www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 6:10 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 05, 2007 2:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Zakładam nowy temat, bo w tym o PRZYMIERZU miała być poruszana kwestia "tylko przestrzegania dziesięciorga przykazań":
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtop ... sc&start=0

a ja chciałabym o czymś innym

mianowicie o tym jak się ma zdeaktualizowanie Prawa (zakonu spisanego w całym "pięcioksięgu", którego wypełnieniem stała się Odkupieńcza Ofiara Jeszua i Jego wzbudzenie z martwych, do Przymierza jakie Bóg zawarł z ludźmi po wieczne czasy i obietnic duchowych i chociażby "dzieci obietnicy" (którymi chyba jesteśmy)?
czy skoro samo Prawo, wypełnione zostało w Jeszua (Mt 5:17) i sprowadzone do "dwóch przykazań" (Mt. 22:40), to Stare Przymierze i dane obietnice rzeczywiście są już nieaktualne?

podam teraz jeden przykład, który mnie osobiście nurtuje, ale i napawa optymizmem (Powt.Prawa 29:8-13,28 ) :

8 Strzeżcie słów tego przymierza i wypełniajcie je, byście mieli powodzenie we wszystkim, co uczynicie. 9 Stoicie dzisiaj wszyscy przed obliczem Pana, Boga waszego: wasi naczelnicy pokoleń, wasi starsi, wasi zwierzchnicy i każdy Izraelita; 10 wasze dzieci i żony, i obcy, który przebywa w twoim obozie, począwszy od tego, który ścina drzewo, do tego, który czerpie wodę. 11 Weszliście z Panem, Bogiem swoim, w przymierze, które Pan, Bóg wasz, zawarł dziś z wami pod przysięgą, 12 aby was dzisiaj uczynić swoim ludem. On bowiem będzie dla was Bogiem, jak przyobiecał tobie i jak poprzysiągł przodkom waszym: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.
13 Nie z wami tylko zawieram to przymierze i składam przysięgę, 14 ale z każdym, który tu stoi z wami dzisiaj w obliczu Pana, Boga naszego, i z każdym, kogo tu dzisiaj nie ma z nami.
(...)
28 Rzeczy ukryte należą do Pana, Boga naszego, a rzeczy objawione - do nas i do naszych synów na wieki, byśmy wykonali wszystkie słowa tego Prawa."



i co myślicie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 05, 2007 3:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Witaj ani_isza, Szalom! :D

Nie dziw się podejrzliwości Lisa - mieliśmy tutaj taką jedną Keturę, która o mało nas wszystkich w swojej gorliwości nie obrzezała i szczerze mówiąc naszarpnęła opinię naszym mesjanistycznym braciom. Ogólnie tutaj panuje przyjazna atmosfera dla obrzezanych braci w Mesjaszu, tylko nie lubimy, gdy się nam [nieobrzezanym na ciele] próbuje odebrać wolność gwarantowaną w Ewangelii. Ale ufam, że nie przychodzisz z takim zamiarem.

Mieliśmy już wymianę poglądów na podobne tematy (nie pamiętam, w którym wątku, ale można znaleźć), więc nie chcę się powtarzać.

Stare Przymierze zostało zastąpione Nowym Przymierzem, zawartym z Izraelem na Golgocie na mocy odkupieńczej ofiary Mesjasza. O ile w Starym Przymierzu mógł mieć udział Żyd lub obrzezany prozelita, to Nowe Przymierze jest otwarte dla wszystkich, którzy uwierzą w Jezusa, który jest Mesjaszem Izraela i Zbawicielem świata.

Prawo nie jest Przymierzem, lecz stanowiło trzon Przymierza. W Nowym Przymierzu Prawo nie zostało zdezaktualizowane (zniesione) lecz wypełnione i zinterpretowane przez Mesjasza, a następnie włożone do serc ludzi odrodzonych na mocy Nowego Przymierza [Jer. 31:31-34; Hebr. 8:8-13].

Stare Przymierze zostało zerwane przez Izrael i dlatego naród żydowski poniósł konsekwencje zapisane w klauzuli V Mojż. 28:15-68. Jednakże Bóg nigdy nie przestał miłować Izraela, i dlatego zawarł Nowe Przymierze i obiecał, że kiedyś wejdzie w to przymierze cały naród izraelski po tym, jak Bóg zbierze go z rozproszenia i wprowadzi do Ziemi Obiecanej tuż przed rozpoczęciem Ery Mesjańskiej [V Mojż 30:1-6 i prorocy].

Przymierze Mojżeszowe było warunkowe, natomiast Przymierze Abrahamowe było bezwarunkowe - dlatego obowiązuje nadal i dlatego obiecany Mesjasz czyli Potomek stał się źródłem błogosławieństwa dla wszystkich dzieci Abrahama w wierze - obrzezanych i nieobrzezanych na ciele. Obietnica ziemi równiez pozostaje ważna i zostanie wypełniona w Erze Mesjańskiej.

Teraz Wy (obrzezani) i my (nieobrzezani) mamy lepsze przymierze, oparte o lepsze obietnice [Hebr. 8:6]. Prawo się nie zmieniło, jedynie jego zastosowanie uległo zmianie lub częściowemu zawieszeniu - pamiętam, że o tym rozmawialiśmy z Lisem, więc również nie chcę rozwijać tematu.

Ja też jestem "napawnięty" optymizmem i nie mogę się doczekać wypełnienia obietnic złożonych Izraelowi i nam wszystkim. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 05, 2007 5:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Szalom 8)

Smok Wawelski napisał(a):
Witaj ani_isza, Szalom! :D

Nie dziw się podejrzliwości Lisa - mieliśmy tutaj taką jedną Keturę, która o mało nas wszystkich w swojej gorliwości nie obrzezała i szczerze mówiąc naszarpnęła opinię naszym mesjanistycznym braciom.

ja też zetknęłam się już z TYM nickiem /Ketura/ i poznałam nawet dane personalne, chociaż jesteśmy sobie obce - i chyba wolałabym pozostać obca TEJ OSOBIE, więc się nie dziwię, ale ja też nie jestem ufna...

Smok Wawelski napisał(a):
Ogólnie tutaj panuje przyjazna atmosfera dla obrzezanych braci w Mesjaszu,

acha
Smok Wawelski napisał(a):
tylko nie lubimy, gdy się nam [nieobrzezanym na ciele] próbuje odebrać wolność gwarantowaną w Ewangelii. Ale ufam, że nie przychodzisz z takim zamiarem.

ja nie mam zamiaru, poprostu "ciągnie mnie do ludzi" mimo wszystko i brakuje mi trochę "społeczności", i od czasu do czasu, naiwnie gdzieś wdepnę...
Smok Wawelski napisał(a):
Mieliśmy już wymianę poglądów na podobne tematy (nie pamiętam, w którym wątku, ale można znaleźć), więc nie chcę się powtarzać.

OK., nie dotarłam do podobnego, wieć nie obrażę się z powodów zamknięcia tego, a poprzednie przeglądnę - dziękuję, za info :)
Smok Wawelski napisał(a):
Ja też jestem "napawnięty" optymizmem i nie mogę się doczekać wypełnienia obietnic złożonych Izraelowi i nam wszystkim. 8)

:lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 05, 2007 6:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
ani_isza napisał(a):
ja nie mam zamiaru, poprostu "ciągnie mnie do ludzi" mimo wszystko i brakuje mi trochę "społeczności", i od czasu do czasu, naiwnie gdzieś wdepnę...

Pokój wszystkim ludziom dobrej woli. Witamy serdecznie. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 9:15 am 
Dołączam się do powitań.Bardzo mi miło :D


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 9:35 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
To ja "odwituje"!
ale dlaczego tutaj? :lol:

Nie ma na forum "zakładki" dotyczącej powitań? czegoś w stylu "Kim jestem"?
czy łatwiej jest siedzieć "pod korcem"?
no i "wewnętrzna linkownia" poruszanych tematów przydałaby się, żeby nie błądzić... :lol:

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 10:56 am 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
ani_isza napisał(a):
Nie ma na forum "zakładki" dotyczącej powitań? czegoś w stylu "Kim jestem"?

TU masz to czego szukasz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 06, 2007 2:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Bardzo Ci dziękuję! 8)

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 07, 2007 9:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
od czasu do czasu, naiwnie gdzieś wdepnę...


Tym razem nie będzie tak źle, już ja się postaram.
Dobrze Ci z oczu patrzy - mam nadzieję, że Twoje - a oczy nie kłamią. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 07, 2007 10:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
8) zawsze można założyć okulary, ale TE oczy są moje

:lol: :lol: :lol:

ps.: widzę, że tu są podobnie jak ja: "aktywni inaczej", czyli wieczorową porą :lol:
oj ale chociaz mam dopiero teraz chwilę czasu dla zbytków, to nawet nie mam już na nie ochoty z powodu niedoborów w spaniu, może jutro będę mniej zużyta przez nasze dziecię ... :wink: miłych snów

_________________
5775
"Ilu więc nas jest doskonałych, tak myślmy. A jeśli o czymś inaczej myślicie, i to wam Bóg objawi. Jednak w tym, do czego doszliśmy postępujmy według jednej miary i to samo myślmy"(Flp 3:15-16 Uwspółcześniona BG, wyd. Wrota Nadziei)
Welcome to Elijahnet!
"NA WIEKI JHWH SŁOWO TWOJE TRWALE ZASIADŁO W NIEBIOSACH" [interlinia Ps.119:89]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL