www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:31 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 12:44 pm 
Offline

Dołączył(a): N sie 14, 2005 6:23 pm
Posty: 174
Której świątyni dotyczy opis zawarty w rozdziałach 40-48 Księgi Ezechiela?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 1:25 pm 
Wiesz - na pewno jest to opis związany z tesknotą powrotu do pełnej chwały świątyni. Ezechiel pisał w niewoli babilońskiej. I otrzymał takie widzenie by ukazać Izraelowi potęgę Boga.

Bo tak myślę że zaraz się tu ktoś odezwie i zacznie nadprzyrodzoną architekturę i geografię i fizykę uprawiać... A przypominam raz jeszcze Pismo to nie podręcznik do architektury, geografii ani fizyki - nawet nadprzyrodzonej :)

Także opis nie odnosi się to do żadnej "fizycznie" istniejacej światyni. To raczej ukazanie wielkości Boga (w przeciwieństwie do bożków pogańskich) oraz zapowiedź tego co Bóg zrobi dla Izraela. Tj. przywróci mu wolność i możliwość oddawani czci Najwyższemu "u siebie"

to tyle

frąfciu


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 1:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Frąfciu napisał(a):
Także opis nie odnosi się to do żadnej "fizycznie" istniejacej światyni. To raczej ukazanie wielkości Boga (w przeciwieństwie do bożków pogańskich) oraz zapowiedź tego co Bóg zrobi dla Izraela. Tj. przywróci mu wolność i możliwość oddawani czci Najwyższemu "u siebie"

"Otóż ja i wszyscy chrześcijanie zupełnie prawowierni, my wiemy, że nastąpi i ciała zmartwychwstanie i tysiąclecie w Jerozolimie, odbudowanej, upiększonej i powiększonej, tak właśnie jak to stwierdzają prorocy Ezechjel, Izajasz i inni" [Justyn Meczennik - Apologia. Dialog z Żydem Tryfonem, Pisma Ojców Kościoła, tom IV, Poznań 1926]

Najwyraźniej pierwsi Ojcowie rozumieli Ezechiela i Izajasza dosłownie. Zdaje się, że dopiero Orygenes, a zanim Augustyn przestali tak to rozumiec. Co jedynie dowodzi wewnętrznej sprzeczności tz. Tradycji.

Ezechiel ukazuje wielkość Boga podając dokładne wymiary, plany i mapy przyszłej świątyni oraz Izraela w Erze Mesjańskiej. Frąfciu, Ty tak masz po Augustynie, że wszystko Ci wychodzi alegorycznie? :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 2:14 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 10, 2006 1:49 pm
Posty: 196
Jolteonie opis Ezechiela dotyczy światyni przyszłości zbudowanej w Jerozolimie jeszcze przed powrotem Pana na Ziemię - w dniu Jego powrotu , Jego Chwała z góry na wschodzie(zapewne Oliwnej)[Za 14:4] przechodzi i wstępuje do wnętrza tej światyni [Ez 43:1-10] ,gdzie Pan w Swojej Chwale będzie przebywać na Ziemi w Swoim 1000 letnim Królestwie Izraela[Obj 19 ; Obj 22:2nn].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 2:18 pm 
Smoku drogi (jakie te gady są niesamowite)

A propos gada...Po co autor Rdz tak się wysilał żeby pokazać gada, który okazało się że jest szatanem? Dowiedzieliśmy się nawet od autora Rdz że przed skuszeniem naszych prarodziców miał nogi. Bo dopiero jak skusił ludzi to Bóg mu powiedział że od tej pory będzie pełzał i jadł proch ziemi....
Po co te wszystkie szczegółowe informacje smoku?

Hm... Pewnie zaraz mi powiesz że tak było naprawdę. Że szatan=wąż - no bo Pismo tak mówi.
Ostatnio w górach widziałem żmiję. Gdybym ją zabił to zabiłbym samego szatana. To twoja logika smoku.

No smoku - na Justyna się powołujesz? A czemu w innych sprawach na niego się nie powołujesz?

z pozdrowieniem dla wszystkich gadów (także chronionych :)
frąfciu


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 2:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
fundamentalista napisał(a):
Jolteonie opis Ezechiela dotyczy światyni przyszłości zbudowanej w Jerozolimie jeszcze przed powrotem Pana na Ziemię - w dniu Jego powrotu , Jego Chwała z góry na wschodzie(zapewne Oliwnej)[Za 14:4] przechodzi i wstępuje do wnętrza tej światyni [Ez 43:1-10] ,gdzie Pan w Swojej Chwale będzie przebywać na Ziemi w Swoim 1000 letnim Królestwie Izraela[Obj 19 ; Obj 22:2nn].

Zgadzam się prawie ze wszystkim - z wyjątkiem czasu zbudowania tej świątyni. Tego dokładnie nie wiemy, natomiast będzie ona miejscem, gdzie zasiądzie sam Pan po swoim powrocie w 1000 letniej Erze Mesjańskiej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 2:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
Po co te wszystkie szczegółowe informacje smoku?

Autor nie napisał, po co tak szczegółowe informacje. Ale możesz poprosić Go osobiście, może Ci objawi. Daj mi wtedy znać na priva. :D

Cytuj:
Hm... Pewnie zaraz mi powiesz że tak było naprawdę. Że szatan=wąż - no bo Pismo tak mówi. Ostatnio w górach widziałem żmiję. Gdybym ją zabił to zabiłbym samego szatana. To twoja logika smoku.

Nie, to jest Twoja logika, frąfciu. A czy Ty rozmawiałeś z tą Twoją żmiją, skoro twierdzisz, że to mógł być szatan? :lol:

Cytuj:
No smoku - na Justyna się powołujesz? A czemu w innych sprawach na niego się nie powołujesz?

Powołuję się na Justyna po to, żeby Ci pokazać, że od początku najwcześniejsze pokolenia chrześcijan rozumiały 1000-lecie w sposób dosłowny. Późniejsze pokolenia odeszły od tej interpretacji nazywając ją nawet mianem herezji "chiliazmu". Czyli późniejsi Ojcowie interpretują 1000-letnie Królestwo inaczej niż wcześniejsi Ojcowie, a wszyscy są dla krk autorami Tradycji, która podobno jest źródłem objawienia Bożego obok Pisma. Gratuluję! :lol:

Ja mam Pismo i ono się nie zmienia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 2:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
Ofiary ze zwierząt też będą składane w tej świątyni?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 2:58 pm 
Smok Wawelski napisał(a):
fundamentalista napisał(a):
Jolteonie opis Ezechiela dotyczy światyni przyszłości zbudowanej w Jerozolimie jeszcze przed powrotem Pana na Ziemię - w dniu Jego powrotu , Jego Chwała z góry na wschodzie(zapewne Oliwnej)[Za 14:4] przechodzi i wstępuje do wnętrza tej światyni [Ez 43:1-10] ,gdzie Pan w Swojej Chwale będzie przebywać na Ziemi w Swoim 1000 letnim Królestwie Izraela[Obj 19 ; Obj 22:2nn].

Zgadzam się prawie ze wszystkim - z wyjątkiem czasu zbudowania tej świątyni. Tego dokładnie nie wiemy, natomiast będzie ona miejscem, gdzie zasiądzie sam Pan po swoim powrocie w 1000 letniej Erze Mesjańskiej.


Jak nie fizyka i architektura to matematyka. Co wy w Pismie wyczytujecie? Że Jezus przyjdzie na 1000 lat rządzić tutaj?

To że Justyn tak myślał to nie znaczy że ja to jego myślenie muszę akceptować - drogi smoku.
Tradycja właśnie na tym polega, żeby rzeczy prawdziwe odsiewać od fałszywych. Nawet więc Justyn mógł mylić się w swoich interpretacjach.

A co do ciebie - to nie obawiasz się sądu Bożego, że Justyna czytasz? Czy samego 'czsytego" Pisma nie powinieneś tylko czytać?
A nawet więcej - ty na Justyna się powołujesz... O zgrozo sąd wisi nad tobą.



Co do węża to unaoczniłem ci kosekwencje twojej interpretacji "dosłownej" tego co powinno się zuprełnie inaczej czytać. Ta "wężowa" interpretacja była zgodna z twoją wizją a nie z moją. Że wąż rzeczywiście był szatanem - to właśnie twój sposób myślenia-nadprzyrodzonej tym razem biologii. Chyba że w odniesieniu do węża myślisz inaczej...


Wit!

Oczywiście że ofiary też będą składane w tej świątyni - no a jak myślałeś. Biologia jest nieubłagana!!! Bóg nie zadowoli się bele czym. Musi dostać 2 krowy i 4 gołębie. : :mrgreen:

Ale gadem smoku (gadkiem :) to fajnym jesteś :)
z pozdrowieniem
frąfciu


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 3:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
frąfciu napisał(a):
Oczywiście że ofiary też będą składane w tej świątyni - no a jak myślałeś. Biologia jest nieubłagana!!! Bóg nie zadowoli się bele czym. Musi dostać 2 krowy i 4 gołębie.


No chyba, że ten bóg nazywa się Baal - to się zgodzę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 3:23 pm 
Offline

Dołączył(a): N gru 10, 2006 1:49 pm
Posty: 196
Frąfciu szczegółowe informacje wywołują zdziwienie u tych ,którzy ludźmi Księgi nie są :D !
Może zachęcą ich do krytycznego spojrzenia na ich wiedzę :wink: ?
Cytuj:
Co wy w Pismie wyczytujecie? Że Jezus przyjdzie na 1000 lat rządzić tutaj?

Jak jest napisane to oczywiście ,że czytamy :) !
Do roboty Frąfciu czytaj od dziś Księgę Objawienia Jana(Ap) do poduszki !
Miłej lektury :D !


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 3:33 pm 
No napisane jest także że "Nie ma Boga" w Pismię Świętym...

Tak to jest fundamentalisto jak ktoś czyta i mało co rozumie - nie z własnej być może winy.
Wasza egzegeza tekstó dotyczących eschatologii jest mówiąc delikatnie "dość dziwna"

A może ty fundamentalisto odpowiesz na moje pytanie - skoro tak "dosłownie" wszystko odczytujesz.
Czy szatan z księgi rodzaju naprawdę był wężem? Czy to raczej taki obraz? Bo jeśli był to odcisnęło się to na całym gatunku wężowym (skuzynionym ze smokami bo to ponoć też gady).

No więc jakie kryteria przyjmujesz do interpretacji Słowa? Dosłownie? Obrazowo?

frąfciu z pozdrowieniem


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 3:44 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
Jak nie fizyka i architektura to matematyka. Co wy w Pismie wyczytujecie? Że Jezus przyjdzie na 1000 lat rządzić tutaj?

Oczywiście. Bo tak jest napisane i nie ma powodu rozumieć tego alegorycznie.

Cytuj:
To że Justyn tak myślał to nie znaczy że ja to jego myślenie muszę akceptować - drogi smoku. Tradycja właśnie na tym polega, żeby rzeczy prawdziwe odsiewać od fałszywych. Nawet więc Justyn mógł mylić się w swoich interpretacjach.

Ktoś się w sprawie 1000 letniego Królestwa mylił - albo Justyn lub Papiasz na przykład (czyli ci, którzy żyli albo jeszcze za życia apostoła Jana albo niedługo potem) albo np. Augustyn. Jedni i drudzy racji mieć nie mogą. Ale pisma Ojców Kościoła stanowią Tradycję, która jest wewnętrznie sprzeczna po prostu, drogi Frąfciu. Czy możesz podać te dzieła Ojców lub ich fragmenty, które są objawieniem Bożym na równi z Biblią? I przy okazji podaj te ich pisma, które nie są. Bo można się pogubić. Zwłaszcza, że późniejsi Ojcowie zarzucają wcześniejszym Ojcim herezję (chiliazm).

Cytuj:
A co do ciebie - to nie obawiasz się sądu Bożego, że Justyna czytasz? Czy samego 'czsytego" Pisma nie powinieneś tylko czytać?
A nawet więcej - ty na Justyna się powołujesz... O zgrozo sąd wisi nad tobą.

Tradycja nie jest dla mnie źródłem objawienia Bożego, więc sąd nade mną nie wisi. W przeciwieństwie do tych, którzy dodają cokolwiek do Słowa Bożego. :D

Cytuj:
Co do węża to unaoczniłem ci kosekwencje twojej interpretacji "dosłownej" tego co powinno się zuprełnie inaczej czytać. Ta "wężowa" interpretacja była zgodna z twoją wizją a nie z moją. Że wąż rzeczywiście był szatanem - to właśnie twój sposób myślenia-nadprzyrodzonej tym razem biologii. Chyba że w odniesieniu do węża myślisz inaczej...

To, co robisz, nazywa się "straw man argument" - czyli najpierw sam konstruujesz tezę, której Twój adwersarz nie postawił, a potem do niej strzelasz. Ale w ten sposób dyskutujesz sam ze sobą. Szkoda czasu chyba, nie?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 3:49 pm 
Gdy chodzi o Tradycję to tłumaczyłem już jasno że po to jest by odsiewać fałszywą naukę od prawdziwej. I jak powiadam - nawet tak świątobliwi ludzia jak Justyn mylić się mogli :)

Ja po prostu o Ciebie się obawiam bo czytasz takie bezeceństwa jak Justyna czy Papiasza albo Augustyna. Czuy w ogóle ci wolno takie rzeczy robić? Czy to nie jest przypadkiem nauka "tego świata"?

Co zalicza się do Tradycji a co nie o tym decyduje Duch Święty - także nie obawiaj się że mamy "zamieszanie" że tego wolno czytać a tego nie. U nas wszystko można czytać a tylko niektóre rzeczy należą do Tradycji.

Smoku - z tym wężem to chodzi mi o to - i wiesz o tym dobrze - jakie jest twoje kryterium że jedne rzeczy czytasz alegorycznie a inne dosłownie. Powiedz - jakie to kryterium?

frąfciu


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 02, 2007 4:03 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
frąfciu napisał(a):
Ja po prostu o Ciebie się obawiam bo czytasz takie bezeceństwa jak Justyna czy Papiasza albo Augustyna. Czuy w ogóle ci wolno takie rzeczy robić? Czy to nie jest przypadkiem nauka "tego świata"?

No i po co za wszelką cenę chcesz przyprawić mi jakąś "gębę"? Już Ci powiedziałem, że nie są oni dla mnie źródłem objawienia. Ale czasem warto poczytać i zobaczyć, jaka ta Wasza Tradycja jest niespójna.

Cytuj:
Co zalicza się do Tradycji a co nie o tym decyduje Duch Święty - także nie obawiaj się że mamy "zamieszanie" że tego wolno czytać a tego nie. U nas wszystko można czytać a tylko niektóre rzeczy należą do Tradycji.

No właśnie, Duch Święty. A jak Ci powiem, że Duch Święty zdecydował, które księgi zostały włączone do Biblii, to nie będziesz się dziwił? :D

Proszę, żebyś mi podał listę ksiąg, które Duch Święty traktuje jako Tradycję. Powiedz mi również, ile z nich masz w domu, ile przeczytałeś i jak możesz sprawdzić osobiście, czy są zgodne z objawieniem zawartym w Biblii. :lol:

Cytuj:
Smoku - z tym wężem to chodzi mi o to - i wiesz o tym dobrze - jakie jest twoje kryterium że jedne rzeczy czytasz alegorycznie a inne dosłownie. Powiedz - jakie to kryterium?

Kryteria podałem Ci już na priva. Jeśli tekst literalny odczytany w kontekście ma sens, to nie szukaj innego sensu, żebyś nie doszukał się nonsensu. Reszta kryteriów była podawana tutaj nie raz. Ponieważ Ci je napisałem, nie muszę tego wszystkiego powtarzać.

Ale najpierw ta lista ksiąg, którą Duch Święty traktuje jako Tradycję. I lista tych, które masz w domu i przeczytałeś. Strasznie jestem ciekaw. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL