www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:57 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona

Czy mamy przestrzegać dziesięciu przykazań Bożych
tak 73%  73%  [ 19 ]
nie 27%  27%  [ 7 ]
nie wiem 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 26
Autor Wiadomość
 Tytuł: NOWE PRZYMIERZE
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 11:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 6:57 pm
Posty: 43
W Księdze Jeremiasza 31,31-34 czytamy: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -
Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


Czy wiecie jakie Przymierze zawarł Bóg z narodem izraelskim gdy wyprowadzał ich z ziemi egipskiej? :roll:

Oczywiście to na górze Synaj. I to przymierze Izraelici zerwali.

Bóg zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Pan Bóg składa swój zakon
w naszym wnętrzu i wypisuje go na sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem.

W Księdze Ezechiela 36,26-27 czytamy: -

"I dam wam serce nowe, i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała
serce kamienne, a dam wam serce mięsiste. Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię,
że będziecie postępować według Moich przykazań, Moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".


To Nowe Przymierze zawarł Pan Bóg z nami we Krwi Jezusa Chrystusa.

I lud Boży rzeczywiście przestrzega wszystkich przykazań Bożych, a sobota jest znakiem między Bogiem a nami.

Żebyście to lepiej zrozumieli, wytłumaczę to na przykładzie.

Jeżeli ktoś pali papierosy, to jeśli wchodzi do pomieszczenia dla niepalących widnieje tam tabliczka: - „Nie palić”. Jest ona
napisana dla tych wszystkich, którzy palą. Jeżeli jednak ktoś nie pali, to to, co jest na niej napisane jego nie obowiązuje.

Rozumiecie to?

Tak jest z przykazaniami Bożymi. One nie obowiązują tych, którzy czynią to, co jest zgodne z nimi. Gdyby jednak ktoś
np. kradł, to musi pamiętać o tym, że jest przykazanie mówiące nie kradnij.
Tak jest z każdym przykazaniem Bożym. Również z tym, które nakazuje świecenie szabatu, siódmego dnia tygodnia.

Czy teraz rozumiecie, na czym to polega, że kogoś przykazania Dekalogu obowiązują lub nie obowiązują?

Jeżeli będziemy kierowali się miłością, to będziemy przestrzegali wszystkich przykazań Dekalogu.
Pierwsze cztery przykazania Boże uczą nas podstawowej miłości do Boga, a pozostałe sześć podstawowej miłości
do bliźniego.

Wypełnieniem więc zakonu jest miłość.

Czy zgadzacie się ze mną, że należy przestrzegać wszystkich dziesięciu przykazań Bożych? :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 11:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
o jejunia.. sobota... :roll: no to bedzie sie dzialo :shock:
cwanie skonstruowana ankieta, w polaczeniu z rozwinieciem tematu! :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 11:32 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Trochę trudno było odpowiedzieć mi na tak sformułowane pytania w tej ankiecie.Choć odpowiedziałem ''tak'',to nie do końca sie z tym zgodzę.
Oczywistą rzeczą jest,że chrzescijanim ma być człowiekiem prawym.
Nie należy jednak mylić samoistnej prawości,jaka powinna być w nas z tytułu posiadania natury Chrystusowej z przestarzeganiem prawa dlatego,że musi,bo coś z tego ma.
Prawa przestrzega sie z różnych powodów,ale główne są tylko 2.
1.By nie szkodzić sobie.
2.By nie szkodzić bliźniemu.

Od pewnej szkodliwości łamania prawa jesteśmy uwolnieni w Chrystusie-pokarmy,sabat,dziesięciny.Łamanie tych praw nijak nie odbija się na naszym zbawieniu,jakkolwiek czasem na zdrowiu ciała,o które w końcu mamy dbać.
Od szkodliwości łamania innych praw i Chrystus nas nie uwalnia-kradzież,kłamstwo,cudzołóstwo,itp.
Bogu,nasza nieprawość nie może zaszkodzić w żaden sposób.
Tak więc,kto jest w Chrystusie nie jest już pod żadnym prawdem,nawet pod 10 przykazaniami,ale przestrzega prawa,tak jak i Pan dał nam przykład.
Chrześcijanin jest jak kierowca,ktory jeździ przepisowo,choć ktoś pousówał wszystkie znaki drogowe.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 11:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 6:57 pm
Posty: 43
Czwarte przykazanie Dekalogu nakazuje święcić szabat czyli sobotę.

To ten dzień Pan Bóg pobłogosławił, wyodrębnił spośród innych dni tygodnia i uczynił świętym.

W 1 Księdze Mojżeszowej 2,1-3 wiersza czytamy: -

„W ten sposób zostały ukończone niebo i ziemia oraz wszystkie jej zastępy stworzeń. A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając” ( BT ).

W Biblii Gdańskiej, w 5 Księdze Mojżeszowej 5,12-15 wyraźnie czytamy, że mamy święcić dzień sobotni: -

"Przestrzegaj dnia sobotniego, abyś go święcił, jakoć rozkazał Pan, Bóg twój. Przez sześć dni będziesz robił, i wykonasz wszelaką robotę twoję; Ale dnia siódmego jest odpoczniecie Pana, Boga twego; nie czyń żadnej roboty, ty i syn twój,
i córka twoja, i sługa twój, i służebnica twoja, i wół twój, i osieł twój, i każde bydlę twoje, i gość twój, który jest
w bramach twoich, aby odpoczynął sługa twój i służebnica twoja, jako i ty. A pamiętaj, żeś był niewolnikiem w ziemi Egipskiej, i wywiódł cię Pan, Bóg twój stamtąd ręką możną, i ramieniem wyciągnionem; przetoż ci przykazał Pan, Bóg twój, abyś obchodził dzień sobotni".


W Piśmie Świętym, w przekładzie Księdza Jakuba Wujka w 2 Mojż. 20,8-12 również jest napisane, że mamy święcić dzień sobotni: -

"Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo
i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu
i poświęcił go”.


To właśnie szabat (sobotę) święcił Pan Jezus. I wszystkie dzieci Boże, które są przecież uczniami Jezusa Chrystusa powinny święcić ten właśnie dzień, bo tak nakazuje Słowo Boże.

Pan Jezus powiedział: -

"Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań".
Ew. Mateusza 19,17.


Myślę, że wszyscy powinniśmy słuchać i stosować się do słów naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 20, 2006 11:58 pm 
Adam napisał: -
Cytuj:
Trochę trudno było odpowiedzieć mi na tak sformułowane pytania w tej ankiecie.
Choć odpowiedziałem ''tak'',to nie do końca sie z tym zgodzę.

Adam, albo się zgadzasz z tym, że należy przestrzegać wszystkich przykazań Dekalogu i wówczas ich przestrzegasz,
albo nie.

Przypomnę Ci, co powiedział Pan Jezus: -

"Jeśli chcesz wejść do żywota, przestrzegaj przykazań".
Ew. Mateusza 19,17.

Adam, ja myślę, że Ty chcesz wejść do żywota, w takim razie powinieneś przestrzegać wszystkich przykazań Dekalogu.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 12:21 am 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Jeśli uzależniasz wejście od przestrzegania przykazań,to nie jest to już ewangelia Chrystusowa.
Posmakowałem Adwentyzmu na początku po moim nawróceniu.Brrrr.Dziękuję i odradzam.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 7:23 am 
Moim zdaniem "10 przykazań" (to zestawienie) to twór sztuczny (może się mylę, ale co właściwie było wypisane na tablicach kamiennych? 10 przykazań właśnie? w jakiej formie? nie mogę sobie tego teraz sprecyzować...). Trochę chyba jest tak, że wynosimy jakieś zestawienia z KK zapominając, że było jeszcze wiele innych przykazań i nakazów (wtedy dla Narodu Wybranego), a o Moj. 20:4-5:

"Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią."

i

"Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja, Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą,"

to chyba nawet sam KK zapomniał. :)

Dla mnie o wiele ważniejsze jest to, co napisano dalej:

[Mat. 22:36-40]
"Nauczycielu, które przykazanie jest największe?
A On mu powiedział: Będziesz miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej.
To jest największe i pierwsze przykazanie.
A drugie podobne temu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.
Na tych dwóch przykazaniach opiera się cały zakon i prorocy."

Amen.

Pozdrawiam -
M.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 8:49 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Jadąc samochodem potrąciłaś człowieka, lub jestes tego świadkiem. Nie ma czasu na karetkę, nie ma telefonu. Bierzesz potrąconego i jedziesz do Szpitala, który jest dość blisko, lecz na drodze jest ograniczenie prędkości do 40. Jadąc ponad 40 działasz przeciw prawu, które obowiązuje na drodze. Jednak całe prawo na drodze jest po to aby ratować życie każdego człowieka i to jest największe przykazanie prawa drogowego, gdyz prawo drogowe powstało dla człowieka a nie człowiek dla prawa. Przekraczając 40/h cały czas wiesz o tym i jedziesz w skupieniu, aby czasem kogos nie potrącić.

Jesli jednak uwazasz że masz święcic Szabat jako wyłącznie siódmy dzień tygodnia, tak rób. Jednak co z pozostałymi dniami, nie mozna ich oddać Bogu i święcić? I tak przecież, nie od dnia do dnia dla Niego żyjemy lecz kazdego dnia. Czym więc jest święcić Szabat jesli nie oddaniem swojego czasu (zycia) dla Niego?

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 9:13 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Dario, postawiłaś pytanie:

Daria napisał(a):
Czy zgadzacie się ze mną, że należy przestrzegać wszystkich dziesięciu przykazań Bożych?

a następnie ostro skoncentrowałaś się na jednym z dziesięciu. Czyli pytanie posłużyło do rozpoczęcia dyskusji o święceniu Szabatu, a nie o przestrzeganiu wszystkich przykazań.

Cytat, który podałaś z Jeremiasza 31 jest niepełny i sugeruje, jakoby Nowe Przymierze polegało wyłącznie na złożeniu Prawa (wolę to określenie niż zakon) w naszych wnętrzach. To mnie zastanawia i skłania do zapytania Cię:

Dario, czy narodziłaś się na nowo z Ducha Świętego?

Cytuj:
Bóg zapowiedział, że zawrze Nowe Przymierze. Polega ono na tym, że Pan Bóg składa swój zakon
w naszym wnętrzu i wypisuje go na sercu. On jest naszym Bogiem, a my Jego ludem.

Nieprawda. Przeczytajmy całość tekstu Nowego Przymierza:

"(...) takie przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. I już nie będą siebie nawzajem pouczać, mówiąc: Poznajcie Pana! Gdyż wszyscy oni znać mnie będą, od najmłodszego do najstarszego z nich - mówi Pan - odpuszczę bowiem ich winę, a ich grzechu nigdy nie wspomnę" [Jer. 31:33-34]

Pan odpuści winę, a uczestnicy przymierza będą mogli Go poznać. Usprawiedliwieni otrzymają nowe serca i nowego Ducha do wnętrza [Ez. 36:26-27], dzięki czemu będą chcieli przezstrzegać przykazań z miłości do Boga, którego poznali [I Jana 5:3] oraz otrzymają moc, żeby to czynić [Rzym. 8:1-9].

Przestrzeganie przykazań nie jest warunkiem zbawienia, tylko efektem zbawienia. Przykazań Prawa nie jest 10 tylko 613. 10 przykazań było na tablicach. Wszystkie 613 przykazań to jest treść Prawa.

"Ktokolwiek bowiem zachowa cały zakon, a uchybi w jednym, stanie się winnym wszystkiego" [Jak 2:10]

Treść Prawa miała zostać zapisana w sercach Izraelitów jako tych, z którymi Nowe Przymierze zostało zawarte. Pewne przykazania dotyczyły określonych systemów ofiarniczych, określonych sytuacji w sensie państwowym i szczególnej relacji, jaka panuje pomiędzy Bogiem a narodem izraelskim (ta relacja jest wieczne i niezmienna).

Poganie zostali włączeni w Nowe Przymierze. Od tej chwili Prawo zostało zapisane w ich (w naszych sercach). Przestrzeganie przykazań jest naszą radością, a nie obowiązkiem, a samo Prawo jest dla nas wskazówką i wiecznym standardem dobra i zła, ale już nas nie potępia, bo umarliśmy dla Prawa jako źródła sądu [Rzym. 7:1-6].

Dario, mam do Ciebie następujące pytanie: Które spośród 613 przykazań obowiązują pogan włączonych w Nowe Przymierze i skąd się mamy tego dowiedzieć?

Na odpowiedź oczekuję z niecierpliwością. :)

P.S.

Cała dyskusja dotycząca święcenia soboty znajduje się w wątku "Adwentyści Dnia Siódmego", więc chyba nie ma sensu powielać tamtych wpisów tutaj.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 2:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Mnie ciekawi skad niektorzy uwazaja ze te przykazania ktore Bog napisal ,,wlasnym palcem'' nalezy przestrzegac, a te ktore nie napisal wlasnym palcem niekoniecznie.

Spotkalem sie z argumentem, ze te ktore JHWH napisal wlasnym palcem, nalezy szczegolnie przestrzegac.

Ale skad taki wniosek?

Pozdrawiam

Lia

PS
Ja jestem za przykazaniami.
Natomiast czy sobota czy niedziela pozostawiam wlasnemu sumieniu i zrozumieniu chrzescijan. Jak bede mial zrozumienie/interpretacje ze to sobota musi byc tym siodmym dniem, a nie niedziela, to bede odpoczywal w sobote.
Poki co dobrze zeby chrzescijanie mieli jeden dzien w tygodniu jak Pan przykazal, (nie wszyscy moga sobote lub niedziele, spowodu charakteru pracy-lekarz, pielegniarka, policja, wojsko, pogotowie energ, straz pozarna, pogotowie gazowe, praca na wsi przy zwierzetach-trzeba dac im jesc, kierowcy roznegorodzaju pogotowia, dyzurne apteki, elekrownie atomowe :), inne elektrownie, itp itd

PS
Dlaczego wypowiedzi niektorych kojazy sie z praniem mozgu i te dziwne zadawanie pytan? (jesli ktos wie co mam na mysli)


Wolnosc uber alles!!!


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 3:15 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 6:57 pm
Posty: 43
Witam wszystkich :)

Po kolei odpowiem na pytania.

Adam napisał: -
Cytuj:
Jeśli uzależniasz wejście od przestrzegania przykazań, to nie jest to już ewangelia Chrystusowa.
Posmakowałem Adwentyzmu na początku po moim nawróceniu. Brrrr. Dziękuję i odradzam.

Adam, ja jestem Chrześcijanką, nie należę do Adwentystów.

Odwieczna wola Boża w zakresie moralności – stosunku człowieka do Boga i człowieka do człowieka – wyrażona jest
w Dekalogu, czyli w dziesięciu przykazaniach Bożych zawartych w Biblii; prawo to obowiązuje wszystkich ludzi, zawsze
i wszędzie, jest święte, wieczne i niezmienne.

Dekalog to dziesięć najważniejszych nakazów. Ich szczególna wagę podkreśla fakt uroczystego ogłoszenia na górze Synaj.

Po wielu latach pustynnej pielgrzymki Mojżesz powie do Izraelitów: -

"Oznajmił wam swe przymierze, gdy rozkazał wam pełnić Dziesięć Przykazań
i napisał je na dwóch tablicach kamiennych".

5 Mojż. 4,13.

W stylu Dekalogu, w jego krótkich, autorytatywnych nakazach przejawia się głęboka filozofia:
tak może przemawiać tylko Bóg.

Prawo Dekalogu obowiązuje wszystkich, zawsze i wszędzie.


Jako wyraz woli Bożej w dziedzinie moralności reguluje zakon Boży podstawowe obowiązki względem Boga i człowieka.
Pierwsze cztery przykazania określają stosunek człowieka do Boga, sześć następnych – stosunek człowieka do człowieka.


Dekalog jest wieczny i niezmienny.

Pismo Święte naucza: -

„Wysłuchaj końcowej nauki całości: Bój się Boga i przestrzegaj
Jego przykazań, bo to jest obowiązek każdego człowieka”.

Kaznodziei Salomona 12,13.

W 1 Liście Jana 2,3-5 jest napisane: -

„A z tego wiemy, że Go znamy, jeśli przykazania Jego zachowujemy Kto mówi: Znam Go,
a przykazań Jego nie zachowuje, kłamcą jest i prawdy w nim nie ma. Lecz kto zachowuje
Słowo Jego, w tym prawdziwie dopełniła się miłość Boża. Po tym poznajemy, że w Nim jesteśmy”.


Apostoł Paweł w Liście do Rzymian 13,8-10 uczy nas: -

„Nikomu nic winni nie bądźcie prócz miłości wzajemnej; kto bowiem miłuje bliźniego,
zakon wypełnił. Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj,
i wszelkie inne, w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego.
Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość”.


Kto przestrzega dziesięciu przykazań Bożych, ten dowodzi prawdziwej miłości do Boga i bliźniego, gdyż właśnie miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie (1 Jana 5,3).

Jak można np. mówić o świętości życia bez przestrzegania Przykazań Bożych? Uświęcenie zawsze łączy się
z umoralnieniem, z pewnym rygorem etycznym. Umoralniająca i uświęcająca rola prawa jest oczywista.

Wbrew opiniom Kościoła rzymsko-katolickiego, a za to zgodnie z nauką Bożą, moc obowiązująca Dekalogu nie została ograniczona lub uchylona przez Boga, w związku z czym prawo to nadal obowiązuje. To właśnie Kościół rzymsko-katolicki dokonał zmiany przykazań Bożych, dokonał tego bezpodstawnie, bezprawnie.

Bo skoro Dekalogu nie zmienił Bóg, nie zmienił go Jezus Chrystus, nie zmienili apostołowie, nie mógł być do tego upoważniony Kościół katolicki i jego głowa papież. Mimo, że Kościół katolicki dokonał zmiany zakonu, zakon ten nadal obowiązuje. Szczerzy wyznawcy Chrystusa muszą „bardziej słuchać Boga niż ludzi”.
Dz. Ap. 5,29.

Pan Bóg zapowiedział, że zawrze z ludem swoim Nowe Przymierze. W Księdze Jeremiasza 31,33 czytamy: -

"Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach
- wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę
na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem”.


W Księdze Ezechiela 36,26-27 jest napisane: -

"I dam wam serce nowe i ducha nowego dam do waszego wnętrza, i usunę z waszego ciała
serce kamienne, a dam wam serce mięsiste. Mojego Ducha dam do waszego wnętrza i uczynię,
że będziecie postępować według moich przykazań, moich praw będziecie przestrzegać i wykonywać je".


Prawo Nowego Przymierza nie jest już wyryte na kamieniu, lecz umieszczone w sercach dzieci Bożych.

Zauważmy iż do przykazań, które Mojżesz otrzymał na Synaju, należy bardzo wiele przepisów kultowych. Mówią one
o miejscu kultu, o świętym namiocie, o rytuałach, kapłanach itd. Przepisy kultowe zostały jednak "nadane tylko do czasu ostatecznego uporządkowania tych spraw" (Hebrajczyków 9,10). Znalazły one wypełnienie w Jezusie.

W Księdze Jeremiasza 31,31-34 czytamy: -

"Oto idą dni - mówi Pan - że zawrę z domem izraelskim i z domem judzkim Nowe Przymierze.
Nie takie Przymierze, jakie zawarłem z ich ojcami w dniu, gdy ich ująłem za rękę, aby ich
wyprowadzić z ziemi egipskiej, które to Przymierze oni zerwali, chociaż Ja byłem ich Panem
- mówi Pan -
Lecz takie Przymierze zawrę z domem izraelskim po tych dniach, mówi Pan: Złożę mój zakon
w ich wnętrzu i wypiszę go na ich sercu. Ja będę ich Bogiem, a oni będą Moim ludem".


Otóż dowiadujemy się z tego fragmentu, iż Bóg nie da już przykazań w postaci zewnętrznych norm, lecz "wypisze je bezpośrednio na sercu". Człowiek staje się w pełni tym czym jest, wtedy gdy w jego sercu umieszczone zostaje prawo
Boże - wola Boża, nie poprzez zewnętrzny obowiązek, lecz poprzez wewnętrzną wolę pragnienia czynienia woli Bożej. Bóg wypisuje swoje prawo już nie tak, jak na Synaju, na tablicach kamiennych, lecz na tablicach serc ludzkich. W najistotniejszym "sensie i treści" będzie to dawne prawo, ale Przymierze Nowe, wspólnota Boga z ludźmi głębsza. Teraz Bóg wypisuje swoje prawo, swoją wolę w serce człowieka, "tak że człowiek nosi w swoim sercu wolę Bożą złączoną ze swoją własną" i "sam z siebie nie chce niczego innego jak tylko woli Bożej".

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 3:39 pm 
Mojżesz w 5 Mojż. 4,13 powiedział: -

"Oznajmił wam swe przymierze, gdy rozkazał wam pełnić Dziesięć Przykazań
i napisał je na dwóch tablicach kamiennych".


Pan Bóg zapowiedział, że zawrze z ludem swoim Nowe Przymierze i zapowiedział dlaczego to uczyni.

W Księdze Jeremiasza 31,31-34 jest napisane: -

"Oto nadchodzą dni - wyrocznia Pana - kiedy zawrę z domem Izraela i z domem judzkim Nowe Przymierze. Nie jak przymierze, które zawarłem z ich przodkami, kiedy ująłem ich za rękę, by wyprowadzić z ziemi egipskiej. To moje przymierze złamali, mimo że byłem ich Władcą - wyrocznia Pana. Lecz takie będzie przymierze, jakie zawrę z domem Izraela po tych dniach - wyrocznia Pana: Umieszczę swe prawo w głębi ich jestestwa i wypiszę na ich sercu. Będę im Bogiem, oni zaś będą Mi narodem. I nie będą się musieli wzajemnie pouczać jeden mówiąc do drugiego: Poznajcie Pana! Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego poznają Mnie - wyrocznia Pana, ponieważ odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał".

W Księdze Ezechiela 36,26-27 jest napisane: -

"I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne,
a dam wam serce z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć w was i sprawić, byście żyli według mych nakazów
i przestrzegali przykazań, i według nich postępowali".


Prawo Nowego Przymierza nie będzie już "wyryte na kamieniu, lecz "wpisane w ludzkie serce".

Nowe Przymierze z ludzkością zawarł Bóg w Jezusie Chrystusie. Jest ono jeszcze ściślejsze od pierwszego. Albowiem przez wiarę w Jezusa Chrystusa stajemy się dziećmi Bożymi, a Bóg Ojcem naszym (Jan 1,12; Galacjan 3,26-28 ). Z każdym z nas Bóg zawarł w Jezusie Chrystusie przymierze. Znakiem tego jest chrzest, dzięki któremu jesteśmy zaliczeni do rodziny Bożej. Bóg jednak wymaga, aby całe nasze życie było świadectwem tego przymierza.

Podstawą Nowego Przymierza jest dar przebaczenia. Bóg powiedział:

"odpuszczę im występki, a o grzechach ich nie będę już wspominał"
(Jeremiasza 31,34).

Bóg przebacza, usuwa grzech. Nie będzie już o nim myślał, jakikolwiek by on był - całkowicie wymazuje go, anulując tym samym również jego zgubne konsekwencje, jakby grzech ten nigdy nie miał miejsca.

Zgadzacie się z tym?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 3:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Na odpowiedź oczekuję z niecierpliwością.


No i, widzisz, nie doczekałeś się, bo koleżanka nie ma czasu na odpowiedzi, za to ma czas na wklejki z dekalog.pl.
Uwielbiam mantrujących za nieprzemakalność :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 4:02 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn lip 03, 2006 6:57 pm
Posty: 43
lis - odpowiadam po kolei na pytania. :P :P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 21, 2006 4:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 31, 2005 5:14 pm
Posty: 910
Lokalizacja: Świnoujście
Daria, cos od siebnie moze... No i czekamy z niecierpliwoscia na odpowiedzi na pytania Smoka... tylko nie szukaj ich na stronach dekalogu... :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 27  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL