www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:20 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N gru 17, 2006 2:27 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn maja 02, 2005 12:32 pm
Posty: 672
Hej!
Przejrzałm pobieżnie wątki o chrzcie, ale nie znalazłam nic w tym temacie( jeśli przeoczyłam, wybaczcie).

Zastanawiam się nad nauką głoszącą, że dzieci rodzą się z grzechem pierworodnym. Jej zwolennicy przytaczają fragment , który mówi, że żaden z nas nie urodził się bez grzechu( nie ma ani jednego sprawiedliwego). Zatem dziecko, gdyby umarło po narodzeniu i było bezgrzesznem, przeczyłoby temu fragmentowi Pisma.

Co sądzić na temat grzechu pierworodnego?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 17, 2006 2:39 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz cze 02, 2005 7:44 pm
Posty: 269
Najpierw trzebaby chyba wyjaśnić sobie pojęcie grzechu pierworodnego. Cóż to takiego?

_________________
None but Jesus...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 17, 2006 4:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn maja 02, 2005 12:32 pm
Posty: 672
Grzech pierworodny - w teologii chrześcijańskiej oznacza stan grzeszności (brak świętości). Grzech ten wg chrześcijan przekazywany jest człowiekowi w momencie poczęcia i przechodzący z pokolenia na pokolenie; mający swą praprzyczynę w grzechu Adama i Ewy w raju. Grzech pierworodny jest niejako przypisany do ludzkiej natury i tłumaczy jej zepsucie (większą skłonność człowieka do zła niż do dobra). Zmywany jest przez przyjęcie odkupieńczej ofiary Jezusa Chrystusa, czego wyrazem zewnętrznym bywa chrzest. Protestanci w odróżnieniu od katolików uważają, że zgodnie ze wzorami biblijnymi przyjęcie ofiary Jezusa może być wyłącznie aktem świadomego wyboru, a chrzest jest tylko "zakomunikowaniem" tego faktu innym. Skutkiem niezmycia za życia grzechu pierworodnego jest egzystencja po śmierci w oddaleniu od Boga, jego miłości, bliskości i zaopatrzenia w miejscu potocznie nazywanym piekłem. Pelagianizm przeciwstawiał się tej wizji rodzenia się z grzechem, nie uznają jej też niektóre wyznania oparte na Biblii (np. rastafarianizm).

W teologii prawosławnej, grzech ten nazywany jest grzechem prarodziców, co wskazuje na fakt, iż nie jest on dziedziczony przez potomków Adama i Ewy. Skutkiem grzechu Adama jest śmierć. Człowiek rodzi się całkowicie bezgrzeszny, a dziedziczy jedynie same skutki grzechu prarodziców.
- encykopedia Wikipedia.

Wg katolików- grzech nie własny, a "zaciągnięty", możliwy do usunięcia jedynie przez chrzest.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 17, 2006 5:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
O ile pamiętam, było już wiele wypowiedzi na ten temat, tylko są porozrzucane w różnych wątkach. Grażynko, spróbuj je znaleźć klikając w "szukaj" w panelu górnym. Wystarczy wpisać hasło "pierworodny" albo coś w tym rodzaju.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 17, 2006 8:00 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
nie ma to jednak jak oddzielny niezabroniony wątek ;)

Co ciekawsze to jedyny grzech z którym człowiek nie jest nic wstanie poradzic, ani niczym zmyć. Najlepiej więc jak go nie ma i... cichosza.

A tak w ogóle, to czy nie jestesmy pod Łaską? Grzechy zostały wymazane, więc nie martwi mnie dziecko które umarło gdyż ten grzech jest wymazany.(pewnie lepsze byłoby inne słowo niz wymazany ale myslę że takie tez może być)

Według ciała wszyscy jesteśmy potomkami Adama i wszyscy zgrzeszyli.

Hej )))

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 18, 2006 8:36 am 
Offline

Dołączył(a): Pn maja 02, 2005 12:32 pm
Posty: 672
Szukałam, ale i tak nie znalazłam satysfakcjonującej mnie odpowiedzi...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 18, 2006 9:58 am 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
1


2

3

To są linki. Należy znaleźć podkreślony na kolorowo zwrot : grzech pierworodny.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 24, 2007 7:58 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
grzech pierworodny to skłonność do grzechu, a nie sam grzech

odpowiedzialność za twierdzenie że to grzech osobisty ciąży na tzw. ,,św." Augustynie-facet był chyba chory psychicznie, aby powstrzymac pelagiusza apelował nawet do cesarza..na podstawie Łuk 14:23 uważał, ze mozna nawracać na siłe...przy egzegezie korzystał z łaciskich tłumaczeń zamiast z greckich oryginałów..wierzył w predestynacje....usprawiedliwiał chrzest niemowląt...


jak to się stał, że staje się wielkim autorytetem wśród ewangelicznych chrzescijan :shock:

o duchu bezbożności i kłamstwa, mało ci, że wpływy tego syna ciemności dotąd ciążą na KK ???

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 28, 2009 8:39 am 
Szukający Sceptyk napisał(a):
1


2

3

To są linki. Należy znaleźć podkreślony na kolorowo zwrot : grzech pierworodny.

Niestety te linki nie funkcjonuja :(


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 28, 2009 11:04 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Tak, bo to było 3 lata temu. Niepotrzebnie podałem wyniki z wyszukiwarki google.pl. Proponuję wpisać w google słowa:

grzech pierworodny site:ulicaprosta.net/forum

i znajdzie wszystkie tematy, gdzie użyto tego zwrotu, potem klik na "kopia" i czytamy. Wyszukiwarka google jest o niebo lesza niż opcja "szukaj" na forum.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 9:38 pm 
Sceptyku, senk juł :) i zarazem sorki, gdyż wcale nie zauważyłem, że te posty już takie stare :oops:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL