www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 10:35 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 171 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr gru 14, 2005 4:18 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Wiele miejsc w Piśmie świętym mówi ,że chrzest Duchem Świętym jest niezależny od chrztu wodą.Może nastąpić przed chrztem wodą Dz.Ap. 9:17-19,Dz.Ap. 10:47-48.Może nastąpić po chrzcie wodą Dz.Ap. 2:38-41.Może również nastąpić bez chrztu wodą Jan. 20:22,Dz.Ap. 1:5.
Może także nastąpić chrzest wodą a chrzest Duchem wogóle nie nastąpić.

Duchem Świętym chrzci sam Bóg i Jezus Chrystus Jan. 14:16-17,Mat. 3:11, Chrztem wodnym chrzczą ludzie.Często nieprawidłowe zrozumienie chrztu wodą prowadzi do tego że jeden człowiek może chrzcić się kilka razy bo dana społecznośc twierdzi że poprzedni chrzest był niewazny ponieważ miał miejsce nie u nich .
W świetle wielu wersetów biblijnych m.innymi :Rzym. 6:3-11, Gal. 3:27, Efez. 4:5, Kol. 2:12widać ,że aby się na nowo narodzić trzeba być ochrzczonym Duchem Świetym .
Natomiast chrzest wodą jest praktykowany ale nie jest warunkiem niezbędnym .

Matematycznie rzecz biorąc:
Chrzest Duchem Świętym jest warunkiem koniecznym, a chrzest wodą warunkiem wystarczającym (dostatecznym).

Czy można żyć nowym życiem w Chrystusie i nigdy nie być ochrzczonym wodą ale być ochrzczonym Duchem Świętym. ?

Jeżeli ktoś ma ochotę to zapraszam do dyskusji. A może wszyscy myślimy tak samo i nie ma o czym dyskutować ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz gru 15, 2005 6:42 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Chrzest Duchem Świętym jest warunkiem koniecznym, a chrzest wodą warunkiem wystarczającym (dostatecznym).
Czy można żyć nowym życiem w Chrystusie i nigdy nie być ochrzczonym wodą ale być ochrzczonym Duchem Świętym. ?


Trudno jednoznacznie ocenić, czy chrzest z wody ma mniejsze znaczenie od chrztu Duchem Świętym.
Jezus w rozmowie z Nikodemem wypowiedział takie znamienne słowa:
"Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego (...) Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego" (Jana 3:3,5).
Co to znaczy narodzić się na nowo i narodzić się z wody i z Ducha? Chrystus wyszczególnił tu 3 etapy w życiu chrześcijanina...
Pierwszym etapem jest nowonarodzenie, czyli nawrócenie się do Boga. Nawrócenie to nic innego jak uwierzenie Słowu Bożemu i porzucenie dotychczasowego grzesznego życia (Rzymian 3:21,22; Dzieje 3:19). Po tym nawróceniu następuje drugi etap- narodzenie z wody, czyli chrzest obrazujący pogrzebanie starego człowieka i zmartwychwstanie nowego, do życia na drodze Bożej (Rzymian 6:3,4; Dzieje 10:48 ). Trzecim i ostatnim etapem jest narodzenie z Ducha, a więc otrzymanie Ducha Bożego, przez którego wierzący umacnia się w swoim postępowaniu (Efezjan 3:16,17; Dzieje 19:6).
Na krótko przed wstąpieniem do nieba, Jezus nakazał swoim naśladowcom, aby chrzcili w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego (Mateusza 28:19). I także tu są wyodrębnione 3 elementy nauki Chrystusa:
1. Chrzest w imię Ojca- narodzenie się z Boga, przyjęcie Ewangelii (1 Jana 5:1; Dzieje 8:14).
2. Chrzest w imię Syna- ochrzczenie w imię Jezusa Chrystusa (Galacjan 3:27; Dzieje 8:16).
3. Chrzest w imię Ducha- otrzymanie Ducha Świetęgo (Rzymian 8:15; Dzieje 8:17).
Podczas przemówienia wygłoszonego przez apostoła Piotra w dniu Pięćdziesiątnicy, nastąpiła pewna sytuacja, o której czytamy w Dziejach Apostolskich 2:37,38:
"A gdy to [Żydzi] usłyszeli, byli poruszeni do głębi i rzekli do Piotra i pozostałych apostołów: Co mamy czynić [aby być zbawionym (por. Dzieje 16:30)], mężowie bracia? A Piotr do nich: Upamiętajcie się i niechaj się każdy z was da ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a otrzymacie dar Ducha Świętego."
Podsumowując to wszystko, dochodzę do wniosku, że do zapewnienia zbawienia, niezbędne są 3 "rodzaje" chrztu (3 etapy narodzenia do nowego życia): z Boga, z wody i z Ducha (por. 1 Jana 5:7,8 ).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 15, 2005 11:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Osobiście uważam że osoba narodzona na nowo, jest osobą, która uwierzyła w Syna Bożego. Jest to dla mnie tożsame z narodzinami z Ducha Świętego, bowiem nikt nie przychodzi do Syna jak Ojciec go nie pociągnie. Czymś innym jest natomiast tzw chrzest wodą lub otrzymanie daru posługi od Ducha Święgo, już po narodzinach.

Biorąc pod uwagę potop, to obecna ludzkość wyłoniła się z wody, przeszła chrzest wodą. Następnym etapem który przejdą tak czy inaczej wszyscy, to przejscie przez Ogień oczyszczający, i to tez czeka cała ludzkość, jak za dni Noego.

Kto więc narodzi sie z wody i Ducha ten wejdzie do królestwa gdyz w nowym oczyszczonym ubraniu. I w sumie trzeba przejść przez wodę, krew i Ducha. Ci trzej świadkowie sa zgodni.

Przyjęcie Chrystusa nikogo nie uchroni od tego przejścia i jesli wszystkich to czeka to tym bardziej wierzących. Nie chroni tez od smierci, lecz daje nadzieję na zmartwychwstanie.

Warunkiem koniecznym jest uwierzenie że Jezus jest Chrystusem i myslę że tu jest to nowonarodzenie. Cała reszta jest jedynie wzrostem w tej wierze, z niej zaś takie a nie inne uczynki, jak tez prośby o czyste sumienie.

Poszukiwaczu. Duchem Świętym chrzcili też Apostołowie przez nakładanie rąk, więc ludzie nie tylko chrzczą wodą.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 16, 2005 2:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Witajcie,

Ja króciutko, bo właśnie mam chwilkę przerwy w "odrabianiu zaległości". :)

Prawo do nazywanie siebie dzieckiem Bożym ma ten, kto narodził się z Boga i wierzy w imię Jezusa ("Jahwe zbawia") [Jan 1:12-13]. Warunkiem koniecznym i wystarczającym do zbawienia jest nowe narodzenie, które jest efektem przyjęcia usprawiedliwienia przez wiarę [Rzym. 3:24-25; Ef. 2:8-9]. Ten, kto to uczynił, jest zbawiony i rodzi się na nowo z Ducha [Rzym. 10:9-10].

Chrzest wodny nie jest warunkiem zbawienia, lecz symbolem potwierdzającym śmierć starego człowieka [Rzym. 6:4], aktem wzbudzającym w moc Bożą do świętego życia [Kol. 2:12] i prośbą o dobre [wrażliwe] sumienie [I Piotra 3:21].

Chrzest Duchem jest "wyposażeniem w moc z wysokości" niezbędną do świadczenia [Dz. Ap. 1:8] i chodzenia w mocy Ducha [Ef. 5:18-19]. Jest niezależny od chrztu wodnego i następuje po nowym narodzeniu [Dz. Ap. 8:14-16; 9:11-18; 10:43-45; 19:2].

Rzeczywiście, łotr z krzyża narodził się z Boga, choć ani nie zdążył się ochrzcić w wodzie, ani nie przeżył chrztu Duchem Świętym. A jednak usłyszał od Jezusa to, co usłyszał. Z drugiej strony, miał przed sobą jeszcze tylko kilka minut życia...

Jeśli chodzi o Jana 3:5-6 i rozmowę Jezusa z Niodemem, to stawiam tezę, że Jezus w ogóle nie mówił Nikodemowi o chrzcie wodnym takim, jakiego udzielali Jego uczniowie już po Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu. To my czytamy Biblię od końca i zakładamy, że o taki chrzest chodzi w tym tekście. Ale gdyby tak było, to dla Nikodema byłaby to czysta abstrakcja. Jedyny chrzest, jaki znał Nikodem, to był chrzest udzielany przez Jana, a potem również przez Jezusa (w właściwie Jego uczniów) [Jan 3:22-23; 4:1-2] przygotowujący do przyjęcia wiary w Mesjasza Jezusa. Chrzest w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego został nakazany dopiero po tym, jak Jezus wstąpił do nieba i dana Mu została wszelka moc na niebie i na ziemi [Mat. 28:18-19; Ef. 1:20-23].

Dlatego uważam, że Jezus mówił Nikodemowi, że nie wystarczy dać się ochrzcić w wodzie na znak oczyszczenia (mykwa) i przygotowania do przyjęcia Królestwa Bożego, ale trzeba również narodzić się z Ducha Świętego. A narodzenie z Ducha jest następstwem wiary w Jezusa. Taka interpretacja byłaby zgodna z kontekstem rozmowy Jezusa z Nikodemem, słowa Jezusa o chrzcie wodą byłyby zrozumiałe dla Nikodema (który w tej kwestii nie wyraził zdziwienia) i pasowałaby do kolejności wydarzeń. Czasem budujemy rozumienie objawienia wcześniejszego na późniejszym, co prowadzi do nieporozumień.

Pozdrawiam wszystkich,

Smok


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 16, 2005 2:15 pm 
Przepraszam, mam wrażenie, że zniknęły tu 2 ostatnie posty?
Jeszcze 30 minut temu je widziałem... :?

Chwilę później: pojawił się Smoka, mojego wciąż nie ma...

Zniknął także mój ostani post w temacie "Po owocach ich poznacie...?"...

Niestety nie zapisuję swoich postów, może nic straconego. ;)


Ostatnio edytowano Pt gru 16, 2005 2:18 pm przez Gość, łącznie edytowano 2 razy

Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 16, 2005 2:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ja też mam takie wrażenie. Dlatego mój wpisałem jeszcze raz.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: Pt gru 16, 2005 2:20 pm 
Offline
Site Admin

Dołączył(a): Cz mar 24, 2005 10:56 pm
Posty: 212
Ja też nie wiem, co się dzieje. Sam te wpisy widziałem i niczego nie ruszałem. Już piszę do webmajstra, żeby go zapytać, o co chodzi... :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 17, 2005 8:35 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Cytuj:
Jarek pisze:
Poszukiwaczu. Duchem Świętym chrzcili też Apostołowie przez nakładanie rąk, więc ludzie nie tylko chrzczą wodą.


Bóg chrzcił Duchem Świętym rękami apostołów.

Generalnie sie z wami zgadzam .
Chodziło mi jednak o wasze zdanie na temat :

Czy można żyć nowym życiem w Chrystusie i nigdy nie być ochrzczonym wodą ale być ochrzczonym Duchem Świętym. ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 17, 2005 10:39 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
"Czy można żyć nowym życiem w Chrystusie i nigdy nie być ochrzczonym wodą ale być ochrzczonym Duchem Świętym?"

Nie mozna być, jesli dana osoba może być ochrzczona wodą a nie chce.

Natomiat może być, jesli dana osoba chce byc ochrzczoną, a nie chcą jej ochrzcić wodą.

A generalnie :) uwazam że cała ludzkość przezyła chrzest wodą i nikt kto dzisiaj zyje nie jest owocem z poza tego chrztu.

"Bóg chrzcił Duchem Świętym rękami apostołów." Oczywiście że tak jak i wodą ku upamietaniu tez chrzcimy zgodnie z wolą Boga, to i tu działa Bóg rekami wierzących.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So gru 17, 2005 6:05 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 28, 2005 4:46 pm
Posty: 19
Lokalizacja: bardziej z nikad niz skadkolwiek
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Wiele miejsc w Piśmie świętym mówi ,że chrzest Duchem Świętym jest niezależny od chrztu wodą.Może nastąpić przed chrztem wodą Dz.Ap. 9:17-19,Dz.Ap. 10:47-48.Może nastąpić po chrzcie wodą Dz.Ap. 2:38-41.Może również nastąpić bez chrztu wodą Jan. 20:22,Dz.Ap. 1:5.
Może także nastąpić chrzest wodą a chrzest Duchem wogóle nie nastąpić.


Na jakiej podstawie podane przez siebie miejsca wiazesz z "chrztem w Duchu Swietym"?

Uwazam, ze nie nalezy mylic: [a] Chrztu [zanurzenia], [b] napelnienia; [c] wplywu
A Ty to wszystko na moj gust pomieszales.

_________________
Serdecznie pozdrawiam i zycze milego dnia.
GMM
http://cms.kdm.pl/
fax. 0717181717


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 18, 2005 2:33 am 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
Nawrócenie nie jest narodzeniem z Ducha Świętego, jak się to powszechnie uważa. Człowiek, który uwierzył, że Jezus przelał swoją krew na Golgocie dla zbawienia ludzi, to ten co się narodził z Boga. Inaczej mówiąc jest to przemiana wewnętrznego człowieka, odnowienie w swoim umyśle, nowonarodzenie w swoim duchu, a nie w Duchu Bożym (Rzymian 12:2; Efezjan 4:22-24; Kolosan 3:9,10; 1 Jana 4:15,16; 5:1).
W Dziejach Apostolskich 19:1,2 czytamy:
"Podczas gdy Apollos przebywał w Koryncie, obszedł Paweł wyżynne okolice i przyszedł do Efezu, a spotkawszy niektórych uczniów, rzekł do nich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy uwierzyliście? A oni mu na to: Nawet nie słyszeliśmy, że jest Duch Święty."
Owi ludzie mimo uwierzenia, nie słyszeli wcale o Duchu Świętym! Dziwne by było nazwanie tego nawrócenia, narodzeniem z Ducha.
Otrzymanie Ducha Bożego jest ważnym etapem w życiu wierzącego, i nie jest istone, czy nazwiemy to chrztem Duchem, czy narodzeniem z Ducha Świętego. To tylko spór o słowa (Jana 3:8; Dzieje 1:5; 2:38 ). Najistotniejsze w życiu chrześcijanina jest nawrócenie oraz otrzymanie daru Ducha Świętego. Mimo, że chrzest w wodzie jest tylko zewnętrznym znakiem, jednak jest jego nieodłącznym elementem (Dzieje 8:37,38 ). Najlepszą odpowiedzią na pytanie czy można żyć nowym życiem w Chrystusie i nigdy nie być ochrzczonym wodą, ale być ochrzczonym Duchem Świętym, jest wypowiedź apostoła Piotra, zanotowana w Dziejach 10:47,48:
"Czy może ktoś odmówić wody, aby ochrzcić tych, którzy otrzymali Ducha Świętego jak i my? I rozkazał ich ochrzcić w imię Jezusa Chrystusa."
Użyte w tekście wyrażenia odmówić i rozkazał sugerują, że był to obowiązek.
Do omawianej kwestii można dopasować, mimo zupełnie innego wątku, słowa apostoła Pawła z 1 Koryntian 11:16:
"Jeśli się komuś wydaje, że może się upierać przy swoim, niech to robi, ale my takiego zwyczaju nie mamy ani też zbory Boże" (por. 1 Koryntian 7:40).


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 18, 2005 12:16 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 18, 2005 6:29 pm
Posty: 818
Lokalizacja:
Ja spotkałem się z odmową ochrzczenia wodą, nie zeby w ogóle nie ochrzcić, ale wg odmawiających nie spełniałem warunków do ochrzczenia.
Co do otrzymania daru to jak mają otrzymać go ci którzy nawet nie słyszeli o tym że jest Duch Świety?

"Upamietajcie się i dajcie sie ochrzcić". Uważm że tu w upamietaniu jest moment nawrócenia i odrodzenia w Duchu Świętym, i że tu jest pierwszy krok. Paweł pisze do Tymoteusza aby zbyt pochopnie nie nakładać rąk na innych, pisze też aby nowonarodzeni nie byli zbyt wczesnie powoływani do słuzby wewnętrznej w prowadzeniu, co nie oznacza że nie sa narodzeni z Ducha Świetego.

Wiara bierze się ze słuchania, i zanim ktos zostaje ochrzczony wodą czy ogniem. Wtedy zaś jest chęć do przejścia zarówno przez wodę jak i przez ogień.
Dar otrzymaja wszyscy i wszyscy będą osoleni ogniem. Jedni za zycia inni dopiero gdy koniec nadejdzie.

Ja nie rozumiem natomiast sztucznego pędu do dorosłości, bo ten będzie w królestwie, kto przeżyje ogień, tak samo jak ci którzy przeżyli potop. A niekoniecznie ten kto został ochrzczony i ma talenty.


""Podczas gdy Apollos przebywał w Koryncie, obszedł Paweł wyżynne okolice i przyszedł do Efezu, a spotkawszy niektórych uczniów, rzekł do nich: Czy otrzymaliście Ducha Świętego, gdy uwierzyliście? A oni mu na to: Nawet nie słyszeliśmy, że jest Duch Święty.""

"Owi ludzie mimo uwierzenia, nie słyszeli wcale o Duchu Świętym! Dziwne by było nazwanie tego nawrócenia, narodzeniem z Ducha."

Nie rozumiem co w tym dziwnego skoro wcześniej nikt im o tym nie powiedział a dopiero Paweł. Chrystus też wybrał uczniów i mówił o odnajdywaniu tych, którzy sa dani od Ojca. Wiele z tego co Jezus mówił nie rozumieli i było nowe tak jak w przypadku odnalezionych uczniów przez Pawła.
Gdy odnajdywany jest ktoś kto nie zna pism, i nie wie jeszcze nic a przyjmując Chrystusa też dopiero jest niemowlęciem, to przecież nie znaczy że nie jest narodzonym z Ducha Świetego.

Choć jedno słowo potrafi być zaczynem w sercu człowieka, to gdy zaczyna kiełkować zanim cokolwiek ktos jeszcze zewnetrznie uczynił lub zewnętrznie otrzymał ten (uwazam) jest narodzonym ze Słowa Bożego.

_________________
Jarek


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 18, 2005 2:02 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
wit napisał(a):
Nawrócenie nie jest narodzeniem z Ducha Świętego, jak się to powszechnie uważa.


:shock: :?:

"Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego (...) Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego"
"Co się z ciała narodziło ciałem jest , co się narodziło z Ducha , duchem jest"

Tekst z Dziejów niczego nie zmienia, bo czym innym jest otrzymanie daru Ducha Świętego , a czym innym jest upamiętanie, nawrócenie się podwpływem Ducha Świętego.

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 18, 2005 4:11 pm 
Offline

Dołączył(a): Pt wrz 16, 2005 6:31 pm
Posty: 243
Lokalizacja: grudziądz
Szukający Sceptyk napisał(a):
wit napisał(a):
Nawrócenie nie jest narodzeniem z Ducha Świętego, jak się to powszechnie uważa.

:shock: :?:
"Odpowiadając Jezus, rzekł mu: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć Królestwa Bożego (...) Odpowiedział Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się kto nie narodzi z wody i z Ducha, nie może wejść do Królestwa Bożego"
"Co się z ciała narodziło ciałem jest , co się narodziło z Ducha , duchem jest"


Wyjaśnienie powyższego tekstu zamieściłem w poście z 15.12.05. :wink: :D

Jana 3:8:
"Wiatr wieje, dokąd chce, i szum jego słyszysz, ale nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd idzie; tak jest z każdym, kto się narodził z Ducha."
Narodzenie z Ducha, Chrystus przyrównał do wiejącego wiatru, którego wizualnie nie sposób dostrzec. Inaczej mówiąc, jest to niewidzialne działanie Ducha Świętego z mocą i siłą, przejawiające się w postaci cudów i znaków.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 18, 2005 6:32 pm 
Offline

Dołączył(a): Wt maja 24, 2005 8:08 pm
Posty: 705
Nie no ok.
Ale ja właśnie taki podział odbieram jako trochę sztuczny.
Szczególnie nazwanie nawróconego "narodzonym z Boga" jako nietożsame z nadrodzeniem z Ducha.
Przecież Jezus tłumaczy Nikodemowi w jako sposób ma to się stać , owo narodzenie z Ducha, że jest to z wiary w Syna ,"aby każdy kto w niego wierzy miał życie wieczne".
W 1 rozdziale mamy to samo "Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego - którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. "
Zatem wiara i przyjęcie Słowa uczyniła w nich przemianę w dziecko Boże ( nowe stworzenie).

Narodzenie z Ducha jest integralną cześcią nawrócenia, nie rozdzielałbym tego.
Duch Święty dokonuje odrodzenia nowej natury- nowego narodzenia.

"Tak więc, jeśli ktoś jest w Chrystusie, nowym jest stworzeniem; stare przeminęło, oto wszystko stało się nowe."[2Kor 5:17]
"Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie." [Ga 6:15 ]

I tego nierozumiał Nikodem. Szczerze mówiąc ja też tego nie rozumiem :lol:

A sprawa chrztu w wodzie czy otrzymania darów Ducha Świętego to już coś innego.
Chrzest jest pewnym symbolem zewnętrznym, nie daje nawróconemu nic nowego , jest znakiem dla wierzącego że stał się członkiem Kościoła.
Piotr nazywa chrzest "prośbą o dobre sumienie" [1P 3:21]

Chrzest w Duchu Świętym który daje wierzącemu dar duchowy to właściwie zagadnienie typowo zielonoświątkowe.




Zgadza się?

_________________
Dlaczego zbiorowisko atomów miałoby mieć zdolność myślenia? Nikt zdaje się nie mieć na to żadnej odpowiedzi. Sedno w tym, że nie ma naukowej odpowiedzi. Michael Ruse
Dałem się zwieść każdej fałszywej odpowiedzi, każdą z nich gruntownie zbadałem, by odkryć zawarty w niej fałsz. C.S.Lewis


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 171 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 68 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL