www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 6:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 17, 2015 3:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 12:12 am
Posty: 101
Szczerze mówiąc nurtuje mnie to od jakiegoś czasu i nie chodzi mi tu o argumenty z ruchu wiary czy o autorytecie wierzącego, ale po prostu o to, że dziwi mnie to, że Jezus przemawiał do przyrody i do zjawisk przyrodniczych niczym do istot rozumnych.

Gdyby Jezus pomodlił się powiedzmy tak: "Ojcze niech te drzewo uschnie" albo "Niech ten wiatr i burza uciszą się" to by było ok. Przynajmniej dla mojego zrozumienia. :P

Ale Jezus wyraźnie nadaje im osobowość: "Wietrze ucisz się!", "drzewo bądź przeklęte". A przemawiając do drzewa figowego, niczym sędzia bądź prokurator argumentuje mu za, co zostało ukarane.

Dlaczego Waszym zdaniem tak postąpił?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt mar 17, 2015 5:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Naprawdę, Twoje pytania są rozczulające. Zupełnie, jakby zadawał je kotek na Twoim zdjęciu. :D

Pan Jezus przemawiał do stworzenia w autorytecie, jaki może mieć wyłącznie Stwórca. Dlatego mógł nakazywać burzy, by umilkła - właśnie dlatego uczniowie w tym momencie "zdjął ich strach wielki i mówili jeden do drugiego: Kim więc jest Ten, że i wiatr, i morze są mu posłuszne?" [Mar. 4:39].

Co do przeklinania drzewa, to jest typowe dla proroków hebrajskich zwracanie się do przyrody w ramach tzw. aktu prorockiego (przeklinania na przykład) - masz to samo w Księdze Ezechiela:

"Synu człowieczy, zwróć swoje oblicze ku górze Seir i prorokuj przeciwko niej. I powiedz jej: Tak mówi Wszechmocny Pan:Oto Ja jestem przeciwko Tobie, góro Seir, wyciągnę rękę przeciwko tobie i obrócę cię w straszliwe pustkowie. Twoje miasta przemienię w ruiny, ty staniesz się pustkowiem i poznasz, że Ja jestem Pan. Ponieważ żywiłaś wieczną nienawiść i wydałaś synów izraelskich pod miecz w czasie ich niedoli, w czasie ostatecznej kary za ich winę, Dlatego - jakom żyw - mówi Wszechmocny Pan - sprawię, że będziesz krwawić i krew będzie się ścigać; zaiste, przelewem krwi zawiniłaś i krew będzie cię ścigać. I obrócę górę Seir w straszliwe pustkowie, i wytępię z niej wszystkich, którzy chodzą tam i z powrotem" [Ez. 35:2-7]

albo Dawid, który przeklął górę Gilboa:

"O góry Gilboa! Niechaj nie pada na was rosa ni deszcz, Wy pola oszukańcze, Gdyż tam splamiona została tarcza bohaterów, Tarcza Saula, jakby nie była namaszczona olejem" [II Sam. 1:21]

To nie ma nic wspólnego z traktowaniem przyrody jak istot rozumnych. Uschnięcie drzewa figowego jest przestrogą dla wszystkich, którzy nazywają się ludem Bożym, a owocu nie wydają, choć zdaniem Właściciela powinni [por. Jan 15:1-6].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL