest to samo, co Izrael Boży. Izrael Boży jest częścią Kościoła Bożego. Drugą częścią są odrodzeni poganie.

Czy starożytna wspólnota judeochrześcijan jest Izraelem Bożym, czyli narodem izraelskim? Czy niewielka liczba rodaków Jezusa to naród izraelski? Nie, tylko część tego narodu, bo naród to jest ogół członków grupy etnicznej.

Wierny cieleśnie obrzezany Izrael to starotestamentowa część Izraela Bożego. Wierny duchowo obrzezany Izrael to nowotestamentowa część Izraela Bożego. Chrześcijanie pochodzenia żydowskiego to część duchowego Izraela.

Dlatego dwie oddzielne równoległe grupy: cały nieobrzezany Kościół chrześcijański i cały obrzezany naród izraelski nie mogą stanowić jednego nowotestamentowego ludu Bożego, tylko wielonarodowy duchowo obrzezany Kościół chrześcijański.

"Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie." (List do Galacjan 6:15, BW)

W oczach Bożych cielesne obrzezanie ani nieobrzezanie nie mają znaczenia, tylko obrzezanie serca - nowe narodzenie z Ducha, które przeżywają wszyscy duchowo obrzezani (Żydzi i poganie). Są oni równi wobec siebie bez względu na cielesne pochodzenie.

Mam pytanie: czy poganie są duchowo obrzezani, czyli obrzezają swoje serca?

Cytuj:
Herkules napisał(a):
Żydowską. Tłumy podążających za Panem Jezusem (w wędrówce) i codziennie słuchających Jego dobrą nowinę to Żydzi.

Te same tłumy odwrócił się później od Jezusa. CZY ICH NARODOWOŚĆ ŻYDOWSKA ZNIKŁA W MOMENCIE ODWRÓCENIA SIĘ OD JEZUSA? Jakiej narodowości byli Żydzi, którzy odrzucili Jezusa? Dlaczego Paweł nazywa ich Izraelem, skoro nie są Izraelem?

Po odrzuceniu Jezusa przez Żydów nie znikła ich żydowska narodowość, podobnie jak po odrzuceniu Jezusa przez katolików nie znikła ich przynależność do Kościoła katolickiego.

Apostoł Paweł nazywał ogół niewiernych Żydów dotychczasowym Izraelem tylko z uwagi na pochodzenie etniczne, ale ten Izrael nie jest Izraelem Bożym. Niewierni Żydzi, skoro zachowują swoją przynależność narodową, to są dotychczasowym Izraelem, podobnie jak niewierni chrześcijanie, skoro zachowują swoją przynależność kościelną, to są dotychczasowym Kościołem.

Cytuj:
Herkules napisał(a):
Lud, którego bali się faryzeusze i arcykapłani, to tłumy, a nie naród. (...) Na przykład: W pierwszym dniu powstania listopadowego lud Warszawy wypędził Rosjan ze swojego miasta.

Herkulesie, sam przyznajesz, że tłumy były narodowości żydowskiej. Chyba nie stracili narodowości po tym, jak odrzucili Jezusa? Jakiej narodowości jest lud Warszawy? Warszawskiej czy polskiej? Czy Warszawiacy to nie Polacy? Czy lud narodowości żydowskiej to nie Żydzi?

To jak wyżej napisałem. Lud Warszawy to Polacy. Warszawiacy to są mieszkańcy Warszawy. To wszystko, że nie ma różnicy etnicznej.

Cytuj:
Herkulesie, w poprzednim poście cytowałem fragmenty, od których uciekasz jak przysłowiowy diabeł od święconej wody. Oto one: Rzym. 9:1-8; Rzym. 10:1; Rzym. 11:24-28; Rzym. 11:28-29; Rzym. 11:30-32.

Nie uciekłem od tych fragmentów, ale szkoda mi czasu odpowiedzieć na Twój post. Na Twoje życzenie odnoszę się do tych fragmentów z wyjątkiem jednego, który dotyczy ponownego wszczepienia odnowionych z upadku Izraelitów w naturalne drzewo oliwne.

"Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, a poświadcza mi to sumienie moje w Duchu Świętym, że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim. Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała" (List do Rzymian 9:1-5, BW)

Zgadzam się, jak wyżej napisano, że synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, i ojcowie, i Chrystus według ciała należą do Izraelitów według ciała.

Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem; i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje. To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo." (w. 6-8 )

Albowiem niektórzy z tych, którzy pochodzą z Izraela [cielesnego], są Izraelem [Bożym]; i niektórzy z tych [którzy pochodzą z Izraela cielesnego] są dziećmi [Abrahama], dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje. To znaczy, że nie dzieci cielesne [Abrahama] są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

"Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo." (BT)

UWAGA: Spójnik lecz wyraża kontrast między dwoma zdaniami. Jedno zdanie podkreśla, że wszyscy członkowie Izraela etnicznego to naród izraelski, ale część z nich jest Izraelem Bożym. A drugie zdanie podkreśla, że dzieci Abrahama nie według ciała, lecz według ducha są dziećmi Bożymi, bo zostały uznane za przybrane potomstwo Abrahama, tj. dzieci obietnicy.

Skoro Izraelici są dziećmi Abrahama według ciała, czyli nieprzybranym (z natury) potomstwem Abrahama, to po co zostali uznani za potomstwo Abrahama jako przybrane potomstwo Abrahama? Tylko w oczach Bożych uznano nawróconych pogan za przybrane potomstwo Abrahama.

To, że skoro mamy braci i siostry według ciała, to jesteśmy dziećmi rodziców, nie jest przybraniem, tylko z natury. To jest ciało.

To, że skoro mamy braci i siostry według ducha, to jesteśmy dziećmi Boga, nie jest z natury, tylko przybraniem. To jest duch.

"Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela." (List do Rzymian 10:1, BW)

Izrael [etniczny], o którego zbawienie modlił się Paweł, jest dotychczasowy, bo stracił Boży przywilej wybrania z powodu ostatecznego odrzucenia Chrystusa, podobnie jak dotychczasowe Kościoły chrześcijańskie.

Żebyśmy zauważyli, o kim konkretnie napisał apostoł Paweł, przytaczam fragment Listu do Rzymian:

"A żebyście [poganie] nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam [poganom], bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela [Żydów według ciała] aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich. Co do ewangelii, są oni [Żydzi] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego [pogan] dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże." List do Rzymian 11:11-29, BW)

"Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich." - Paweł zacytował proroka Izajasza:

"Przyjdzie jako Odkupiciel dla Syjonu i dla tych, którzy w Jakubie odwrócili się od występku - mówi Pan. Co do mnie zaś, to moje przymierze z nim, jest takie" (Księga Izajasza 59:20-21, BW)

A skąd Paweł odniósł do Żydów zaimek osobowy "oni":

"Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego [pogan] dobra"?

Jestem przekonany, że ten zaimek nie odnosi się do całego Izraela, lecz do części Izraela, na jaką przyszła zatwardziałość.

"Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich." - dwa zaimki osobowe odnoszą się również do pogan.

Skąd Paweł odniósł do Żydów w poniższym fragmencie pogrubione zaimki osobowe?

"Bo jak i wy [poganie] byliście niegdyś nieposłuszni Bogu, a teraz dostąpiliście miłosierdzia z powodu ich [Żydów] nieposłuszeństwa, tak i oni [Żydzi] teraz, gdy wy [poganie] dostępujecie miłosierdzia, stali się nieposłuszni, ażeby i oni [Żydzi] teraz miłosierdzia dostąpili. Albowiem Bóg poddał wszystkich w niewolę nieposłuszeństwa, aby się nad wszystkimi zmiłować." (List do Rzymian 11:30-32, BW)

"Podobnie bowiem jak wy [poganie] niegdyś byliście nieposłuszni Bogu, teraz zaś z powodu ich [Żydów] nieposłuszeństwa dostąpiliście miłosierdzia, tak i oni [Żydzi] stali się teraz nieposłuszni z powodu okazanego wam [poganom] miłosierdzia, aby i sami mogli dostąpić miłosierdzia. Albowiem Bóg poddał wszystkich nieposłuszeństwu, aby wszystkim okazać swe miłosierdzie." (BT)


Wiem, że pomimo odrzucenia Jezusa przez naród izraelski tylko indywidualni jego członkowie (Żydzi) mogą dostąpić miłosierdzia Bożego na widok tego, że poganie dostąpili tego miłosierdzia.


Serdecznie pozdrawiam :-)
Herkules


Ostatnio edytowano Cz maja 31, 2007 5:59 pm przez Herkules, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 5:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
Czy ojcami Kościoła chrześcijańskiego byli Żydzi wyprowadzeni z Egiptu? Czy z ojcami Kościoła chrześcijańskiego Bóg zawarł Stare Przymierze? Czy ojcowie Kościoła chrześcijańskiego zerwali Stare Przymierze?

Nie, to nie ojcowie Kościoła chrześcijańskiego, lecz ojcowie narodu izraelskiego. Bóg zawarł Stare Przymierze z tymi, których wybrał na swój lud, patriarchami narodu izraelskiego.

A którego patriarchę narodu izraelskiego Bóg wyprowadził z Egiptu? Abrahama, Izaaka czy Jakuba? :lol: Herkulesie, przestań udawać Greka, z łaski swojej. Stare Przymierze, o którym mówi Jeremiasz, zostało zawarte z narodem izraelskim według ciała, a nie z patriarchami.

"Następnie wziął Księgę Przymierza i głośno przeczytał ludowi, ten zaś rzekł: Wszystko, co powiedział Pan, uczynimy i będziemy posłuszni. Wziął też Mojżesz krew i pokropił lud, mówiąc: Oto krew przymierza, które Pan zawarł z wami na podstawie wszystkich tych słów" [II Mojż. 24:7-8]

Herkulesie, z jakim ludem Bóg zawarł przymierze po wyjściu z Egiptu?

"Stanęliście dzisiaj wszyscy przed Panem, Bogiem waszym, naczelnicy waszych plemion, wasi starsi i wasi nadzorcy, wszyscy mężowie izraelscy, wasze dzieci, wasze żony i twój obcy przybysz, który jest w twoim obozie, od tego, który drwa rąbie, aż do tego, który wodę czerpie, aby pod przysięgą wejść w przymierze z Panem, Bogiem twoim, jakie Pan, Bóg twój, dziś z tobą zawiera, aby dziś ustanowić cię swoim ludem, a On będzie twoim Bogiem, jak obiecał i jak przysiągł twoim ojcom, Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi. Lecz nie tylko z wami zawieram to przymierze, obwarowane przysięgą, ale także z tym, który jest tutaj dziś z nami przed Panem, Bogiem naszym, oraz z tym, którego nie ma tu dziś z nami. Wiecie bowiem o tym, jak mieszkaliśmy w ziemi egipskiej, i jak przechodziliśmy pośród narodów, które minęliśmy" [V Mojż. 29:9-15]

Herkulesie napisał(a):
Potem ten naród zerwał to przymierze wskutek odstępstwa. Z powodu pogłębiającego się formalizmu religijnego narodu izraelskiego Bóg zawarł Nowe Przymierze z tą, którą wybrał na swój lud, odnowioną z upadku resztkę tego narodu, tj. wspólnotą judeochrześcijan, a nie całym narodem izraelskim.

Judeichrześcijanie należą do domu Izraela i domu Judy. Poganochrześcijanie nie należą.

Herkules napisał(a):
Mam pytanie: czy poganie są duchowo obrzezani, czyli obrzezają swoje serca?

Są duchowo obrzezani. Ale Izraelem sa tylko ci, którzy sa cieleśnie obrzezani. I tego nie możesz, albo nie chcesz zrozumieć.

Herkules napisał(a):
Apostoł Paweł nazywał ogół niewiernych Żydów dotychczasowym Izraelem tylko z uwagi na pochodzenie etniczne, ale ten Izrael nie jest Izraelem Bożym. Niewierni Żydzi, skoro zachowują swoją przynależność narodową, to są dotychczasowym Izraelem, tak jak niewierni chrześcijanie, skoro zachowują swoją przynależność kościelną, to są dotychczasowym Kościołem.

A czy Ty czytasz w ogóle moje posty, Herkulesie? Przecież wyraźnie napisałem, że nie wszyscy z Izraela etnicznego stanowią Izrael Boży. :roll:

Herkules napisał(a):
"Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, a poświadcza mi to sumienie moje w Duchu Świętym, że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim. Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała, Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała" (List do Rzymian 9:1-5, BW)

Zgadzam się, jak wyżej napisano, że synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice, i ojcowie, i Chrystus według ciała należą do Izraelitów według ciała.

No to się cieszę. :D

Herkules napisał(a):
Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem; i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje. To znaczy, że nie dzieci cielesne są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo." (w. 6-8 )

Albowiem niektórzy z tych, którzy pochodzą z Izraela [cielesnego], są Izraelem [Bożym]; i niektórzy z tych [którzy pochodzą z Izraela cielesnego] są dziećmi [Abrahama], dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje. To znaczy, że nie dzieci cielesne [Abrahama] są dziećmi Bożymi, lecz dzieci obietnicy liczą się za potomstwo.

Wszystko się zgadza. Nie wszyscy Izraelici są Izraelem Bożym. Alr to nie oznacza, że Izraelici nie należący do Izraela Bożego przestali być Izraelem. Co sam przyznajesz.

Herkules napisał(a):
"Nie wszyscy bowiem, którzy pochodzą od Izraela, są Izraelem, i nie wszyscy, przez to, że są potomstwem Abrahama, stają się jego dziećmi, lecz w Izaaku uznane będzie twoje potomstwo, to znaczy: nie synowie co do ciała są dziećmi Bożymi, lecz synowie obietnicy są uznani za potomstwo." (BT)

UWAGA: Spójnik lecz wyraża kontrast między dwoma zdaniami. Jedno zdanie podkreśla, że wszyscy członkowie Izraela etnicznego to naród izraelski, ale część z nich jest Izraelem Bożym. A drugie zdanie podkreśla, że dzieci Abrahama nie według ciała, lecz według ducha są dziećmi Bożymi, bo zostały uznane za przybrane potomstwo Abrahama, tj. dzieci obietnicy.

Skoro Izraelici są dziećmi Abrahama według ciała, czyli nieprzybranym (z natury) potomstwem Abrahama, to po co zostały uznane za potomstwo Abrahama jako przybrane potomstwo Abrahama? Tylko w oczach Bożych uznano nawróconych pogan za przybrane potomstwo Abrahama.

Znów się zgadza. Wszyscy Izraelici są potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Część Izraelitów, która stanowi Izrael Boży, to potomkowie Abrahama według ciała ORAZ dzieci Abrahama według wiary. Odrodzeni poganie są dziećmi Abrahama według wiary, ale NIE SĄ potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Dlatego nie są Izraelem, ale należą do Kościoła. Proste, Herkulesie. Bardzo proste.

Herkules napisał(a):
"Bracia! Pragnienie serca mego i modlitwa zanoszona do Boga zmierzają ku zbawieniu Izraela." (List do Rzymian 10:1, BW)

Izrael [etniczny], o którego zbawienie modlił się Paweł, jest dotychczasowy, bo stracił Boży przywilej wybrania z powodu ostatecznego odrzucenia Chrystusa, tak jak dotychczasowe Kościoły chrześcijańskie.

Chwileczkę, Herkulesie. GDZIE JEST NAPISANE, ŻE IZRAEL STRACIŁ BOŻY PRZYWILEJ WYBRANIA?

"Co do ewangelii, są oni [NIEODRODZENI Żydzi] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego [pogan] dobra, lecz co do wybrania, są [NIEODRODZENI ŻYDZI] umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże." List do Rzymian 11:11-29

CZY TY ROZUMIESZ TE DWA ZDANIA? Czemu wypisujesz herezje, które sa wprost sprzeczne ze Słowem Bożym?

Herkules napisał(a):
"Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich." - dwa zaimki osobowe odnoszą się również do pogan.

Herkulesie, A OD KIEDY TO POGANIE SĄ NAZYWANI W BIBLII "JAKUBEM"? WSKAŻ TAKIE MIEJSCA.

Zaimki osobowe "z nimi" oraz "ich" odnoszą się do JAKUBA wymienionego w poprzednim zdaniu, Herkulesie. NIE ROZUMIEM, JAK MOŻA TAK BEZCZELNIE ZMIENIAĆ ZNACZENIE PROSTEGO TEKSTU.

Herkules napisał(a):
Wiem, że pomimo odrzucenia Jezusa przez naród izraelski tylko indywidualni jego członkowie (Żydzi) mogą dostąpić miłosierdzia Bożego na widok tego, że poganie dostąpili tego miłosierdzia.

Herkulesie, przykro mi to mówić, ale DOBROWOLNIE POZOSTAJESZ ŚLEPY NA SŁOWO BOŻE.

"(...) zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi [z Jakubem czyli z Izraelem], gdy zgładzę grzechy ich [Jakuba czyli Izraela]"

Będzie zbawiony CAŁY IZRAEL wtedy, gdy Bóg odwróci bezbożność od Jakuba. Herkulesie, cały Izrael jako naród wejdzie w Nowe Przymierze zawarte z domem Izraela i domem Judy, w które na początku weszła tylko resztka Izraela i poganie. Ale przymierze jest otwarte dla każdego, a szczególnie dla narodu izraelskiego, który kiedyś cały się nawróci i cały zostanie zbawiony.

Nie wiem, jak zatwardziałym człowiekiem trzeba być, żeby nie chcieć lub nie umieć tego zobaczyć. KADS jest zwiedziony, Herkulesie. I Ty też.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 7:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
"Co do ewangelii, są oni [NIEODRODZENI Żydzi] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego [pogan] dobra, lecz co do wybrania, są [NIEODRODZENI ŻYDZI] umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże." List do Rzymian 11:11-29

CZY TY ROZUMIESZ TE DWA ZDANIA? Czemu wypisujesz herezje, które sa wprost sprzeczne ze Słowem Bożym?


Alez to oczywiste, dlaczego Herku tak zmyśla. Według adwentystów, cały KADS jest Izraelem Bożym nowego przymierza. Zaś do owego Izraela Bożego należy niewielka część pogan z innnych kościołów i Żydów. [z łaski KADS, rzecz jasna] :lol:
Świeć nam, Herku, świeć. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 8:36 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
No cóż Smoku według Ciebie to ja mieszam pojęcia według ciała i według Ducha i sugeruję że kościół jest wielonarodowy. I napiszę jedynie po raz dziesiaty, że to ty to mówisz a nie ja. Chociazby pisząc ze kosciół składa się z duchowych Polaków i duchowych Izraelitów i kto z jakiego narodu został powołany przenosisz tym samym do Kościoła. Dlatego nie mozesz uznać, że Naród, niekoniecznie musi oznaczać to co jest według ciała, ale według innych norm.
Podam najzyklejszy przykład i nie z Ducha Bożego, który znaja odrodzeni i nieodrodzeni, a mianowicie Mickiewicza, który to według pochodzenia był Litwinem, a uznawany był za Polaka. Dzisiaj tez wiele osób dogrzebuje się w przeszłości dziadka Niemca aby móc otrzymac podwójne obywatelstwo.

nie przemawiają do ciebie wersety z Biblii, które opisują Kościół jako jeden naród, ani to ze jesli Piotr pisał o narodzie kapłańskim to nie pisał wyłacznie w odniesieniu do Żydów ale także do Pogan. Nie uznajesz w ten sposób wszczepienia Pogan w ten sam korzeń drzewa, którym jest Chrystus. Nie uznajesz też w ten sposób obrzezki według Ducha, bo choć nazwiesz takiego kogoś obrzezanym to zaraz do tego dopiszesz ze ta obrzezka nie czyni nikogo Izraeltą i przeczysz tym samym słowom Pawła, że nie ten jest Izraeltą kto obrzezany jest ręka ludzką.

Duzo piszesz to fakt i to że po raz tysięczny bedziesz tak zalewał nie znaczy że piszesz tak jak Słowo. Jezus powiedział że grzech maja ci którzy mówią że widzą, a są ślepi, a nie ci którzy mówią ze nie widzą.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 9:58 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
nie przemawiają do ciebie wersety z Biblii, które opisują Kościół jako jeden naród, ani to ze jesli Piotr pisał o narodzie kapłańskim to nie pisał wyłacznie w odniesieniu do Żydów ale także do Pogan.

Nie przeczytałeś tego, co napisałem w tej sprawie. Piotr pisał do Żydów jako adresatów bezpośrednich tego listu i odnosił się do proroctwa Ozeasza skierowanego do Żydów i mówiącego o Żydach, a także do słów Mojżesza, mówiących o Żydach jako narodzie kapłańskim. Poganie zostali wszczepieni w coś, co jest duchowe, a nie w coś, co jest cielesne. Dlatego poganie mogą odnieść do siebie pojęcie duchowego kapłaństwa, bo to jest napisane wyraźnie, ponieważ kapłani Boga Żywego składają duchowe ofiary. Natomiast naród to jest naród i tego poganie już do siebie nie powinni odnosić. Trzeba rozróżniać niędzy tym, co adresat pośredni listu może odnieść do siebie wprost, a czego nie powinien odnosić do siebie wprost.

Jarek napisał(a):
Nie uznajesz w ten sposób wszczepienia Pogan w ten sam korzeń drzewa, którym jest Chrystus.

Po pierwsze, poganie są wszczepieni w drzewo oliwne, a nie w korzeń. Czytaj uważnie fragmenty, na które się powołujesz. Nie jest napisane, że drzewem jest Chrystus. Gdyby nim był, to Żydzi, którzy Go nie przyjęli, musieliby zostać od Niego odłamani - a jak mogliby zostać od Niego odłamani, skoro nigdy nie byli z Nim zespoleni, bo Go nie przyjęli? Szlachetne drzewo oliwne ma swoją naturę i jest to natura Izraela, który był przez Boga hodowany troskliwie. Poganie zostali wszczepieni jako dzikie gałęzie wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne. W sensie duchowym czerpią te same soki i korzystają z tego samego tłuszczu co gałęzie szlachetne, które z natury wyrosły z drzewa, ponieważ są Izraelem Bożym. Paweł wyraźnie pokazuje, żebyśmy jako poganie pamiętali o tym, że jesteśmy dzikimi gałęziami i żebyśmy się nie wynosili nad Izrael według ciała, który z natury należy do drzewa oliwnego:

"Bo jeżeli ty, odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą" [Rzym. 11:24]

Nieodrodzeni Izraelici zostali odłamani duchowo z drzewa oliwnego, ale z natury do niego należą, ponieważ z natury [według ciała] są potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba. Bóg ma moc wszczepić ich ponownie do ich własnego drzewa. Dlatego to oni są Izraelem i nikt oprócz nich nie ma prawa nazywać się Izraelem.

Jarek napisał(a):
Nie uznajesz też w ten sposób obrzezki według Ducha, bo choć nazwiesz takiego kogoś obrzezanym to zaraz do tego dopiszesz ze ta obrzezka nie czyni nikogo Izraeltą.

Jak najbardziej uznaję obrzezkę według ducha. Tylko, że obrzezka według ducha nie czyni poganina Izraelitą - ani Bożym, ani duchowym, ani prawdziwym. I wcale nie musi, ponieważ poganie współdziedziczą z Żydami te same dobra. Problem polega na tym, że ktoś kiedyś postanowił odebrać Żydom ich dziedzictwo i zawłaszczyć je dla Kościoła. A przecież są obietnice skierowane do Izraela które nie zostały skiegowane do Kościoła i nie zostały nigdy anulowane.

Jarek napisał(a):
i przeczysz tym samym słowom Pawła, że nie ten jest Izraeltą kto obrzezany jest ręka ludzką

Jarku, Ty czytasz tekst Biblii przez pryzmat teologii zastępstwa, a nie tak, jak jest napisany. Wyrywasz z kontekstu jedno lub dwa zdania, które zostały wypowiedziane do Żydów, a nie do pogan i o Żydach, a nie o poganach. Ile razy można to powtarzać? Czy teologia zastępstwa tak mocno w Ciebie wrosła, że przestałeś widzieć najprostsze rzeczy?

Cały fragment Rzym. 2:17-29 jest skierowany do tych, którzy mienią się Żydami [17], znają wolę Boga [17], chlubią sie Bogiem [17], sąpouczeni przez zakon [18], mają w zakonie ucieleśnienie wiedzy i prawdy [20], chlubią się zakonem [23] i z których winy poganie blużnią imieniu Bożemu [24]. Obrzezanie ciała bez obrzezania serca powoduje, że Żyd obrzezany cieleśnie może mieć chwałę [hebr. Juda] u ludzi, ale nie u Boga [29], ponieważ ten jest Żydem [Juda], kto jest nim wewnętrznie, a nie zewnętrznie, według litery [29].

Poganie nieobrzezani na ciele, ale obrzezani w duchu będą sądzić tych, którzy chlubią się z obrzezki ciała, ale nie są obrzezani w duchu. Ale skoro Bóg mówi do Żydów, że Żydem należy być nie tylko w oczach ludzi, lecz przede wszystkim w oczach Boga i że ten jest Żydem, kto nie chlubi się obrzezanym ciałem lecz obrzezanym sercem, to NIE OZNACZA, że poganie o obrzezanych sercach są Żydami.

Dawałem już prosty (choć niedoskonały) przykład. Gdybyś do grupy Polaków napisał w ramach surowego napomnienia, że prawdziwym Polakiem (zewnętrznie i wewnętrznie) jest nie ten, kto urodził się i wychował w polskiej rodzinie, lecz ten, kto kocha Polskę i gdyby Twoje napomnienie skierowane do Polaków przeczytał Eskimos kochający Polskę, to czy miałby prawo myśleć, że jest Polakiem? Czy miałby prawo myśleć, że Polacy, którzy nie kochają Polski, nie są Polakami lub przestali nimi być? Czy członkowie Eskimoskiego Towarzystwa Przyjaciół Polski są w takim razie Polakami?

"Ponadto, bracia moi, radujcie się w Panu. Pisać do was jedno i to samo nie przykrzy mi się, dla was zaś jest to zabezpieczeniem. Strzeżcie się psów, strzeżcie się złych pracowników, strzeżcie się przesady w obrzezywaniu. My bowiem jesteśmy obrzezani, my, którzy czcimy Boga w duchu i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a w ciele ufności nie pokładamy. Chociaż ja mógłbym pokładać ufność w ciele. Jeżeli ktoś inny sądzi, że może pokładać ufność w ciele, to tym bardziej ja: obrzezany dnia ósmego, z rodu izraelskiego, z pokolenia Beniaminowego, Hebrajczyk z Hebrajczyków, co do zakonu faryzeusz, co do żarliwości prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości, opartej na zakonie, człowiek bez nagany" [Flp. 3:1-7]

Czy Paweł pisze o sobie i poganach z Filippi "my jesteśmy Żydami"? Czy pisze o sobie i poganach "my jesteśmy Izraelem"? Nie, pisze "my [czyli adresaci listu i Paweł] jesteśmy obrzezani" [w duchu], ponieważ czcimy Boga w Duchu. Ale ja [Paweł] jestem Hebrajczykiem z rodu izraelskiego i dlatego mógłbym pokładać ufność w ciele". My jesteśmy prawdziwie obrzezani [Żydzi i poganie], ale tylko Żydzi są Izraelem.

Jarek napisał(a):
Duzo piszesz to fakt i to że po raz tysięczny bedziesz tak zalewał nie znaczy że piszesz tak jak Słowo. Jezus powiedział że grzech maja ci którzy mówią że widzą, a są ślepi, a nie ci którzy mówią ze nie widzą.

Mówisz, że widzisz, że jesteśmy duchowymi Żydami lub duchowym Izraelem. Tylko, że Pismo tak nie mówi. Mówi tak ideologia wypaczająca Pismo, którą niestety jesteś tak przesiąknięty, że nie widzisz prostego znaczenia tekstu w jego kontekście. Gdyby Ci ktoś kiedyś nie wmówił, że jesteś duchowym Żydem, to założę się, że sam byś tego nie wyczytał z Pisma, czytając je normalnie i w kontekście.

Czy Paweł nazywał kiedykolwiek odrodzonych pogan Izraelem lub Żydami? Oto przykład:

"A gdy przyszedł Kefas do Antiochii, przeciwstawiłem mu się otwarcie, bo też okazał się winnym. Zanim bowiem przyszli niektórzy od Jakuba, jadał razem z poganami; a gdy przyszli, usunął się i odłączył z obawy przed tymi, którzy byli obrzezani. A wraz z nim obłudnie postąpili również pozostali Żydzi, tak że i Barnaba dał się wciągnąć w ich obłudę. Ale gdy spostrzegłem, że nie postępują zgodnie z prawdą ewangelii, powiedziałem do Kefasa wobec wszystkich: Jeśli ty, będąc Żydem, po pogańsku żyjesz, a nie po żydowsku, czemuż zmuszasz pogan żyć po żydowsku? [Gal. 2:11-14]

Rozumiesz już?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 11:12 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Smok do Jarka:
Rozumiesz już?



Jarek: "Duzo piszesz to fakt i to że po raz tysięczny bedziesz tak zalewał nie znaczy że piszesz tak jak Słowo."

:lol: :twisted: :lol:



Nie będzie nam jakiś Grek zabierał innym Grekom obietnic danych jedynie Żydom.
Poza tym, nie strugaj Greka.
:lol: :twisted: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 6:52 pm 
Offline

Dołączył(a): N mar 19, 2006 2:31 pm
Posty: 245
Lokalizacja: Gubin
Smok Wawelski napisał(a):
Herkules napisał(a):
(...) Bóg zawarł Stare Przymierze z tymi, których wybrał na swój lud, patriarchami narodu izraelskiego.

A którego patriarchę narodu izraelskiego Bóg wyprowadził z Egiptu? Abrahama, Izaaka czy Jakuba? :lol: Herkulesie, przestań udawać Greka, z łaski swojej. Stare Przymierze, o którym mówi Jeremiasz, zostało zawarte z narodem izraelskim według ciała, a nie z patriarchami.

Nie Abrahama, ani Izaaka, ani Jakuba. Tylko ich potomków, takich jak Mojżesz. Ci byli przodkami Izraelitów, o których Bóg powiedział Jeremiaszowi.

Cytuj:
Herkulesie, z jakim ludem Bóg zawarł przymierze po wyjściu z Egiptu?

Z ludem izraelskim. Nie widzisz, że ja w poprzednim poście napisałem: "Potem ten naród zerwał to przymierze wskutek odstępstwa."?

Cytuj:
Herkulesie napisał(a):
Potem ten naród zerwał to przymierze wskutek odstępstwa. Z powodu pogłębiającego się formalizmu religijnego narodu izraelskiego Bóg zawarł Nowe Przymierze z tą, którą wybrał na swój lud, odnowioną z upadku resztkę tego narodu, tj. wspólnotą judeochrześcijan, a nie całym narodem izraelskim.

Judeochrześcijanie należą do domu Izraela i domu Judy. Poganochrześcijanie nie należą.

Dlaczego Ty musisz być uparty? Chrześcijanie pochodzenia pogańskiego są wszczepieni w dom Izraela i dom Judy w miejsce upadłych Izraelitów według ciała!

Cytuj:
Nie wszyscy Izraelici są Izraelem Bożym. Ale to nie oznacza, że Izraelici nie należący do Izraela Bożego przestali być Izraelem.

Niewierni Izraelici według ciała, którzy nie należą do Izraela Bożego, są dotychczasowym Izraelem, czyli pozbawieni Bożego przywileju wybrania.

Smoku, czyżby niewierni chrześcijanie, skoro nie należą do ludu Bożego, to byliby dotychczasowym Kościołem, czyli pozbawieni Bożego przywileju wybrania? Daj mi odpowiedź.

Cytuj:
Wszyscy Izraelici są potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Część Izraelitów, która stanowi Izrael Boży, to potomkowie Abrahama według ciała ORAZ dzieci Abrahama według wiary. Odrodzeni poganie są dziećmi Abrahama według wiary, ale NIE SĄ potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Dlatego nie są Izraelem, ale należą do Kościoła. Proste, Herkulesie. Bardzo proste.

Znowu jesteś uparty. Dlaczego Ty nie chcesz uznać, że poganie, którzy są przybranymi dziećmi Abrahama według danej mu obietnicy, są duchowym Izraelem?

Obrzezanie (cielesne i duchowe) jest biblijną cechą Izraela. W dosłownym sensie duchowe obrzezanie nie jest cechą Kościoła pochodzenia pogańskiego, tylko duchowego Izraela (Żydów i pogan). Skoro poganie są duchowo obrzezani, to zostają wszczepieni w Izrael Boży, tj. uznani za potomstwo Abrahama!

"Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga." (List do Rzymian 2:28-29, BW)

Czy w dobie Starego Testamentu Izraelici według ciała byli obrzezani w sercu? Niewątpliwie, że tak. Ile razy w życiu można duchowo obrzezać, jeżeli upadamy w grzech? Ale cielesne obrzezanie u Żydów było jednorazowe, tak jak u chrześcijan chrzest przez zanurzenie jest jednorazowy.

Cytuj:
Chwileczkę, Herkulesie. GDZIE JEST NAPISANE, ŻE IZRAEL STRACIŁ BOŻY PRZYWILEJ WYBRANIA?

"Gdyż dni te, to dni odpłaty [BT: czas pomsty], aby się wypełniło wszystko, co jest napisane. Biada brzemiennym i karmiącym w owe dni; będzie bowiem wielka niedola na ziemi i gniew nad tym ludem [BT: gniew na ten naród], i padną od ostrza miecza, i zostaną uprowadzeni do niewoli u wszystkich narodów, a Jerozolima będzie zdeptana przez pogan, aż się dopełnią [BT: przeminą] czasy pogan." (Ewangelia Łukasza 21:22-24, BW)

Co to za dni odpłaty (czas pomsty)? To była Boża odpowiedź na nieodwracalną zatwardziałość narodu izraelskiego. Ta zatwardziałość jest równoznaczna z utratą przez ten naród Bożego przywileju wybrania.

Co to znaczy słowa: dopełnią się (przeminą) czasy pogan? To czasy pogan jeszcze nie mijają w pełni, dopóki Pan Jezus nie przyjdzie powtórnie. Chodzi o czasy pogan, to chrześcijanin, który zachowuje np. niebiblijne święcenie niedzieli, jest niepełnowartościowym poganinem.

Cytuj:
"Co do ewangelii, są oni [NIEODRODZENI Żydzi] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego [pogan] dobra, lecz co do wybrania, są [NIEODRODZENI ŻYDZI] umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże." List do Rzymian 11:11-29

CZY TY ROZUMIESZ TE DWA ZDANIA? Czemu wypisujesz herezje, które sa wprost sprzeczne ze Słowem Bożym?

Tak, ale indywidualni Żydzi, a nie cały naród izraelski, ze względu na swoich praojców, są wybranymi Boga, gdyż umieją zmiękczać swoje twarde serce dzięki temu, że są otwarci na ewangelię zwiastowaną przez prawdziwych chrześcijan.

Cytuj:
Herkules napisał(a):
"Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich." - dwa zaimki osobowe odnoszą się również do pogan.

Herkulesie, A OD KIEDY TO POGANIE SĄ NAZYWANI W BIBLII "JAKUBEM"? WSKAŻ TAKIE MIEJSCA.

Smoku, czy wolno Ci postawić znak równości pomiędzy Jakubem a Izraelem pod względem etnicznym? Jakub to nie naród izraelski. Ten naród jest dziećmi Jakuba, zwanego Izraelem.

Dzieci Izraela to Izrael albo Izraelici. To wszystko jest napisane w Biblii. Ale dzieci Jakuba to nie naród jakobicki ani Jakobici, tylko naród izraelski albo Izrael albo Izraelici.

"A Izaak wezwał Jakuba, pobłogosławił go i dał mu taki rozkaz: (...) A Bóg Wszechmogący niechaj ci [Jakubowi] błogosławi, niechaj cię [Jakuba] rozrodzi i rozmnoży, abyś stał się zgromadzeniem ludów." (1 Księga Mojżeszowa 28:1.3, BW)

Widzisz, że Jakub romnaża według ciała nieprzybrane potomstwo Izrael i według ducha przybrane potomstwo Izrael. W ten sposób powstaje izraelskie zgromadzenie ludów, tj. cały Izrael.

Cytuj:
Herkulesie, przykro mi to mówić, ale DOBROWOLNIE POZOSTAJESZ ŚLEPY NA SŁOWO BOŻE.

Nie wiem, jak zatwardziałym człowiekiem trzeba być, żeby nie chcieć lub nie umieć tego zobaczyć. KADS jest zwiedziony, Herkulesie. I Ty też.

Wybacz, ale muszę stanąć po stronie prekursorów Reformacji i samych reformatorów, którzy nigdy nie głosili wiary w bliskie nawrócenie narodu izraelskiego ani wiary w bliskie pochwycenie wierzących przed wielkim uciskiem. Smoku, pokaż mi w jakichkolwiek źródłach, że tak oni głosili. Zobaczysz tam, że nie ma. Kto ma rację? Jezuita F. Ribera podsunął profetyczny fenomen - futuryzm bezwiednemu Darby'emu, który udoskonalił tę wykładnię i po raz pierwszy głosił pogląd o sekretnym pochwyceniu.

Czy Darby wiedział o Efremie Syryjczyku i przyjął jego pogląd? Jeśli tak, to pokaż mi to we źródłach.


Postawiam Ci jedno pytanie:

Skoro według Ciebie apostoł Piotr napisał list do swoich braci w Chrystusie, tj. do judeochrześcijan, którzy byli częścią narodu izraelskiego, to czy judeochrześcijanie jako niewielkie grono narodu izraelskiego jest narodem, jak napisał do nich: "wy jesteście (...) narodem świętym"?

"Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości; wy, którzy niegdyś byliście nie ludem, teraz jesteście ludem Bożym, dla was niegdyś nie było zmiłowania, ale teraz zmiłowania dostąpiliście." (1 List Piotra 2:9-10, BW)

Naród to ogół członków narodu. Ty i ja nie jesteśmy narodem polskim, tylko częścią tego narodu, czyli po prostu indywidualnymi Polakami.

Dlatego, jak napisał Piotr, naród izraelski nie jest narodem wybranym, tylko wielonarodowy Kościół chrześcijański.


Serdecznie pozdrawiam :-)
Herkules


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 9:04 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
---

_________________
Jarek


Ostatnio edytowano So cze 02, 2007 9:06 am przez Jarek, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 9:08 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Smok Wawelski napisał(a):
Jarek napisał(a):
Nie uznajesz w ten sposób wszczepienia Pogan w ten sam korzeń drzewa, którym jest Chrystus.

Po pierwsze, poganie są wszczepieni w drzewo oliwne, a nie w korzeń. Czytaj uważnie fragmenty, na które się powołujesz. Nie jest napisane, że drzewem jest Chrystus.


Wybacz ale już odniose się jedynie do tego fragmenciku, gdzie Paweł dalej wskazuje na korzeń który to dzwiga cały cięzar drzewa. a twoje czepialsto przekracza dobry gust, aby wykazać swoje.
Dlatego Hmm... Smoku, twój bigos może i dobry, i mnie tam nie zaszkodzi i sie nie struję. Lecz nasza "rozmowa" moze zatruc innych.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 02, 2007 10:25 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Herkules napisał(a):
Dlaczego Ty musisz być uparty? Chrześcijanie pochodzenia pogańskiego są wszczepieni w dom Izraela i dom Judy w miejsce upadłych Izraelitów według ciała!

Gdzie jest napisane, że poganie zostali wszczepieni w dom Izraela i dom Judy? Dom Izraela to są etniczni mieszkańcy królestwa północnego, czyli Żydzi zamieszkujący Izrael. Dom Judy to są etniczni Żydzi zamieszkujący południowe królestwo czyli Judę. Tak czy inaczej jedni i drudzy są Żydami według ciała. I to z nimi Bóg zawarł Nowe Przymierze - w momencie zawarcia Nowego Przymierza weszła w nie resztka Izraela, która w tym momencie była Izraelem Bożym. Na przykład Paweł był z domu Judy, bo pochodził z plemienia Beniamina zamieszkującego Judę. Dom Izraela i dom Judy to są Żydzi według ciała. Poganie nie są i nigdy nie będą Żydami według ciała. Bóg włączył pogan w przymierze zawarte z Żydami według ciała stanowiącymi Izrael Boży, a kiedyś cały naród izraelski się nawróci i będzie Izraelem Bożym. Kościół nie jest Izraelem, bo składa się z Żydów (czyli Izraela Bożego) i pogan.

Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
Nie wszyscy Izraelici są Izraelem Bożym. Ale to nie oznacza, że Izraelici nie należący do Izraela Bożego przestali być Izraelem.

Niewierni Izraelici według ciała, którzy nie należą do Izraela Bożego, są dotychczasowym Izraelem, czyli pozbawieni Bożego przywileju wybrania.

FAŁSZUJESZ SŁOWO BOŻE. Mówi ono wyraźnie o Izraelu według ciała, który się jeszcze nie nawrócił:

"Co do ewangelii, są oni nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże" [Rzym. 11:28-29]

Nie ma czegoś takiego jak "dotychczasowy Izrael". Jest jeden naród izraelski, z którego częśc jest zbawiona i to jest Izrael Boży lub duchowy. Druga (większa) część Izraela uległa zatwardziałości, ale kiedyć CAŁY IZRAEL będzie zbawiony.

"(...) zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich" [Rzym. 11:25-27]

Herkules napisał(a):
Smoku, czyżby niewierni chrześcijanie, skoro nie należą do ludu Bożego, to byliby dotychczasowym Kościołem, czyli pozbawieni Bożego przywileju wybrania? Daj mi odpowiedź.

Wybranie Izraela jako narodu w Bożym planie zbawienia jest CZYMŚ INNYM niż wybranie jednostek do zbawienia ze względu na uprzednią wiedzę Boga. Już o tym pisałem. Wybranie Izraela jako narodu według ciała w planie zbawienia JEST NIEODWOŁALNE i to wybranie jest dla nas wiadome. Nawet, jeśli część Izraela uległa zatwardziałości, Bóg ich przywróci i wszczepi ponownie w swoje drzewo oliwne. Nie wolno nazywać ich "dotychczasowym Izraelem", ponieważ Biblia nigdzie ich tak nie nazywa. KADS głosi w tym miejscu HEREZJĘ.

Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
Wszyscy Izraelici są potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Część Izraelitów, która stanowi Izrael Boży, to potomkowie Abrahama według ciała ORAZ dzieci Abrahama według wiary. Odrodzeni poganie są dziećmi Abrahama według wiary, ale NIE SĄ potomkami Abrahama, Izaaka i Jakuba według ciała. Dlatego nie są Izraelem, ale należą do Kościoła. Proste, Herkulesie. Bardzo proste.

Znowu jesteś uparty. Dlaczego Ty nie chcesz uznać, że poganie, którzy są przybranymi dziećmi Abrahama według danej mu obietnicy, są duchowym Izraelem?

Napisałem powyżej. Przeczytaj uważnie i bez adwentystycznych okularów, jeśli potrafisz. :D

Herkules napisał(a):
Obrzezanie (cielesne i duchowe) jest biblijną cechą Izraela. W dosłownym sensie duchowe obrzezanie nie jest cechą Kościoła pochodzenia pogańskiego, tylko duchowego Izraela (Żydów i pogan). Skoro poganie są duchowo obrzezani, to zostają wszczepieni w Izrael Boży, tj. uznani za potomstwo Abrahama!

Poganie obrzezani duchowo nie są wszczepieni w Izrael Boży, lecz obok Izraela duchowego są wszczepieni w drzewo oliwne. Zostali wszczepieni w miejsce NIEKTÓRYCH odłamanych gałęzi czyli tych Izraelitów, którzy nie uwierzyli, ale moga jeszcze uwierzyć.

"A jeśli zaczyn jest święty, to i ciasto; a jeśli korzeń jest święty, to i gałęzie. Jeśli zaś niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc gałązką z dzikiego drzewa oliwnego, zostałeś na ich miejsce wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia i tłuszczu oliwnego, to nie wynoś się nad gałęzie; a jeśli się chełpisz, to pamiętaj, że nie ty dźwigasz korzeń, lecz korzeń ciebie" [Rzym. 11:16-18]

Herkules napisał(a):
]"Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele, ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga." (List do Rzymian 2:28-29, BW)

Wyrwałes fragment z kontekstu i zmieniłeś znaczenie wypowiedzi Pawła. Tekst bez kontekstu jest pretekstem. Przeczytaj kontekst i mój ostatni post do Jarka, żebym się nie musiał w kółko powtarzać.

Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
]Chwileczkę, Herkulesie. GDZIE JEST NAPISANE, ŻE IZRAEL STRACIŁ BOŻY PRZYWILEJ WYBRANIA?

"Gdyż dni te, to dni odpłaty [BT: czas pomsty], aby się wypełniło wszystko, co jest napisane. Biada brzemiennym i karmiącym w owe dni; będzie bowiem wielka niedola na ziemi i gniew nad tym ludem [BT: gniew na ten naród], i padną od ostrza miecza, i zostaną uprowadzeni do niewoli u wszystkich narodów, a Jerozolima będzie zdeptana przez pogan, aż się dopełnią [BT: przeminą] czasy pogan." (Ewangelia Łukasza 21:22-24, BW)

Co to za dni odpłaty (czas pomsty)? To była Boża odpowiedź na nieodwracalną zatwardziałość narodu izraelskiego. Ta zatwardziałość jest równoznaczna z utratą przez ten naród Bożego przywileju wybrania.

A GDZIE JEST TUTAJ NAPISANE, ŻE IZRAEL STRACIŁ BOŻY PRZYWILEJ WYBRANIA? Ja tutaj czytam o pomście i o tym, że Izrael zostanie uprowadzony do niewoli u wszystkich narodów. Ale nie ma tutaj ani słowa o utracie wybrania przez Izrael.

Herkules napisał(a):
Co to znaczy słowa: dopełnią się (przeminą) czasy pogan? To czasy pogan jeszcze nie mijają w pełni, dopóki Pan Jezus nie przyjdzie powtórnie. Chodzi o czasy pogan, to chrześcijanin, który zachowuje np. niebiblijne święcenie niedzieli, jest niepełnowartościowym poganinem.

Herkulesie, nie ściemniaj o niedzieli, tylko pisz na temat. Jesli nie masz argumentów na temat, to po prostu przyznaj się do tego. Nikt Ci tutaj krzywdy nie zrobi.

Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
]"Co do ewangelii, są oni [NIEODRODZENI Żydzi] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego [pogan] dobra, lecz co do wybrania, są [NIEODRODZENI ŻYDZI] umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże." List do Rzymian 11:11-29

CZY TY ROZUMIESZ TE DWA ZDANIA? Czemu wypisujesz herezje, które sa wprost sprzeczne ze Słowem Bożym?

Tak, ale indywidualni Żydzi, a nie cały naród izraelski, ze względu na swoich praojców, są wybranymi Boga, gdyż umieją zmiękczać swoje twarde serce dzięki temu, że są otwarci na ewangelię zwiastowaną przez prawdziwych chrześcijan.

Jeszcze raz, Herkulesie, bo widzę, że masz problemy z czytaniem polskiego tekstu ze zrozumieniem. Weźmy szerszy kontekst:

"A żebyście nie mieli zbyt wysokiego o sobie mniemania, chcę wam, bracia, odsłonić tę tajemnicę: zatwardziałość przyszła na część Izraela aż do czasu, gdy poganie w pełni wejdą, i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi [z Izraelem czyli Jakubem], gdy zgładzę grzechy ich [Izraela czyli Jakuba]. Co do ewangelii, są oni [nieodrodzoeni Izraelici] nieprzyjaciółmi Bożymi dla waszego dobra, lecz co do wybrania, są [nieodrodzeni Izraelici] umiłowanymi ze względu na praojców. Nieodwołalne są bowiem dary i powołanie Boże [Izraela]" [Rzym. 11:25-29]

TU JEST NAPISANE, ŻE CAŁY IZRAEL BĘDZIE ZBAWIONY. NA RAZIE zatwardziałość przyszła na część Izraela jako narodu, ale PRZYJDZIE CZAS, ŻE CAŁY IZRAEL CZYLI CAŁY JAKUB ZOSTANIE ZBAWIONY. Herkulesie, GDZIE TUTAJ JEST NAPISANE O INDYWIDUALNYCH ŻYDACH? DLACZEGO PRZEKRĘCASZ TEKST BIBLII? :roll:

Herkules napisał(a):
Smok napisał(a):
Herkules napisał(a):
"Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich." - dwa zaimki osobowe odnoszą się również do pogan.

Herkulesie, A OD KIEDY TO POGANIE SĄ NAZYWANI W BIBLII "JAKUBEM"? WSKAŻ TAKIE MIEJSCA.

Smoku, czy wolno Ci postawić znak równości pomiędzy Jakubem a Izraelem pod względem etnicznym? Jakub to nie naród izraelski. Ten naród jest dziećmi Jakuba, zwanego Izraelem. Dzieci Izraela to Izrael albo Izraelici. To wszystko jest napisane w Biblii. Ale dzieci Jakuba to nie naród jakobicki ani Jakobici, tylko naród izraelski albo Izrael albo Izraelici.

:D Herkulesie, jesteś po prostu ROZBRAJAJĄCY. Etniczny naród izraelski jest nazywany "Jakubem" w bardzo wielu miejscach Biblii. Oto niektóre z nich:

"Któż policzy Jakuba jak proch licznego, Któż policzy choćby czwartą część Izraela? Niechaj umrze moja dusza śmiercią prawych, Niech mój kres będzie taki jak jego!" [IV Mojż. 23:10]
"W Jakubie nie dopatrzyłem się niczego zdrożnego Nie widziałem obłudy w Izraelu. Pan, jego Bóg, jest z nim, Wykrzykują na cześć jego jako króla. (...) Gdyż zaklęcie nie ma mocy nad Jakubem Ani czary nad Izraelem" [IV Mojż. 23:21,23]
"Jakże piękne są twoje namioty, Jakubie, Twoje siedziby, Izraelu!" [IV Mojż. 24:5]
"Gdy Najwyższy przydzielał dziedzictwa narodom, Gdy rozdzielał synów ludzkich, Już ustalał granice ludów według liczby synów izraelskich. Gdyż dziełem Pana jest lud jego, Jakub wyznaczonym mu dziedzictwem" [V Mojż. 32:8-9]
"Wygub ich w gniewie, wygub ich doszczętnie! Niech wiedzą, że Bóg panuje w Jakubie aż do krańców ziemi!" [Ps. 59:14]
"Pan zesłał słowo przeciwko Jakubowi, a ono spadło na Izraela" [Iz. 9:7]
"Resztka nawróci się, resztka Jakuba, do Boga Mocarza" [Iz. 10:21]
"Gdyż Pan zlituje się nad Jakubem i znowu wybierze Izraela, i osadzi ich we własnej ziemi. Wtedy przyłączy się do nich obcy przybysz i przystanie do domu Jakuba" [Iz. 14:1]
"Czemu więc mówisz, Jakubie, i powiadasz, Izraelu: Zakryta jest moja droga przed Panem, a moja sprawa do mojego Boga nie dochodzi?" [Iz. 40:27]
"Lecz ty, Izraelu, mój sługo, Jakubie, którego wybrałem, potomstwo Abrahama, mojego przyjaciela. (...) Nie bój się, robaczku Jakubie, ty, garstko Izraela! Ja cię wspomogę - mówi Pan - twoim odkupicielem jest Święty Izraelski" [Iz. 41:8,14]
"Lecz teraz - tak mówi Pan - który cię stworzył, Jakubie, i który cię ukształtował, Izraelu: Nie bój się, bo cię wykupiłem, nazwałem cię twoim imieniem - moim jesteś!" [Iz. 43:1]
"Lecz ty nie bój się, sługo mój, Jakubie, i nie trwóż się, Izraelu, bo oto Ja wybawię cię choćby z daleka, a twoich potomków z ziemi ich niewoli. I Jakub powróci, i będzie miał spokój, i będzie bezpieczny, a nikt go nie zatrwoży." [Jak 46:27]
"Pan ma sporną sprawę z Izraelem, ukarze Jakuba za jego postępowanie; odpłaci mu według jego uczynków" [Oz. 12:3]


MAM NADZIEJĘ, ŻE TO WYSTARCZY? Wierzysz już, że Izrael jako etniczny naród jest w Biblii nazywany Jakubem? :D

Herkules napisał(a):
"A Izaak wezwał Jakuba, pobłogosławił go i dał mu taki rozkaz: (...) A Bóg Wszechmogący niechaj ci [Jakubowi] błogosławi, niechaj cię [Jakuba] rozrodzi i rozmnoży, abyś stał się zgromadzeniem ludów." (1 Księga Mojżeszowa 28:1.3, BW)

Widzisz, że Jakub romnaża według ciała nieprzybrane potomstwo Izrael i według ducha przybrane potomstwo Izrael. W ten sposób powstaje izraelskie zgromadzenie ludów, tj. cały Izrael.

Izraelskie zgromadzenie narodów [kahal gojim], to jest ZGROMADZENIE WIELU NARODÓW. Słusznie piszesz, że powstanie zgromadzenie narodów. Podam Ci porównanie: Wspólnota Brytyjska była i częciowo jeszcze jest wspólnotą narodów, w której centralnym państwem jest Wielka Brytania, a centralnym narodem są Brytyjczycy. Do Wspólnoty należały jeszcze niedawno taki kraje jak Australia, Nowa Zelandia i wiele innych. Czy Audtralijczyk należący do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów jest Brytyjczykiem? Nie. Czy korzysta z przywilejów obywatelstwa w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów? Tak.

Niechcący uderzyłeś w sedno sprawy: Kościół + święci ST to jest wielonarodowa wspólnota, w której narodem centralnym jest naród żydowski, a centralną postacią jest Mesjasz Izraela.

Cytuj:
Czy Darby wiedział o Efremie Syryjczyku i przyjął jego pogląd? Jeśli tak, to pokaż mi to we źródłach.

Darby nie wiedział o Efremie Syryjczyku. Natomiast Ty i tak nie chcesz sprawdzić źródeł, które obalają Tój pogląd na temat Ribery jako "ojca futuryzmu", więc po co Ci źródła. Podałem Ci link dowodzący, że najwcześniejsi Ojcowie Kościoła interpretowali proroctwa literalnie, ale nie byłeś zainteresowany, bo to rujnuje poglądy wsczepione Ci przez KADS.

Cytuj:
Postawiam Ci jedno pytanie: Skoro według Ciebie apostoł Piotr napisał list do swoich braci w Chrystusie, tj. do judeochrześcijan, którzy byli częścią narodu izraelskiego, to czy judeochrześcijanie jako niewielkie grono narodu izraelskiego jest narodem, jak napisał do nich: "wy jesteście (...) narodem świętym"?

"Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości; wy, którzy niegdyś byliście nie ludem, teraz jesteście ludem Bożym, dla was niegdyś nie było zmiłowania, ale teraz zmiłowania dostąpiliście." (1 List Piotra 2:9-10, BW)

Naród to ogół członków narodu. Ty i ja nie jesteśmy narodem polskim, tylko częścią tego narodu, czyli po prostu indywidualnymi Polakami. Dlatego, jak napisał Piotr, naród izraelski nie jest narodem wybranym, tylko wielonarodowy Kościół chrześcijański.

Judeochrześcijanie są Żydami, a Piotr powołuje się na fragment mówiący o Żydach jako narodzie wybranym. Powtarzam po raz chyba setny, że Nowe Przymierze zostało zawarte z etnicznym Izraelem i otwarte dla wszystkich, którzy chcą wejść. Na początku weszli przedstawiciele etnicznego Izraela czyli resztka, stanowiąca Izrael Boży. Do resztki dołączyli poganie. A gdy wszyscy poganie, którzy się mają nawrócić według wiedzy uprzedniej Boga, już w pełni wejdą do Królestwa Bożego, wtedy nawróci się cały Izrael i wejdzie w Nowe Przymierze:

"(...) i w ten sposób będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba. A to będzie przymierze moje z nimi, gdy zgładzę grzechy ich" [Rzym. 11:26-27]

Dlatego nie masz prawa nazywać Kościoła ani Izraelem, ani Jakubem. Cały Izrael kiedyś się nawróci, a będzie wto wtedy, gdy Pan Jezus powróci wraz z Kościołem na ziemię, by pokonać Antychrysta i wprowadzić 1000-letnie Królestwo. Herkulesie, gdybyś uznał biblijną odrębność Izraela i Kościoła, cała reszta nauczania adwentystycznego na temat eschatologii i nie tylko runęłaby jak domek z kart. Ty to prawdopodobnie wyczuwasz i dlatego bronisz się rękami i nogami przed uznaniem prostych prawd napisanych prostym językiem w Biblii. Konsekwencje własnego uporu bierzesz na siebie przed Bogiem. Ja próbowałem Ci to wszystko wytłumaczyć, zwiastować Ci całą wolę Bożą w tym zakresie i dlatego nie jestem winien Twojej krwi, jeśli postanowisz trwać w herezji KADS.


Ostatnio edytowano So cze 02, 2007 10:57 am przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 02, 2007 10:56 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Jarek napisał(a):
Nie uznajesz w ten sposób wszczepienia Pogan w ten sam korzeń drzewa, którym jest Chrystus.

Po pierwsze, poganie są wszczepieni w drzewo oliwne, a nie w korzeń. Czytaj uważnie fragmenty, na które się powołujesz. Nie jest napisane, że drzewem jest Chrystus.

Wybacz ale już odniose się jedynie do tego fragmenciku, gdzie Paweł dalej wskazuje na korzeń który to dzwiga cały cięzar drzewa. a twoje czepialsto przekracza dobry gust, aby wykazać swoje.

Jarku, tutaj nie chodzi o czepialstwo, tylko o czytanie ze zrozumieniem. Gimnazjaliści mają teraz testy kompetencji w tym zakresie i wydaje mi się, że w Kościele też powinno się wprowadzić coś podobnego w odniesieniu do czytania Biblii. :D

Nie jestem ogrodnikiem, ale nie słyszałem, żeby ktoś wszczepiał dzikie gałązki w korzeń jakiegokolwiek drzewa. A Ty słyszałeś? Zazwyczaj wszczepia się je od góry, bliżej korony drzewa, a nie od dołu, bo korzeń jest schowany w ziemi. I nie bardzo rozumiem, dlaczego tekstu Biblii nie można czytać NORMALNIE. Czyli najpierw przeczytać to, CO JEST NAPISANE, a dopiero jeśli nie wiadomo od razu, o co chodzi, to zastanawiać sie CO TO MOŻE OZNACZAĆ. Mam coraz mocniejsze wrażenie, że wielu chrześcijanom Biblia służy do podpierania zasłyszanych lub wyczytanych gdzieś indziej przekonań, a nie jako źródło tych przekonań. A to byłoby niedobrze.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 02, 2007 11:22 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Smoku niech ci Bóg wybaczy. Mnie sie nie musisz tłumaczyć i usprawiedliwiać. Moze kiedys zobaczysz jak i w jaki sposób Smok walczy ze świętymi, i też słowem, oraz że się tego dopuszczasz.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 02, 2007 11:31 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
Smoku niech ci Bóg wybaczy. Mnie sie nie musisz tłumaczyć i usprawiedliwiać. Moze kiedys zobaczysz jak i w jaki sposób Smok walczy ze świętymi, i też słowem, oraz że się tego dopuszczasz.

Pomyliłeś sobie smoki. Ten ogromny, rudy i niesympatyczny walczy ze świętymi. Ten zielony, wawelski i sympatyczny, walczy z ignorancją świętych. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 336 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 23  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL