www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:35 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn maja 17, 2021 5:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
Witam-w różnych tłumaczeniach PŚ spotykam tłumaczenie wyrazu (doulos) jako niewolnik lub sługa -wydaje mi się że prawidłowym powinno być -niewolnik-czy wg. was można używać tego wyrazu na przemian raz niewolnik a raz sługa?bo wg. mnie jest inne znaczenie ,rozumienie tych dwóch słów.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt maja 21, 2021 12:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
marekpłock napisał(a):
Witam-w różnych tłumaczeniach PŚ spotykam tłumaczenie wyrazu (doulos) jako niewolnik lub sługa -wydaje mi się że prawidłowym powinno być -niewolnik-czy wg. was można używać tego wyrazu na przemian raz niewolnik a raz sługa?bo wg. mnie jest inne znaczenie ,rozumienie tych dwóch słów.

"Doulos" można tłumaczyć na obydwa sposoby. Spekuluję, że tłumacze tłumaczący to słowo jako "sługa" chcieli przez to podkreślić dobrowolne oddanie się Bogu (bo słowo "niewola" być może brzmi tak, jak by nie było to dobrowolne w sensie: "straciłem swoją wolność - już nie jestem wolny"?!).

W moim odbiorze "niewolnik" oddaje duchową rzeczywistość lepiej. Myślę, że kluczowe i pomocne jest właściwe zrozumienie tej rzeczywistości, niż te czy owe słowo:
- byłem niewolnikiem grzechu i musiałem grzeszyć (Ef. 2:2-3, 2.Tm. 2:26)
- w wielkim swoim miłosierdziu Bóg raczył wykupić mnie dla siebie na własność za srogą cenę krwi Syna Bożego (Tyt. 2:14, 1.Pt. 1:18-19)
- dobrowolnie przyjąłem tę wielką ofiarę Syna Bożego przez wiarę oddając mu się na służbę i zostając wyzwolonym z niewoli grzechu (Rzym. 6:6, 19, 22 oraz 7:6)
- wraz z tym Bóg przez zamieszkałego we mnie Ducha Świętego "zaznaczył" mnie jako swoją wyłączną własność (Ef. 1:13-14, 1.Kor. 7:23, Rzym. 8:9, 16-17)

Dziecko Boże dobrowolnie staje w pozycji niewolnika nie mającego już praw do samego siebie. Jeśli Pan mówi, "czyń to", to czyni (Mt. 8:8-9) - służy swojemu Właścicielowi.


Ostatnio edytowano Pt maja 21, 2021 3:59 pm przez ppajda, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt maja 21, 2021 12:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 03, 2021 5:39 pm
Posty: 48
zgadzam się-jestem dobrowolnym niewolnikiem Pana(tyle że często nieposłusznym niestety)-myślę też że niewolnik też jest jednocześnie sługą :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn maja 24, 2021 9:27 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
"Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, każdy, kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu. A niewolnik nie pozostaje w domu na zawsze, lecz syn pozostaje na zawsze. Jeśli więc Syn was wyswobodzi, prawdziwie wolnymi będziecie." (Jana 8:34-36)

Ten fragment mi się jeszcze nasunął w temacie wątku. Być niewolnikiem Pana znaczy zarazem być prawdziwe wolnym - od niewoli grzechu.

Prawdziwa wolność jest wtedy, kiedy człowiek pełni to, co się Bogu podoba - chętnie, dobrowolnie, szczerym sercem - i znajduje w takiej służbie Panu radość i zadowolenie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL