www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 8:30 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 09, 2006 1:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
hubertok napisał(a):
Oj secptyk sceptyk - i cóż z tego że panujaca? Jednocześnie przecież została zagwarantowana swoboda wyznania. A co, w sasiednich prusach myslisz że była swoboda wyzania?


Oj Hubertok , Hubertok nic z tego :P
Po prostu takie głupie czasy były.

Natomiast nie wiem czemu tak cieszymy się z Konstytucji 3 Maja spóźnioną o kilka dekad zamiast płakac że dziś mamy tą samą 'sarmacką' manierę..

"Oglądając telewizję i czytając prasę odnoszę wrażenie, że nikt nie uświadamia sobie nawet tej ironii. Świętujemy rocznicę konstytucji, która musiała być uchwalona podstępem i która nigdy nie weszła w życie. Czcimy papier, kolejną nieudaną próbę naprawienia państwa konsekwentnie i przez wieki psutego przez awanturników. Jak dzieci powtarzamy z dumą, że była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja państwa, nie dodając już (a może nawet nie domyślając się nawet) tego, że inne narody nie musiały używać słowa konstytucja, aby mieć zbiór respektowanych praw..[..]
Dzień konstytucji mógłby być przypomnieniem, że państwo jest organizacją opartą na prawie, że zawierzamy prawu i respektujemy wspólne reguły gry. Przyglądając się temu, jak rok po roku obchodzone jest święto 3 maja, widzimy jak z prawa czyni się pusty symbol, jak demonstracyjnie zmienia się go w dzień flagi i zawierzenia Polski Matce Boskiej.[..]

Państwo jest ciągłością. U nas kolejne rządy proponują kolejną zmianę nazwy państwa i kolejną konstytucję. Ponieważ pozornie zaakceptowaliśmy demokrację, więc teraz uprawiamy naszą anarchię całkowicie demokratycznie."
Oryginał : Andrzej Koraszewski http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4753.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 09, 2006 1:49 pm 
EEE tam racjonaliści to paskudni lewicowcy. :wink:

Zaintrygował mnie oczywiście fragment o prawach niespisanych a przestrzeganych - jak domniemuję autor miał na mysli Anglię i ichniejsze "rule of law".

Zadziwia mnie jednak pewna niekonsekwencja lewicowych "postępowców" piszacych jakia to wspaniała była MAGNA CARTA a jak tragiczne polskie NIHIL NOVI. A wszak załozenia podobne...

Ja osobiście dumny jestem z ducha sarmackiego i tego, że jako pierwsi wpadlismy na pomysł zakwestionowania boskiego pochodzenia władzy królewskiej... i władzy wogóle :lol:


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 09, 2006 1:59 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
hubertok napisał(a):
liafail napisał(a):
Ale co sie dziwic, nie byli wstanie pojsc za przykladem Stanow Zjednoczonych. Tamci wywodzili sie glownie z roznych mysli protestanckich, a wiekszosc Polski, niestety, podlegla byla papiezowi.
I tworcy K3Maja, w dcsalszym ciagu chcieli byc podlegli obcemu panstwu-papieskiemu



hubertok napisał(a):
O różnorodność własnie chodzi. Jetsem przekonany że gdyby w stanach było 95 % baptystów a nie po kilka procent PRZERÓŻNYCH wyznań to w Konstytucji USA Baptyzm byłby religią PANUJACĄ.
W USA rozdział był KONIECZNOŚCIĄ. Tak samo jak we Francji gdy wielkie rzesze ludzi stały się ateistyczne.


Oczywiscie mozemy gdybac :)
I bycmoze tak by bylo, ale tak nie bylo.

hubertok napisał(a):
Jesli zaś konstytucja USA była takim cudem a wyznania protestanckie tak doskonałe to weź pod uwagę, że w USA było niewolnictwo a w Polsce nie (choć nad tym też można debatować przy okazji statusu chłopa pańszczyźnianego)


No i co z tego ze bylo niewolnictwo?
Zreszta jak sam napisales, ze mozna na ten temat debatowac, czyli niepotrzebnie to poruszales.


hubertok napisał(a):
Nasze poglady są wypadkową wychowania i otoczenia a także osobistych doświadczeń. Smok nie byłby pewnie zielonoświątkowcem gdyby się z nimi nie zetknął... 8)


No tak, ale mamy umysl i mozemy dociekac prawdy i pytac sie siebie: dlaczego w to wierze itp, a nie byc cale zycie ignorantami typu : ,,w takiej relidze zostalem wychowany i w takiej umre''

Takze pozdrawiam Serdecznie


PS
Smok zielonoswiatkowiec?

PS2
nigdy nielubilem tej nazwy ,,zielonoswiatkowy''
wogole nie lubie tych etykietek

Pozdrawiam Smoka Chrzescijanina


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 09, 2006 2:03 pm 
liafail napisał(a):
No i co z tego ze bylo niewolnictwo?


To z tego, że to nikonsekwencja tej konstytucji "Wszyscy ludzie mają prawo dążenia do szczęścia.... oprócz niewolników" Tak chyba powinno być w oryginale 8)

Ja tam bym nie idealizował konstytucji USA choć była oczywiście duzym osiagnięciem tego nieszczęsnego gatunku zwanego człowiekiem.

Zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 09, 2006 2:08 pm 
liafail napisał(a):
No tak, ale mamy umysl i mozemy dociekac prawdy i pytac sie siebie: dlaczego w to wierze itp, a nie byc cale zycie ignorantami typu : ,,w takiej relidze zostalem wychowany i w takiej umre''

Takze pozdrawiam Serdecznie


Oczywiście zę się zgadzam ale uczciwość intelektualna rodzi dwie implikacje

1/ religia w której się wychowaliśmy może być słuszna, lub
2/ to co może najbardziej zaboleć - religia sama w sobie jest bezpodstawna i koniec końców okazuje się tylko naszym strachem lub brakiem odpowiedzi na problem konca naszego bytowania.

najtrudniej wziąść się za bary z punktem 2 :wink:

Zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 09, 2006 2:32 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
hubertok napisał(a):
liafail napisał(a):
No i co z tego ze bylo niewolnictwo?


To z tego, że to nikonsekwencja tej konstytucji "Wszyscy ludzie mają prawo dążenia do szczęścia.... oprócz niewolników" Tak chyba powinno być w oryginale 8)

Ja tam bym nie idealizował konstytucji USA choć była oczywiście duzym osiagnięciem tego nieszczęsnego gatunku zwanego człowiekiem.

Zdrówko



Idealne to beda rzady Krola Jezusa w jego Krolestwie , ktorego nie bedzie konca :)
Hallelujah

a wracajac do stanow, mozesz znalesc lepszy przyklad niz stany?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 9:39 am 
Oj bez liku - system prawny Anglii, Deklaracja pRaw człowieka i Obywatela we Francji... I tak dalej i tak dalej.

Tak naprawde i tak kluczem do sensownego porzadku prawnego nie jest konstytucja ale ludzkie przekonania o słuszności i okreslony system prawny. Konstytucja PRL też była niczego sobie :wink: - tylko co z tego wynikało? Nawet swoboda wyznania była...

Zdrówko


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 11:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Hubertok napisał(a):
uczciwość intelektualna rodzi dwie implikacje:
1/ religia w której się wychowaliśmy może być słuszna, lub
2/ to co może najbardziej zaboleć - religia sama w sobie jest bezpodstawna i koniec końców okazuje się tylko naszym strachem lub brakiem odpowiedzi na problem konca naszego bytowania.
najtrudniej wziąść się za bary z punktem 2

Zapomniałes o implikacji nr 3 i 4:
3/ religia, w które się wychowaliśmy, może być niesłuszna
4/ religia sama w sobie jest bezpodstawna, ponieważ Bóg nie stworzył religii. On dał życie wieczne w relacji z Nim przez wiarę, a my jesteśmy religijni, lecz martwi duchowo i oddzieleni od Boga, bo staramy się do Niego zbliżyć na własnych warunkach, ustanowionych przez wymyśloną przez człowieka religię.

Cytuj:
Nasze poglady są wypadkową wychowania i otoczenia a także osobistych doświadczeń. Smok nie byłby pewnie zielonoświątkowcem gdyby się z nimi nie zetknął... 8)

Jako kryptoateista zapominasz, że nasze poglądy mogą być również wypadkową naszych relacji z Bogiem i Jego Słowem. W wolnym świecie masz wybór i możesz się przyłączyć do takiego kościoła, który odpowiada Twojemu rozumieniu Słowa i Twoim przekonaniom. W każdym kościele ewangelicznym podstawą jest jedno i to samo: musisz się na nowo narodzić.

Ja kiedyś zostałem zielonoświątkowcem nie dlatego, że mnie tak wychowano i nie dlatego, że coś przeżyłem w tym akurat kościele. Po prostu stwierdziłem, że doktryna i praktyka tego kościoła odpowiada moim przekonaniom, a byłem wcześniej katolikiem i musiałem zmienić poglądy w wielu sprawach po tym, jak narodziłem się na nowo. Dokonałem świadomego wyboru i poszedłem tam, gdzie moim zdaniem mogłem najlepiej służyć Bogu. Przez dobrych kilka lat mogłem, ale rzeczywistość bywa zmienna. Tylko jeden prawdziwy Jezus Chrystus jest wczoraj, dziś i na wieki Ten sam [Hebr. 13:8].

Obecnie jestem na etapie wyrastania z etykietek dzielących odrodzonych ludzi na "-istów", "-owców", "-ystów", i innych. Nie przeszkadza mi to, że ktoś jest jakimś "-istą", "-owcem" czy "-ystą" - byle był narodzony z Ducha Świętego, Słowo Boże miał przed oczami, okazywał miłość bratnią i nie traktował swojego "-izmu", "-yzmu" czy "-owości" jako jedynie słusznego i jedynozbawczego kręgu wyjątkowo wtajemniczonych, elitarnych, nieomylnych synów Bożych.

Pozdrawiam Liafaila chrześcijanina


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 11:25 am 
Oczywiście, ze implikacje 3 i 4 też są do rozważenia ale one już były posrednio zawarte w poście Liafaila.

Moje okreslenie Twojej zieloności nie było oceną ale stwierdzeniem faktu i pewnej logiki ludzkich wyborów.
Osobiście zaś uważam, że "etykietowanie" nie jest takie TYLKO I WYŁĄCZNIE złe. Po prostu tak działa nasz umysł - wszystko systematyzuje.

Ty robisz tak samo tylko może w sposób nieuswiadomiony.
Systematyzujesz na zbawiony-niezbawiony, Sprotentantyzowany bardziej-sprotestantyzowany mniej, Trynitarianin-unitarianin.... i tak dalej i tak dalej. Mozna zaprzeczać faktom, tylko po co?


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 12:17 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
hubertok napisał(a):
Oczywiście, ze implikacje 3 i 4 też są do rozważenia ale one już były posrednio zawarte w poście Liafaila.

Moje okreslenie Twojej zieloności nie było oceną ale stwierdzeniem faktu i pewnej logiki ludzkich wyborów.
Osobiście zaś uważam, że "etykietowanie" nie jest takie TYLKO I WYŁĄCZNIE złe. Po prostu tak działa nasz umysł - wszystko systematyzuje.

Ty robisz tak samo tylko może w sposób nieuswiadomiony.
Systematyzujesz na zbawiony-niezbawiony, Sprotentantyzowany bardziej-sprotestantyzowany mniej, Trynitarianin-unitarianin.... i tak dalej i tak dalej. Mozna zaprzeczać faktom, tylko po co?


przyganial kociol garnkowi :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 12:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Smok Wawelski napisał(a):

Ja kiedyś zostałem zielonoświątkowcem nie dlatego, że mnie tak wychowano i nie dlatego, że coś przeżyłem w tym akurat kościele. Po prostu stwierdziłem, że doktryna i praktyka tego kościoła odpowiada moim przekonaniom, a byłem wcześniej katolikiem i musiałem zmienić poglądy w wielu sprawach po tym, jak narodziłem się na nowo. Dokonałem świadomego wyboru i poszedłem tam, gdzie moim zdaniem mogłem najlepiej służyć Bogu. Przez dobrych kilka lat mogłem, ale rzeczywistość bywa zmienna. Tylko jeden prawdziwy Jezus Chrystus jest wczoraj, dziś i na wieki Ten sam [Hebr. 13:8].

Obecnie jestem na etapie wyrastania z etykietek dzielących odrodzonych ludzi na "-istów", "-owców", "-ystów", i innych. Nie przeszkadza mi to, że ktoś jest jakimś "-istą", "-owcem" czy "-ystą" - byle był narodzony z Ducha Świętego, Słowo Boże miał przed oczami, okazywał miłość bratnią i nie traktował swojego "-izmu", "-yzmu" czy "-owości" jako jedynie słusznego i jedynozbawczego kręgu wyjątkowo wtajemniczonych, elitarnych, nieomylnych synów Bożych.

Pozdrawiam Liafaila chrześcijanina


to podobnie jak ja...
z tym ze nawrociwszy sie do Jezusa, majac nascie lat, dopiero po okolo 2 latach, kosciol przyjal taka nazwe, ku mojemu zdziwieniu, bo pierwszy raz wtedy to slyszalem, ...
...ale bylo fajnie (poczatek 90 tych), wszystko jakies prostrze wtedy, i takie naturalne, mnostwo spotkan (dlugich) po domach, ...domy wypelnione po brzegi, (oczywiscie oprocz glownych nabozenstw w wynajetej sali w niedziele i w tygodniu), ale te domowe spotkania przewyzszaly ,nabozenstwa' stokroc.

,,Gdzie te prywatki....''

:)


Smok Napisal

...byle był narodzony z Ducha Świętego, Słowo Boże miał przed oczami, okazywał miłość bratnią i nie traktował swojego "-izmu", "-yzmu" czy "-owości" jako jedynie słusznego i jedynozbawczego ...


Dokladnie tak


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 12:55 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
hubertok napisał(a):
EEE tam racjonaliści to paskudni lewicowcy. :wink:

:D
Osobiście jestem zdania że poglądy polityczne nie są równoważne z tymi światopoglądowymi. Znam racjonalistów - liberałów.

Chociaż są oczywiście połączenia z gruntu niemożliwe , nie można np. być chrześcijańskim lewakiem :P


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 1:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Szukający Sceptyk napisał(a):
Znam racjonalistów - liberałów.



Jak pogrzebierz pod skórą to okazują się liberałami-lewicowcami - czyli socjaldemokratami. W USA takich liberałów są miliony. Nawet ci którzy uważają się za "prawdziwych liberałów" zaczeli nazywać się libertarianami.

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 1:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
liafail napisał(a):

przyganial kociol garnkowi :)


To jest uwaga do Smoka jak zresztą wykazałem w poście. Dziwny z Ciebie człek... :shock: :P
Je się nie wstydzę systematyzować czyli dla innych "szufladkować" :P. Inni szufladkują bedąc tego nieświadomym 8) :wink: albo się wstydzac tego.

Każde pojęcie jest też po to aby szufladkować. Chrześcijanin też jest szufladką tylko na większym stopniu ogólnosci. Czasami zbyt duża ogólność sprawia, że w pewnych ujęciach konkretne zastosowanie jest bezuzyteczne. Jehowy też chrześcijanin. Ciekawe czy smok go za takiego uważa.

Zdrówko

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 10, 2006 1:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Agnostyk napisał(a):
liafail napisał(a):

przyganial kociol garnkowi :)


To jest uwaga do Smoka jak zresztą wykazałem w poście. Dziwny z Ciebie człek... :shock: :P Je się nie wstydzę systematyzować czyli dla innych "szufladkować" :P. Inni szufladkują bedąc tego nieświadomym 8) :wink: albo się wstydzac tego.

Każde pojęcie jest też po to aby szufladkować. Chrześcijanin też jest szufladką tylko na większym stopniu ogólnosci. Czasami zbyt duża ogólność sprawia, że w pewnych ujęciach konkretne zastosowanie jest bezuzyteczne. Jehowy też chrześcijanin. Ciekawe czy smok go za takiego uważa.

Zdrówko


Nie dziwny... tylko oryginalny. (mru mru) (dzieki sceptyk :wink: )
To nie jest prywatna rozmowa, czyli uwaga dla smoka jest czescia szerszej dyskusji...a o co wogole chodzi?

:)

Pozdrawiam

Ale mnie zdziwiles Hubertok, Agnostyk (agnostyk to nazwa dla wielu, hubertok bylo bardziej personalne-lepsze, moze Agnortok?)
ta swoja niewiara w istnienie Boga, moze bardziej zwatpieniem czy Bog istnieje..co na jedno wychodzi.
Te poprzednie (proby) rozmow o chrzescijanswtwie...to nie od tej strony zaczelismy...
Ale coz..
Dalej czekamy na przyjscie Jezusa :)


Ostatnio edytowano Cz maja 11, 2006 8:35 pm przez liafail, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 139 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL