www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 1:37 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 10:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
lis napisał(a):
'My' - to znaczy sekta nazyrejczyków trynitarian - nie wiedziałeś? :lol:

Nazyrejczycy to ci z długimi włosami. My jesteśmy sektą nazarejczyków :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 10:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:19 pm
Posty: 96
Lisie...
Cytuj:
zatem Jezus jest utożsamiony przez wybitnego apostoła z JHWH

A jakeś to wydedukował, że Paweł utożsamia Jezusa z JHWH? Myślę, że jeszcze niejedno Cię zdziwi. Mając w sobie taką pewność teraz czekają cię tylko niespodzianki.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 10:41 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Kogucie,prowokacja,czy nie-nie wiem jak ma na imię Bóg.
Wiem napewno,że nie ma na imię Jehowa.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 10:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:19 pm
Posty: 96
Smoku... nie zdziwiłbym się, gdyby lis rzeczywiście nosił długie włosy. Może faktycznie on z sekty nazyr... Choć nie! Myślę, że on jest jednak z sekty zelotów a pod pachą nosi krótki nóż, i heretykom podżyna gardła (taki to lis na kury... i na koguty(a)...) :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 10:44 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:19 pm
Posty: 96
A jak, Adamie doszedłeś do tego, że na pewno nie ma na imię Jehowa? Widzę, żeś zbadał tą sprawę... :wink:
Cytuj:
nie wiem jak ma na imię Bóg

Trudno mi w to uwierzyć, że nie wiesz. Zajrzyj więc do swojej Biblii, np. Wyj. 6:3; Ps.83:18. Napisz potem co tam wyczytałeś o imieniu Bożym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 11:28 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Kogut napisał(a):
Ej! Jarku, pomyśl trochę nad tym fragmentem z Filipian! Skoro Bóg go 'wywyższył i dał mu imię, które przewyższa wszelkie imię', to jak przed wywyższeniem Jezus mógł byc równy Ojcu? Jak można kogoś wywyższyć skoro zawsze jest równy? Myślisz, że po wywyższeniu Jezus jest większy niz Ojciec? A może przed wywyższeniem nie był równy?


Z tego co mi wiadomo to: Ojciec wszystko kładzie pod stopy Syna, za wyjatkiem siebie.
Powiem tez tak: że to wywyższenie Imienia Pańskiego jest bardziej dla nas, nie dla Boga, ani dla Jezusa. I dla czepialskich jest to w tym sensie: Jak ktos ma swoje dziecko i przychodzi do swojej własności gdzie jest wiele osób to pokazuje swoje dziecko aby i inni je zobaczyli, a radość tych co ujrzeli jest radością rodzica, jak też na odwrót (to się także nazywa: jedność)


Kogut napisał(a):
Jakie imię więc byś święcił gdybyś żył w czasach przed Jezusem?

Prorocy ze starego testamentu tez prorokowali w Duchu Chrystusowym, a imię było wtedy objawiane, Jezus także lecz były to dopiero zapowiedzi. No i oczywscie nastał juz nowy czas i zostało Objawione Imię w Jezusie Chrystusie, więc pytanie jak bym sie zwracał do Boga w czasach ST, to nie wiem, a dziś wiem że w Jezusie mam wszystko co potrzeba. I także, że człowiek lubi szufladować i personifikować to czego nie potrafi okreslić i głosi że to to.

Kogut napisał(a):
Oczywiście wierząc w trójjedyność, czy Trójcę (czy jak to inaczej nazwać...) zawsze będziesz miał problem i z imieniem. Jak się mówi A to i B. SAkoro uznajesz zwrot ze ST 'Jestem który jestem' to werset dalej uznaj napisane JHWH.

Nie uznaję jako takiego słowa "trójca święta" gdyż uważam że wszystko co jest w Bogu jest święte.
Jak bys zauważył we wczesniejszym to uznaję to co o sobie powiedział Bóg: jestem który jestem, jak też to co powiedział Jezus: zanim Abraham był jam jest.

Kogut napisał(a):
PS. Dziwne, że to Jarek podjął temat a przecież to 'prowokacja' Adama :wink:


A co podjęcia tematu to także napisałem bawiąc się słowem że Jehowa swoje imię w Synu chowa.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 11:44 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:19 pm
Posty: 96
Cytuj:
uznaję to co o sobie powiedział Bóg

Więc uznajesz też to, co o sobie powiedział?-Wyjścia 3:15? A może uznajesz to, co tylko Ty chcesz uznać, pomijając resztę?
Cytuj:
zanim Abraham był jam jest.

Jarku, argument z piaskownicy. Czy to znaczy, że każdy kto w Biblii uzywa słowa JESTEM utożsamia się z Bogiem? Nie rób z czasownika tytułu albo imienia. Jezus powiedział: EGO EIMI a przy krzaku Bóg powiedział wg. LXX: EGO EIMI HO ON. A tego nikt w Biblii do siebie nie zastosował oprócz JHWH. Jeśli wiesz o czym mowa...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 11:49 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
:shock:
Ja wiem tylko żeby nie lać sobie cielca.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 11:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Taaa... Wszyscy bardzo czesto uzywamy slowa "jestem". Ale chyba nikt - ani ja, ani Smok, ani Lis, ani nawet Kogut, ani nikt inny nie powiedzial w zyciu: "Pierwej niz Abraham byl - JAM JEST"! No nie? A Jezus Chrystus to powiedzial... Taki niuansik... malenki... :wink: :lol:

No tak... ale mnie sie przeciez nieeee chceeeeee...... A Wam sie chce???


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 16, 2006 11:54 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kogut napisał(a):
Smoku... nie zdziwiłbym się, gdyby lis rzeczywiście nosił długie włosy. Może faktycznie on z sekty nazyr... Choć nie! Myślę, że on jest jednak z sekty zelotów a pod pachą nosi krótki nóż, i heretykom podżyna gardła (taki to lis na kury... i na koguty(a)...) :wink:

Ja tam nie wiem, jakie lis nosi włosy... pewnie rude. :wink:

Cieszę się, że atmosfera się zrobiła cieplejsza jakaś. :D

Zastanawiam się, co przyjdzie komukolwiek z najdokładniejszej nawet znajomości imienia Bożego, jeśli nie narodzi się na nowo z Ducha Świętego...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 17, 2006 10:06 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Kogut napisał(a):
Zajrzyj więc do swojej Biblii, np. Wyj. 6:3; Ps.83:18. Napisz potem co tam wyczytałeś o imieniu Bożym.


Zaglądam do Ps. 83:18 i czytam:
"Niech będą zawstydzeni i przerażeni po wsze czasy
Niech będa pohańbieni i niech zginą!"

A dalej czytam (19):
"Niech wiedzą, że Ty jedynie, który masz imie Pana
Jesteś najwyższym ponad całym światem"

A wcześniej (17):
"Okryj twarze ich hańbą,
Aby szukali imienia twego, Panie!"


Powiedz mi Kogucie, na co chesz wskazać w tych rozmowach?
Że mam sprzeciwiać sie woli Ojca i głosić imie Ojca a nie Syna? Czy sam fakt, że On jest Słowem Boga nic Ci nie mówi?
Mnie mówi że: to co Bóg wypowiada, wypowiada przez Syna, aby to co wyszło na świat z Boga a pierwszy jest Pan (dzieło stworzenia) do Boga przez Syna wróciło i tu pierwszy jest Pan.

A jak chcesz wskazać że Ojciec ma Swoje imię i jest to Jehowa, to: Jestem który jestem, zostało wypowiedziane przez Boga nie jako imię zbawiające ale jako okreslające jego istnienie i było odpowiedzia na pytanie jak mam Ciebie nazywać (dokładnie nie pamietam ale sens chyba zachowałem). Równie dobrze dla mnie to samo znaczy: Bóg odwieczny.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 17, 2006 6:01 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Kogut,z tetragramu JHWH wcale nie wynika Jehowa.Choćby z tej prostej przyczyny,że w Jehowa nie ma ostatniej litery z tetragramu,czyli H.
Nawet jeśli doszedłbyś jak tetragram wymawiali dawniej Żydzi,to i tak dowiedział byś się jedynie i wyłącznie jak imię Boga brzmi w języku hebrajskim.
To nie jest imię,które w każdym języku powinno brzmieć tak samo, ale jest to określenie natury osoby je noszącej.
Jeśli ktoś będzie znany w Polsce jako np.Sprawiedliwy (tzn.tak będzie wśród swoich nazywany),to już powiedzenie takiemu szwedowi,że nazywa się on Sprawiedliwy nic mu o tej osobie nie powie.Natomiast,kiedy powiesz szwedowi,że nazywa się on Rattvis*,to szwed od razu będzie wiedział kim jest ten człowiek.
* sorry za formę,ale nie mam na klawiaturze literki a z dwoma kropkami u góry.
Dlatego więc jeśli nawet forma Jehowah,Jahweh,czy jaka kolwiek podobna kombinacja byłaby prawidłowa i identyczna z wymową hebrajską,to i tak nam to nic a nic o osobie noszącej to imię nie mówi.
Możemy wtedy jedynie zgodzić się,że znamy hebrajskie brzmienie słowa określającego jego naturę.
Bóg sam określił się jako istniejący,będący,trwający lub jestem,tzn. ujął swoją naturę w słowa oznaczające kogoś,kto trwa,istnieje niezależnie od wszystkiego.
Jeśli znajdziesz w języku polskim słowo,które będzie oddawać te wszystkie cechy,to uznam,że znasz imię Boga.
Tak więc upieranie się,że imieniem Boga jest Jehowa czy Jahwe,(czy jakakolwiek kombinacja na tetragramie JHWH) jest nieporozumieniem i świadczy jedynie o nieznajomości rzeczy u głoszącego takie niedorzeczności.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 20, 2006 11:04 am 
Offline

Dołączył(a): Śr paź 25, 2006 10:19 pm
Posty: 96
itur:
Cytuj:
Ale chyba nikt - ani ja, ani Smok, ani Lis, ani nawet Kogut, ani nikt inny nie powiedzial w zyciu: "Pierwej niz Abraham byl - JAM JEST"!

Jak to nikt! Ap. Paweł w 1 Kor 15:9:"Bom ja jest..."(Bg). To też taki niuansik... :wink:
A teraz Smok:
Cytuj:
Zastanawiam się, co przyjdzie komukolwiek z najdokładniejszej nawet znajomości imienia Bożego, jeśli nie narodzi się na nowo z Ducha Świętego...

Jak to co przyjdzie? Przyjdzie to samo czego spodziewali się żydzi przed przyjściem Jezusa. Nie byli narodzeni z ducha ale wzywali imienia JHWH i spodziewali się nie tyle pójścia do nieba co życia wiecznego na ziemi, czego dowodzią ich wypowiedzi w tym temacie. Spodziewam się tego samego. Nowe narodzenia upoważnia do pójścia do nieba. To prawada, że to wyjątkowy przywilej ale... gdyby nie grzech Adama, nigdy nie byłoby potrzebne aby ktoś z ludzi szedł do nieba. Po prostu wszyscy by tu zostali i zyli wiecznie. Mówimy o jednym zbawieniu ale o dwuch nadziejach.
Adam:
Cytuj:
To nie jest imię,które w każdym języku powinno brzmieć tak samo, ale jest to określenie natury osoby je noszącej.

Zgadzam się. Przecież wcale nie upieram się że należy powrócić do hebrajskiej wymowy. Imię to jakby nie było w różnych językach jest wymawiane właśnie różnie. Dla ścisłości, nie chcę traktować tego imienia jako jakiegoś zaklęcia ale z nim ma się nasówać odpowiednie skojarzenie. Jednak imienia Jehowa nie ma nikt na świecie, więc odpowiednie skojarzenia z jego osobowością mogą zaistnieć i tak ja do tego podchodzę. Mogę inaczej określać Boga rownież. Pewnie, że jest Sprawiedliwy, Mądry itd. są to jednak tylko określenia a nie imię. Postudiuj coś na temat istoty imienia, a zauważysz, że imię ma nasować to, co określano różnymi cechami. Przymiotniki są stosowane powszechnie i tak np. Sprawiedliwy to nie tylko atrybut Boga. Mówiło się kiedyś o sprawiedliwym Salomonie... mądry byl także, Natomiast w imieniu JHWH są zawarte te wszystkie cechu w nawiązaniu do tej jednej osoby. Mysle, że nie zaciemniłem. Np. z imieniem Judasz masz na pewno jakieś skojarzenia, chośby Zdrajca. Jednak nikt przy zdrowych zmyslach nie powie, że to jego imię... Dlatego imione bez względu na język pozostają o podobnym brzmieniu. Tak podchodzę do imienia JHWH.
Cytuj:
Tak więc upieranie się,że imieniem Boga jest Jehowa czy Jahwe,(czy jakakolwiek kombinacja na tetragramie JHWH) jest nieporozumieniem i świadczy jedynie o nieznajomości rzeczy u głoszącego takie niedorzeczności

Nie wiem jak wielka jest Twoja znajowość tych rzeczy, widocznie większa od innych. Więc skojarz jak do tego imienia podchodzili ludzie opisani w Biblii. Myślę, że oni również popełnili wiele niedorzeczności... (idąc twoim tokiem rozumowania)
PS. Jehowa nie ma na końcu H gdyż w hebr. ostatnie H jest bezdźwięczne (tzw. bezdech). Bądź konsekwentny i nie używaj także imienia Jezus bo w nim również nie ma literki H a w oryginale przecież jest (JEHOSZUA) Wow! Opuszczasz więcej literek! Jak więc będziesz wzywal imienia Pana Jezusa, skoro tak ono naprawdę nie brzmi...? :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 20, 2006 11:42 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Kogut napisał(a):
itur:
Cytuj:
Ale chyba nikt - ani ja, ani Smok, ani Lis, ani nawet Kogut, ani nikt inny nie powiedzial w zyciu: "Pierwej niz Abraham byl - JAM JEST"!

Jak to nikt! Ap. Paweł w 1 Kor 15:9:"Bom ja jest..."(Bg). To też taki niuansik... :wink:


Nie zalapales... Czy Pawel powiedzial: "Pierwej niz Abraham byl, JAM JEST"?? Widzisz pierwsza czesc zdania, czy tylko to, co chcesz widziec? Na klopoty ze wzrokiem to ja juz nic nie poradze... :lol:
Jest jedno imie, w ktorym jestesmy zbawieni i brzmi ono Jezus Chrystus.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 20, 2006 11:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Itur:
Ale chyba nikt - ani ja, ani Smok, ani Lis, ani nawet Kogut, ani nikt inny nie powiedzial w zyciu: "Pierwej niz Abraham byl - JAM JEST"!
Kogut:
Jak to nikt! Ap. Paweł w 1 Kor 15:9:"Bom ja jest..."(Bg). To też taki niuansik...

To wszystko na co stać nadwornego teologa z sali królestwa?
:lol: :lol: :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL