www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:56 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 8:41 am 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
http://chomikuj.pl/noveyy777 swietny chomik o Inteligentnym Projekcie


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lip 22, 2011 11:54 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr mar 31, 2010 10:03 am
Posty: 268
http://www.youtube.com/user/sceptykPL#p ... tfXK8aNgM'

debata Hitchens-Turek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz cze 28, 2012 12:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
hmm... Wątek ten założył użytkownik "tomasz" ponad 7 lat temu. W między czasie wiele tu napisano i zalinkowano. A dziś znalazłem taki artykulik na Gazecie Wyborczej: Korea Płd wycofuje teorię ewolucji z podręczników
Szkoda, że szacowny autor, traktuje tę informację z iście nonszalancko_wykpiwającym nastawieniem i zajmuje jednoznaczne stanowisko w sprawie: "...nasz sztandarowy kreacjonista prof. Maciej Giertych [...] zorganizował [...] w 2006 r. w Parlamencie Europejskim konferencję, podczas której przekonywał, że teoria ewolucji nie powinna być wykładana w szkołach. Na szczęście nikt nie potraktował tej propozycji poważnie."
Ale z drugiej strony tak sobie myślę, że nawet lakoniczna wzmianka w "mejnstrimowych" mediach informująca o tym, że ktoś gdzieś się nie godzi na nauczanie teoryjek w szkołach za pieniądze podatników - już jest pewnym osiągnięciem!
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz cze 28, 2012 12:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Obawiam się, że te informacje nie są do końca ścisłe:

http://www.creationtoday.org/south-kore ... ls-really/
http://www.huffingtonpost.com/2012/06/1 ... 94717.html

Artykuł w "Wyborczej" jest ciekawy z punktu widzenia propagandowego. Autor nawet się specjalnie nie sili na obiektywizm.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 25, 2017 1:57 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2016 11:51 am
Posty: 61
Dawno już w temacie nikt nie pisał. Nie zależy mi na tym, żeby ponownie rozgorzała dyskusja, bo chyba wszystkie argumenty zostały tu przedstawione. Reszta należy do każdego z nas. Chciałbym tylko dopowiedzieć coś od siebie. Może to kogoś zaciekawi.
Co jakiś czas znajdzie się ktoś, kto próbuje nie tylko podważyć biblię, ale przede wszystkim ośmieszyć. Niedawno kolega z pracy (widząc, że czytam) stwierdził, że biblia to "książka dla słabych psychicznie". Nawet nie próbowałem wtedy podejmować dyskusji. Jednak czasami, w zależności od okoliczności, próbuję pokazać wyjątkowość biblii, używając jednego z argumentów. A chodzi mi o cytat z Ks. Rodzaju 2:7.
"(7) ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą."
Cofnijmy się teraz w wyobraźni 3500 lat wstecz, zapomnijmy wszystko, co wiemy dzięki nauce o składzie chemicznym organizmu człowieka, weźmy do ręki garść ziemi i odpowiedzmy sobie uczciwie na pytanie: czy bylibyśmy w stanie, przyrównując własną skórę do ziemi, napisać, że są tym samym? A Mojżesz wątpliwości nie miał.

_________________
I powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, będzie żył. (Ewangelia Jana 11:25)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 25, 2017 2:24 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Jeden z wykładowców ostatnio stwierdził, że Biblia jest pełna nonsensu. Jako przykład dał opis stworzenia w siedem dni. Pytał się,jak to możliwe, że Bóg stworzył coś w sześć dni, skoro wtedy nie było czasu, ani...dni.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 25, 2017 3:02 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
Owieczka napisał(a):
Jeden z wykładowców ostatnio stwierdził, że Biblia jest pełna nonsensu. Jako przykład dał opis stworzenia w siedem dni. Pytał się,jak to możliwe, że Bóg stworzył coś w sześć dni, skoro wtedy nie było czasu, ani...dni.

:shock: Co za inteligencja :lol:

"I widział Bóg, że światłość była dobra. Oddzielił tedy Bóg światłość od ciemności. I nazwał Bóg światłość dniem, a ciemność nazwał nocą. I nastał wieczór, i nastał poranek - dzień pierwszy." (1. Mojż. 1:4-5)

Bóg oddzielił światłość (dzień) od ciemności (noc) i nastał wieczór (zrobiło się ciemno i pierwsza noc nastała) i nastał poranek (zrobiło się jasno, pierwszy "biały dzień" nastał). U Żydów dlatego dzień zaczyna się wraz z zachodem słońca (od wieczoru), a powyższy opis przedstawia pierwszy dzień stworzenia. W momencie zainicjowania przez Boga 24-godzinnego rytmu pierwszego dnia "zegarek zaczął chodzić" - Bóg stworzył czas. A przed nastaniem pierwszego dnia Bóg też był w stanie stwarzać cokolwiek by chciał, bo on nie jest zależny od czasu.

Nawet mój jedenastoletni syn to rozumie. Powiedz panu wykładowcy, że może do nas zadzwonić. Mój syn mu to wyjaśni :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 25, 2017 8:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Owieczka napisał(a):
Jeden z wykładowców ostatnio stwierdził, że Biblia jest pełna nonsensu. Jako przykład dał opis stworzenia w siedem dni. Pytał się, jak to możliwe, że Bóg stworzył coś w sześć dni, skoro wtedy nie było czasu, ani...dni.
To, że wykładowca czegoś nie rozumie albo się z czymś nie zgadza, nie oznacza, że jest to nonsens. Najwyraźniej nawet się nie wysilił, żeby uważnie zbadać coś, co z góry nazywa nonsensem. W momencie stworzenia tego, co widzialne, zaistniało coś, co się nazywa "czasoprzestrzenią" - takie pojęcie powinno być znane komuś, kto jest wykładowcą. Czyli czas zaistniał jeszcze zanim Bóg stworzył słońce i księżyc służące do oddzielania dnia od nocy oraz oznaczania pór, dni i lat.

Renegat napisał(a):
"(7) ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą."

Cofnijmy się teraz w wyobraźni 3500 lat wstecz, zapomnijmy wszystko, co wiemy dzięki nauce o składzie chemicznym organizmu człowieka, weźmy do ręki garść ziemi i odpowiedzmy sobie uczciwie na pytanie: czy bylibyśmy w stanie, przyrównując własną skórę do ziemi, napisać, że są tym samym? A Mojżesz wątpliwości nie miał.
To jest problem podobny do teorii o płaskiej Ziemi. Czasem zapominamy o tym, że Mojżesz pisał bezpośrednio do adresatów żyjących właśnie 3500 lat temu, którzy mieli inny aparat pojęciowy niż my, żyli w zupełnie innej kulturze i trudno się spodziewać, że ponadczasowy tekst o stworzeniu, który powinien być zrozumiały dla ówczesnych czytelników i dla nas równocześnie, mógłby być napisany językiem XXI wiecznej nauki. Przecież bezpośredni czytelnicy Mojżesza nie mieli pojęcia, co to są pierwiastki chemiczne ani "skład chemiczny".

To wcale nie oznacza, że sterujemy w stronę ewolucjonizmu. Po prostu język opisu stworzenia nie jest stricte naukowy, ale zawiera treści, które są zgodne ze stanem faktycznym - problem polega na interpretacji stanu faktycznego przez pryzmat naturalistycznych założeń współczesnej nauki. A my nie musimy wcale zachowywać się jak zwolennicy teorii Płaskiej Ziemi i zaprzeczać faktom myśląc, że w ten sposób bronimy nieomylności Biblii.

Tak się składa, że nasze ciała zawierają te same pierwiastki, które znajdują się wokół nas - dlatego z punktu widzenia biologii jesteśmy podobnie jak Adam jesteśmy prochem [I Mojż. 3:19]. Dlatego "pod słońcem" w sensie przemijania i śmierci biologicznej niczym się nie różnimy od zwierząt [Kazn. 3:19]. I w proch się obracamy.

Mojżesz wątpliwości nie miał, tylko my czasem próbujemy "zmusić tekst biblijny" do naszego zrozumienia. Nasza skóra nie "jest tym samym", ale jest z tego samego "zrobiona".

"2:7 dust of the ground. Man’s body was formed out of the “elements of the earth,” the same materials (carbon, hydrogen, oxygen, etc.) from which both plants and the bodies of the animals had been formed (Genesis 1:12,24). This unity of physical composition is a fact of modern science thus long anticipated by Scripture."

http://www.icr.org/bible/Genesis/2:7

I rzeczywiście, choć nasza skóra nie przypomina prochu leżącego na ziemi, to po "rozłożeniu na czynniki pierwsze" jej skład chemiczny jest bardzo zbliżony:

https://answersingenesis.org/human-body ... t-to-dust/

Tekst biblijny zawiera w sobie prawdę o stworzeniu w sensie "z czego" człowiek został stworzony, ale również głębokie prawdy w sensie "jak" został stworzony. Dopiero całość tej relacji daje pełny obraz.

Ten film może być ciekawy:

http://isgenesishistory.com/
http://www.patheos.com/blogs/troublerof ... eationism/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 27, 2017 3:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2016 11:51 am
Posty: 61
Smok Wawelski napisał(a):
Renegat napisał(a):
"(7) ukształtował Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w nozdrza jego dech życia. Wtedy stał się człowiek istotą żywą."

Cofnijmy się teraz w wyobraźni 3500 lat wstecz, zapomnijmy wszystko, co wiemy dzięki nauce o składzie chemicznym organizmu człowieka, weźmy do ręki garść ziemi i odpowiedzmy sobie uczciwie na pytanie: czy bylibyśmy w stanie, przyrównując własną skórę do ziemi, napisać, że są tym samym? A Mojżesz wątpliwości nie miał.
To jest problem podobny do teorii o płaskiej Ziemi. Czasem zapominamy o tym, że Mojżesz pisał bezpośrednio do adresatów żyjących właśnie 3500 lat temu... Przecież bezpośredni czytelnicy Mojżesza nie mieli pojęcia, co to są pierwiastki chemiczne ani "skład chemiczny".

To wcale nie oznacza, że sterujemy w stronę ewolucjonizmu.
...
Tak się składa, że nasze ciała zawierają te same pierwiastki, które znajdują się wokół nas - dlatego z punktu widzenia biologii jesteśmy podobnie jak Adam jesteśmy prochem [I Mojż. 3:19]. Dlatego "pod słońcem" w sensie przemijania i śmierci biologicznej niczym się nie różnimy od zwierząt [Kazn. 3:19]. I w proch się obracamy.

Mojżesz wątpliwości nie miał, tylko my czasem próbujemy "zmusić tekst biblijny" do naszego zrozumienia. Nasza skóra nie "jest tym samym", ale jest z tego samego "zrobiona".
Czasami zdarza mi się mało precyzyjnie wypowiedzieć. Oczywiście nie chodziło mi o to, że skóra i ziemia są tym samym, ale, że skóra zawiera minerały występujące w ziemi. Wersetu z Ks. Rodzaju 2:7 nie używam w rozmowach by potwierdzić teorię ewolucji, ale by pokazać niezwykłość tej księgi. Źle napisałem, że Mojżesz sam z siebie nie miał wątpliwości porównując ziemię do naszej skóry. Oczywiście brak wątpliwości spowodowany jest natchnieniem Mojżesza przez Boga. Osobiście jestem zdania, że ziemia ma kilka tysięcy lat. A już na pewno ludzkość począwszy od Adama ma około 4000 lat do narodzin Chrystusa.


(18) Albowiem sądzę, że utrapienia teraźniejszego czasu nic nie znaczą w porównaniu z chwałą, która ma się nam objawić. (19) Bo stworzenie z tęsknotą oczekuje objawienia synów Bożych, (20) gdyż stworzenie zostało poddane znikomości, nie z własnej woli, lecz z woli tego, który je poddał, w nadziei, (21) że i samo stworzenie będzie wyzwolone z niewoli skażenia ku chwalebnej wolności dzieci Bożych. (22) Wiemy bowiem, że całe stworzenie wespół wzdycha i wespół boleje aż dotąd. (23) A nie tylko ono, lecz i my sami, którzy posiadamy zaczątek Ducha, wzdychamy w sobie, oczekując synostwa, odkupienia ciała naszego. (24) W tej bowiem nadziei zbawieni jesteśmy; List do Rzymian 8:18-24
"...całe stworzenie wespół wzdycha..." a ludzie w swej pysze/mądrości wolą mieć małpę za przodka. I ja tak myślałem, zanim Pan mnie z tej "mądrości" wyzwolił.

_________________
I powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, będzie żył. (Ewangelia Jana 11:25)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz maja 18, 2017 4:53 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 27, 2013 6:59 pm
Posty: 151
Debata: kreacjonizm vs ewolucja - Kent Hovind vs Michael Shermer ( lektor )

https://youtu.be/IUJ0inqoolo

Debata Kreacja vs Ewolucja Pl. Dr Kent Hovind - Dr Weisenburg ( napisy )

https://youtu.be/UQ_XQb98MVY

_________________
Albowiem przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom. Ale ty bądź czujny we wszystkim, cierp, wykonuj pracę ewangelisty, pełnij rzetelnie służbę swoją.
2Tym. 4, 3-5


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lip 01, 2017 8:48 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Is Genesis History 2017 cały film po angielsku, polecam ale nie kosztem dzisiejszej modlitwy.
https://www.youtube.com/watch?v=Ub80TfY7tsI


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt maja 28, 2021 5:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
Pax vobiscum napisał(a):
Is Genesis History 2017 cały film po angielsku, polecam ale nie kosztem dzisiejszej modlitwy.
https://www.youtube.com/watch?v=Ub80TfY7tsI

Właśnie oglądam. Wyśmienity materiał :) Chwała Bogu!

Tutaj działający link: https://youtu.be/UM82qxxskZE (producent sam udostępnił na YouTube)

Dla nas tutaj też super: są niemieckie napisy (można włączyć).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 282 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL