www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 2:22 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 205 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 24, 2010 1:06 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Elendil napisał(a):
ck napisał(a):
Teraz CAŁE stworzenie (nie tylko człowiek) z tęsknotą oczekuje wyzwolenia ze skażenia, czy Ci się to podoba, czy nie:

Rz 8:19-21 Bw
(19)"Bo stworzenie z tęsknotą oczekuje objawienia synów Bożych,
(20) gdyż stworzenie zostało poddane znikomości, nie z własnej woli, lecz z woli tego, który je poddał, w nadziei,
(21) że i samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia ku chwalebnej wolności dzieci Bożych."


Czyli jak jest; Alfa Centauri, Wielki Kanion, jeże, ptaszki, kwiatki i kamyczki oczekują wyzwolenia, czy nie oczekują? ;)

I to właśnie ma na myśli Jan jak pisze, że Jezus jest zbawicielem świata i że Bóg umiłował świat, tak?
Naprawdę tak uważasz?


Nie chodzi o to co ja uważam, drogi Elendilu, a o to co czytamy w Biblii.
Pismo interpretuje się Pismem i teksty podobne do tego, który zacytowałem ułatwiają zrozumienie innych, nawiązujących do świata/stworzenia...

Elendil napisał(a):
Rozumiem, że w takich tekstach jak:
Izaj. 52:10
Pan obnażył swoje święte ramię na oczach wszystkich narodów i oglądają wszystkie krańce ziemi zbawienie naszego Boga.

Izaj. 45:22
Do mnie się zwróćcie, wszystkie krańce ziemi, abyście były zbawione, bo Ja jestem Bogiem i nie ma innego.

Też chodzi o stworzenie? Czy tu już możesz sobie odpuścić akrobatykę i stwierdzić, że mowa jest o ludziach z całego świata, a nie o dosłownych "krańcach ziemi"?


Nie Elendilu drogi, tutaj chodzi o narody, które są rozproszone po całym świecie :)

Elendil napisał(a):
PS Dobra, ja już dziękuję za tę dyskusję. Widzę, że z kalwinistycznymi okularami proste teksty w jakiś fundamentalny sposób stają się niemożliwe do normalnego odczytania - to jakiś wyższy poziom abstrakcji. Ale to pewnie ten rzekomo "stały pokarm", którego bez porzucenia rozsądku i zwykłej logiki nie sposób przyjąć. Dobrej zabawy, ck, w odkrywaniu kolejnych "secret places" w Biblii!


Powielasz złe wzorce Przyjacielu :)
Próbujesz mnie obrazić zarzucając porzucenie rozsądku, brak logiki etc.
Lecz nie tędy droga, kpiarstwo naprawdę nie jest w stanie w żaden sposób zastąpić argumentów.
Zacytowałem Ci prosty tekst z Rz 8:19-21, który w swej prostocie i dosłowności jak najbardziej nadaje się do normalnego (dosłownego) odczytania.
Ty jednak zamiast zastanowić się, piszesz coś o okularach, dobrej zabawie i o tym, że coś widzisz. Tymczasem nic nie widzisz. Nie chce Ci się pomyśleć i wolisz eksponować swoje uprzedzenia i zasłyszane opinie na temat kalwinizmu.
Smutne to.

agnieszkas napisał(a):
...niewiadomo czy sie smiac czy plakac nad ck !?

Agnieszko, cieszę się, że znów masz możliwość biegania za mną z wykrzywioną buźką na kolejnym forum. Zatem korzystaj ile możesz i puki możesz :D
Dobrze by jednak było byś postarała się czasem wnieść coś merytorycznego do dyskusji bo Twój ulubiony styl rozmowy (czyli osiedlowego magla) z tego co się orientuję, nie jest tutaj tak tolerowany jak na FP


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 24, 2010 1:58 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
ck napisał(a):
Szukający Sceptyk napisał(a):
ck napisał(a):
Oto typowy Straw Man, a nie interpretacja kalwinistów

Wiec jaka jest twoja interpretacja mądralo?

Jestem jednak skłonny zgodzić się z częścią interpretacji, którą podałeś pod warunkiem istotnego uzupełnienia;
Fragment 1J 2:2 Bw "On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata."
W świetle konfliktu Judeo-pogańskiego (czy jak go nazwać) jest jak najbardziej zrozumiały podobnie jak paralelny fragment ...

Po co skrobiesz iż zgadzasz się z częścią jak potwierdzasz całość. Czyli nie dopuściłem się straw mana, operujesz związkami frazeologicznymi nieporadnie jak wielkim palmowym liściem. CKowe istotne uzupełnienienie nie daje wymiernych rezultatów bez repliki na kontrargumenty twych adwersarzy.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 24, 2010 2:31 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Szukający Sceptyk napisał(a):
ck napisał(a):
Szukający Sceptyk napisał(a):
ck napisał(a):
Oto typowy Straw Man, a nie interpretacja kalwinistów

Wiec jaka jest twoja interpretacja mądralo?

Jestem jednak skłonny zgodzić się z częścią interpretacji, którą podałeś pod warunkiem istotnego uzupełnienia;
Fragment 1J 2:2 Bw "On ci jest ubłaganiem za grzechy nasze, a nie tylko za nasze, lecz i za grzechy całego świata."
W świetle konfliktu Judeo-pogańskiego (czy jak go nazwać) jest jak najbardziej zrozumiały podobnie jak paralelny fragment ...

Po co skrobiesz iż zgadzasz się z częścią jak potwierdzasz całość. Czyli nie dopuściłem się straw mana


Otóż nie.
Napisałeś również zarzut o rzekomym traktowaniu Listu do Żydów, jako adresowanym wyłącznie do Żydów- to jest kłamstwo.
SS napisał(a):
operujesz związkami frazeologicznymi nieporadnie jak wielkim palmowym liściem[...]


Tak wiem... palmowe liście, kalwińskie okulary, zalany mózg, porzucenie rozsądku etc.--- To jest kwintesencja merytoryki jaką od dłuższego czasu otrzymuję w odpowiedzi na interpretację Biblii.
Kto ma oczy, ten widzi i wnioski wyciągnie sobie z tego sam :D

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 24, 2010 3:32 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
ck napisał(a):
Otóż nie.
Napisałeś również zarzut o rzekomym traktowaniu Listu do Żydów, jako adresowanym wyłącznie do Żydów- to jest kłamstwo

Zdecyduj się, albo konflikt judeo-pogański jest wyjaśnieniem 1J 2:2 albo nie jest. Kto jest światem a kim są słuchacze we fragmencie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 24, 2010 5:48 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt lis 06, 2009 11:21 am
Posty: 123
Szukający Sceptyk napisał(a):
ck napisał(a):
Otóż nie.
Napisałeś również zarzut o rzekomym traktowaniu Listu do Żydów, jako adresowanym wyłącznie do Żydów- to jest kłamstwo

Zdecyduj się, albo konflikt judeo-pogański jest wyjaśnieniem 1J 2:2 albo nie jest. Kto jest światem a kim są słuchacze we fragmencie?


Ok, więc jeszcze raz:

1.Moja interpretacja omawianego fragmentu jest inna, lecz ta, którą przedstawiłem jest również przeze mnie akceptowalna.

2.Konflikt judeo-pogański przy tej interpretacji 1J 2:2 jest istotnym kontekstem historycznym, który daje wyraźne światło ( zwane przez niektórych "wykrętami" :mrgreen: ) na właściwe zrozumienie słów Apostoła.

3.NIE OZNACZA TO, że traktuję List do Hebrajczyków w całości, jako adresowany wyłącznie do Hebrajczyków.
Nie wiem czy mnie rozumiesz więc posłużę się przykładem;
Część cesacjonictów, kiedy przytoczy się im fragmenty z Koryntian mówiące o darach Ducha, odpowiadają, że przecież to jest list adresowany do Koryntian, a nie do nas--- co jest oczywistym absurdem bo fakt, że niektóre fragmenty rzeczywiście odnoszą się do tamtych czasów, nie uprawnia do traktowania w ten sposób całości Listu.
Podobnie odebrałem Twoją sugestię odnośnie rzekomego traktowania przez kalwinistów, Listu do Żydów.
Mam nadzieję, że tym razem wyraziłem się w sposób zrozumiały dla Ciebie :)

pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 24, 2010 8:34 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Ponieważ CK uporczywie narusza Regulamin Forum (zwłaszcza punkty 5a i 5b);
w szczególności nie odpowiada na pytania adwersarzy;
nie zapoznał się z wątkami już istniejącymi a wciąż powtarza te same argumenty, które były już wyczerpująco omówione w wątkach, do których go odsyłano;
dlatego zgodnie z punktem 6 regulaminu zostaje dla Niego wydzielony temat w Archiwum gdzie będzie On mógł prowadzić dyskusję z tymi, którzy będą jeszcze chcieli z Nim dyskutować.

Opuszczenie ogródka będzie skutkowało usunięciem z forum.

Admin


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lut 21, 2011 9:41 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Cytuj:
Bóg kocha cały świat tak bardzo, że Syna swego dał za grzech świata.

Ja chcialam jeszcze wrocic do tej kwesti. Uslyszalam ostatnio, ze Bog nie kocha grzesznych ludzi, i ze zwiastujac ewangelie nie powinno sie mowic grzesznikowi, ze Bog go kocha bo on nie rozumie Bozej milosci i ja podepcze, nalezy natomiast glosic o grzechu i sprawiedliwej karze za niego aby doprowadzic tym czlowieka do upamietania. Powiedziane zostalo tez, ze ani Jezus ani apostolowie nie glosili grzesznym ludziom Bozej milosci. O tej mowili dopiero wierzacy wierzacym. Czy rzeczywiscie Bog nie kocha grzesznika?

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lut 21, 2011 9:59 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt maja 06, 2005 12:18 am
Posty: 1266
:shock: I jeszcze mopem po łbie każdemu.Niech sobie taki grzesznik nie myśli ,że ktokolwiek może go kochac.A już Bóg zwłaszcza.

_________________
Arkę Noego budowali amatorzy a Titanica profesjonaliści.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 22, 2011 7:54 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Gdyby Bóg nie kochał grzeszników, nie dałby swego Syna na krzyż- a przecież dał Go zanim jeszcze grzesznicy prosili o wybaczenie grzechów.
Z tego, co piszesz wynikałoby, że Bóg nie jest w stanie okazać miłości grzesznikom, zanim nie zostaną zrodzeni przez Ducha Świętego- czyli może spojrzeć z miłością na człowieka jedynie przez pryzmat Ducha, przez pryzmat ofiary Jezusa. Ale sam fakt, że grzesznicy mogą się zrodzić z Ducha świadczy o tym, że Bóg pierwszy okazał miłość tym, którzy jeszcze w grzechach byli- aby mogli przyjąć w ogóle łaskę zbawienia.
Myślę, że Bóg nienawidzi grzechu, a kocha grzeszników- i tym grzesznikom wskazuje drogę wyjścia z ich beznadziejnej sytuacji. I jest to jak najbardziej okazanie im miłości. I można z czystym sumieniem mówić grzesznikom: Bóg tak cię umiłował, że Syna jednorodzonego dał za ciebie na krzyż, jeśli przyjmiesz Jego miłość, jeśli porzucisz grzech, otrzymasz łaskę zbawienia.
"Bóg tak umiłował świat, że Syna jednorodzonego dał"
W ogóle ewangelia, dobra nowina jest dla mnie jednym wielkim przekazem ogromnej miłości Boga do...grzeszników. Grzeszników, którzy dzięki tej miłości mogą uwolnić się od mocy grzechu i zacząć służyć Bogu żywemu. I albo tę miłość i łaskę, i prawdę- przyjmą, albo ją odrzucą ściągając na siebie Boży gniew.

Tak to widzę.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 22, 2011 10:00 am 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Ok. To poprosze o cytaty ze Slowa mowiace o tym, ze Bog kocha grzesznych ludzi (najlepiej w nauczaniu Jezusa i apostolow). Z gory dzieki.

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 22, 2011 11:03 am 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Słyszeliście bowiem, że powiedziano: będziesz miłował bliźniego swego[...]a Ja wam powiadam : Miłujcie nieprzyjaciół waszych[..]abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych[..]bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? [...]bądźcie tedy doskonali, jak Ojciec wasz niebieskie doskonały jest".ew. Mat.5.43-48


"Dałem się znaleźć tym, którzy Mnie nie szukali, objawiłem się tym, którzy o Mnie nie pytali"( Rzym.10.20)
"Na tym polega miłość, że nie myśmy pierwsi Go umiłowali, lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze" 1 J.10
"Umiłowani, jeśli Bóg nas umiłował, i myśmy powinni nawzajem się miłować" 1 J 4. 11
„My miłujemy Boga, ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował”. (1 J 4,19)


Gdyby Bóg nie miłował grzeszników, nie posłałby swego Syna na ten świat...


Ojciec pierwszy umiłował grzeszników, zanim oni umiłowali Jego.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 22, 2011 11:13 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
"Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny" [Jan 3:16]

"Wszak Chrystus, gdy jeszcze byliśmy słabi, we właściwym czasie umarł za bezbożnych. Rzadko się zdarza, że ktoś umrze za sprawiedliwego; prędzej za dobrego gotów ktoś umrzeć. Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł" [Rzym. 5:6-8]

"Na tym polega miłość, że nie myśmy umiłowali Boga, lecz że On nas umiłował i posłał Syna swego jako ubłaganie za grzechy nasze" [I Jana 4:10]


O coś takiego Ci chodzi? Zastanawiam się, Gabi, czy gość, który tak naucza, nie jest po prostu... kalwinistą. Wtedy niemiłowanie grzeszników byłoby mu potrzebne, bo mógłby udowodnić, że świat to nie jest świat i że Jezus nie umarł za wszystkich, tylko za niektórych. Oczywiście Bóg kocha grzesznika ale nienawidzi grzechu - problem polega na tym, żeby uświadomić to ludziom, którym głosimy Ewangelię. Samo stwierdzenie "Bóg Cię kocha" to jest połowa prawdy, a mamy mówić całą czyli dodać: "... ale nienawidzi Twojego grzechu i dlatego Jego gniew ciąży na Tobie".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 22, 2011 1:04 pm 
Offline

Dołączył(a): N sty 18, 2009 10:07 pm
Posty: 445
Cytuj:
Zastanawiam się, Gabi, czy gość, który tak naucza, nie jest po prostu... kalwinistą.

Nie sadze ale porozmawiam z nim jak bedzie okazja. Zreszta sam zachecal do zadawania pytan. :wink:
Cytuj:
Samo stwierdzenie "Bóg Cię kocha" to jest połowa prawdy, a mamy mówić całą czyli dodać: "... ale nienawidzi Twojego grzechu i dlatego Jego gniew ciąży na Tobie".

No wlasnie... czyli cala prawda to milosc + sprawiedliwosc. Dlaczego wiec zwiastowac polowe? :?

_________________
2Tm 3:16 "Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości,"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So cze 11, 2011 7:24 pm 
Offline

Dołączył(a): N sie 21, 2005 8:30 pm
Posty: 74
Witam.
IMHO:

Z lektury Pisma Świętego wynika, że Bóg zarówno kocha grzeszników i zarazem nienawidzi ich.

Wystarczy do wcześniejszych miejsc Pisma doczytać ten:

Ps.5:6 Nienawidzisz wszystkich złoczyńców

Przyznaję, że nie wiem jak jedno z drugim można połączyć, ale nie chcę majstrować przy tekście. Na pewno nie można tak wytłumaczyć tego fragmentu, że wyjdzie na to że nie jest tak, że Bóg nienawidzi złoczyńców.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So cze 11, 2011 7:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Kontekst tego wersetu wskazuje na to, że Bóg nienawidzi nieprawości czynionej przez ludzi, a nie ich samych:

"Albowiem Ty nie jesteś Bogiem, który chce niegodziwości, zły nie może z tobą przebywać. Nie ostoją się chełpliwi przed oczyma twymi, nienawidzisz wszystkich czyniących nieprawość. Zgubisz kłamców, zbrodniarzami i obłudnikami brzydzi się Pan" [Ps. 5:5-7]

Druga sprawa to fakt, że Dawid nie znal jeszcze Boga objawionego w pełni, czyli w Jego Synu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 205 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL