www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 10:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt lut 20, 2015 2:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Zdaje się, że nikt wcześniej tego nie poruszył, więc poddaję pod dyskusję:
Pytanie brzmi: W Księdze Ezechiela od 40 rozdziału opisana jest świątynia Pana. Czy jest to proroczy opis świątyni z czasów panowania Mesjasza (1000 letnie Królestwo)? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to dlaczego więc są tam takie "urządzenia", które świadczą o systemie ofiarniczym? Np Ez 42,13 "Tam mają składać najświętsze dary, mianowicie ofiary z pokarmów, ofiary zagrzeszne i ofiary za przewinienia, gdyż jest to miejsce święte." Czy też Ez. 43,15-16 paleniaska dla ofiar itd. Po co będą składane ofiary (zarzynane zwierzęta), skoro system ofiarniczy był zapowiedzią ofiary Mesjasza i w czasie Jego Królowania nie będzie już musiał mieć miejsca? A może świątynia u Ezechiela, to ta z czasów wielkiego ucisku, w której Antychryst dokona ohydy spustoszenia? Proszę o jakieś proste biblijne wyjaśnienie, jeśli takowe istnieje.
pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lut 21, 2015 7:39 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Off_czyk napisał(a):
Pytanie brzmi: W Księdze Ezechiela od 40 rozdziału opisana jest świątynia Pana. Czy jest to proroczy opis świątyni z czasów panowania Mesjasza (1000 letnie Królestwo)?
Tak wynika z tekstu wcześniejszego:

"Tak mówi Wszechmocny Pan: Oto Ja zbiorę synów izraelskich spośród narodów, do których przybyli, i zgromadzę ich zewsząd, i przyprowadzę ich do ich ziemi. I uczynię z nich jeden naród w tej ziemi na górach izraelskich, i jeden król będzie panował nad nimi wszystkimi, i już nie będą dwoma narodami, i już się nie rozdzielą na dwa królestwa. I już się nie skalają swoimi bałwanami i swoimi obrzydliwościami, i żadnymi swoimi występkami. Wybawię ich z wszystkich ich odstępstw, przez które zgrzeszyli, i oczyszczę ich; i będą moim ludem, a Ja będę ich Bogiem. A sługa mój, Dawid, będzie ich królem; wszyscy oni będą mieć jednego pasterza; będą postępować według moich praw, będą przestrzegać moich przykazań i wykonywać je. I będą mieszkać w ziemi, którą dałem mojemu słudze Jakubowi, w której mieszkali ich ojcowie; będą w niej mieszkać zarówno oni, jak i ich synowie i wnuki po wszystkie czasy, a sługa mój, Dawid, będzie ich księciem na wieki. I zawrę z nimi przymierze pokoju, będzie to przymierze wieczne z nimi. Okażę im łaskę, rozmnożę ich i postawię swoją świątynię wśród nich na wieki. I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki." [Ez. 37:21-28]

Cytuj:
Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to dlaczego więc są tam takie "urządzenia", które świadczą o systemie ofiarniczym? Np Ez 42,13 "Tam mają składać najświętsze dary, mianowicie ofiary z pokarmów, ofiary zagrzeszne i ofiary za przewinienia, gdyż jest to miejsce święte." Czy też Ez. 43,15-16 paleniaska dla ofiar itd. Po co będą składane ofiary (zarzynane zwierzęta), skoro system ofiarniczy był zapowiedzią ofiary Mesjasza i w czasie Jego Królowania nie będzie już musiał mieć miejsca?
Tutaj musimy pewne kwestie wyjaśnić już na początku. Po pierwsze, ofiary będą składali ludzie żyjący w Erze Mesjańskiej w ciałach skażonych, czyli takich, jak nasze teraz. Tylko oni będą składali ofiary zagrzeszne i ofiary przewinienia, ponieważ rządzący w tym czasie wraz z Mesjaszem zbawieni ludzie (wszyscy święci wszystkich czasów) będą mieli ciała uwielbione i nie będą już grzeszyć ani nie będą potrzebowali oczyszczenia ze względu na skażenie.

Druga sprawa: System ofiarniczy w Prawie Mojżeszowym nie był WYŁĄCZNIE zapowiedzią ofiary Mesjasza. Ofiary ze zwierząt przywracały cielesną czystość [Hebr. 9:13], co pozwalało stanąć przed Bogiem obecnym w świątyni mimo posiadania skażonego ciała. Obecność Boga w obłoku nad wiekiem Skrzyni Świadectwa sprawiała, że takie rytualne oczyszczenie było konieczne.

Z chwilą śmierci Mesjasza i zawarcia Nowego Przymierza, lewicki system ofiarniczy został zastąpiony systemem według porządku Melchizedeka, w którym Arcykapłanem jest sam Mesjasz [Hebr. 7:11-28]. Ponieważ Mesjasz wstąpił do nieba, Bóg nie jest obecny fizycznie na ziemi w świątyni ani w żadnym innym miejscu [Jan 4:21-23]. Wierzący są świątynią Ducha Świętego [I Kor. 6:19-20; II Kor. 6:16], przez którego Ojciec i Syn zamieszkują w każdym z nas [Jan 14:16-23; 16:7-16; II Kor. 13:5].

Ale przyjdzie taki czas, gdy Bóg znów będzie fizycznie zamieszkiwał świątynię na ziemi:

"I będę wśród nich mieszkał; będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem. I poznają narody, że Ja jestem Pan, który uświęcam Izraela, gdy moja świątynia będzie wśród nich na wieki" [Ez. 37:28]

"Potem zaprowadził mnie do bramy, która jest zwrócona ku wschodowi. A oto chwała Boga izraelskiego zjawiła się od wschodu. Szum jego przyjścia był podobny do szumu wielu wód, a ziemia jaśniała od jego chwały. A widzenie, które miałem, było podobne do owego widzenia, które miałem wówczas, gdy przybył, aby zniszczyć miasto, i podobne do owego widzenia, które miałem nad rzeką Kebar. I upadłem na twarz. Gdy chwała Pana weszła do świątyni bramą, która jest zwrócona ku wschodowi, wtedy duch uniósł mnie i wprowadził na dziedziniec wewnętrzny, a oto świątynia była pełna chwały Pana.

"I słyszałem kogoś mówiącego do mnie ze świątyni, podczas gdy mąż stał obok mnie i rzekł do mnie: Synu człowieczy, oto miejsce mojego tronu i miejsce podnóżka moich stóp, gdzie na zawsze zamieszkam wśród synów izraelskich. Już nigdy dom izraelski - ani oni, ani ich królowie nie będą bezcześcili świętego mojego imienia przez swoje wszeteczeństwo i zwłoki swych królów, gdy umrą, gdyż kładli swoje progi obok moich progów i stawiali swoje odrzwia obok moich odrzwi, zostawiając tylko mur między mną a sobą. I bezcześcili święte imię moje przez ohydne swoje czyny, których się dopuszczali, tak że zniszczyłem ich w moim gniewie. Gdy więc teraz oddalą ode mnie swoje bałwochwalstwo i zwłoki swoich królów, zamieszkam wśród nich na wieki. A ty, synu człowieczy, opisz domowi izraelskiemu świątynię, jej wygląd i jej plan, aby się wstydzili swoich przewinień" [Ez. 43:1-10]


"Obwód miasta wynosi osiemnaście tysięcy łokci. A nazwa miasta będzie od dziś brzmieć: Pan tam mieszka" [Ez. 48:35]

Skoro sam Pan w swojej chwale zamieszka w świątyni w Jerozolimie, to ludzie w ciałach skażonych znów będą musieli zostać oczyszczeni rytualnie ze względu na fizyczną obecność Świętego pośród nich - czyli system ofiarniczy znów ulegnie zmianie. Mesjasz przyjdzie na ziemię i już nie będzie siedział po prawicy Ojca, orędując za zbawionymi - będzie razem z nimi rządził na ziemi [Mat. 19:28; Obj. 2:26-27; 20:4 i inne].

Zauważ, że jedynie ofiara Mesjasza GŁADZI grzechy - i to się nie zmieni. Usprawiedliwienie zawsze było przez wiarę już od czasów Abla, Henocha i innych [Hebr. 11:4-5 nn]. Zgładzenie grzechów nie koliduje z rytualną czystością wymaganą przez Boga dla ludzi w ciałach skażonych, którzy chcą przed Nim stanąć w świątyni, w której On fizycznie jest obecny (czy to w obłoku, czy w inny sposób).

I teraz najważniejsze: Ofiara Mesjasza nie była, nie jest i nie będzie umniejszona przez to, że jakikolwiek system ofiarniczy służący przywracaniu cielesnej czystości był lub będzie. To są dwie różne kategorie oczyszczenia: ofiary ze zwierząt oczyszczały cieleśnie nie gładząc grzechu, a ofiara Mesjasza oczyszcza sumienie gładząc grzech:

"Bo jeśli krew kozłów i wołów oraz popiół z jałowicy przez pokropienie uświęcają skalanych i przywracają cielesną czystość, o ileż bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego ofiarował samego siebie bez skazy Bogu, oczyści sumienie nasze od martwych uczynków, abyśmy mogli służyć Bogu żywemu" [Hebr. 9:13-14]

Abraham został usprawiedliwiony z wiary (na podstawie ponadczasowej ofiary Mesjasza - patrz Hebr. 9:15), a jednak składał ofiary ze zwierząt. Podobnie Dawid. Jedno drugiemu nie przeszkadzało. Od momentu, gdy Pan Jezus złożył ofiarę, sumienia wierzących są oczyszczone, a my nie składamy ofiar oczyszczających rytualnie, bo Bóg jest pośród nas obecny inaczej niż był za czasów Starego Testamentu i inaczej niż będzie obecny wśród ludzi w skażonych ciałach w Erze Mesjańskiej.

Prawdopodobnie patrzymy na to wszystko przez pryzmat tradycji, która wpoiła w nas przekonanie, że Kościół i stan obecny to jest coś docelowego w planie Bożego zbawienia - takie przekonanie wyrasta jednak z amilenializmu Augustyna, a nie z Biblii.

Uważam, że Jerry Hullinger podał najbardziej spójne i logiczne wyjaśnienie tego problemu:

http://www.joelstrumpet.com/wp-content/ ... es-PDF.pdf

Cytuj:
A może świątynia u Ezechiela, to ta z czasów wielkiego ucisku, w której Antychryst dokona ohydy spustoszenia?
Broń Boże! Przecież w świątyni z czasu Ucisku zasiądzie Antychryst, podając się za Boga [II Tes. 2:3-4]. Biorąc pod uwagę całość Biblii i konieczność oczyszczenia w takich sytuacjach, III świątynia raczej zostanie zniszczona, bo przecież to Pan postawi świątynię w Erze Mesjańskiej [Ez. 37:27].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lut 23, 2015 8:55 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Bardzo dziękuję. Twoja odpowiedź wydaje się logiczna. Hullingera postaram sobie przeanalizować w miarę moich "angielskich" możliwości.
Jedno tylko muszę zdementować:
Smok napisał(a):
Prawdopodobnie patrzymy na to wszystko przez pryzmat tradycji, która wpoiła w nas przekonanie, że Kościół i stan obecny to jest coś docelowego w planie Bożego zbawienia - takie przekonanie wyrasta jednak z amilenializmu Augustyna, a nie z Biblii.
Protestuję! Ja Augustynowi podziękowałem już jakiś czas temu! :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lut 23, 2015 10:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To nie było nic "osobistego" z mojej strony. Napisałem "my", choć sam również dawno Augustynowi podziękowałem. My jako ogół wierzących nawet nie zdajemy sobie sprawy, pod jak wielkim wpływem "protestanckiej tradycji" jesteśmy i jak wiele ona ma związków z... katolicyzmem, którego "ojcem" jest powszechnie uznawany Augustyn. To właśnie dlatego w kościołach praktycznie nie ma nauczania o 1000-letnim Królestwie, a eschatologia jako całościowe nauczanie często kuleje.

Wyjście spod tego wpływu jest, powiedziałbym, uwalniające. Ale wymaga powrotu do hebrajskich korzeni chrześcijaństwa, bo odcięcie od nich jest przyczyną tego, czego się tradycyjnie naucza w większości seminariów biblijnych.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 19, 2015 6:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 16, 2015 8:20 pm
Posty: 31
Też miałam sporo zamętu, jeśli chodzi o ten temat.
Z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam cyklu wykładów. Wkleję link ,ale jeśli już gdzieś był,a przeoczyłam,to przepraszam. :D http://www.kuzbawieniu.pl/wyklady/czasy-ostateczne
Wykłady bardzo interesujące i przejrzyste, a przy tym przekazane profesjonalnie.
Jedna sprawa mnie nadal nurtuje, ale ciągle jeszcze układam sobie notatki,które robiłam słuchając
.
Mianowicie chodzi o to,że podczas Milenium,kiedy będzie Świątynia nadal będą składane ofiary ze zwierząt.
A jednocześnie powiedziano,że dzikie i tzw.domowe zwierzęta będą razem się pasły itd.
Ma być doskonała harmonia, a tu taka krwawa jatka.
Czy wypowiecie się na ten temat?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz mar 19, 2015 7:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Witaj Jasiu,

Przeczytaj wątek od początku, czyli popatrz wyżej. I ewentualnie napisz, czego nie rozumiesz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt mar 20, 2015 12:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 16, 2015 8:20 pm
Posty: 31
Przeanalizuję jeszcze raz. Wtedy dopytam,jeśli nadal czegoś nie zrozumiem. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 21, 2015 7:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 16, 2015 8:20 pm
Posty: 31
Nareszcie się połapałam. Cieszy mnie to i dziękuję bardzo. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL