www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:09 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn mar 13, 2006 4:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr kwi 20, 2005 2:35 pm
Posty: 330
Mam do Was pytanie / zagadkę nad którą rozmyślam w kontekście mego studium nad Listem do Rzymian.

A mianowicie, Izrael nie przestrzegał postanowień zakonu Mojżeszowego bo:
a. nie mogł
b. nie chciał
c. nie mógł i nie chciał
d. inne powody


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 14, 2006 1:39 am 
Offline

Dołączył(a): Pt kwi 22, 2005 2:56 am
Posty: 338
Zakon mojzeszowy mowil:
,,Kochaj Boga swego z calego serca, sil, mysli, a blizniego swego jak siebie samego''.

Tak jak wspolczesnym chrzescijanom nie zawsze sie chce wypelniac zakon chrystusowy, tak i starozytnym izraelitom.

Roznica w glownej mierze polega na innego rodzaju ofierze za grzechy i co za tym idzie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 21, 2006 10:01 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Chyba był do spełnienia,no bo przecież Jezus był taki sam jak my,podlegał takim samym pokusom jak my,a jednak wypełnił prawo w 100%.
Z drugiej strony wiem,że są tacy,którzy twierdzą,iż Jezus nie mógł popełnić grzechu i nie był przez grzech zagrożony.Skoro by tak było,to gadanie o wypełnieniu przezeń prawa było by nie na miejscu.
A z drugiej strony ,to jednak nikt z ludzi nie jest w stanie przeżyć życia nie złamawszy nigdy żadnego prawa.A to znaczyło by,że zakonu nie da się wypełnić.
I bardzo dobrze.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 21, 2006 11:37 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 21, 2005 7:16 am
Posty: 20
stawiam na "C"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 24, 2006 10:35 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
twierdzę że nie mógł go wypełnić. Zakon czyli prawo było doskonałe i było (jest) sprawdzianem doskonałem człowieka. Jezus jako doskonały człowiek na ziemi był w stanie poradzić z pokusami grzechu i w konsekwencji wypełnić zakon. Izraelici jako grzeszni ludzie nie byli w stanie sprostać zadaniu chociaż chyba bardzo chcieli. Tak naprawdę Jezus pokazał na czym polega wypełnianie zakonu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 07, 2006 12:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Robson napisał(a):
Mam do Was pytanie / zagadkę nad którą rozmyślam w kontekście mego studium nad Listem do Rzymian.

A mianowicie, Izrael nie przestrzegał postanowień zakonu Mojżeszowego bo:
a. nie mogł
b. nie chciał
c. nie mógł i nie chciał
d. inne powody


Przestrzeganie prawa było po to aby rozpoznac Mesjasza .
Każdy kto uwierzył w Masjasza gdy przyszedł wypełnił Prawo .

Rzym. 10:4-5
4. Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.
5. Tak bowiem Mojżesz pisze o usprawiedliwieniu, które jest z zakonu: Człowiek, który spełnił zakon, przezeń żyć będzie.(BW)

Każdy który nie uwierzył, nie wypełnił Prawa.

Każdy kto uwierzy będzie żył .Każdy kto nie uwierzy umrze.


Ostatnio edytowano Pt kwi 07, 2006 3:06 pm przez poszukiwacz prawdy, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 07, 2006 2:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Cytuj:
Każdy kto uwierzył w Masjasza gdy przyszedł wypełnił Prawo

Skót myślowy? Albo nieuprawnione stwierdzenie. Nie ma czegoś takiego z Piśmie. Wręcz przeciwnie: tylko wiara grzesznika zostaje poczytana mu za sprawiedliwość, zamiast wypełnianie Prawa. Bo Prawa nikt nie potrafił w całości wypełnić, oprócz Jednego.
W Piśmie brak sformułowania, że wiara w Jezusa wypełnia Prawo. Owszem, miłość jest wypełnieniem Prawa, ale nikt nie miłuje, jak Bóg. Zaś wiara jest podstawą usprawiedliwienia grzesznika, pomimo przekleństwa jakie niosło niewypełnianie Prawa.

"Bo co mówi Pismo? Uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało za sprawiedliwość. A gdy kto spełnia uczynki, zapłaty za nie nie uważa się za łaskę, lecz za należność; gdy zaś kto nie spełnia uczynków, ale wierzy w tego, który usprawiedliwia bezbożnego, wiarę jego poczytuje mu się za sprawiedliwość"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 07, 2006 9:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 31, 2006 12:48 pm
Posty: 28
hm..myślę że nie mógł ale może chciał...przykazania były i są po to,aby pokazać człowiekowi ludzką niedoskonałość i uzmysłowić mu potrzebę Boga.
Z drugiej strony zakon streszcza sie w jednym-"Będziesz miłował Boga z całego serca, mysłi....a bliźniego swego jak siebie samego" więc....hm


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 08, 2006 10:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 12:51 am
Posty: 23
Lokalizacja: z gór
Łuk. 1:5-6
5. Za dni Heroda, króla judzkiego, żył pewien kapłan imieniem Zachariasz, ze zmiany kapłańskiej Abiasza. Miał on za żonę jedną z córek Aarona, a na imię jej było Elżbieta.
6. Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga, postępując nienagannie według wszystkich przykazań i ustaw Pańskich.

Byli i tacy co mogli i przestrzegali zakon! :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 02, 2006 6:11 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 6:04 pm
Posty: 7
Jezus przestrzegał zakonu. Chcemy Go naśladować. Czy i my powinniśmy przestrzegać?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 02, 2006 6:59 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz mar 30, 2006 4:19 pm
Posty: 47
Lokalizacja: Słupsk
A - wypełnienie Prawa Mojżeszowego było niemożliwe do spełnienia.

pzdr. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 02, 2006 8:21 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 6:04 pm
Posty: 7
Bóg nadał zakon, żeby go wypełniać. Chcesz powiedzieć, że skoro nie potrafimy przestrzegać zakonu, to nie powinniśmy próbować?

Skoro nie potrafimy żyć bez grzechu, to nie powinniśmy próbować?

Pozdr. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 02, 2006 8:59 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
Prawo obowiązuje starego człowieka ,a nie nowego.Nie mogę więc na tej podstwie powiedzieć,że skorom w Chrystusie,to nic mi do prawa.Bo nadal żyję w cielesności.
W Chrystusie jesteśmy uwolnieni od wszelakiego prawa,które miało za zadanie;
A. przybliżać człowieka do Boga,
B.naprawiać relacje z Nim
C.i regulować sprawy kultu.
Obecnie spełnianie A nie ma sensu,bo Bóg mieszka w naszych sercach i bliżej sie już nie da.
B i C -patrz A.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 02, 2006 9:21 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 02, 2006 6:04 pm
Posty: 7
Adam napisał(a):
Prawo obowiązuje starego człowieka ,a nie nowego.Nie mogę więc na tej podstwie powiedzieć,że skorom w Chrystusie,to nic mi do prawa.Bo nadal żyję w cielesności.


Skoro nie możesz powiedzieć, to jesteś uwolniony od prawa, czy nie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 03, 2006 9:12 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 08, 2005 5:17 pm
Posty: 595
Lokalizacja: Katowice
W nowym stworzeniu nie podlegam prawu,czyli jeśli nie kradnę,to nie dlatego,że prawo mi zabrania,a dlatego,że to nie leży w mojej nowej naturze.
W starym stworzeniu podlegam prawu,czyli,jeśli nie kradę,to dlatego,że boję się prawa,bo kradzież leży w w mojej starej naturze.

_________________
adam


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 172 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 64 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL