www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 3:37 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 605 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz kwi 09, 2015 6:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
agape76 napisał(a):
GrainTrader napisał(a):
No Szelko, teraz to dałaś do myślenia:))) to by rzeczywiście było czymś niesamowitym...( nie dla Pana Boga oczywiście, ale dla tych co zostaną)

Autor książki "dzień zagłady" podjął się próby jak by to mogło wyglądać :)

Agape, nie widziałam twojego postu.
To powiedz, jak? Widziałam (chyba) film, ale ledwo go pamiętam.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz kwi 09, 2015 7:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
szelka napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Z powyższego moim zdaniem wynika, że nieczystość lub oddzielenie dla Boga (i tak rozumiem tutaj świętość) jest efektem uświęcającego wpływu, ale nie ma nic wspólnego z osobistym zbawieniem dziecka. Wpływ może zanieczyszczać lub oddzielać dla Boga, pociągając ku Niemu lub od Niego odciągając. Słowo "nieczysty" nigdzie w NT nie jest równoznaczne z "potępiony".
W pierwszym zdaniu chyba jakaś myśl uciekła.
Rzeczywiście. Dzięki za zwrócenie uwagi. Powinno być w pierwszy zdaniu:

Z powyższego moim zdaniem wynika, że nieczystość lub oddzielenie dla Boga (i tak rozumiem tutaj świętość) jest efektem złego lub uświęcającego wpływu, ale nie ma nic wspólnego z osobistym zbawieniem dziecka.

Mam nadzieję, że teraz jaśniej. Zabrakło w zdaniu "złego wpływu" jako powodu nieczystości w przeciwieństwie do uświęcającego wpływu jako powodu oddzielenia dla Boga (czyli świętości).

szelka napisał(a):
Rozumiem, że nieczystość jest efektem jakiegoś niedobrego wpływu, nie bierze się ze źródła skażonej natury (bez czynników zewnętrznych) i nie jest tożsama z grzechem?
Skażona natura cechuje się wrodzoną skłonnością do grzechu, która musi wydać prędzej czy później owoc w postaci świadomego osobistego grzechu i spowodować duchową śmierć [Rzym. 7:9-11]. Ta skłonność może przy sprzyjających okolicznościach (np. zły wpływ "osób trzecich") powodować moralne zanieczyszczenie dziecka, co dookoła "widać, słychać i czuć". W Słowie Bożym widzimy jednak, że młodzi ludzie są odpowiedzialni przed Bogiem dopiero wtedy, gdy posiadają już zdolność świadomego rozróżniania między dobrem a złem [V Mojż. 1:39].

Oczywiście, moralne zanieczyszczenie dzieci poprzez zły wpływ prowadzi do złych nawyków i deprawacji myślenia, bo ich sumienie jest kalane - czyli "moralny kompas" dany przez Boga nie funkcjonuje, jak należy, a one same już od dzieciństwa uczą się "przez nieprawość tłumić prawdę" [Rzym. 1:18].

szelka napisał(a):
Natomiast co w takim razie zrobić z wersetem Ef 5,5- gdzie użyto tego samego słowa? Zwłaszcza w kontekście wersetu 6?
Ok, przeczytajmy oba wersety:

"Gdyż to wiedzcie na pewno, iż żaden rozpustnik albo nieczysty, lub chciwiec, to znaczy bałwochwalca, nie ma udziału w Królestwie Chrystusowym i Bożym. Niechaj was nikt nie zwodzi próżnymi słowy, z powodu nich bowiem spada gniew Boży na nieposłusznych synów" [Ef. 5:5-6]

Po pierwsze, te słowa są kierowane do dorosłych ludzi, a nie do dzieci. Po drugie, "nieczysty" raczej nie znaczy w tym fragmencie "potępiony", bo pierwsze zdanie stawiałoby wtedy potępionych obok rozpustników i chciwców (czyli bałwochwalców) jako nieposłusznych synów czyli kandydatów do "wylotu" z Królestwa Bożego. Zdanie straciłoby wtedy sens. Jeśli Paweł mówi o moralnej nieczystości (serca, oczu itd.) to nie tylko ma sens, ale jest zgodne z innymi fragmentami na temat czystości [II Kor. 1;12; 6:6; I Tes. 4:4; I Tym. 4:12].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 10, 2015 4:37 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Smok Wawelski napisał(a):
[...] "nieczysty" raczej nie znaczy w tym fragmencie "potępiony", bo pierwsze zdanie stawiałoby wtedy potępionych obok rozpustników i chciwców (czyli bałwochwalców) jako nieposłusznych synów czyli kandydatów do "wylotu" z Królestwa Bożego. Zdanie straciłoby wtedy sens. Jeśli Paweł mówi o moralnej nieczystości (serca, oczu itd.) to nie tylko ma sens, ale jest zgodne z innymi fragmentami na temat czystości [II Kor. 1;12; 6:6; I Tes. 4:4; I Tym. 4:12].

Tego argumentu trochę nie rozumiem. Każda z tych osób, czy raczej żadna z nich tak samo nie ma udziału w Królestwie Chrystusowym i Bożym i ewentualnie pod każdy przymiotnik można by podstawić "potępiony" w równy sposób. O ile dobrze rozumiem, co to znaczy, że nie ma udziału. Bo co to znaczy? Tutaj, teraz, na ziemi? Czy w sensie wiecznym?

Edit: zrozumiałam :) Nieczysty jest nieposusznym, ale synem. Który nie ma udziału- póki jest nieposłuszny- w Królestwie. Czy tak?

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Ostatnio edytowano Pt kwi 10, 2015 7:15 pm przez szelka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 10, 2015 5:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 7:40 am
Posty: 170
Lokalizacja: Wrocław
szelka napisał(a):
agape76 napisał(a):
GrainTrader napisał(a):
No Szelko, teraz to dałaś do myślenia:))) to by rzeczywiście było czymś niesamowitym...( nie dla Pana Boga oczywiście, ale dla tych co zostaną)

Autor książki "dzień zagłady" podjął się próby jak by to mogło wyglądać :)

Agape, nie widziałam twojego postu.
To powiedz, jak? Widziałam (chyba) film, ale ledwo go pamiętam.


Film jest kiepski polecam książkę :)

_________________
"Oznajmiono ci, człowiecze, co jest dobre i czego Pan żąda od ciebie: tylko, abyś wypełniał prawo, okazywał miłość bratnią i w pokorze obcował ze swoim Bogiem." księga Micheasza 6.8


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So sie 22, 2015 5:42 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
"Pochwycenie kościoła chrześcijan - Rapture - Chuck Missler".
https://www.youtube.com/watch?v=DASoBsJtyZ8
Trudno mi się odnieść do wszystkich argumentów, czy są zasadne i właściwe, ale warto posłuchać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 605 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 37, 38, 39, 40, 41

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL