www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:23 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt gru 27, 2016 6:22 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
Jak w tytule.
Czy teraz mamy apostolow czy "apostolowie" sami sie tak nazwali.
Jak juz jest taki watek to gdzie bo szukalam i nie znalazlam.
Dziekuje.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 28, 2016 1:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 4:37 am
Posty: 68
dana napisał(a):
Czy teraz mamy apostolow czy "apostolowie" sami sie tak nazwali.

Wg PŚ apostołów było dwunastu i nic nie wskazuje, że ta liczba miała się powiększyć.

"ukazał się Kefasowi, potem dwunastu; potem ukazał się więcej niż pięciuset braciom naraz, z których większość dotychczas żyje, niektórzy zaś zasnęli; potem ukazał się Jakubowi, następnie wszystkim apostołom; a w końcu po wszystkich ukazał się i mnie jako poronionemu płodowi. Ja bowiem jestem najmniejszym z apostołów i nie jestem godzien nazywać się apostołem, gdyż prześladowałem Kościół Boży." (1Kor. 15,5-9)

Ostatnim apostołem był Ap. Paweł. Apostolstwo skończyło się wraz ze śmiercią ostatniego, najdłużej żyjącego, czyli Ap. Jana. Myślicie podobnie?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 28, 2016 2:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Apostołów należy "klasyfikować" w sensie węższym i podstawowym jako "apostołów Baranka" (powołanych przez Pana osobiście" oraz w sensie szerszym, ponieważ "apostolos" oznacza po prostu "posłany".

Dlatego w tym szerszym sensie apostołem był np. Barnaba, powołany i wyznaczony do służby w Antiochii i wysłany przez tamtejszy kościół:

"Gdy to usłyszeli apostołowie Barnaba i Paweł, rozdarli szaty swoje i wpadli między tłum, krzycząc (...)" [Dz. Ap. 14:14]

Apostołowie w sensie węższym budowali fundament całego Kościoła [Ef. 2:19-22; 3:5; Obj. 18:20] i od nich pochodzi nauczanie kanoniczne zawarte w Ewangeliach i listach apostolskich. Apostołowie wysyłani przez poszczególne kościoły do zakładania kolejnych nie mieli już takiego autorytetu i nie dodawali niczego do nauczania podstawowego tych pierwszych. Prawdopodobnie Sylwan i Tymoteusz jako współpracownicy Pawła w apostolstwie również byli nazywani apostołami [I Tes. 1:1; 2:7].

Później zanikło nazywanie wysłanników posłanych przez kościoły "apostołami" - prawdopodobnie z szacunku dla tych w sensie węższym. Ludzie zakładający kościoły zaczęli być nazywani "misjonarzami". Dzisiaj przypisywanie sobie miana "apostoła" jest moim zdaniem przejawem nadęcia - podobnie jak u tych, którzy również nazywali siebie apostołami za czasów Pawła, a których on nazywa ironicznie "arcyapostołami" [II Kor. 11:5;12:11].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 28, 2016 7:15 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
Dzieki Ida i Smoku.
Tez tak myslalam ale on tutaj sie bardzo broni....chociaz bardzo nieudolnie :(

https://www.youtube.com/watch?v=3xQ00jBiv_g


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 28, 2016 8:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To jeden z tych "apostołów"?

http://www.ulicaprosta.lap.pl/new/artyk ... apostolska

"Ludzie powiedzą: gdzie to pisze? Nie pisze tego dokładnie, ale też nie pisze dokładnie, że nie (...) ani tego, ani tego dosłownie nie pisze. Nie znajdziesz tego w Słowie Bożym, że pisze: każdy starszy w kościele jest na równi, ani nie pisze, że jeden ze starszych jest wyższy... nie pisze, ale do takich wniosków po prostu dochodzimy i wierzę, że większość kościołów, bo mają starszych i pastora, amen?"

Genialna argumentacja. Większość kościołów tak myśli, więc muszą mieć rację. A potem przykłady nie przystające do omawianej sprawy. Sorry, ale coś tu nie gra. A dalej jest jeszcze gorzej... "ale dalej nie będziemy już czytać"...

1.10.32-1.10.55


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr gru 28, 2016 9:41 pm 
Offline

Dołączył(a): N maja 13, 2007 6:28 pm
Posty: 96
Sluchalam jego do tego czasu az "zabraklo" glosu.
Uparlam sie bo koniecznie chcialam go zlapac na tym ze sie wreszcie wysypie ze apostolem zrobil sie sam.
No i wyszlo ze tak.
Obserwujac wszystko i wszystkich trzeba przyznac ze zwiedzenie przybiera niesamowite rozmiary.
Trzeba prosic Pana o madrosc i o sily by wytrwac do konca, bo sluchajac tych "geniuszy" mozna zbladzic.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt gru 30, 2016 7:49 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Tak dla pewności:
dana napisał(a):
Czy teraz mamy apostolow czy "apostolowie" sami sie tak nazwali.
Ida napisał(a):
Ostatnim apostołem był Ap. Paweł. Apostolstwo skończyło się wraz ze śmiercią ostatniego, najdłużej żyjącego, czyli Ap. Jana. Myślicie podobnie?

Ja rozumiem, że w Piśmie nie ma nic, co mogłoby chociaż sugerować, że Pan Jezus nie powoła już Apostołów - których Wawelski określił:
Smok Wawelski napisał(a):
w sensie węższym i podstawowym jako "apostołów Baranka" (powołanych przez Pana osobiście"

Czym innym jest natomiast, czy tacy Apostołowie są w naszych czasach. Osobiście nie znam takich, ale kto wie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N sty 01, 2017 10:58 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 3:27 pm
Posty: 251
Do tego wszystkiego, co było pisane wcześniej, chciałbym jeszcze dodać 3 ciekawe cytaty:

"Przeto, bracia święci, współuczestnicy powołania niebieskiego, zważcie na Jezusa, posłańca [w oryginale dosłownie: "apostoła"] i arcykapłana naszego wyznania," (Hebr. 3:1)

"Co do Tytusa, jest on moim towarzyszem i współpracownikiem wśród was; co zaś do naszych braci, są oni posłańcami [w oryginale dosłownie: "apostołami"] zborów, chwałą Chrystusową" (2.Kor.8:23)

"A mur miasta miał dwanaście kamieni węgielnych, na nich dwanaście imion dwunastu apostołów Baranka." (Obj. 21:14)

Wynika z tego, że istnieje pewien "porządek" wśród apostołów: Najważniejszy jest Chrystus, potem Jego 12 uczniów (w tym prawdopodobnie także Paweł), a potem wszyscy inni "apostołowie" - słudzy Chrystusa, wysyłani w różnych celach i z różnymi zadaniami z upoważnienia Boga i konkretnych zborów.

_________________
"Tak mówi Pan Bóg: Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście." Ks. Ezechiela 36:22, BT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N sty 01, 2017 10:23 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Co do apostołów:

Tak jak było już wspomniane. Apostoł to z greckiego:

STRONG 652 APOSTOLOS - WYSŁANNIK, POSŁANIEC.

1. Jezus osobiście wybierał apostołów - Mat.10:1-4; Jan.15:16
2. Proroctwo ST zapowiadało 12 apostołów - Psalm 109:25
3. Proroctwo NT mówi o 12 apostołach - Obj.21:14
4. 12 apostołem był Paweł, którego wybrał Jezus osobiście - Dz.Ap.9:1-17; Gal.1:15-2:2; IKor.1:1, 11:23, 9:1-2:18, 15:1-10
5. Maciej wybrany na apostoła nie jest wyborem Bożym (losy, które były rzucane w Izraelu URIM/TUMMIM mogli rzucać jedynie kapłani).
6. Fundament jest już założony. Dalsza "konstrukcja" czyli kościół buduje się na tym fundamencie. Zatem nie może być więcej niż 12 apostołów.

EFEZJAN 2:20-21
20 Zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, którego kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus,
21 Na którym cała budowa mocno spojona rośnie w przybytek święty w Panu,
22 Na którym i wy się wespół budujecie na mieszkanie Boże w Duchu.

Mówimy oczywiście o apostołach Baranka i stojącym za tym autorytecie.

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn sty 09, 2017 4:36 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 22, 2013 12:47 pm
Posty: 49
Przebudzony75 napisał(a):
2. Proroctwo ST zapowiadało 12 apostołów - Psalm 109:25


Zaciekawiło mnie to i sprawdziłem ten werset w różnych tłumaczeniach:

LXT Psalm 108:25 καὶ ἐγὼ ἐγενήθην ὄνειδος αὐτοῖς εἴδοσάν με ἐσάλευσαν κεφαλὰς αὐτῶν
WTT Psalm 109:25 וַאֲנִי הָיִיתִי חֶרְפָּה לָהֶם יִרְאוּנִי יְנִיעוּן רֹאשָׁם
BGP Psalm 109:25 Nadto stałem się im pośmiewiskiem; gdy mię widzą, kiwają głowami swemi.
BTP Psalm 109:25 Dla tamtych stałem się urągowiskiem; widząc mnie potrząsają głowami.
PUBG Psalm 109:25 Stałem się też dla nich pośmiewiskiem; gdy mnie widzą, kiwają głowami.

Ale nic tu nie widzę na temat 12 apostołów przepowiedzianych w tym wersecie. Mógłbyś rozjaśnić skąd taki wniosek?

_________________
"Pókim był dziecięciem, mówiłem jako dziecię, rozumiałem jako dziecię, rozmyślałem jako dziecię; lecz gdym się stał mężem, zaniechałem rzeczy dziecinnych." 1 Kor. 13:11

"I powiedział do wszystkich: Jeśli kto chce pójść za mną, niechaj się zaprze samego siebie i bierze krzyż swój na siebie codziennie, i naśladuje mnie." Łuk. 9:23


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn sty 09, 2017 8:59 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Hmmm, wydaje mi się (z całym szacunkiem), że P75 zapodał (copy & paste) gotowca, w którym jest "literówka". Brawo dla shaliacha za czujność. 8)

Jeśli w ogóle można w Psalmie 109 doszukiwać się śladu konkretnego proroctwa zapowiadającego 12 apostołów, to byłoby to na zasadzie hebrajskiego "remecu" (wskazówki) wiążącego Ps. 109:8 z Dz. Ap. 1:17-20. Piotr na podstawie Ps. 109:8 zasugerował wybór innego męża na miejsce nieżyjącego Judasza i wtedy liczba apostołów miałaby pozostać niezmieniona czyli 12. Nie jest to jednak stricte proroctwo o tym, że apostołów będzie 12.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn sty 09, 2017 9:36 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Cytuj:
Hmmm, wydaje mi się (z całym szacunkiem), że P75 zapodał (copy & paste) gotowca, w którym jest "literówka". Brawo dla shaliacha za czujność. 8)

Jeśli w ogóle można w Psalmie 109 doszukiwać się śladu konkretnego proroctwa zapowiadającego 12 apostołów, to byłoby to na zasadzie hebrajskiego "remecu" (wskazówki) wiążącego Ps. 109:8 z Dz. Ap. 1:17-20. Piotr na podstawie Ps. 109:8 zasugerował wybór innego męża na miejsce nieżyjącego Judasza i wtedy liczba apostołów miałaby pozostać niezmieniona czyli 12. Nie jest to jednak stricte proroctwo o tym, że apostołów będzie 12.


Dokładnie... chodziło mi o Psalm 109:8.

Oczywiście nie ma tam wzmianki jakoby liczba apostołów miała wynosić 12, jednakowoż jest to zapowiedź, dotycząca, iż liczba wybranych przez Jezusa apostołów (a tych Jezus wybrał 12) musi zostać uzupełniona.

W kontekście wszystkich podanych przeze mnie argumentów wpisuje się to idealnie w wnioskowanie, że apostołów miało być 12, było 12 i pozostanie 12.

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn sty 09, 2017 10:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
"Jezus zaś rzekł do nich: Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.“ (Mat.‬19:28‬)

Wprawdzie to wynika też z fragmentu z Księgi Objawienia Jana, podanego powyżej, ale gwoli ścisłości: plemion Izraela jest dwanaście, dlatego musi być nie mniej i nie więcej niż dwunastu apostołów, żeby mogli te dokładnie dwanaście plemion Izraela sądzić. Prosta sprawa. Stąd była konieczność zastąpienia dwunastego Judasza przez kogoś innego, bo w przeciwnym wypadku jeden tron apostolski pozostał by pusty. A ilość tronów wyklucza możliwość zaistnienia choćby jednego apostoła poza tych dwunastu, który byłby apostołem o tym samym znaczeniu, co dwunastu. Zabrakło by dla takiego tronu.

(Nie chodzi mi tutaj o tych apostołów "innej rangi"- czyli apostołów w sensie szerszym - których liczby nie znamy.)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL