www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:00 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Saul i Dawid.
PostNapisane: Pn kwi 10, 2017 8:20 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
Witajcie.
Doczytalam sie i nie moge z tym dac sobie rady, prosze o "wylozenie "mi o co tutaj chodzi.
1 Ks. Samuela,16:21-22
W ten sposob dostal sie Dawid do Saula na sluzbe u jego boku,a ten polubil go bardzo i Dawid zostal jego giermkiem.
I poslal Saul do Isajego i kazal mu powiedziec: niech pozostanie Dawid u mojego boku, znalazl bowiem laske w oczach moich.
1 Ks. Samuela, 17:55-58
A gdy Saul widzial ze Dawid wyrusza aby potykac sie z Filistynczykiem, rzekl do Abnera, dowodcy wojska: czyim synem jest ten
mlodzieniec, Abnerze? A Abner odparl; jakes zyw, krolu, nie wiem.
A gdy Dawid wracal po zabiciu Filistynczyka, zabral go Abner i zaprowadzil do Saula, glowe Filistynczyka zas trzymal Dawid w swoim
reku.
Saul rzekl do niego: Czyim synem jestes mlodziencze? A Dawid odpowiedzial : Synem twojego slugi Isajego Betlejemczyka.

Czy Saul zapomnial ze Dawid byl u niego na sluzbie? Nie uplynelo za duzo czasu przeciez.
Jak to rozumiecie, napiszcie prosze.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn kwi 10, 2017 10:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 17, 2014 1:33 pm
Posty: 50
Też zastanawiałem się nad tym fragmentem i doszedłem do dwóch wniosków. 1 Wydarzenia ułożone są chronologicznie, ale Dawid przez ten czas pełnił służbę gdzieś z dala od króla i tak wydoroślał, że ten go nie poznał. 2. Nie analizowałem obu rozdziałów pod tym względem, ale nie wykluczam, że jest zamieniona chronologia tych dwóch zdarzeń/rozdziałów/fragmentów.
Ale ta niespójność nie burzy mojego pokoju.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn kwi 10, 2017 10:45 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
Dzieki north :)
Troche sie zaniepokoilam bo trafilam na jeszcze kilka podobnych niespojnosci.I wlasciwie nie wiem jak do tego podejsc. bo wydawalo mi sie ze wszystko idzie mi jak nalezy, rozumie tyle ile mi Pan Bog zechce objawic.Mam pokoj w sercu wiec ide pomalu do przodu.
Dzieki ze napisales ze to Ci nie zburzylo Twojego spokoju.
Dobrze zrobilam ze zapytalam tutaj :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt kwi 11, 2017 11:18 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Rzeczywiście, sama kolejność rozdziałów nie jest wyznacznikiem tego, czy wydarzenia są ułożone chronologicznie. Takich wyznaczników należy szukać w samym tekście. Zresztą podział na rozdziały został dokonany dopiero w XII wieku.

Jeszcze jeden szczegół: W I Sam. 17:58 Saul pyta "Czyim synem jesteś, młodzieńcze?" - czyli nie pyta o tożsamość samego Dawida lecz o jego ojca. Saul nie musiał pamiętać, że kiedyś kazał posłać do Isajego po Dawida, bo to nie on osobiście posyłał, tylko jego ludzie [I Sam. 16:22].

A swoją drogą Dawid "nieraz odchodził od Saula, aby paść trzody swojego ojca w Betlejemie" [I Sam. 17:15]. Czyli nie był przy Saulu non stop. Też uważam, że nie ma powodu do niepokoju.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL