www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 4:29 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 526 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 18, 2006 2:43 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Szukajacy Sceptyk napisal:

Cytuj:
Jahwe który zbawia jest Synem Bożym bo to lekko pachnie nonsensem.




Dlaczego tak uwazasz?
Czy nie jest mozliwy wg Biblii nastepujacy sposob objawienia Osob Boskich:

Wpierw objawia sie Prawdziwy Bog JHWH ,ktory jest Jedna Osoba!

Objawia sie jako wladca Izraela!

Objawia sie Izraelowi jako wladca wszechswiata-Jedyny Prawdziwy!

Osobiscie staje sie czlowiekim -uniza sie-co moze uczynic tylko dlatego ze istnieje inna osoba Jedynego Boga -Abba-ktorej wczesniej nikt nie znal ,ktora jest takze Ojcem JHWH,a ktora On objawia.

Smierc "JHWH zbawiciela" ,ktory osobiscie przyszedl w ciele,pozwala tez na objawienie trzeciej Osoby Parakletosa,ktory odtad przychodzi do ludzi nowonarodzonych i zamieszkuje w nich a wraz z Nim Syn Bozy-odtad majacy nowe Imie :Jezus(do swego przyjscia na ziemie zwany JHWH-ale to ta sama druga osoba Trojjedynego!)-oraz Abba!

Tak rozumujac jasny dla mnie staje sie fragment:

Mt 28:19 Bw "Idźcie tedy i czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego"



Oznacza on ,ze planem Boga bylo :
poznanie Pelnego Imienia Jedynego Boga ktorym sa Ojciec -Abba-Syn-JHWH(obecnie Jezus)-Duch-Parakletos.

Dlatego w powyzszym fragmencie mamy lp pojedyncza a Trzy Osoby bo Bog jest Jeden ale w trzech Osobach!


Gdy ten plan sie wypelnil odtad rozpoczal sie realizowac plan podporzadkowania wladzy Trojjedynego narodow majacych innego ducha niz "Izrael z ciala" bo w zamierzchlych czasch rzadzonych poprzez ": wladcow narodow" -"bogow-synow Bozych-aniolow"-ktorzy zbuntowali sie przeciw JHWH,ktory jest Jedynym Wladca i zawladneli swoimi duchami-swoja moca- narodami ludzkimi(stworzyli falszywe politeistyczne religie!).



Powstala 2000 lat temu cywilizacja Trojjedynego-chrzescijanska -w ktorej zwiazane sa duchy wladcow narodow-jest ona elementem posrednim zbawiania ludzi-wyrywania ich z duchowej niewoli buntownikow.

Stad waznosc wiary w Boga Jednego i Trojjedynego,gdyz tacy wierzacy zostaja wyrwani z mocy swoich narodowych bogow!

Nie sa wyrwani calkowicie spod ich wladzy -tego musza dokonac sami podporzadkowywujac sie Zbawicielowi-ale zostali wyrwani z mocy FALSZYWEJ RELIGII tzw bogow-dokonal tego Jezus!

Smok Wawelski napisal:
Cytuj:
Jak to się mówi: "Tak sobie głośno myślę". Nie występuję w jedności z biskupami i nie zasiadam na żadnym tronie i nie mówię ex cathedra, dlatego te rozważania nie mają mocy wiążącej. Nie stawiam sprawy kategorycznie. Dyskutujemy sobie na forum


Podpisuje sie pod tym.

Nie wiem kiedy odpowiem na wasze opinie ,ale chetnie poczytam odpowiedzi.


Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Sprostowanie
PostNapisane: Śr sty 18, 2006 10:18 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Powyższy "mój" cytat jest wyrwany z kontekstu.
Napisałem że w konkretnym dyskutowanym w innym miejscu fragmencie nie można wyciągnąć takiego wniosku ,
ale nigdzie nie sugerowałem że
jak ktoś uważa że Jahwe który zbawia (Jezus) jest Synem Bożym
to jest to nonsensem!

Z powodu tej pomyłki ,korzystając z zasad netykiety, resztę postu uważam za nieistniejącą dla mnie dopóki Przyjaciel nie sprostuje że dyskutuje z poglądem wyrażonym w cytacie a nie z poglądami SzS

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 19, 2006 8:45 am 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
Mam troche rozdwojenie jaźni. To zadanie jest chyba dla admina, bo w dwóch róznie tematycznych wątkach tocza się dyskusje na ten sam temat.
Ale tez dobrze się stało że wyodrębniłes ten wątek Przyjacielu, bo choć temat juz był dyskutowany to podzielił los innych duskusyjnych tematów. Zniknął.
Nie żebym sie czepiał albo coś insynuował, stwierdzam jedynie fakt.
A temat jest ważny bo jak zauważył Lis kazdy temat w końcu sprowadza się do doktryny trójjedynego.

Przyjacielu, mam pytanie. Twoje wyobrażenia na temat tożsamości JHWH sa zbieżne z wyobrażeniami Mormonów. Oni własnie twierdzą że Jezus Chrystus to Bóg JHWH starego testamentu. Kiedy po raz pierwszy to usłyszałem zastanawiałem się skąd wzieli taki wniosek? Nadarza się wiec okazja zapytać o to Ciebie.

Chciałbym się dowiedzieć, do jakiego Boga modli się JHWH?

Skoro Pismo o JHWH mówi:
Pwt 4:39
39. Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.
(BT)

podobnie 1Król 8,15-61
Ps 73,22-25
IZ 45,4-6
Izaj. 45:18-22
Izaj. 46:9-10

Joel. 2:27
27. I poznacie, że Ja jestem wśród Izraela i że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem i nie ma innego; i lud mój nigdy nie zazna wstydu.
(BW)

w końcu sa to słowa samego Pana Jezusa:

Mar. 12:29-34
29. Jezus odpowiedział: Pierwsze przykazanie jest to: Słuchaj, Izraelu! Pan, Bóg nasz, Pan jeden jest.
...
32. I rzekł do niego uczony w Piśmie: Dobrze, Nauczycielu! Prawdę powiedziałeś, że Bóg jest jeden i że nie masz innego oprócz niego;
33. I że jego miłować z całego serca i z całej myśli, i z całej siły, a bliźniego miłować jak siebie samego, to znaczy więcej niż wszystkie całopalenia i ofiary.
34. A Jezus, widząc, że on rozsądnie odpowiedział, rzekł mu: Niedaleki jesteś od Królestwa Bożego. I nikt nie śmiał go już więcej pytać.
(BW)


Chciałbym poznać sposób w jaki radzisz sobie z tym problemem?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 19, 2006 2:33 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 6:51 pm
Posty: 273
Cytuj:
Przyjacielu, mam pytanie. Twoje wyobrażenia na temat tożsamości JHWH sa zbieżne z wyobrażeniami Mormonów.


Nie znam wiec nie bede sie ustosunkowywal.

Cytuj:
Chciałbym poznać sposób w jaki radzisz sobie z tym problemem?


Poczekaj prosze ,gdyz troche jestem niedysponowany.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 19, 2006 3:37 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
hepta napisał(a):
bo choć temat juz był dyskutowany to podzielił los innych duskusyjnych tematów. Zniknął.
Nie żebym sie czepiał albo coś insynuował, stwierdzam jedynie fakt.

Nie zniknął tylko się przeterminował jeśli sie nie mylę.
Przez dwa miesiące nikt nie napisał w nim ani słowa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 8:45 am 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
Sceptyku, może i się przeterminował. Chociaz nie wydaje mi się aby dwa miesiące skazały go na anichilację:)

W końcu w archiwum znajdują się wątki, na które nikt nie odpowiadał od 11 lipca!!! To już prawie pół roku.

A w bieżacych wątkach, listę aktualnych (czytaj nieprzeterminowanych) zamykają wątki z ostatnimi wpisami z września.

Prosze o obiektywizm! :D

Raz jeszcze podkreslam, stwierdzam jedynie fakty, wnioski niech każdy wyciąga sam. Niczego nie sugeruje i nikogo nie oskarżam. TAKIE SĄ FAKTY.
I nic nie poradze na to że te fakty dotyczą już trzech mocno dyskusyjnych wątków.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 9:24 am 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
Lis napisał:
Cytuj:
Hepta, Ty również mógłbyś odpowiedzieć, bo chyba jesteś unitarianinem.


Dobra chcesz szufladę niech będzie szuflada. Owszem nie umiem zrozumieć koncepcji głoszącej, że JHWH to Jezus Chrystus. Starałem się i nadal staram zrozumieć droge do przyjęcia takiej koncepcji ale ni jak nie mogę tego problemu przeskoczyć. Dla mnie osobiście, cały problem "try" i "uni" jest sztuczny. Nie rozumiem ludzi którzy przez pryzmat swoich wyobrażeń osądzają, kto jest chrystusowy a kto nie. Uważam że w ten sposób sami siebie ranimy a przedstawiane "argumenty" służa nam raczej do tego by kogos pognębić a nie po to by się budować. Wystarczy poczuć ton niektórych wypowiedzi i od razu widać jaki komu przyświeca cel.

Ale skoro już tak się sprawy potoczyły to niech nie będzie więcej niedomówień. Dla mnie Jezus Chrystus jest Synem Bożym co wyklucza, że jest jednocześnie Ojcem.


Cytuj:
Odpowiedz mi, proszę, jeżeli według unitarian, Syn nie jest Bogiem, tylko Ojciec, to kim jest Syn?
Stworzeniem?
Tak, czy nie?


Nie wiem jak jest to wg unitarian, mogę Ci powiedzieć jak ja to widzę, ale zaznaczam że nie wypowiadam się w imieniu żadnego szyldu.

Jest różnica między Bogiem Ojcem a Jego Synem. Ojciec jest nieśmiertelny, ponadto ma życie sam w sobie, i dał również Synowi życie samo w sobie. Nie ma początku ani końca, podczas, gdy Syn ma swój początek zostal przecież zrodzony.

Jan. 1:18
18. Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go.
(BW)

Jezus jest na łonie Ojca a to nie oznacza że jest Ojcem. Tak jak Łazarz na łonie Abrahama nie jest Abrahamem. Jezus jest Jego pierworodnym synem, przez którego i dla którego wszystko zostało stworzone.

Kolos. 1:15-17
15. Który jest obrazem Boga niewidzialnego i pierworodny wszystkich rzeczy stworzonych.
16. Albowiem przezeń stworzone są wszystkie rzeczy, które są na niebie i na ziemi, widzialne i niewidzialne, bądź trony, bądź państwa, bądź księstwa, bądź zwierzchności, wszystko przezeń i dla niego stworzone jest.
17. A on jest przed wszystkimi i wszystko w nim stoi.
(BG)

Syn chociaż miał postać bożą nie upierał się zachłannie by być równym Bogu. Nawet gdy powraca do Ojca to mówi że "Ojciec jest większy niż Ja". "Uwilbij mnie ta chwałą jaka miałem wcześniej". Ale Pan dał mu więcej niż miał wczesniej. "Mówi bowiem uwielbiłem i jeszcze uwielbię."

Tak to wygląda z mojego punktu widzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 10:00 am 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
fajna stronka. Nieraz dyskutuje się na ten temat z ludźmi. I widać jak Biblia musi ustapić miejsca tradycji ludzkiej, mądrości ludzkiej. Jeśli Biblia nam podaje jednoznaczne wnioski o tym że Jezus jest Synem Boga, wskazuje na zasadniczą różnicę pomiędzy nimi, jak można mówić że to jest to samo. Masło maślane z takiej dyskusji. Hepta bardzo ładnie to ująłeś. Pozdrawiam wszystkich Was, niech Bóg wam błogosławi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 10:04 am 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
hepta napisał(a):
Sceptyku, może i się przeterminował. Chociaz nie wydaje mi się aby dwa miesiące skazały go na anichilację:)

W końcu w archiwum znajdują się wątki, na które nikt nie odpowiadał od 11 lipca!!! To już prawie pół roku.

A w bieżacych wątkach, listę aktualnych (czytaj nieprzeterminowanych) zamykają wątki z ostatnimi wpisami z września.

Prosze o obiektywizm! :D

Raz jeszcze podkreslam, stwierdzam jedynie fakty, wnioski niech każdy wyciąga sam. Niczego nie sugeruje i nikogo nie oskarżam. TAKIE SĄ FAKTY.
I nic nie poradze na to że te fakty dotyczą już trzech mocno dyskusyjnych wątków.

Odpowiedź nie jest skierowana do mnie, ale mnie dotyczy, więc odpowiem:

Na początku działalności forum wątki miały 2 miesięczną datę wygaśnięcia automatycznego i była o tym mowa w ogłoszeniach. W związku z tym niektóre wygasły samoistnie, bo nikt w nich nic nie napisał przez 2 miesiące. Dopiero potem ktoś się obudził i zaczął robić jakieś dziwne aluzje dotyczące nieuczciwości i stronniczości admina.

Od tego momentu wszystkie wątki są stałe i kasowane ręcznie, a nie automatycznie. Dlatego lista bieżących wątków jest taka długa. TAKIE SĄ FAKTY.

Proszę o obiektywizm!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 10:31 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 15, 2005 7:24 pm
Posty: 1321
Na życzenie admina wklejam swój wpis:
Arielxv, mówisz, że 1Kor8:6 jest superunitariańskim wersetem?
Jeżeli wyczytałeś z tego wersetu, że Syn nie jest Bogiem, bo jest nim tylko jeden Bóg - Ojciec, to masz problem!
Bądź konsekwentny i wyczytaj, na tej samej zasadzie, że Ojciec nie jest Panem, bo jest nim tylko Syn - wszak jest jeden Pan - Jezus Chrystus

W tym całym zamieszaniu zapomina się, nie rozróżnia, albo nie docenia podwójnej natury Chrystusa. Prawdziwy Syn człowieczy i prawdziwy Syn Boży. Nierozerwalnie i na wieki.

Odpowiedz mi, proszę, jeżeli według unitarian, Syn nie jest Bogiem, tylko Ojciec, to kim jest Syn?
Stworzeniem?
Tak, czy nie?
Hepta, Ty również mógłbyś odpowiedzieć, bo chyba jesteś unitarianinem.

A tu macie swój super tekst, którym rozkladacie na łopatki trynitarzy:

Cytat:
1Kor 8:6
dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.
==========================

Hepta, dlaczego nie odpowiadasz na pytanie, czy Pan Jezus Chrystus jest stworzeniem, czy nie?
Co z tego, że przepisujesz z Biblii wersety, jeśli nie potrafisz wprost odpowiedzieć? Napisz, nie wiem - tak będzie uczciwiej.

Cytuj:
Ale skoro już tak się sprawy potoczyły to niech nie będzie więcej niedomówień. Dla mnie Jezus Chrystus jest Synem Bożym co wyklucza, że jest jednocześnie Ojcem

A z czym tu polemizujesz? Koncepcja Trójcy również rozdziela osoby Ojca i Syna. Mówi się również o podporządkowaniu Syna Ojcu. Co jest zgodne z prawdą Słowa.

Cytuj:
Jezus jest na łonie Ojca a to nie oznacza że jest Ojcem. Tak jak Łazarz na łonie Abrahama nie jest Abrahamem. Jezus jest Jego pierworodnym synem, przez którego i dla którego wszystko zostało stworzone.
I co? Z czym znowu polemizujesz?
Moje pytanie jeszcze pamiętasz?



Cytuj:
Syn chociaż miał postać bożą nie upierał się zachłannie by być równym Bogu. Nawet gdy powraca do Ojca to mówi że "Ojciec jest większy niż Ja". "Uwilbij mnie ta chwałą jaka miałem wcześniej". Ale Pan dał mu więcej niż miał wczesniej. "Mówi bowiem uwielbiłem i jeszcze uwielbię."


Im znowu, bez odpowiedzi, tylko obok :lol:
Syn musiał przyjąć postać sługi, by wykonać dzieło zbawienia. Stał się prawdziwym synem człowieczym, a nie jakąś podróbką. Dlatego Ojciec jest większy od Syna.
Pomyśl, czy Jezus nie bluźnił zwracając się do Ojca o chwałę? I czy Ojciec nie przesadza z wielbieniem Syna, gdyby Ten miał być tylko stworzeniem?




Cytuj:
Jest różnica między Bogiem Ojcem a Jego Synem. Ojciec jest nieśmiertelny, ponadto ma życie sam w sobie, i dał również Synowi życie samo w sobie. Nie ma początku ani końca, podczas, gdy Syn ma swój początek zostal przecież zrodzony.

Chcesz powiedzieć, że coś wiesz na temat początku Boga? A może potrafisz powiedzieć kiedy "dzisiaj" Ojciec zrodził Syna? No, kiedy to "dzisiaj" miało miejsce w czasie? Jesteś pewny, że to "dzisiaj" miało swoje miejsce w czasie, który "znamy"? To "dzisiaj" raczej jest wieczne, niż momentem czasu, według naszej ludzkiej miary.

Niestety, unitarianie popadają w poważniejsze herezje, niż chcieliby :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 10:42 am 
Offline

Dołączył(a): Pt sty 20, 2006 9:56 am
Posty: 61
Lisie a co taki mocno chrzescijański ton wypowiedzi. Wychodzisz z założenia że najlepszą bronią jest atak? To ludzka metoda. Lepiej przyz naj racje Biblii zamiast tak się wyżywać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 11:04 am 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
hepta napisał(a):
Sceptyku, może i się przeterminował. Chociaz nie wydaje mi się aby dwa miesiące skazały go na anichilację:)
W końcu w archiwum znajdują się wątki, na które nikt nie odpowiadał od 11 lipca!!! To już prawie pół roku.
A w bieżacych wątkach, listę aktualnych (czytaj nieprzeterminowanych) zamykają wątki z ostatnimi wpisami z września.

Prosze o obiektywizm! :D

Raz jeszcze podkreslam, stwierdzam jedynie fakty, wnioski niech każdy wyciąga sam. Niczego nie sugeruje i nikogo nie oskarżam. TAKIE SĄ FAKTY.
I nic nie poradze na to że te fakty dotyczą już trzech mocno dyskusyjnych wątków.


No właśnie o to chodzi. :D Ty nikogo nie oskarżasz , podajesz tylko suche fakty itd.. itp..
Problem w tym że faktów żadnych nie masz. :idea:
Przecież w wakacje funkcjonowały odrębne zasady przeżywalności postów,
były wymiany zdań między forumowiczami w jaki sposób będzie się to odbywało.
Admin w ogólnodostępnym wątku Tablica Ogłoszeń informował 26 czerwca że od tej pory wątki wygasają AUTOMATYCZNIE po 2 miesiącach.
(TUTAJ)
Wystarczyło więc napisać coś w danym wątku aby nie znikał, (gdzie byliście wtedy?)
Skoro zostały ustalone zasady nie można mieć pretensji że admin postępował wg nich!
Owe "fakty" przeterminowania dotyczyły nie tylko waszych "3 mocno dyskusyjnych wątków" ale dokładnie wszystkich wątków także moich jak "okiem sceptyka" a nawet tak niesłychanie groźnego i mocno dyskusyjnego wątku jak "gratulacje z okazji setnego użytkownika" ...

Ekscytujesz się że w archiwum jest wątek z 11 lipca a wystarczyło znowu zajrzeć do Tablicy Ogłoszeń i przeczytać że z powodu sugestii forumowiczów Admin zmienił zasady:
Cytuj:
OK, wyłączyłem czyszczenie Archiwum na życzenie klientów. Wątki tam przeniesione nie będą usuwane automatycznie.

Post był pisany 10 września.(Tutaj)
Nic dziwnego że w archiwum najstarszym wątkiem jest ten z 11 lipca , który zachował się jako pierwszy w dobie nowych zasad.

Wszystko to deklasuje całą Twoją sieć "obiektywnych" faktów a dojście do tego wymagało jedynie chęci i umiejętności czytania.

W ludziach siedzi cała dawka irracjonalnego myślenia któremu łatwiej uwierzyć w spisek niż w spokojne wytłumaczenia. W ten sposób lądowanie na Księżycu to amerykański spisek a Elvis żyje.
Zabawne jak wy chrześcijanie jesteście skłonni do sugerowania drugiej stronie niecnych zamiarów (rzekomo macie być światłem i solą w naszych sceptycznych oczach) Napisałeś że nie chcesz tego robić ale pomyśl jaki pogląd wyrobi sobie ktoś kto przeczyta Twój wątek?
Rzeczy należy nazywać po imieniu a to co zrobiłeś jest zwykłym pomówieniem. Przykro mi że muszę napisać to akurat do Ciebie ale właśnie takie są fakty. :?
Z lubością lubicie wracać do sprawy a przecież wyjaśniam to już nie pierwszy raz.

Z początku myślałem że Wasza "badacka" nieufność to kwestia bycia w mniejszości na forum. Tyle że Hubertok też jest w nie swoim "domu" a jednak nie widziałem żeby oskarżał kogoś o manipulację wątkami.
Czasem odreagowuje poczuciem humoru.
Niektórzy jednak w klimacie chrześcijańskiej "miłości" nie wytrzymują długo i opuszczają forum (np. Jarek)
Byłem świadkiem wielu dziwnych wymian zdań , częstych rozmów o sąsiednim dyskutancie zamiast na temat , cytowania poza kontekstem a nawet prywatnych życiowych rozgrywek.
Jeśli to jest ta sól to mocno zwietrzała..

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 11:54 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Lisie, mógłbyś odrobinę łagodniejszym tonem? Same argumenty powinny wystarczyć. :)

Br. Starszy,

Trzeba przyznać rację Biblii, a to oznacza, że trzeba wziąć pod uwagę całość jej nauczania oraz progresywność objawienia. Z konkretnych tekstów należy wyciągać wnioski, nawet jeśli te wnioski są trudne do zaakceptowania przez ludzki, ograniczony umysł.

Czy ktoś mógłby mi podać takie wyjaśnienie Iz. 48:12-16, które w sposób jednoznaczny wykluczałoby zaangażowanie 3 Osób zwanych kolejno Stwórcą nieba i ziemi [w. 12-16], Wszechmogącym Bogiem [w. 16], i Jego Duchem [w. 16]? Jak to jest możliwe, żeby Stwórca nieba i ziemi, Pierwszy i Ostatni, Ten, który powołał naród Izraela, został posłany przez Wszechmogącego Pana Boga oraz przez Jego Ducha?

http://www.studylight.org/isb/bible.cgi ... orm+Search

Przyznać rację Biblii, to znaczy również zmierzyć się z fragmentami sugerującymi "jedność złożoną" jaką jest Bóg (Adonai echad) w połączeniu z tymi tekstami, które wyraźnie mówią o rozdzielności Osób JHWH. Jeśli JHWH posyła Boga JHWH w celu zbawienia Izraela [Oz. 1:1-7] (co jest zgodne z Iz. 48:12-16), jeśli JHWH zostaje przebity na krzyżu w Osobie Jezusa [Zach. 12:10; Jan 19:37] i jeśli to JHWH powróci w ciele wraz ze świętymi, a Jego nogi staną na Górze Oliwnej [Zach. 14:5; Obj. 19:11-16], jeśli to JHWH po swoim powrocie na ziemię zasiądzie w Dolinie Jozafata i będzie sądził narody [Joel 3:6-20; Mat. 25:31-46] i tak dalej, to z tego należy wyciągnąć wnioski.

Uważne przeanalizowanie tych fragmentów pozwoliłoby na przyjęcie (lub ewentualne odrzucenie) takiej możliwości, że jednak Bóg jest jeden w sensie jedności złożonej. Bo to, że jest Jedyny, nie podlega dyskusji.

Siekanie nauczania biblijnego na kawałki i pochopne wyciąganie wniosków z "wersetów kładących na łopatki" też nie ma sensu. Te, które mówią o dobrowolnym uniżeniu Syna Bożego w ramach Jego misji zbawienia polegającej m.in. na wcieleniu, wcale nie przeczą Boskości Syna ani Jego równości wobec Osoby Ojca i Ducha "w ramach" Trójjedynego Boga.

Ojciec nie jest jednocześnie Synem. Natomiast usiłowanie potraktowania faktu zrodzenia Syna przez Ojca jako dowodu na to, że Syn jest niższy, bo miał swój początek, jest próbą przykładania cielesnej miary do duchowych rzeczy [I Kor. 2:13-14]. "Jam cię dziś zrodził" to określenie umieszczone z Bożych realiach, tak jak "Jestem, który jestem".

Istnieje plan zbawienia, według którego Syn został przygotowany jeszcze przed założeniem świata na ofiarę, na co zgodził się dobrowolnie. Przed wcieleniem miał postać Bożą i to coś oznacza. Nie upierał się przy tym, by się nie uniżyć i nie przyjąć swojej roli w planie zbawienia. To dobrowolne uniżenie spowodowało, że Syn Boży urodził się na ziemi w ludzkim ciele i nigdy odtąd już nie był taki sam. Ale zawsze jest ten sam. Wczoraj, dziś i na wieki [Hebr. 13:8].


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 12:01 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr cze 01, 2005 3:07 pm
Posty: 262
Powoli znów mamy wielowatkową dyskusję.
Sceptyku, nie chcę sie wypowiadać na temat, który tak mozolnie musisz wyjasniać. Nic mnie nie obchodzi czy jakies wątki są tu komuś na rękę czy nie. Załuję, tylko, że niektórych nie ma. Wiele było w nich fajnych wypowidzi różnych ludzi i stąd mój żal, że nie można już ich odtworzyć.

Admin jest oczywiście w tej sprawie czysty.

Nawet jesli tak to nazwiesz nie sa to żadne pomówienia. A co do soli, cóż widocznie nie wszyscy jesteśmy w stanie nia być. Niektórzy sa nia od urodzenia inni ucza się tego całe życie a jeszcze inni nigdy nią nie będą nawet gdyby ich zycie trwało 1000 lat.

Zakończmy więc ten wątek aby nie było dalszych pomówień z jednej strony a prowokacji z drugiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 20, 2006 2:25 pm 
Szukający Sceptyk napisał(a):
Zabawne jak wy chrześcijanie jesteście skłonni do sugerowania drugiej stronie niecnych zamiarów (rzekomo macie być światłem i solą w naszych sceptycznych oczach)...


...pomyśl sobie proszę Sceptyku co pomyśli sobie ktoś kto przeczyta to co napisałeś, a czego część cytuje powyżej. Wiem, że hepta potrafi sie bronić sam i wcale nie zamierzam tego robić za niego. Jednak napisałeś co napisałeś, i wcale nie była to próba wytłumaczenia hepcie, gdzie popełnił błąd tylko atak na niego i okazja do podsumowania "nas chrześcijan", której jak widzę nie mogłeś się oprzeć...

Mam nadzieję, że Twój zadeklarowany sceptycyzm nie jest jednocześnie dla Ciebie powodem/usprawiedliwieniem do tego, żeby nie czuć się odpowiedzialnym za swoje słowa..? Łatwo jest oskarżyć kogoś, kto próbuje trwać w jakiejś konkretnej postawie. Jeśli niczego nie prezentujesz, trudno uderzyć celnie... Rację ma hepta, że sól może być zwietrzała, niektórzy mogą mieć tylko wrażenie, że nią są. Mówisz, że Jarek uciekł tu z powodu "miłości"..? Mam nadzieję, że rozmawiałes z nim na ten temat i znasz naprawdę powody jego zniknięcia.

Nie zniżaj się do takich uogólnień Sceptyku, proszę...

...i pozdrawiam. :)


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 526 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 36  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL