www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:58 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lis 12, 2016 3:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 12:12 am
Posty: 101
Jana 11:47b-48: "...cóż mamy począć, bo ten człowiek czyni wiele znaków? Jeśli Mu na to pozwolimy, wszyscy uwierzą w Niego. I przyjdą Rzymianie, zniszczą nasze miejsce i naród".

Dlaczego według przekonań faryzeuszy Rzymianie mieliby przyjść i zniszczyć naród izraelski po tym, jakby ludzie uwierzyli w Jezusa?

Po drugie gdzie by mieli przyjść? Przecież cały czas stacjonowali na terenach żydowskich.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lis 12, 2016 4:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 15, 2016 4:30 pm
Posty: 449
Fragment z komentarza Davida Sterna odnośnie Jana 11:48:

"Elity wypracowały sobie modus vivendi z władzami rzymskimi, mimo że była to obca siła okupacyjna. Za zagrożenie dla tych stosunków uważano każdego, kogo Rzym mógłby podejrzewać o plany wzniecenia powstania i utworzenia niezależnej władzy. Wszyscy złożą w nim ufność jako w od dawna wyczekiwanym Mesjaszu-Królu, który przywróci chwałę Israelowi."

Najwyraźniej elita żydowska zaaranżowała się jakoś z okupantem i obawiała się, że ludzie uznają Jezusa za Mesjasza powstając przeciwko okupantom. W konsekwencji Rzymianie stłumili by powstanie, a elity żydowskie nie potrafiące zapanować nad ludem straciły by swoją pozycję.

A odnośnie tego "przyjścia" Rzymian, to przykładowo inne tłumaczenie brzmi tak:
"Jeśli Go tak zostawimy, wszyscy w Niego uwierzą; wówczas wkroczą [do akcji?!] Rzymianie i zabiorą nam i miejsce i naród."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt maja 18, 2018 6:32 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 15, 2016 11:51 am
Posty: 61
Może nie bardzo w temacie, ale nie chcę zakładać oddzielnego wątku.
Kiedy czytamy biblijne opisy dotyczące życie ludzi sprzed conajmniej 2000 lat, często zapominamy, że oni byli dokładnie tacy jak my. Ich postępowanie wtedy i nasze dzisiaj są identyczne. Owszem: otoczenie, urbanizacja, cywilizacja jest inna. Ale cechy charakteru, uczucia nie zmieniły się.
I ostatnio skojarzyłem sobie wydarzenia biblijne i wydarzenie z naszych czasów.
Cytuj:
(45) A gdy arcykapłani i faryzeusze wysłuchali jego podobieństw, zrozumieli, że o nich mówi. (46) I usiłowali go pojmać, ale bali się ludu, gdyż miał go za proroka. (Ew. Mateusza 21:45-46, Biblia Warszawska)

(1) I przybliżało się święto Przaśników zwane Paschą. (2) I szukali arcykapłani i uczeni w Piśmie sposobu, jak by go zgładzić; bali się bowiem ludu. (Ew. Łukasza 22:1-2, Biblia Warszawska)

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,22738828,saakaszwili-odbity-z-rak-policji-wzywa-swoich-zwolennikow-pod.html

_________________
I powiedział do niej Jezus: Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we mnie wierzy, choćby i umarł, będzie żył. (Ewangelia Jana 11:25)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So cze 09, 2018 5:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 12:12 am
Posty: 101
Ppajda dziękuję za odpowiedź, przepraszam, że wcześniej nie napisałem.

Renegat, ten link do gazety chyba tutaj przez przypadek umieściłeś?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL