www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:18 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: re
PostNapisane: N cze 28, 2009 11:31 am 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
jak to pogodzic, ze slowami Jezusa ,, ze po zmartwychwstaniu ani sie zenic ani za maz wychodzic nie beda". Czy ludzie podobni do aniolow (po pierwszym zmartwychwstaniu) beda miec zony? W ogole czy potrzebne beda narzady rozrodcze?
Jak rozumiem sceneria Ezechiela jest juz w Tysiacletnim Krolestwie.
Nie traktuj moich slow jako prowokacji, tylko pytania, ktore mnie trapią
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 12:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
A dlaczego uważasz, że Ez 44:9 należy pogodzić ze słowami Mesjasza, które zacytowałeś?

Byłyby one zasadą obowiązującą, gdyby Tysiącletnie Królestwo dotyczyło tylko zmartwychwstałych.
Jednak w [Nowych Wiekach] w Królestwie Mesjasza będzie nie tylko Lud Boży w ciałach przemienionych [Oblubienica], który powróci wraz z Mesjaszem. Będzie też Cały Zbawiony Izrael oraz ludzie z innych narodów które jak w Piśmie czytam będą wokoło [trochę chyba już o tym było w temacie "Era Mesjańska"]:
http://ulicaprosta.lap.pl/forum/viewtopic.php?t=902

A czy się rodzić będą w Królestwie Tysiącletnim, to np. wyjaśnia Izajasz 8)

"Nie będzie już tam niemowlęcia, które by żyło tylko kilka dni, ani starca, który by nie dożył swojego wieku, gdyż za młodzieńca będzie uchodził, kto umrze jako stuletni, a kto grzeszy, dopiero mając sto lat będzie dotknięty klątwą. (21) Gdy pobudują domy, zamieszkają w nich, gdy zasadzą winnice, będą spożywać ich plony. (22) Nie będą budować tak, aby ktoś inny mieszkał, nie będą sadzić tak, aby ktoś inny korzystał z plonów, lecz jaki jest wiek drzewa, taki będzie wiek mojego ludu, i co zapracowały ich ręce, to będą spożywać moi wybrani. (23) Nie będą się na próżno trudzić i nie będą rodzić dzieci przeznaczonych na wczesną śmierć, gdyż są pokoleniem błogosławionych przez Pana, a ich latorośle pozostaną z nimi. (24) I zanim zawołają, odpowiem im, i podczas gdy jeszcze będą mówić, Ja już ich wysłucham. (25) Wilk z jagnięciem będą się paść razem, a lew jak bydło będzie jadł sieczkę, wąż zaś będzie się żywił prochem. Nie będą źle postępować ani zgubnie działać na całej świętej górze - mówi Pan." [Iz. 65:20-25]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: re
PostNapisane: N cze 28, 2009 1:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 2:43 pm
Posty: 367
nie wiem.Cos mi tu nie pasuje.Wyroslem u zielonych, ktorzy podobnie interpretuja proroctwa jak Ty.
Ale slowa Pana sa jednoznaczne PO ZMARTWYCHWSTANIU (pierwszym sprawiedliwych jak sadze) beda jak aniolowie w niebie.
Zastanawiam sie dlaczego Jezus nie mowi nic o drugiej grupie ludzi?
W 19 rozdziale Objawienia mamy tylko dwie grupy -wezwanych na gody weselne Baranka i zabitych przez Pana w dniu j
Jego przyjscia. Jest tam tylko mowa o majacych udzial w pierwszym zmartwychwstaniu i krolujacych z Mesjaszem. Czemu Jan nie napisal o 3 grupie ludzi zmartwychwstalych w nieuwielbionych cialach?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 3:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
Wydaje mi się, że jest to część regulacji prawnych, a w szczególności świątynnych [44:5-8] jakie będą obowiązywały w Królestwie Mesjasza [ciągną się one przez rozdziały 44-46].

To ja może jeszcze z interlinii Ez.44:9 zacytuję:

"Tak mówi Pan, JHWH: Każdy syn obcy nieobrzezanego serca i nieobrzezanego ciała nie wejdzie do mojego miejsca najświętszego, każdy syn obcy, który jest wśród synów Izraela"

Ja rozumiem to LITERALNIE. Czyli wersety 9-10 wyjaśniają, że do przybytku wchodzą tylko ci z nawróconych [obrzezani na sercu] Izraelitów według ciała [obrzezani na ciele] spośród ludzi [żyjących wtedy], którzy są dopuszczeni.


czyli obrzezanie na ciele dla pogan będzie wymagane w Erze Mesjańskiej...

teraz nie jest obowiązkowa dla chrzescijan pochodzenia pogańskiego, a po zgromadzeniu i zabraniu kościoła, gdy nastanie Era Mesjańska, obrzezanie na ciele będzie obowiązkiem, dla tych co będą chcieli wejść do świątyni...

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 3:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Po prostu Jezus odpowiada konkretnie na pytanie zadane przez saduceuszy i dotyczące sytuacji ludzi po zmartwychwstaniu [Mat. 22:23-30]. Nie mówi o ludziach żyjących w Erze Mesjańskiej w ciałach normalnych, którzy będa rodzić dzieci i umierać, choć ich życie będzie dłuższe, jak pisze Izajasz w powyższym proroctwie.

Nikt nie zmartwychwstanie w ciele skażonym. Po prostu osoby mające udział w pierwszym zmartwychwstaniu będą rządzić wraz z Mesjaszem przez 1000 lat na całej ziemi. Natomiast osoby wprowadzone w Królestwa w ciałach normalnych czyli skażonych zaludnią Królestwo i będą rządzeni przez Pana i świętych w ciałach uwielbionych.

Po przyjściu Pana odbędzie się sąd nad narodami, którego efektem będzie oddzielenie "owiec" od "kozłów" i zaludnienie Królestwa Mesjasza:

"A gdy przyjdzie Syn Człowieczy w chwale swojej i wszyscy aniołowie z nim, wtedy zasiądzie na tronie swej chwały. I będą zgromadzone przed nim wszystkie narody, i odłączy jedne od drugich, jak pasterz odłącza owce od kozłów. I ustawi owce po swojej prawicy, a kozły po lewicy. Wtedy powie król tym po swojej prawicy: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mego, odziedziczcie Królestwo, przygotowane dla was od założenia świata" [Mat. 25:31-34]

Wtedy nastąpi odbudowanie Izraela przez Mesjasza, o które pytali apostołowie w Dz. Ap. 1:6-7. Apostołowie zaś będą na dwunastu tronach sądzić 12 pokoleń Izraela [Mat. 19:28]. Stanie świątynia Mesjańska i będzie się działo to, co opisuje Ezechiel.


Ostatnio edytowano N cze 28, 2009 3:57 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 3:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
czyli obrzezanie na ciele dla pogan będzie wymagane w Erze Mesjańskiej...

teraz nie jest obowiązkowa dla chrzescijan pochodzenia pogańskiego, a po zgromadzeniu i zabraniu kościoła, gdy nastanie Era Mesjańska, obrzezanie na ciele będzie obowiązkiem, dla tych co będą chcieli wejść do świątyni...

Wygląda na to, że powyższe obostrzenia dotyczą miejsca najświętszego, a nie świątyni i służby w miejscu najświętszym, a nie wstępu do samej świątyni. Izajasz pisze wręcz, że świątynia mesjańska będzie domem modlitwy dla wszystkich ludów [Iz. 56:6-7], a sam Pan wybierze sobie niektórych pogan na Lewitów do służby w świątyni [Iz. 66:21]. Ale służba w miejscu najświętszym będzie wyłącznym przywilejem synów kapłana Sadoka, ponieważ on okazał się wierny, gdy pozostali synowie izraelscy odstąpili od Boga [Ez. 44:15].

Dlatego nie widzę wymogu obrzezania dla pogan w Erze Mesjańskiej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 6:41 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Smok Wawelski napisał(a):

Dlatego nie widzę wymogu obrzezania dla pogan w Erze Mesjańskiej.

Ja też nie widzę. Mam tylko nadzieję, że nie sformułowałam swojej wypowiedzi w sposób dający podstawy do wniosków innych. 8) Dlatego cytowałam interlinię i odesłałam do dalszych tekstów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 8:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Smok Wawelski napisał(a):
Wygląda na to, że powyższe obostrzenia dotyczą miejsca najświętszego, a nie świątyni i służby w miejscu najświętszym, a nie wstępu do samej świątyni. ...

a z czego to wygląda, skoro piszę o świątyni... w hebrajskim jest inaczej ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 9:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
Przede wszystkim wygląda to z kontekstu i z tekstów równoległych, właśnie z Izajasza m.in. Przecież jasno tekst wyjaśnia, że chodzi o część wydzieloną we świątyni.
"Tak mówi Pan, JHWH: Każdy syn obcy nieobrzezanego serca i nieobrzezanego ciała nie wejdzie do mojego miejsca najświętszego /"MiKyDaSZ"/, każdy syn obcy, który jest wśród synów Izraela"

Z hebrajskiego "MiKyDaSZ":
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 4720&t=KJV

W rdzeniu ma KaDesz/KaDasz:
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 6942&t=KJV

Dlaczego uważasz, że poganie powinni znaleźć się w tym MIEJSCU NAJŚWIĘTSZYM? Masz jakieś przesłanki z Pisma, żeby podstawiać pogan pod Lewitów synów z Sadoka wskazanych w Ez 44:15-31?

ps.: Zauważyłam kiedyś, że to, co w naszym polskim języku figuruje jako leksem: "świątynia" to w hebrajskim jest to najczęściej [chociaż nie zawsze]: "dom" ze wskazaniem właściciela/przeznaczenia [np. "dom JHWH", "dom modlitwy"].
Dobrze to widać np.tutaj:

Ez 44:11 Bw „Będą pełnili służbę w mojej świątyni jako odźwierni i słudzy przybytku. Będą oni dla ludu zarzynali zwierzęta na ofiarę całopalną i rzeźną i będą na usługi ludu.”
Ez 44:11 KJV „Yet they shall be ministers <H08334> in my sanctuary <H04720>, having charge <H06486> at the gates <H08179> of the house <H01004>, and ministering <H08334> to the house <H01004>: they shall slay <H07819> the burnt offering <H05930> and the sacrifice <H02077> for the people <H05971>, and they shall stand <H05975> before <H06440> them to minister <H08334> unto them.”

sanctuary:
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 4720&t=KJV

house:
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 1004&t=KJV
W znaczeniu "temple" występuje house tylko 21x w ST [m.in. w Ez. 8:16]:
http://www.blueletterbible.org/search/t ... ple*&t=KJV


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: re
PostNapisane: N cze 28, 2009 10:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
tomasz napisał(a):
nie wiem.Cos mi tu nie pasuje.

Słusznie, że zauważasz, że może coś nie pasować. JA się zastanawiam, czy to nie ma przypadkiem związku z tym jaką wyznajesz wykładnię np. o pochwyceniu i zmartwychwstaniu [kiedy eschatologicznie wypadnie?], o miejscu i czasie zaślubin, o miejscu i czasie uczty weselnej, o okresach Ucisku, o tym kto jest Izraelem, kto jest Ludem Bożym, kim są Inne Narody, co się wydarzy pod koniec Wielkiego Ucisku, a co pod koniec Tysiącletniego Królestwa? A w reszcie KIEDY JHWH stworzy "nowe niebo i nową ziemię"?
To wszystko jest możliwe do uporządkowania, ale proroctwa ST nie zawsze opisują kolejne wydarzenia w czasie chronologicznym. To też dobrze pamiętać [ale można w kontekstach najbliższych i tekstach równoległych znaleźć czytelne wskazówki].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 11:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
"Tak mówi Pan, JHWH: Każdy syn obcy nieobrzezanego serca i nieobrzezanego ciała nie wejdzie do mojego miejsca najświętszego /"MiKyDaSZ"/, każdy syn obcy, który jest wśród synów Izraela"

no o to mi chodziło, podejrzewałem że jest takie rozróżnienie... w NT jest greckie hieron i naos

ani_isza napisał(a):
Dlaczego uważasz, że poganie powinni znaleźć się w tym MIEJSCU NAJŚWIĘTSZYM?

a gdzieś tak twierdziłem ? :D

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N cze 28, 2009 11:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
No po przywołaniu mojej wypowiedzi i TEGO tekstu z interlinii z Ez 44:9 i Twoim komentarzu, który pogrubiłam, to co niby myśleć? 8)
quster napisał(a):
ani_isza napisał(a):
Wydaje mi się, że jest to część regulacji prawnych, a w szczególności świątynnych [44:5-8] jakie będą obowiązywały w Królestwie Mesjasza [ciągną się one przez rozdziały 44-46].

To ja może jeszcze z interlinii Ez.44:9 zacytuję:

"Tak mówi Pan, JHWH: Każdy syn obcy nieobrzezanego serca i nieobrzezanego ciała nie wejdzie do mojego miejsca najświętszego, każdy syn obcy, który jest wśród synów Izraela"

Ja rozumiem to LITERALNIE. Czyli wersety 9-10 wyjaśniają, że do przybytku wchodzą tylko ci z nawróconych [obrzezani na sercu] Izraelitów według ciała [obrzezani na ciele] spośród ludzi [żyjących wtedy], którzy są dopuszczeni.


czyli obrzezanie na ciele dla pogan będzie wymagane w Erze Mesjańskiej...

teraz nie jest obowiązkowa dla chrzescijan pochodzenia pogańskiego, a po zgromadzeniu i zabraniu kościoła, gdy nastanie Era Mesjańska, obrzezanie na ciele będzie obowiązkiem, dla tych co będą chcieli wejść do świątyni...

To dobranoc.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 29, 2009 9:08 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
ani_isza napisał(a):
No po przywołaniu mojej wypowiedzi i TEGO tekstu z interlinii z Ez 44:9 i Twoim komentarzu, który pogrubiłam, to co niby myśleć? 8)
quster napisał(a):
ani_isza napisał(a):
Wydaje mi się, że jest to część regulacji prawnych, a w szczególności świątynnych [44:5-8] jakie będą obowiązywały w Królestwie Mesjasza [ciągną się one przez rozdziały 44-46].

To ja może jeszcze z interlinii Ez.44:9 zacytuję:

"Tak mówi Pan, JHWH: Każdy syn obcy nieobrzezanego serca i nieobrzezanego ciała nie wejdzie do mojego miejsca najświętszego, każdy syn obcy, który jest wśród synów Izraela"

Ja rozumiem to LITERALNIE. Czyli wersety 9-10 wyjaśniają, że do przybytku wchodzą tylko ci z nawróconych [obrzezani na sercu] Izraelitów według ciała [obrzezani na ciele] spośród ludzi [żyjących wtedy], którzy są dopuszczeni.


czyli obrzezanie na ciele dla pogan będzie wymagane w Erze Mesjańskiej...

teraz nie jest obowiązkowa dla chrzescijan pochodzenia pogańskiego, a po zgromadzeniu i zabraniu kościoła, gdy nastanie Era Mesjańska, obrzezanie na ciele będzie obowiązkiem, dla tych co będą chcieli wejść do świątyni...

To dobranoc.

napisałem jak rozumiem twoje wyjaśnienie, czekajac na twoje ewentualne sprostowanie, czyli to był konmentarz do tego co ty napisałas a nie moje zdanie... nie zauwazyłaś tego ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 29, 2009 9:36 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 04, 2007 1:25 pm
Posty: 1505
Lokalizacja: Silesia
quster napisał(a):
napisałem jak rozumiem twoje wyjaśnienie, czekajac na twoje ewentualne sprostowanie, czyli to był konmentarz do tego co ty napisałas a nie moje zdanie... nie zauwazyłaś tego ?

Nie QUSTERZE, nie zauważyłam tego. Jak również nie zauważam w mojej wypowiedzi podstaw do takich wniosków. Może, gdybyś poprzedził to zwrotem typu "czy uważasz...?", to bym zauważyła.
Wybacz ale i Twój sposób pisania nie ułatwia mi czytania Ciebie- np. brak kropek na końcu zdań, znaków typu "?" i zmian wielkości liter w miejscu gdzie zaczynasz nowe zdanie utrudnia mi często rozumienie intencji Twoich wypowiedzi. Ja nie widzę w nich czy jest to pytanie, czy oczekiwanie na sprostowanie, czy oznajmienie Twoich wniosków. Z treści też to nie wyniką. Ale Ciebie to nie zraża :lol: niestety 8)
A ja bym wolała ROZUMIEĆ O CO CI CHODZI, byłabym wdzięczna gdybyś uwzględniał czytających Cię, a nie tylko siebie w swoich wypowiedziach. Bo czasami szkoda czasu i emocji na wyjaśnianie czego kto nie powiedział, albo czego kto nie miał na myśli. Sama nad tym pracuję u mnie samej. Z różnym skutkiem, ale się staram :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 29, 2009 10:15 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
quster napisał(a):
czyli obrzezanie na ciele dla pogan będzie wymagane w Erze Mesjańskiej...

Ja zrozumiałem trzykropek na końcu zdania qustera jako wyraz niepewności tudzież zastanowienia... :D

Ani_Isza nie zauważyła trzykropka i zinterpretowała to zdanie jako twierdzące. A ono chyba było tylko wyrazem niepewnego wnioskowania. Stąd całe nieporozumienie. Może quster zbyt często używa trzykropków, nadając im swoiste znaczenie? Tak czy owak, nie ma powodu do niepokoju i chyba wszystko już jest jasne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL