www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 2:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 13, 2014 2:01 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 12:12 am
Posty: 101
Rzymian 11:24: Rz 11:24 "Jeśli bowiem ty zostałeś odcięty od dzikiej oliwki, z którą w sposób naturalny byłeś zespolony, a zostałeś wszczepiony w szlachetną oliwkę, tak różną co do natury od ciebie, to ileż łatwiej oni będą wszczepieni we własną oliwkę, do której należą z natury".

Kto jest tą szlachetną oliwką? Jezus Chrystus czy Izrael?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 13, 2014 2:16 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przeczytaj kontekst od początku rozdziału 9. Wszystko Ci się samo wyjaśni. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 14, 2014 12:47 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 12:12 am
Posty: 101
Nie rozjaśniło mi się. ;) Do niedzieli uważałem, że tym szlachetnym drzewem oliwnym jest Jezus Chrystus, a gałązki to ludzie z pogan i żydów. Żydzi to te gałązki szlachetne. Ale w niedzielę pastor powiedział, że dzika gałązka to kościół chrześcijański który został wszczepiony do Izraela. Cały czas do tej pory byłem pewien, że jesteśmy wszczepiani do Jezusa Chrystusa a nie do jakiegoś narodu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 14, 2014 3:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wielki :D

Kontekst od rozdziału 9 do 11 mówi o wybraniu narodu żydowskiego. Rozdział 11 przedstawia drzewo szlachetne oliwne, którego naturalnymi gałązkami wyrastającymi dzięki wierze w Mesjasza i Zbawiciela Jezusa są Żydzi należący do wiernej resztki i wchodzący w skład Kościoła. Dzikimi gałązkami są poganie, którzy zostali wszczepieni w drzewo dzięki wierze w Mesjasza i Zbawiciela Jezusa. Zostaliśmy wszczepieni w szlachetne drzewo, którego korzeń dźwiga nas (pogan), a nie my korzeń - dlatego mamy się nie wynosić ponad gałęzie szlachetnego drzewa [werset 18], które zostały wyłamane z powodu niewiary [werset 20]. Jeśli gałęzie szlachetnego drzewa z natury należą do drzewa, a są niewierzącymi ludźmi [werset 24], to drzewem nie może być Jezus Chrystus, bo oni nie zostali w ogóle wszczepieni w Niego i nie mogą z Niego naturalnie wyrastać, ponieważ nie uwierzyli. Zgadza się?

Pastor powiedział coś, co jest stanowczo bliższe prawdy niż to, co dotąd myślałeś. Ale gałązek jest wiele, a nie jedna, więc gałązką nie może być Kościół chrześcijański. Poza tym, Kościół chrześcijański składa się zarówno z Żydów (gałązek naturalnie wyrosłych ze szlachetnego drzewa oliwnego) jak i z pogan (gałązek dzikich wszczepionych w to drzewo). Zatem dziką gałązką nie jest Kościół. Dzikimi gałązkami są poganie należący do Kościoła i wszczepieni w drzewo oliwne Izraela.

Poza tym, drzewo oliwne i krzew winny to dwie całkowicie różne ilustracje mówiące o innych sprawach.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt paź 14, 2014 8:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 03, 2013 12:12 am
Posty: 101
Muszę nad tym jeszcze pomyśleć, ale dziękuję za przedstawienie tematu z Twojej strony. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 15, 2014 9:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Staram się przedstawić temat od strony tekstu czytanego w kontekście, a nie od mojej strony. Przeczytaj uważnie rozdziały 9-11. Spróbuj to zrobić tak, jakbyś czytał go po raz pierwszy, bez założeń wstępnych typu "wszystko, co jest napisane w Biblii, mówi o Jezusie". Przemyśl sprawę, a potem podziel się swoimi przemyśleniami.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 17, 2014 8:44 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Smok Wawelski napisał(a):
Dzikimi gałązkami są poganie należący do Kościoła i wszczepieni w drzewo oliwne Izraela.


Czy dobrze Cię zrozumiałem, że według Ciebie korzeniem który dźwiga gałęzie szlachetne i dzikie, jest naród Izrael ?

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 17, 2014 10:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Dzikimi gałązkami są poganie należący do Kościoła i wszczepieni w drzewo oliwne Izraela.
Czy dobrze Cię zrozumiałem, że według Ciebie korzeniem który dźwiga gałęzie szlachetne i dzikie, jest naród Izrael?
Nie, ponieważ tego nie napisałem. Korzeniem nie są ludzie, a Paweł nie pisze w tekście, czym dokładnie jest korzeń. Ale na pewno korzeń nie jest drzewem, a drzewo nie jest korzeniem. Można się domyślać, że korzeniem są duchowe obietnice złożone patriarchom, z których my (poganie) czerpiemy tłuszcz [Rzym. 11:17] i korzystamy z błogosławieństwa jako "wszystkie narody ziemi" [I Mojż. 12:3; Gal. 3:14]. Dlatego też niewierzący Żydzi są co do wybrania umiłowani przez Boga ze względu na praojców, a nie ze względu na swoją narodowość [Rzym. 11:28-29], ponieważ Bóg ich umiłował i wybrał nie ze względu na nich samych, lecz ze względu na miłość do nich i przysięgę złożoną ich ojcom w ramach przymierza Abrahamowego [V Mojż. 7:7-9].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 17, 2014 12:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Smok Wawelski napisał(a):
poszukiwacz prawdy napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Dzikimi gałązkami są poganie należący do Kościoła i wszczepieni w drzewo oliwne Izraela.
Czy dobrze Cię zrozumiałem, że według Ciebie korzeniem który dźwiga gałęzie szlachetne i dzikie, jest naród Izrael?
Nie, ponieważ tego nie napisałem. Korzeniem nie są ludzie, a Paweł nie pisze w tekście, czym dokładnie jest korzeń. Ale na pewno korzeń nie jest drzewem, a drzewo nie jest korzeniem. Można się domyślać, że korzeniem są duchowe obietnice złożone patriarchom, z których my (poganie) czerpiemy tłuszcz [Rzym. 11:17] i korzystamy z błogosławieństwa jako "wszystkie narody ziemi" [I Mojż. 12:3; Gal. 3:14]. Dlatego też niewierzący Żydzi są co do wybrania umiłowani przez Boga ze względu na praojców, a nie ze względu na swoją narodowość [Rzym. 11:28-29], ponieważ Bóg ich umiłował i wybrał nie ze względu na nich samych, lecz ze względu na miłość do nich i przysięgę złożoną ich ojcom w ramach przymierza Abrahamowego [V Mojż. 7:7-9].


Dziękuję za doprecyzowaną odpowiedź. Też uważam, że korzeniem są obietnice złożone Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi. I choć Paweł wprost o tym nie mówi, to wiele na to wskazuje i jest do udowodnienia na podstawie Pisma Świętego.
Warto zaznaczyć przy tej okazji, że trwanie w drzewie, a tym samym korzystanie z błogosławieństw jest możliwe wyłącznie dzięki wierze w Jezusa Chrystusa.

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 17, 2014 12:50 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Zgadza się. Dlatego zarówno wierna resztka Izraela wyrastająca z drzewa oliwnego Izraela jak i poganie wszczepieni w drzewo oliwne Izraela dziedziczą obietnice "w Potomku" [Gal. 3:16] czyli w Mesjaszu Jezusie. Dla nich nie ma potępienia [Rzym. 8:1]. I oni tworzą Ciało Chrystusa [Ef. 2:11-22; 3:4-6].


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt paź 17, 2014 2:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So cze 04, 2005 7:33 am
Posty: 585
Tak.
Można jeszcze dodać, że to w szlachetne drzewo oliwne (korzeń + szlachetne gałęzie) zostały wszczepione dzikie gałązki, które do niego nie należały (Rzym 11,17). Dlatego Bóg ma moc wszczepić na powrót każdego nieposłusznego Izraelitę, o ile nie będzie trwał w niewierze (Rzym 11,23-24), a odciąć każdego wierzącego z pogan, który nie wytrwał w wierze i dobroci (Rzym 11,21-24). Dlatego ci drudzy mają się nie chełpić i nie wynosić nad tych pierwszych (Rzym 11,18-20).

_________________
Znalazłem Prawdę !!!
Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze mnie (Jana 14,6).
www.tiqva.pl


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL