www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 9:31 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 18, 2015 9:30 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn gru 15, 2014 10:50 pm
Posty: 62
Witajcie.
W Ew.Marka 2;25-26 czytamy: "A On im rzekł: Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy był w potrzebie i był głodny, on i ci, którzy z nim byli? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, arcykapłana, i jadł chleby pokładne, które wolno spożywać tylko kapłanom, a które dał również tym, którzy z nim byli?"
Tymczasem w I Sam. 21;1-7 czytamy "I przyszedł Dawid do Nob do kapłana Achimeleka..... I dał mu kapłan chleby pokładne"
Z rozdziału 22 tej samej księgi dowiadujemy się, że Abiatar (Ebiatar-Bibila Warszawska) był synem Achimeleka. Z czego może według Was wynikać taka rozbieżność?

_________________
Gdyż Pan wodzi oczyma swymi po całej ziemi, aby wzmacniać tych, którzy szczerym sercem są przy nim. 2 Krn. 16:9.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 4:53 am 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Pod spodem umieszczę wyjaśnienie do tego wersetu podane przez osobę o imieniu Albert Barnes żyjącą w 19 wieku. Przetłumaczyłem to na język polski z publicznej domeny zmieniając troszkę tekst.

http://holy.be/bible-commentary/albert- ... chapter-2/
(są na tej stronie dobre i złe komentarze)

z 1 Samuela 21:1, wydaje się, że Achimelek był arcykapłanem w czasie o którym jest mowa. Z 1 Samuela 23:6 okazuję się, że Abiatar był synem Achimeleka. Prawdopodobnym powodem, dlaczego Marek mówi, że było to za czasów Abiatara jest to, że Abiatar był bardziej znany niż Achimelek. Syn arcykapłana był uważany za jego następcę, i często powiązany był z nim w pełnieniu obowiązków jego urzędu. W związku z tym nie było niewłaściwym określenie go mianem arcykapłana, nawet za życia jego ojca, zwłaszcza, że był to tytuł, przez który był on później znany. Co więcej, po tym jak [Doeg Edomita wybił kapłanów Pana oraz mężczyzn, kobiety, dzieci, niemowlęta i zwierzęta, Abiatar, który jako jedyny ocalał*] uciekł do Dawida, przywożąc ze sobą efod; jedną ze specjalnych szat arcykapłana. *1 Sam 22:16-20

Przez długi czas, za panowania Dawida, [Abiatar] był arcykapłanem, i naturalne było zatem kojarzenie "jego" imienia z Dawidem; mówiąc o Dawidzie jako o królu, a o Abiatarze jako o arcykapłanie za jego dni. To tłumaczyłoby fakt, że o nim była mowa a nie o jego ojcu. Jednocześnie było prawdą, że stało się to „za dni Abiatara”, który potem stał się arcykapłanem, i tak mówiono potocznie, tak jak my mówimy, że "Generał" Waszyngton był obecny podczas klęski Braddocka kiedy uratował jego armię, choć sam tytuł "Generała" jeszcze przez wiele lat nie należał do niego.

2 możliwość – Jedna osoba dwa imiona

Możliwe jest, że zarówno ojciec jak i syn mieli po 2 imiona.

(1 Sam 22:20, 2 Sam 8:17; 1 Kron 18:16)(Robertson). Z biblijnych fragmentów cytowanych przez Robertsona, można zauważyć, że dziadkiem był Achimelek, jego synem był Abiatar a synem Abiatara był Achimelek. W związku z tym, że imię Achimelek było ściśle związane z Abiatarem mogło odnosić się również do niego.

Piotr raz jest zwany Piotrem, raz Szymonem Piotrem, raz tylko Szymonem lub Kefasem (Mateusz 14:28; 16:16; 17:25; Jan 1:42). Być może Abiatar i Achimeleka to ta sama osoba. (Lyons 10) mająca 2 imiona, w tym jedno po ojcu.

Napisałem 2 możliwości dla mnie najbardziej prawdopodobne.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 1:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Może być jeszcze prostsze wytłumaczenie, które wynikałoby z I Kron. 24:1-6. Abiatar był synem tego Achimelecha, który był synem Itamara (jednego z dwóch synów Aarona, którzy pozostali przy życiu) [I Kron. 24:1-3]. Stąd określenie "Abiatar [Ebiatar], syn Achimelecha" jako podkreślenie, że ojciec Abiatara był wnukiem samego Aarona. Abiatar został arcykapłanem w sukcesji po swoim ojcu Achimelechu (wnuku Aarona) i miał syna, który nazywał się również Achimelech [I Kron. 24:6]. To nie było takie rzadkie imię, dlatego wnuk mógł dostać imię po dziadku. Dlatego Dawid przyszedł do Achimelecha za czasów, gdy arcykapłanem był Abiatar [Ebiatar], syn Achimelecha [syna Itamara] i ojciec Achimelecha.

Wprawdzie nie jestem mocny z koligacji rodzinnych, ale wydaje mi się, że nawet jak dla mnie to jest proste i wynika z tekstu. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 2:12 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Z 1 Sam 22:9 oraz 22:12, wiemy, że ojcem Achimeleka był Achitub. Czy Achitub mógł również nazywać się Itamar nie wiem. W związku z tym, że na dzień dzisiejszy również nie jestem mocny z koligacji rodzinnych wykluczyć nie mogę :D zwłaszcza, że 1 Kron 24:3 wspomina również Dawida.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 3:27 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Może powoli dochodzimy do czegoś. Określenie "syn" jest stosowane w stosunku do potomków bezpośrednich i pośrednich (dlatego Mesjasz jest Synem Dawida i tak dalej). Podobnie jest z określeniem "ojciec". Zatem Itamar nie musiał się nazywać i raczej się nie nazywał Achitub. Po prostu Ebiatar będąc bezpośrednim synem Abimelecha, był również nazywany synem Achituba, który albo był jego dziadkiem, albo którymś dalszym pokoleniem wstecz.

"Posłał tedy król, aby przywołano kapłana Achimeleka, syna Achituba, i całą rodzinę jego ojca, kapłanów w Nob. Wszyscy oni przyszli do króla.  I rzekł Saul: Słuchaj, synu Achituba! A ten odpowiedział: Oto jestem, panie mój." [I Sam. 22:11-12]

"A w mieście kapłańskim Nob wytępił ostrzem miecza mężczyzn i kobiety, dzieci i niemowlęta, i woły, i osły, i owce, wszystko to wybił ostrzem miecza. Ocalał tylko jeden syn Achimeleka, syna Achituba, imieniem Ebiatar; ten uszedł i przyłączył się do Dawida" [I Sam. 22:19-20]

Problem polega na tym, że nigdzie nie mogę znaleźć pełnego spisu potomków Itamara, co pewnie wyjaśniłoby sprawę do końca. Tak czy owak, wygląda na to, że sprzeczności wywołanej przez "wywołanego" w rzeczywistości nie ma dlatego nie wiem, ile dokładnie pokoleń było między Itamarem a Ebiatarem. Koligacje i genealogie to straszna gmatwanina. Może dlatego Paweł ostrzegał, żeby się za bardzo nie zajmować "nie kończącymi się rodowodami, które przeważnie wywołują spory, a nie służą dziełu zbawienia Bożego, które jest z wiary" [I Tym. 1:4] :?:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 3:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Pn gru 15, 2014 10:50 pm
Posty: 62
Jak najbardziej zgadzam się z tym, aby nie zajmować się nie kończącymi się rodowodami i koligacjami bo to do niczego dobrego nie prowadzi, niemniej jednak zastanowiła mnie ta rozbieżność.
Nie "wywołałem sprzeczności" i nie traktuję tego tematu w ten sposób. Biblia nie jest sprzeczna - najwyżej nasze poznanie jest ułomne. Chciałem po prostu poznać wasze zdanie ten temat.

_________________
Gdyż Pan wodzi oczyma swymi po całej ziemi, aby wzmacniać tych, którzy szczerym sercem są przy nim. 2 Krn. 16:9.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 19, 2015 4:13 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Smoku nie do końca rozumiem dlaczego napisałeś, że Ebiatar/Abiatar był również nazywany synem Achituba.
Nie mogłem tego znaleźć. Genealogie to niezła plątanina aż głowa boli :) , na to co napisał Paweł mówię amen.

Wywołany, nikt chyba nie twierdzi, że miałeś złe zamiary :)
Mam nadzieję, że choć trochę się rozjaśnił temat.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL