www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 11:37 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lip 28, 2006 11:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Mam pewien ciekawy werset, którego zrozumienia jeszcze się nie doszukałem.
Czy jest ktoś, kto mi nieco rozświetli ten tekst?
Ewangeli Mateusz 10:23
"Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy"

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 12:00 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To może pytanie pomocnicze:

Czy uczniowie Jezusa zdążyli już obejść wszystkie miasta Izraela?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 10:17 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
A nie obeszli?

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 10:53 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Przebudzony75 napisał(a):
A nie obeszli?


Łuk. 10:17
17. Powróciło tedy owych siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: Panie, i demony są nam podległe w imieniu twoim.
(BW)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 11:26 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Gdyby obeszli, to pewnie w całym Izraelu byłaby głoszona Ewangelia. Jak dotąd jeszcze nie była. Była głoszona w Jerozolimie, w Samarii, potem przyszło rozproszenie Ewangelia jest głoszona po krańcach Ziemi. Ale z tego, co wiem, sam Izrael jest bardzo zamknięty na Ewangelię i wygląda na to, że to się zmieni tuż przed Przyściem Pana [Zach. 12:10-13:1].

Moim zdaniem Mat. 10:16-23 jest tekstem przekrojowym, mówiącym o uczniach wszystkich czasów (patrz werset 22), ponieważ Syn Człowieczy nie przyszedł po powrocie 72 uczniów, o ile przyjście rozumiemy jako przyjście po prostu. W dalszej wypowiedzi również widzę pewne odniesienia do przyszłości - np. werset 10:42 (zob. Mat. 25:40).

Poszukiwacz napisał(a):
Łuk. 10:17
17. Powróciło tedy owych siedemdziesięciu dwóch z radością, mówiąc: Panie, i demony są nam podległe w imieniu twoim.

Warto zauważyć, że słowa z Mat. 10:23 (i 10:5-42) zostały wypowiedziane do 12 uczniów [Mat. 11:1], a nie do 72. Misja 12 rozciąga się na cały Kościół ("ja będę z wami aż do skończenia świata") natomiast misja 72 była ograniczona do okresu służby Jezusa na ziemi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 6:39 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Mysle że Jezus tymi słowami wskazał na bardzo duży zakres pracy jaka maja uczniowie do wykonania. Z każdyn nowym pokoleniem rodzą się ludzie, i mimo że w innej zapowiedzi powiedział, że przyjdzie gdy ewangelia będzie głoszona na całej ziemi i wszędzie, to z uwagi na co róż nowe pokolenia ludzi, roboty jest duzo. Kiedy więc przyjdzie, nie obejdziemy wszystkich miast Izraela. "miasta Izraela" w tym zdaniu rozumiem jako cały świat, a nie wyłacznie obszar gdzie kiedys mieszkali Zydzi.

Mozna też odnieść się w tym zdaniu wyłacznie do zmartwychwstania Jezusa po ukrzyzowaniu i powrocie do żywych, i to tez nie jest sprzeczne. Jednak jak napisałem wyżej tak rozumiem w szerokim kontekście na co tak samo wskazuje Smok:

Cytuj:
Moim zdaniem Mat. 10:16-23 jest tekstem przekrojowym, mówiącym o uczniach wszystkich czasów

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 6:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Zgodzę się co do tego, iż jest to tekst przekrojowy mówiący o wszystkich uczniach Jezusa.
Ale zastanawia mnie czy do tej pory nie była ogłoszona ewangelia we wszystkich miastach Izraela?
Tym bardziej, iż już mineło ponad 2000 lat od czasu jak Jezus wypowiedział te słowa.

Wybaczcie, że tak drąże temat, lecz naprawdę nie mam żadnego jasnego zdania w tym zakresie a lubię mieć spokój "duszy".

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 6:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Na jakiej podstawie powinniśmy tak myśleć?

Jarek napisał:
Kiedy więc przyjdzie, nie obejdziemy wszystkich miast Izraela. "miasta Izraela" w tym zdaniu rozumiem jako cały świat, a nie wyłacznie obszar gdzie kiedys mieszkali Zydzi.

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 7:26 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Do czasu Jezusa, Izrael i zbawienie ograniczone były wyłacznie do Narodu Izraelskiego z uwagi na pochodzenie z ciała. Po nastaniu nowego przymierza Bóg rozlał zbawienie na cały świat. Dlatego tak rozumiem że od tamtej pory do dziś, cały świat jest Izraelem i jest tak jak kiedys wyłacznie w ramach cielesnego Izraela.

Rozumiem tak, wyłacznie na podstawie nowego przymierza.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 7:32 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
W tym co napisałem: miasta, miejscowości czy nawet wsie, określają zawsze ludzi tworzących dane siedziby, a nie skonkretyzowane miasta.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 8:38 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przebudzony75 napisał(a):
Zgodzę się co do tego, iż jest to tekst przekrojowy mówiący o wszystkich uczniach Jezusa. Ale zastanawia mnie czy do tej pory nie była ogłoszona ewangelia we wszystkich miastach Izraela? Tym bardziej, iż już mineło ponad 2000 lat od czasu jak Jezus wypowiedział te słowa.

Zdziwiłbyś się, ale w Izraelu zamknięcie na Ewangelię jest tak ogromne (częściowo winni temu są sami "chrześcijanie", którzy "w imieniu Jezusa" potrafili dokonywać największych zbrodni - czyli chwycili krzyż z drugiej strony i zrobili niego miecz), że wielu Żydów (zwłaszcza w środowiskach ortodoksyjnych) ma niewielkie pojęcie, kim był Jezus.

Poczytaj świadectwa rabinów którzy się nawrócili do Jezusa. Może nabierzesz jakiegoś wyraźniejszego oglądu sytuacji. No i zbudujesz się przy okazji:

http://www.jezus-izrael-zydzi.pl/htm/ks ... tykaja.pdf

Jarek napisał(a):
Do czasu Jezusa, Izrael i zbawienie ograniczone były wyłacznie do Narodu Izraelskiego z uwagi na pochodzenie z ciała. Po nastaniu nowego przymierza Bóg rozlał zbawienie na cały świat. Dlatego tak rozumiem że od tamtej pory do dziś, cały świat jest Izraelem i jest tak jak kiedys wyłacznie w ramach cielesnego Izraela. Rozumiem tak, wyłacznie na podstawie nowego przymierza.

Jarku, wydaje mi się, że uprawiasz "jazdę dowolną" w tym momencie. Gdyby było tak jak mówisz, to Jezus powiedziałby uczniom przed swoim Wniebowstąpieniem, że będą głosić w mocy Ducha w Jerozolimie, w Izraelu i aż po krańce Izraela. A powiedział coś zupełnie innego [Dz. Ap. 1:8]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 29, 2006 9:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
W Dz 1, 8 nie oddzielił miast Izraela do samego dawnego Izraela a połaczył i wykazał rozlanie na nowy obszar działania Boga.

Sam wcześniej napisałes:

"Moim zdaniem Mat. 10:16-23 jest tekstem przekrojowym, mówiącym o uczniach wszystkich czasów"

a teraz sie niewypieraj moją jazdą.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 30, 2006 1:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Jarek napisał(a):
W Dz 1, 8 nie oddzielił miast Izraela do samego dawnego Izraela a połaczył i wykazał rozlanie na nowy obszar działania Boga.

Tyle, że tego nowego obszaru działania Boga nie nazwał Izraelem. Twierdzenie, że "cały świat jest Izraelem" jest całkowicie bezpodstawne. Nikt w Nowym Testamencie nie nazywa Izraelem ani Rzymu, ani Babilonu, ani Macedonii, ani Achai, ani innych krajów. Paweł chciał wybrać się z podróżą misyjną do Hiszpanii [Rzym. 15:24,28]. Czy Hiszpania była Izraelem? Czy Paweł uważał, że inne kraje są teraz Izraelem? Nic podobnego:

"(...) przez moc znaków i cudów oraz przez moc Ducha Świętego, tak iż, począwszy od Jerozolimy i okolicznych krajów aż po Ilirię, rozkrzewiłem ewangelię Chrystusową" [Rzym. 15:19]

Jarku, masz talent literacki i dużą zdolność myślenia abstrakcyjnego. To jest niewątpliwa zaleta. Ale Biblia to nie jest księga, którą można interpretować w oderwaniu od jej tekstu. Takie zabiegi są niebezpieczne dla tych, którzy ją tak próbują interpretować. W ten sposób można tworzyć teorie piękne i brzmiące bardzo duchowo, tylko że całkowicie nieprawdziwe.

"(...) weźmiecie moc Ducha Świętego, kiedy zstąpi na was, i będziecie mi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi." [Dz. Ap. 1:8]

Najpierw Jerozolima, potem Judea, po rozproszeniu Samaria (Filip), a potem cały świat.

Cytuj:
Sam wcześniej napisałes:

"Moim zdaniem Mat. 10:16-23 jest tekstem przekrojowym, mówiącym o uczniach wszystkich czasów"

a teraz sie niewypieraj moją jazdą.

I nie wycofuję się z tego. Chodzi mi o to, że Ewangelia powróci do Izraela w czasach ostatecznych, tak jak z niego wyszła. Nastąpiła dłuższa przerwa w obchodzeniu miast Izraela. Tylko tyle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 30, 2006 5:26 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
To co napisałem jest oczywiscie uproszczeniem gdyz nikt w pismie nie nazwał wprost całego świata Izraelem, jednak z uwagi na obszar działania Boga i Izraelitów Ducha, to dziś cały świat jest okręgiem do zycia i działania. Wcześniej tym obszarem był Izrael na ziemi świętej ze światynią w której Bóg mieszkał. Dziś tak nie jest i nic tam świętszego nie ma, od innych miejsc, gdyż świątynia to już co innego.

Ponadto w tym fragmencie Pan z pewnościa nie ukierunkował słuchających na to że ewangelia powróci do Izraelitów, a na to że nie obejda wszystkich miast gdy On powróci.

To oznacza że nie zdążą obejść miast Izraela, a według tego co chesz teraz wykazać wychodzi na to że ewangelia nie powróci do Izraela z ciała całkowicie i nie do wszystkich miast, a to jest sprzeczne ze słowami że pod koniec czasu ewangelia powróci do synów Jakuba.
Ponad to Zydzi akurat duzo słyszą i co róż o Jezusie i to w najmniejszych miescinach, a to że nie jest przyjmowany, to co innego.


Napisałes o Rzymie cielesnym, ale czy w samym Izraelu nie było "Rzymu" albo "Babilonu", lub "Egiptu"? Czy Izrael cielesny nie był podzielony na frakcje? Nie ma słów do niektórych że są węzowym plemieniem?

Jak chcesz to skorzystaj na abstrakcji i wyobraźni, nie po to by mącić ale zobaczyc zarys całości. W przeciwnym razie owszem dość często słysze o jakimś drobiazgu, jakiejś gałązecce, która owszem czasem pasuje do większej i jakby z niej wyrasta, lecz ta wieksza jakos nie pasuje do konaru drzewa zywota, a wtedy mówię: Tak o to gałąź, lecz nie z tego drzewa. A dość wiele jest takich komarowych i uczonych dusput.

A jak nie, to nie, na noże nie pójdziem przecież, a przecież jedynie do Pana po rozum.

Wszystko w małym (Izrael jako obszar ziemi swiętej) ma odzwierciedlenie w dużym (cały swiat). Wszystko. A każde drzewo wydaje taki owoc jaki ma przypisany. I tak samo jesli chodzi o to co cielesne ma odwzorowanie w wyższym, lecz nie wszystko co z Ducha może być odzwierciedlone w ciele.

Tak jak widzę tak piszę. A że obrazowo i wolę jedynie przez kreskę szkicu... ? Cóż. Szczegóły jak narazie to nie moja specjalność, i super. Są przeciez inni.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N lip 30, 2006 8:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 07, 2006 6:14 am
Posty: 9
Przebudzony75 napisał(a):
Mam pewien ciekawy werset, którego zrozumienia jeszcze się nie doszukałem.
Czy jest ktoś, kto mi nieco rozświetli ten tekst?
Ewangeli Mateusz 10:23
"Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego. Zaprawdę, powiadam wam: Nie zdążycie obejść miast Izraela, nim przyjdzie Syn Człowieczy"


Hej, znowu będąc tutaj przelotnie wtrącę moje trzy grosze ;-)

Tekst ten dla mnie też jest trochę dziwny, ale odczytuję go raczej biorąc pod uwagę początek zdania - tak jakby Jezus mówił, że prześladowania nie będą na tyle powszechne, żeby nie mieli mozliwości znalezienia miasta w Izraelu, w którym nie spotkają ich prześladowania, że zawsze znajdzie się miejsce gdzie ktoś ich posłucha.
Tomik


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL