www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 2:33 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 01, 2011 10:25 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Mariusz napisał(a):
I zagadka.
Na czym siedział Piłat?
Ὁ οὖν Πιλᾶτος ἀκούσας τοῦτον τὸν λογὸν, ἤγαγεν ἔξω τὸν Ἰησοῦν καὶ ἐκάθισεν ἐπὶ τοῦ βήματος εἰς τόπον λεγόμενον Λιθόστρωτον Ἑβραϊστὶ δὲ Γαββαθα


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 02, 2011 12:49 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Tak więc na czym polega różnica między krisis,krima a bema, skoro w Biblii wszystkie te wyrażenia odnoszą się do sądu, który może kogoś skazać?

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr mar 02, 2011 8:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Mariusz napisał(a):
Tak więc na czym polega różnica między krisis,krima a bema, skoro w Biblii wszystkie te wyrażenia odnoszą się do sądu, który może kogoś skazać?
Bema to jest miejsce sądu, a nie sąd. Po naszemu to jest trybuna albo krzesło sędziowskie. To, co się w tym miejscu dzieje, zależy od kontekstu. Ponieważ przed trybuną sędziowską dokonywano sądu, a fragmenty zawierające określenie "bema" opisują, kto i jak będzie sądzony, mówimy o sądzie Chrystusowym lub trybunale Chrystusowym. Poza tym, sądzenie nie zawsze oznacza skazywanie - może oznaczać rozstrzyganie różnych spraw. No i jeszcze jedno: Piłat nie skazał Jezusa na potępienie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt mar 04, 2011 1:28 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Ja rozumiem biblijny zwrot: potępić po prostu jako: wydać wyrok, skazać. Tak to tłumaczy w swoim przekładzie ks. Popowski.
Człowiek najpierw dostaje wyrok(zostaje potępiony), potem otrzymuje karę.
W wypadku Jezusa karą był krzyż(został skazany na karę krzyża),
w wypadku sądu ostatniego karą będzie jezioro ognia(zostaną skazani na wieczny ogien).
A może bema i krisis/krima to po prostu sąd tylko określony z dwóch różnych punktów widzenia?
Dzisiaj też się mówi
-stanąć przed sądam i
-stanąć przed wokandą, czy jakoś tak.
Oba określenia oznaczają proces bez względu na to, jaki będzie wyrok.

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt mar 04, 2011 11:22 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Mariusz napisał(a):
A może bema i krisis/krima to po prostu sąd tylko określony z dwóch różnych punktów widzenia?
Dzisiaj też się mówi
-stanąć przed sądam i
-stanąć przed wokandą, czy jakoś tak.
Oba określenia oznaczają proces bez względu na to, jaki będzie wyrok.
Nie bardzo wiem, o co Ci chodzi. Jest w Biblii odróżnienie sądu odrodzonych w sensie trybunału Chrystusowego [bema] i sądu nieodrodzonych [krisis, krima]. Sąd jest sądem, wyrok jest wyrokiem, wokanda jest wokandą. Nie wiem, jaki byłby sens dzielenia włosa na czworo w tej kwestii.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt mar 04, 2011 7:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
A od kogo się zaczyna sąd(krima)?
Od odrodzonych czy nieodrodzonych?

(1Pt 4:17) (...)Jest bowiem wyznaczony czas, by sąd się zaczął od domu Bożego. Jeżeli więc zaczyna się najpierw od nas, to jakiż będzie koniec tych, którzy nie są posłuszni dobrej nowinie Bożej?

Skoro krima się zaczyna od nas, a inne miejsca w Biblii nazywają sąd nad kościołem bema, to jakie tu dzielenie włosa na czworo?
(2Ko 5:10) (...)Wszyscy bowiem musimy się pojawić przed tronem sędziowskim Chrystusa, żeby każdy odebrał to, co mu przysądzono za rzeczy dokonane poprzez ciało, według tego, co czynił, czy było dobre, czy podłe.

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 05, 2011 12:40 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Mariusz napisał(a):
(1Pt 4:17) (...) Jest bowiem wyznaczony czas, by sąd się zaczął od domu Bożego. Jeżeli więc zaczyna się najpierw od nas, to jakiż będzie koniec tych, którzy nie są posłuszni dobrej nowinie Bożej?
A o jakim sądzie tutaj jest mowa? O jakim sądzie mówi kontekst?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 05, 2011 6:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Mówi o sądzie, który się zaczyna od nas.
A skoro sie zaczyna od nas, to się konczy na tych, co nie wierzą.
Zmartwychwstanie zresztą podobnie.
Zaczyna sie od nas, konczy na tych drugich.

(1Ko 15:22-24) (...) Bo jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy zostaną ożywieni. 23 Ale każdy we własnym szeregu: Chrystus jako pierwocina, potem ci, którzy należą do Chrystusa, podczas jego obecności. 24 Następnie — koniec, gdy przekaże królestwo swemu Bogu i Ojcu, obróciwszy wniwecz wszelki rząd oraz wszelką władzę i moc.

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So mar 05, 2011 7:31 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Mariusz napisał(a):
Mówi o sądzie, który się zaczyna od nas. A skoro sie zaczyna od nas, to się konczy na tych, co nie wierzą.
A czy kontekst mówi tutaj o sądzie na ziemi - tak jak w przypadku sądzenia tych, którzy niegodnie spożywają Wieczerzę Pańską [I Kor. 11:29-32] czy o sądzie po zmartwychwstaniu? Bo Bóg dokonuje sądów w różnym znaczeniu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N mar 06, 2011 8:25 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Piotr tego nie precyzuje.
Podobny fragment znalazłem tutaj.

(Mal 3:1-3) (...)„Oto ja wysyłam mego posłańca, a on oczyści drogę przede mną. I nagle do swej świątyni przyjdzie prawdziwy Pan, którego szukacie, oraz posłaniec przymierza, w którym macie upodobanie. Oto przyjdzie na pewno” — rzekł Jehowa Zastępów. 2 „Ale kto zniesie dzień jego przyjścia i kto się ostoi, gdy on się ukaże? Będzie bowiem jak ogień rafinera i jak ług praczy. 3 I usiądzie jak rafiner i czyściciel srebra, i będzie oczyszczał synów Lewiego, i będzie ich oczyszczał jak złoto i srebro, oni zaś staną się dla Jehowy ludem składającym dar ofiarny w prawości.

W Ez 9 też coś jest o sądzie, który się zaczyna od domu Bozego.

Moim zdanie Piotr nawiązuje do tego tekstu.

(Eze 9:1-11) (...)I zawołał donośnym głosem, tak iż słyszałem to na własne uszy: „Niech się przybliżą ci, którzy zwracają uwagę na miasto, każdy ze swą bronią w ręce, żeby nieść zgubę!” 2 I oto sześciu mężów szło od strony bramy górnej, zwróconej ku północy, każdy zaś miał w ręce broń do rozbijania, a był tam wśród nich jeden mąż, odziany w lnianą szatę, z kałamarzem sekretarskim przy biodrach; i weszli, i stanęli przy ołtarzu miedzianym. 3 A chwała Boga Izraelskiego została uniesiona sponad cherubów, nad którymi się znajdowała, ku progowi domu; i zaczął wołać do męża odzianego w lnianą szatę, mającego przy biodrach kałamarz sekretarski. 4 I Jehowa rzekł do niego: „Przejdź przez środek miasta, przez środek Jerozolimy, i zrób znak na czołach mężów, którzy wzdychają i jęczą nad wszystkimi obrzydliwościami popełnianymi pośród niego”. 5 A do tych drugich rzekł, tak iż słyszałem to na własne uszy: „Przejdźcie za nim przez miasto i uśmiercajcie. Niech wasze oko się nie użali i nie okazujcie współczucia. 6 Starca, młodzieńca i dziewicę oraz małe dziecko i niewiasty macie pozabijać — aż do wytracenia. Ale do nikogo, na kim jest znak, nie podchodźcie, a zacznijcie od mego sanktuarium”. I rozpoczęli od starców, którzy byli przed domem. 7 I jeszcze rzekł do nich: „Skalajcie dom i napełnijcie dziedzińce zabitymi. Wyruszajcie!” I wyruszyli, i uśmiercali w mieście. 8 I stało się, gdy oni uśmiercali, a ja pozostałem, że upadłem na twarz i zawołałem, mówiąc: „Ach, Wszechwładny Panie, Jehowo! Czyżbyś wytracał wszystkich pozostałych z Izraela, wylewając swą złość na Jerozolimę?” 9 I rzekł do mnie: „Przewinienie domu Izraela i Judy jest bardzo, bardzo wielkie i kraj jest napełniony przelewem krwi, miasto zaś jest pełne przewrotności; powiedzieli bowiem: ‚Jehowa opuścił kraj i Jehowa nie widzi’. 10 A jeśli chodzi o mnie, moje oko się nie użali i nie okażę współczucia. Drogę ich sprowadzę na ich głowę”. 11 I oto mąż odziany w lnianą szatę, mający przy biodrach kałamarz, wracał z wiadomością, mówiąc: „Uczyniłem tak, jak mi kazałeś”.

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N mar 06, 2011 1:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Piotr precyzuje w kontekście, o jaki sąd chodzi. Wystarczy przeczytać I Piotra 4:15-19. Natomiast podane przez Ciebie cytaty z Malachiasza i Ezechiela mówią o Izraelu, a nie o Kościele. Jeśli Piotr do nich nawiązuje w sensie sądu oczyszczenia Kościoła, to jest to sąd dokonywany na tej ziemi, a nie po zmartwychwstaniu. Czyli krima, a nie bema. Sąd tego rodzaju nie odbywa się przed trybunałem Chrystusowym.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: N mar 06, 2011 8:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
To jak rozumiesz to?

(1Pt 4:17) (...) Jest bowiem wyznaczony czas, by sąd się zaczął od domu Bożego. Jeżeli więc zaczyna się najpierw od nas,(...)

Co to za 'my' i co to za 'dom Boży' od których to ma się zacząć krima?

I na jakiej podstawie twierdzisz, że sąd krima nie odbędzie się przed bema?
Czy jest to gdzieś wyraźnie napisane?

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 07, 2011 9:24 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Apostoł Piotr w swoich listach gęsto nawiązuje do Starego Testamentu, ponieważ pisze bezpośrednio do odrodzonych Żydów, którzy orientowali się w tych aluzjach i cytatach bezbłędnie. Z dwóch fragmentów proroków, które przytoczyłeś, Malachiasz jest nie na temat, za to Ezechiel owszem. Jeśli Piotr nawiązuje do Ez. 9:1-11 (nawiązuje do tego fragmentu również Jan w Obj. 7:3-4), to warto się przyjrzeć tekstowi z Ezechiela.

Prorok mówi o odejściu chwały Bożej znad cherubów ku progowi domu Bożego, a następnie opieczętowaniu tych, ktorzy wzdychają i jęczą nad wszystkimi obrzydliwościami popełnionymi w Jeruzalem [w. 3-4]. Potem następuje sąd nad miastem w postaci uśmiercania wszystkich, którzy nie maja na sobie pieczęci, bo nie wzdychali i nie biadali nad obrzydliwościami popełnianymi w mieście. Ten sąd ma się rozpocząć od domu Bożego [w. 5-7]. Prorok pyta, czy Bóg zamierza wyniszczyć resztkę Izraela, wylewając gniew na miasto [w. 8]. Na co Bóg odpowiada, że wina Izraela i Judy jest wielka, a oni myślą, że Pan opuścił ziemię i że Pan tego nie widzi [w. 9].

Następnie w rozdziale 10 prorok opisuje odejście chwały Bożej ze świątyni w Jerozolimie przez wschodnią bramę. W rozdziale 12 jest mowa o tym, że chwała Boża po wyjściu z miesta zatrzymała się na górze na wschód od miasta. Z tego, co pamiętam, jest to Góra Oliwna. Skojarzenia eschatologiczne są tutaj oczywiste, ale nie o tym mówimy.

Ezechiel mówi o sądzie odbywającym się na ziemi i rozpoczynającym się od domu Bożego. Ten sąd polega na wymordowaniu mieszkańców, z wyjątkiem tych, którzy biadają bad obrzydliwościami popełnianymi w mieście. Piotr mówi o cierpieniu chrześcijan i znieważaniu ich dla imienia Chrystusowego - jeśli chrześcijanie cierpią dla imienia Pana, to Duch chwały (którym jesteśmy zapieczętowani) spoczywa na nas. Jeśli jednak cierpimy jako zabójcy albo złodzieje, albo złoczyńcy, albo jako ludzie, którzy się wtrącają do cudzych spraw, to pamiętajmy, że sąd rozpoczyna się od domu Bożego. Czyli mamy żyć w czystości, wzdychając i biadając nad tym, co się dzieje wokół i żyjąc w świętości - wtedy pieczęć Ducha będzie na nas i nie umrzemy (najwyraźniej chodzi o śmierć duchową poprzez życie w grzechu). Sąd Boży na ziemi zaczyna się od Kościoła, bo "na bliskich moich okazuje sie świętość moja" [III Mojż. 10:3]. Stąd ostrzeżenia dla Kościołów w Objawieniu. Dzisiejsze szaleństwo w Kościele też jest objawem sądu za spalanie "innego ognia", a sąd ten bywa traktowany jak wielkie błogosławieństwo duchowe.

Podsumowując, Piotr mówi o sądzeniu Kościoła jeszcze w tych ciałach i na tej ziemi, podobnie jak Paweł w I Kor. 11:29-32. Ten sąd nie odbywa się przed trybunałem Chrystusowym, dlatego nie jest napisane, że to jest "bema", tylko "krima".


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn mar 07, 2011 7:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Dzięki za wyjaśnienie poglądu.
Analiza w toku. :)

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt mar 08, 2011 6:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz kwi 15, 2010 9:13 pm
Posty: 132
1 Piotra 4:15 w różnych tłumaczeniach ponoć co innego znaczy i inaczej może być tłumaczone.Różnica nie jest duża ale raz ponoć chodzi o cudze dobra a innym razem u cudze obowiązki a jeszcze innym o cudze poglądy.A nawet o paserstwo.Trochę to rozmyte,przez różnorakie tłumaczenia.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL