www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn cze 03, 2024 9:52 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 347 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt lip 18, 2006 8:01 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
Pokłony oddawane Jezusowi Chrystusowi


Wśród argumentów zaprzeczających bóstwu Jezusa Chrystusa znalazłem jeden bardzo ciekawy i na pierwszy rzut oka nie do zbicia. Jednak po głębszym zastanowieniu i uważniejszej lekturze Pisma Świętego doszedłem do wniosku, że argument ten jest fałszywy.

Mówi on, że pokłony oddawane Jezusowi nie są dowodem na Jego bóstwo, gdyż w ST oddawano pokłony aniołom i ludziom. Osoby używające tego argumentu bardzo często akcentują „zasadę szalihatu” w myśl której pokłon oddawany posłańcowi jest tak naprawdę pokłonem dla tego, który posyła. Czy w przypadku oddawania Jezusowi Chrystusowi czci można mówić tylko o pokłonie względnym, jako dla posłańca? Zajmę się tym problemem w tym opracowaniu.


1) Argument pierwszy strony przeciwnej

Królowi także oddawano pokłony, tak jak Bogu. Podawanie 1 Kronik 29:20 ma osłabić wymowę Objawienia 5:13 oraz Jana 5:23.


Najpierw zacytuje tekst:

Dawid rzekł jeszcze do całego zboru: „Błogosławcie teraz Jehowę, waszego Boga”. I cały zbór błogosławił Jehowę, Boga ich praojców, i kłaniał się nisko, i padał na twarz przed Jehową i przed królem (1 Kronik 29:20)


W tekście tym wyraźnie pisze, że Zbór Izraela według ciała oddał pokłon Bogu i królowi. Czy jednak pokłon ten był taki sam w stosunku do Boga Jehowy i króla? Kontekst bliższy i dalszy wyklucza równość pokłonów

I Dawid rzekł jeszcze do całego zboru: „Błogosławcie teraz Jehowę, waszego Boga”. I cały zbór błogosławił Jehowę, Boga ich praojców, i kłaniał się nisko, i padał na twarz przed Jehową i przed królem. 21 I składali Jehowie ofiary, i składali Jehowie całopalenia w dniu, który następował po owym dniu — tysiąc młodych byków, tysiąc baranów, tysiąc baranków oraz towarzyszące im ofiary płynne, bardzo wiele ofiar za całego Izraela. 22 I w owym dniu jedli i pili przed Jehową, wielce się radując; i po raz drugi uczynili królem Salomona, syna Dawida, i namaścili go Jehowie na wodza, a Cadoka na kapłana. (1 Kronik 29:20-22)

Tak więc lud czcił Boga i króla. Króla jednak czcił w znaczeniu ogromnego szacunku, tak jak ma się respektować rodziców (,,czcij ojca i matkę”) lecz cześć w sensie kult religijnego oddawał Bogu, o czym świadczą składane Jehowie ofiary.

Kontekst dalszy wyraźnie wskazuje, że pokłon ten nie mógł być taki sam

Jehowy, twego Boga, masz się bać i jemu masz służyć, i na jego imię masz przysięgać ( 5 Mojżesza 6;13)

Jezus, odpowiadając, rzekł do niego: „Jest napisane: ‚Jehowę, twego Boga, masz czcić i tylko dla niego masz pełnić świętą służbę’ (Łukasza 4:8)


Przeciwnicy bóstwa Jezusa Namaszczonego ukazują 1 Kronik 29:20 na jednej płaszyźnie z Objawienie 5:13. Przyjrzyjmy się, zatem temu fragmentowi.


I usłyszałem, jak każde stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i na morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: „Zasiadającemu na tronie i Barankowi błogosławieństwo i szacunek, i chwała, i potęga na wieki wieków”.(Objawienie 5:13)

Po pierwsze, Jezus w Objawieniu 5 nie jest przedstawicielem Ojca, lecz razem ze swym Jehową Ojcem jest w niebie.

Po drugie, kontekst bliższy i dalszy nie rozróżnia czci boskiej dla Ojca i Syna.

mówiących donośnym głosem: „Baranek, który był zabity, jest godzien przyjąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i szacunek, i chwałę, i błogosławieństwo (Objawienie 5:12)

aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał (Jana 5:23)

Czy służba nasza religijna, kult i cześć mają być dla Syna tylko jako ,,przedstawiciela Jehowy Boga”? Poniższe fragmenty wyraźnie świadczą, że nie

żeby wszelki język otwarcie uznał, że Jezus Chrystus jest Panem ku chwale Boga, Ojca (Filipin 2:11)

A jednak to, co było dla mnie zyskiem, ze względu na Chrystusa uznałem za stratę. 8 Jeśli już o to chodzi, doprawdy też wszystko za stratę uznaję z uwagi na niezrównaną wartość poznania Chrystusa Jezusa, mojego Pana. Ze względu na niego zniosłem stratę wszystkiego i uznaję to wszystko za stertę śmieci, bylebym pozyskał Chrystusa (Filipian 3:7-8)


I kamienowali Szczepana, a on błagał i mówił: „Panie Jezusie, przyjmij ducha mego (Dzieje 7:59)

Odpowiadając, Tomasz rzekł do niego: „Bój Pan i mój Bóg! (Jana 20:28)


Przeciwnie, wzrastajcie w życzliwości niezasłużonej oraz poznaniu naszego Pana i Wybawcy, Jezusa Chrystusa. Jemu chwała zarówno teraz, jak i po dzień wieczności (2 Piotra 3:18)


Widać więc, że inny pokłon oddawano ludziom takim jak król w ST a inny oddawano Jezusowi Chrystusowi. O ile za życia większość pokłonów oddawanych Jezusowi było pokłonami ze względu na Jego przedstawicielstwo, to jednak po wniebowzięciu Chrystusa powszechnie oddawano Mu cześć boską, czego wyrazem były także pokłony.


2) Kolejne argumenty są już po prostu niezrozumieniem tradycji żydowskiej i Bożej Ekonomii Zbawienia.

Często pokłon w ST był wyrazem przywitania kogoś o wielkim autorytecie

Podniósłszy oczy, spojrzał, a oto trzech mężów stało w pewnej odległości od niego. Kiedy ich ujrzał, pobiegł im na spotkanie od wejścia do namiotu i kłaniał się im aż do ziemi. (1 Mojżeszowa 18:3)

Jednak zwyczaj ten został odrzucony w NT, jako coś niedoskonałego, sprzeciwiającego się służbie Ducha, a przede wszystkim jako pretekst do grzechu, wszak chrześcijanie mają unikać nawet tego, co ma pozory zła (1 Tesaloniczan 5:21)

Apostoł Piotr nie zgodził się na pokłony, mimo iż chciał mu je złożyć bojący się Boga Korneliusz

Gdy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, przypadł do jego stóp i złożył mu hołd. Ale Piotr podniósł go, mówiąc: „Wstań; ja też jestem człowiekiem (Dzieje 10:25-26)

Podobnie uczynił anioł


Wtedy upadłem u jego stóp, aby mu oddać cześć. Ale on mi mówi: „Uważaj! Nie czyń tego! Jestem tylko współniewolnikiem twoim i braci twoich, którzy zajmują się świadczeniem o Jezusie. Oddaj cześć Bogu; bo właśnie świadczenie o Jezusie jest natchnieniem do prorokowania (Objawienie 19:10)

W NT, gdy już wiadomo, że względem Boga wszyscy jesteśmy równi, oraz wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Ojca nie ma miejsca na nie tylko kult poszczególnych osób, ale także niewłaściwe wyrażanie szacunku. Nie ma podstaw do czczenia materialnych przedmiotów, choć w ST czczono arkę. Myślę, że dobrze to zobaczymy na pewnym przykładzie. W początkach przymierza Jehowy z ludźmi ludzie posłuszni Bogu składali MU ofiary na kamiennych stelach, na wyżynach (1 Mojżesza 28;22) jednak, kiedy zbudowano już świątynię kult wyżynny zawsze był postrzegany jako bałwochwalstwo i odszczepieństwo od prawdziwej religii, mimo iż czasem kult ten nadal pozostawał kultem Boga prawdziwego (2 Królewska 17:32-33; Jana 4:20-22).
Ten fragment może pasuje bardziej do polemiki ze zwolennikami kultu obrazów, lecz myślę, że da do zrozumienia także tym, którzy uważają, że w oddawaniu pokłonów ludziom nie ma nic złego. Oddawanie pokłonów ST było też często sposobem na oddanie szacunku królowi pogańskiemu, lecz nie miał to nic wspólnego z kultem religijnym, który w NT oddawano Jezusowi. Podobnie było z oddawaniem pokłonów aniołom. Zauważmy, że zawsze jest to tylko dozwolone po pierwszy tylko w ST ( w okresie cielesnego kult Boga Jana 4:23), po drugie tylko podczas objawienia się anioła. Nikt nie mógł kłaniać się przed aniołem od tak. W NT zaś oddaje się cześć boską Jezusowi nie tylko, gdy On się ukazuje. Oddawanie tej czci ma być treścią życia i kultu liturgicznego Kościoła (Filipian 2:11,; 1 Piotra 3:15), czego były wyrazem choćby hymny ku czci Jezusa (Kolosa 1:15-23) i wzywanie Go (Objawienie 22:20; 1 Koryntian 16:22)


Poza tym oddawanie pokłonów Jezusowi wynika z wyraźnego nakazu samego Boga Jehowy. Nakaz ten obejmuje wszystkie stworzenia na ziemi, w niebie a także złe duchy.

Lecz gdy znowu wprowadza swego Pierworodnego na zamieszkaną ziemię, mówi: „I niech mu złożą hołd wszyscy aniołowie Boży (Hebrajczyków 1:6)

Z kontekstu całej Biblii jasno wynika, że taki, powszechny i boski kult może odbierać jedynie Prawdziwy Bóg, którym Jezus jest istotnie (Izajasza 48:11, 1 Jana 5:20)

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 18, 2006 11:18 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Syn otrzymał od Ojca pełną władzę, nad żywymi i umarłymi. Jest Panem wszystkich. Dostał od Ojca to czego nikt wczesniej nie miał po za Ojcem.
Dokładnie nie pamiętam w którym fragmencie Jezus powiedział Ojcze uwielbij mnie tak jak ja ciebie uwielbiłem. Gdy odszedł do Ojca zasiadł po prawicy, został wywyższony ponad wszystko oprócz Ojca.

Boskość Chrystusa jest niezaprzeczalna, chociażby na słowa: o to mój syn umiłowany jego słuchajcie.

Poruszyłes tu temat pokłonu i myslę że tym pokłonem wobec Chrystusa jest pójście tak jak Ojciec powiedział, a nawet Maria: czyńcie wszystko co wam powie.

W ewangelii Jana (16, 26) Jezus wypowiedział do uczniów słowa:
Owego dnia w imieniu moim prosić będziecie, a nie mówię wam, że Ja będę prosic Ojca za was; albowiem sam Ojciec miłuje was, dlatego że wyście mnie umiłowali i uwierzyli, że Ja od Boga wyszedłem.

Tu do uczniów mówi, że znosi swoje wstawiennictwo, zgodnie z całym kierunkiem zbawienia, że tak jak Ojciec prowadzi wpierw do Syna, tak Syn do Ojca. Tu staje się Bratem tych których Ojciec usynowił i w raz z Nim dwunastu będzie sądzić dwanaście plemion Izraela tak samo i aniołów.
Tylko ktoś kto otrzymał wszystko od Ojca, mógł i może rozporządzać w ten sposób, jak sam Bóg.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 7:05 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
Jarek napisał

Cytuj:
Dostał od Ojca to czego nikt wczesniej nie miał po za Ojcem


Jana 17:5

A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.

Jezus w swym bóstwie miał wszystko to co, Ojciec, bo zauważ mój Drogi, że Jezus jako człowiek wypowiedział w Mat 28:18-20 ze wszystko dostał, ale jako Bóg juz wczesniej Mat 11;27

Tak więc unizony sługa Jehowy-człowiek, Chrystus Jezus istotnie został podniesiony na ,,wyzsze stanowisko" (Flp 2:9-11), lecz jako Bóg zawsze miał tę chwałę

podobnie jest z ,Synem Boga'

Jezus był nim zawse, ale dopieor po zmartwychwstaniu okazał sie Nim , jako PEŁEN MOCY (Rzymian 1:4)

tak wiec zmartwychwstanie i wniebowzięcie Jezusa jest styczną granicą, kiedy bóstwo Jezusa wchłania jego człowieczenstwo

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 9:17 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Tak, Arche 18. Źle tu napisałem. Bo On był zanim świat powstał.
Powinienem to w powyższym zmienić, że zostało to ludziom Objawione w Jezusie Chrystusie. Lecz jak wcześniej zostawiłem, niech pozostanie wcześniejsza wypowiedź tak jak jest.
Dzieki.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 9:42 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 1:43 pm
Posty: 40
Lokalizacja: Farncombe UK
Cytuj:
tak wiec zmartwychwstanie i wniebowzięcie Jezusa jest styczną granicą, kiedy bóstwo Jezusa wchłania jego człowieczenstwo


Jak to wiec jest, ze po swoim zmartwychwstaniu i wniebowzieciu ten sam Jezus, ktorego czlowieczenstwo wedlug ciebie zostalo wchloniete przez bóstwo, nadal nazywa swego Ojca Bogiem? Czy Bóg może mieć Boga?

"Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga mojego, i nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię." Ap 3:12

Dlaczego znany trynitarz apostol Pawel relacjonujac kwestie zaleznosci mezczyzny i kobiety w 1 Kor 11 powiada, ze glowa Chrystusa jest Bog? Przeciez powinien podpisac sie pod sformulowaniem: "wspolistotny, wspolwieczny i rowny Ojcu"? A moze chodzilo mu o to, ze "glowa Chrystusa w czasie kiedy jeszcze jego czlowieczenstwo nie zostalo wchloniete przez jego bostwo jest Bog, to znaczy pierwsza osoba tego Boga znana jako Ojciec" a po prostu nie wyrazil sie dokladnie? ;)

_________________
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 10:29 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
Arturze

sam powiedziałes, ze poodanstwo Jezusa wobec Ojca zostało w 1 Kor 11;3 porównane do stosunku mąż-zona

Jezus moze byc poddany i równy, współwieczny :)

czy zona, przez to ze ma męza za głowe jest mniej człowiekiem? jest jakimś podczłowiekiem?

ma gorszą nudzką naturę?

koniecznie musi być młodsza??

odpowiedz nasuwa sie sama:)

a jak sie nasuwa, to sie zaraz nasunie, jak zajrzysz tu 8)
http://www.bible.ca/trinity/trinity-subordination.htm

jak angielksiego nie umiesz to... czabyło sienauczyc :twisted:
albo zielonym zostac :wink:

to ze bóstwo wchłoneło człowieczenstwo, to nie znaczy, ze człowieczenstwa nie ma

na ziemi bóstwo Jezusa to swiatelko w icemnym kamyku

po zmartwychwstaniu to swiatełko w diamencie..chyba kazdy wie jak razi swiatło przepuszczone przez diament!! ( z tego powodu pawła i jana jak widzieli Jezusa powaliło)

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 10:32 am 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Jarek:
Cytuj:
kiedy bóstwo Jezusa wchłania jego człowieczenstwo

Niezrecznie napisane.
Z trynitarnego punktu widzenia czlowieczenstwo nie jest wchloniete w bostwo .ale PRZYLACZONE DO BOSTWA.
Co oznacza ,ze Jezus caly czas w niebie BEDAC ODWIECZNYM BOGIEM ,JEST ROWNOCZESNIE MAJACYM POCZATEK CZLOWIEKIEM
(Z CIALEM I DUSZA I DUCHEM).
JHWH ,przed zamieszkaniem Jego Logosu w Miriam,nie mieszkal w ciele ludzkim ,ale byl tylko Duchem ,po swojej smierci bostwo JHWH zamieszkalo w CIELE LUDZKIM-jego Logos-NIE ZATRACAJAC JEDNAKZE CZLOWIECZENSTWA SYNA MIRIAM.

OD 2000 LAT SYN BOGA-JHWH-MA NOWE IMIE "JHWH ZBAWIAJACY"-JESZUA-CO ZNACZY ,ZE BOG JEST CZLOWIEKIEM I CZLOWIEK JEST BOGIEM -JEDNAKZE OBIE NATURY W JEDNEJ OSOBIE NADAL SA NIEZMIESZANE.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 10:39 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
przyjacielu drogi

miło widac tak pięknego duchowego młodzienca broniącego odwiecznych Prawd Bozych

niech Ci Jehowa błogosławi i niech Ci szerko otwiera drzwi do poznania tajemnicy Miłości Miłosiernej-Pana Jezusa Chrystusa

P>S. sa poglądy, ze Jezus nie jest teraz człowiekiem, wyznają je nawet trynitarze...ciekawe, ale mało biblijne, raczej ,zyczeniowe"

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 10:51 am 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Arche 18:
Cytuj:
pięknego duchowego młodzienca

A ty co staruszek jestes 80 letni ? :D
Bo u mnie-mlodzienca- juz 50-tka na karku?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 11:01 am 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
A.O.:
Cytuj:
Czy Bóg może mieć Boga?

"Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już z niej nie wyjdzie, i wypiszę na nim imię Boga mojego, i nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego, i moje nowe imię." Ap 3:12


Dobre pytanie brzmi nie tyle o to :Czy Bóg może mieć Boga?
Ale :CZY CHRYSTUS MA BOGA?

ODPOWIADAM MA !
BO CHRYSTUS JEST PRAWDZIWYM CZLOWIEKIEM W NIEBIE !

Zrozumienie slow Chrystusa jest pelne w momencie ,gdy rozumiesz AKT ZAMIESZKANIA BOGA W CZLOWIEKU I PRZYLACZENIA NATURY LUDZKIEJ DO NATURY BOSKIEJ JHWH-O CZYM CZYTAJ POWYZEJ.

Obj 3:11-12
Przyjdę już niebawem. Pilnuj tego, co masz, by nikt nie zabrał ci twego wieńca.(12) Kto przejdzie zwycięsko przez wszystkie próby, tego uczynię kolumną w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I wypiszę na niej imię Boga mojego oraz nazwę miasta Boga mojego, nowego Jeruzalem, które zstępuje z nieba od Boga mojego i moje własne nowe imię.
Kto mowi?
MOWI CHRYSTUS!
O czym mowi?
O SWOIM POWTORNYM PRZYJSCIU!

ZATEM CHRYSTUS-CZLOWIEK-KTORY BYL I POWROCI MA BOGA!
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 11:23 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
przyjacielu czys nie słyszał?

Chłopcy się zmęczą i znużą, a młodzieńcy na pewno się potkną, 31 ale ci, którzy pokładają nadzieję w Jehowie, odzyskają moc. Wzniosą się na skrzydłach jak orły. Będą biec, a się nie znużą; będą chodzić, a się nie zmęczą (Iz 40;30-31)

WIERZĄCY W PRAWDZIWEGO BOGA SA ZAWSZE MŁODZI :lol: :lol: :lol:

pozdrówka :P

ja mam 18 latek, niewinny wiek :twisted:

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 11:44 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 1:43 pm
Posty: 40
Lokalizacja: Farncombe UK
Trudno jest zdefiniowac pojecie Boga, ale jedna z prob bedzie okreslenie Go jako istoty Najwyzszej, Wladcy wszechswiata. Tak zapewne rozumieli to prorocy piszac o nim jako o Panu, ktorego decyzje sa ostateczne i ktory nie ma sobie rownego. Biblijne pojmowanie Boga malo bowiem ma wspolnego z filozoficznym zargonem natur, hipostaz i osob. Pomijajac cale to gadanie o rownosci co do natury a poddanstwie co do funkcji, z twoich wypowiedzi arche18 tak czy sia wynika unitarianizm, gdyz to Ojciec jest tym, wobec ktorego Syn pozostaje w pozycji slugi nawet po swoim wniebowzieciu. :)

Ojciec NIGDY nie nazywa nikogo bowiem swoim Bogiem, Syn zas czyni to zarowno w czasie swego zycia jak i po zmartwychwstaniu.

_________________
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 11:56 am 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 1:43 pm
Posty: 40
Lokalizacja: Farncombe UK
Przyjacielu, Chrystus jest jedna osoba. Osoba posiada jedna swiadomos czy jazn (chyba ze jest chora psychicznie). Mowiac "Ja mam Boga" doslownie "moj Bog", Chrystus, Syn Bozy nie dzielil siebie na tego wedlug ciala i tego w boskiej naturze.

Tymbardziej, ze wedlug nauki trynitarnej Chrystus nawet nie byl czlowiekiem, a tylko przyjal ludzka nature. Termin anhypostasia okresla bowiem to, ze jako, ze w osobie moze byc tylko jedno ego, ego Chrystusa bylo jego boskim ego, i przyjal on tylko niepersonalne "czlowieczenstwo" czymkolwiek mialoby to byc...

Skoro wiec jego ego bylo boskim ego, mowiac, ze "Ojciec jest wiekszy od niego" badz "ze ma Boga" wyznawal swoj unitarianizm, czyli to, ze Ojciec jedynie jest Bogiem, a on jest od niego mniejszy.

_________________
Sz'ma Israel, JHWH eloheinu, JHWH echad. Dewarim 6:4


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 12:05 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
oj arturze

nie znasz Ty nauki trynitarnej

Jezus jest jedną osoba, ale swiadomosci ma 2 : ludzką i boską

a to, ze jego boskie ego przesiadywało tylko w postaci człowieka a nie był takze człowiekiem, to Kosciól odrzucił juz dawno jako herezje bodajze nestorianizmu

choroba psychiczna mówisz...wiesz idąc tym tokiem to mozna powiedziec ze Bóg był chory juz w genesis, bo mówi ,,uczynmy na podobienstwo nasze" :?

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 19, 2006 12:07 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt lip 18, 2006 8:00 am
Posty: 52
arturek napisał :

Cytuj:
Ojciec NIGDY nie nazywa nikogo bowiem swoim Bogiem, Syn zas czyni to zarowno w czasie swego zycia jak i po zmartwychwstaniu.


podaj mi jeden fragment, który ukazuje Syna przed wcieleniem jako podanego Ojcu a przestane w jednej chwili wierzyc w TRójce

_________________
http://www.bible.ca/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 347 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL