www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 6:17 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So paź 05, 2013 8:23 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Spośród kilku takich miejsc w Piśmie zacytuję 2:
Łukasz 24,25-26 - począwszy od Mojżesza wykładał im co było o Nim (Jezusie) napisane...
Dzieje Apostolskie 26, 22-23 - u Mojżesza było zapowiedziane cierpienie i zmartwychwstanie Jezusa

ponadto Paweł, też pisał w listach, że ewangelia którą głosi, jest o Jezusie zapowiadanym u proroków i w PRAWIE (Mojżeszowym).

czy mógłby mi ktoś wskazać konkretne miejsca "u Mojżesza", gdzie jest mowa o Mesjaszu ?
dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 07, 2013 4:00 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 3:27 pm
Posty: 251
np.
-Ks. Rodzaju 3:15
-Ks. Rodzaju 49:10
-Ks. Powtórzonego Prawa 18:15-19

Na pewno nie jest to kompletna lista, ale to mi się teraz przypomniało.

_________________
"Tak mówi Pan Bóg: Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście." Ks. Ezechiela 36:22, BT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn paź 07, 2013 7:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Być może nie do końca o to ci chodzi, ale ciekawy jest też 1 Kor 10,4. Mnie kiedyś zaskoczył.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 04, 2013 3:14 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 3:27 pm
Posty: 251
Jeszcze zapomniałem o całkiem istotnym proroctwie ;)
Chodzi mi o słowa Bileama, spisane przez Mojżesza w Ks.Liczb 24:15-19:

"I wygłosił swoje proroctwa, mówiąc: Słowo Bileama, syna Beora, Słowo męża o otwartym oku, Słowo tego, który słyszy słowa Boga, Który zna myśli Najwyższego, Który ogląda widzenie Wszechmocnego, Który pada, lecz z otwartymi oczyma. Widzę go, lecz nie teraz, oglądam go, lecz nie z bliska. Wzejdzie gwiazda z Jakuba, Powstanie berło z Izraela, I roztrzaska skronie Moabu, Ciemię wszystkich synów Seta. Edom stanie się jego dziedzictwem, Seir będzie dziedzictwem swoich wrogów, Izrael zaś nabierze mocy. Władca wywodzić się będzie z Jakuba, Wygubi resztki z miasta."

Chociaż z treści wynika, że jest tu mowa o drugim przyjściu Jezusa Chrystusa, to wiemy z Ewangelii Mateusza 2. rozdziału, że to proroctwo przyprowadziło mędrców na teren Izraela krótko po narodzeniu Jezusa.

_________________
"Tak mówi Pan Bóg: Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście." Ks. Ezechiela 36:22, BT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lis 04, 2013 9:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Dziękuję Mateuszku za ten fragment! Rzeczywiście o tym nie pomyślałem. Nie ma problemu, że chodzi o 2 przyjście, przecież to tez ewangelia! Dziękuję również za wszelkie cenne uwagi nadesłane do mnie na priv! Szkoda jednak że nie publicznie, bo inni by też na tym skorzystali. Czy ktoś ma coś jeszcze??
PS Szelko to co napisałaś też jest niesamowite, ale jednak nie o to chodziło...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 05, 2013 3:24 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Offczyku, mam dla Ciebie coś, czego być może szukasz. Na razie obejrzałem jeden wykład i uważam, że jest bardzo ciekawy:

http://www.youtube.com/watch?v=QzasQe6m0VA

Ten sam wykład z polskimi napisami, choć tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia, niestety. Zaznaczam, że nie jest mojego autorstwa:

http://www.4shared.com/video/oeAouQCO/C ... aszem.html

Ben Burton przewodniczy synagodze mesjanistycznej Beit HaDerekh. Napisał kilka ciekawych artykułów:

http://beithaderekh.org/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 05, 2013 6:22 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
Ten sam wykład z polskimi napisami, choć tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia, niestety. Zaznaczam, że nie jest mojego autorstwa:

http://www.4shared.com/video/oeAouQCO/C ... aszem.html

Ale da się zrozumieć ? Czy coś ucieka ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lis 05, 2013 9:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Najważniejsze sprawy da się zrozumieć. Tłumacz najwyraźniej na nich się skupił.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 11, 2014 12:26 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
chciałbym jeszcze wkleić skrót przemyśleń z innego źródła na ten temat. Jest tego troszkę, ale dla zainteresowanych tematem z pewnością będzie to "smaczne jadło"

o Mesjaszu w Torze:
"... Rdz 3:15; 22:1-18; 49:10-12;
Ks. Wyjścia [całe podobieństwo o Pesach, ominięciu ze względu na krew z baranka].
Ks. Wyjścia rozdz. 15:1-19 [tzw Pieśń Mojżesza; werset 2 mówi o Panu jako mocy i zbawieniu ludzi] werset 13 mówi o ŁASCE, w. 17 mówi o górze dziedzictwo Jego chociaż jeszcze nie było wejścia do Kanaanu i wybrania Jerozolimy na miejsce świątyni; wers 18 o wiecznym królowaniu].
Ks. Lb 21:6-9;
Pwt 18:od 15
[...]
Zapowiedzi [w Torze] Nowego Przymierza w sensie zmiany natury człowieka:

Pwt 6:6 bw "Niechaj słowa te, które Ja ci dziś nakazuję, będą w twoim sercu."
Pwt 10:16 bt "Dokonajcie więc obrzezania waszych serc, nie bądźcie nadal ludem o twardym karku,"

Pwt 11:18-21 bw "Przyjmijcie zatem te moje słowa do swego serca i do swojej duszy i przywiążcie je jako znak do swojej ręki, i niech będą jako opaska między waszymi oczyma; (19) nauczajcie ich swoich synów, mówiąc o nich, gdy siedzisz w domu i gdy jesteś w drodze, i gdy się kładziesz, i gdy wstajesz. (20) Wypisz je także na odrzwiach twojego domu i na swoich bramach, (21) aby pomnożyły się dni wasze i dni waszych synów w ziemi, którą Pan przysiągł dać waszym ojcom, tak jak dni niebios, które są nad ziemią."

Pwt 30:6 bt "Pan, Bóg twój, dokona obrzezania twego serca i serc twych potomków, żebyś miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, po to, abyś żył."
Pwt 11:18 bw "Przyjmijcie zatem te moje słowa do swego serca i do swojej duszy i przywiążcie je jako znak do swojej ręki, i niech będą jako opaska między waszymi oczyma;"
można porównać to z Jer. 31:31-37.

Ciekawy przykład:
Pwt 33:1-2 bg "(1) A toć jest błogosławieństwo, którem błogosławił Mojżesz, mąż Boży, synom Izraelskim przed śmiercią swoją. (2) I rzekł: Pan z Synaj przyszedł, i pojawił się im z Seiru, objaśnił się z góry Faran, a przyszedł z dziesięcioma tysiącami świętych; z prawicy jego zakon ognisty dany im." [ z trzech miejsc równocześnie w jednym momencie]Inny:Wj 33:12-23 bg "(12) Tedy mówił Mojżesz do Pana: Wej, ty mi mówisz: Prowadź lud ten, a tyś mi nie oznajmił, kogo poślesz ze mną? Nad to powiedziałeś: Znam cię z imienia, znalazłeś też łaskę w oczach moich. (13) Teraz tedy, jeźlim znalazł łaskę w oczach twoich, ukaż mi proszę drogę twoję, żebym cię poznał, i żebym znalazł łaskę w oczach twoich, a obacz, że ludem twoim jest naród ten. (14) I odpowiedział Pan: Oblicze moje pójdzie przed tobą, a dam ci odpocznienie. (15) I rzekł Mojżesz do niego: Nie pójdzieli oblicze twoje z nami, nie wywódź nas stąd. (16) Albowiem po czemże tu znać będzie, żem znalazł łaskę w oczach twoich, ja i lud twój? izali nie po tem, gdy pójdziesz z nami? bo tak oddzieleni będziemy, ja i lud twój, od każdego ludu, który jest na ziemi. (17) I rzekł Pan do Mojżesza: I tę rzecz, o którąś mówił, uczynię; boś znalazł łaskę w oczach moich, i znam cię z imienia. (18) Nad to rzekł Mojżesz: Ukaż mi proszę, chwałę twoję. (19) A on odpowiedział: Ja sprawię, że przejdzie wszystko dobre moje przed twarzą twoją, i zawołam z imienia: Pan przed twarzą twoją; zmiłuję się, nad kim się zmiłuję; a zlituję się, nad kim się zlituję. (20) I rzekł: Nie będziesz mógł widzieć oblicza mego; bo nie ujrzy mię człowiek, aby żyw został. (21) I rzekł Pan: Oto, miejsce u mnie, a staniesz na opoce. (22) A gdy przechodzić będzie chwała moja, tedy cię postawię w rozpadlinie opoki, i zakryję cię dłonią moją, póki nie przejdę. (23) Potem odejmę dłoń moję, i ujrzysz tył mój; ale twarz moja nie będzie widziana." I wypełnienie tego:Wj 34:5-9 bg "(5) I zstąpił Pan w obłoku, i stanął tam z nim, i zawołał imieniem Pan. (6) Bo przechodząc Pan przed twarzą jego, wołał: Pan, Pan, Bóg miłosierny i litościwy, nie rychły do gniewu, a obfity w miłosierdziu i w prawdzie; (7) Zachowujący miłosierdzie nad tysiącami, gładzący nieprawość i przestępstwo i grzech, nie usprawiedliwiający winnego, nawiedzając nieprawość ojcowską w synach i w synach synów ich do trzeciego i do czwartego pokolenia. (8) Pospieszywszy się tedy Mojżesz nachylił się ku ziemi i pokłonił się, (9) I rzekł; Jeźlim teraz znalazł łaskę w oczach twoich, Panie, niech idzie proszę Pan w pośrodku nas, lud bowiem ten twardego karku jest, a odpuść nieprawości nasze, i grzech nasz, a miej nas za dziedzictwo."

Czyli na Mesjasza wskazują wszystkie miejsca w Torze, gdzie ludziom/osobie "objawia się" w jakiejkolwiek "postaci" JHWH, czy to przez słup dymu/ognia [to tzw "Ramię Pana" wspominane i wyjaśnione potem u Izajasza 63:7-14, które wyprowadziło naród z Egiptu], czy to przez głos, czy to przez postać [przy Abrahamie, gdy ten negocjował ocalenie sprawiedliwych; potem: cała droga Abrahama wskazuje na Mesjasza poprzez powołanie do obietnicy na podstawie wiary i usprawiedliwienia z wiary- podobne jak pod Nowym Przymierzem- obietnice są dla tych którzy oczekują ich wypełnienia w sposób aktywny, czyli żyją zgodnie z ich treścią]. Tak jak List do Hebr. podaje tu w rozdz. 11, że np. fakt iż m.in. Abraham oczekiwał miasta był widoczny w tym jak żył i jakie składał deklaracje ustne [to tak uogólniając].

Pamiętać trzeba, że Izrael jest porównywany do Syna i miał od JHWH przewidzianą do spełnienia rolę wobec narodów, ale roli tej nie spełnił, dlatego Mesjasz wypełnia to wszystko, czego Izrael jako naród nie wypełnił. Stąd, np. literalne wypełnienie pewnych wskazań. Przykładem jest opisane w Wyjścia wyprowadzenie z Egiptu samo w sobie:

Oz 11:1 bt "Miłowałem Izraela, gdy jeszcze był dzieckiem, i syna swego wezwałem z Egiptu."
Mt 2:15 bt "tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego."
Spójne jest to z prorokami, którzy często podają już jaśniejsze wyjaśnienie, a Pisma Nowego Przymierza pokazują jak konkretnie to wszystko miało się wypełniać.
Pisma Nowego Przymierza wspominają i powołują się w różnych miejscach na prorocze zapowiedzi/sugestie z Tory dotyczące osoby Mesjasza.Dobrze pamiętać, że potem tak głosili Dobrą Nowinę apostołowie nawet narodom [Nie-Żydom] od Mojżesza zaczynając, wbrew twierdzeniu, że do Pogan mówili "zrozumialszymi porównaniami", patrz deklaracja Pawła, którą sam przytaczasz:

"Ponieważ jednak opieka Boża czuwała nade mną aż do dnia dzisiejszego, ostałem się, dając świadectwo małym i wielkim, nie mówiąc nic ponad to, co powiedzieli prorocy i Mojżesz, że się stanie, (23) to jest, że Chrystus musi cierpieć, że On jako pierwszy, który powstał z martwych, będzie zwiastował światłość ludowi i poganom." [Dz. Ap. 26:22-23]
Jeśli chcesz, to sprawdź jeszcze pod tym kątem mowę Pawła na Areopagu-Dz.Ap. 17:15-33 -jeśli znasz Torę, to nie ominiesz nawet wskazań dotyczących miejsc, które w Torze mówią o samym zmartwychwstaniu jako takim -co jest wiązane dopiero z pojawieniem sie Mesjasza i Jego dziełem.

Chodzi o to, co Mesjasz tłumaczył saduceuszom, którzy nie wierzą w zmartwychwstanie:

Mar 12:18-27 bw "(18) i przyszli do niego saduceusze, którzy mówią, że nie ma zmartwychwstania, i pytali go, mówiąc: (19) Nauczycielu! Mojżesz napisał nam: Jeśliby czyjś brat umarł i pozostawił żonę, a nie pozostawił dziecka, wówczas brat jego winien pojąć ją za żonę i wzbudzić potomstwo bratu swemu. (20) Otóż, było siedmiu braci, pierwszy pojął żonę, a umierając nie pozostawił potomstwa. (21) Wtedy pojął ją drugi, ale i on umarł nie pozostawiwszy potomstwa. Tak samo i trzeci. (22) I tak pojęło ją siedmiu braci, i nie pozostawili potomstwa. W końcu, po wszystkich, zmarła także i ta niewiasta. (23) Przy zmartwychwstaniu, gdy powstaną z umarłych, którego z nich żoną będzie? Bo tych siedmiu miało ją za żonę. (24) Odpowiedział im Jezus: Czy nie dlatego błądzicie, że nie znacie Pism ani mocy Bożej? (25) Albowiem gdy powstaną z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić, lecz będą jako aniołowie w niebie. (26) A co do umarłych, że zostaną wskrzeszeni, czy nie czytaliście w księdze Mojżesza, jak to Bóg rzekł przy krzaku do niego: Jam jest Bóg Abrahama i Bóg Izaaka, i Bóg Jakuba? (27) Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych. Jesteście w wielkim błędzie."

JHWH już na jej etapie (Tory) wyjaśnił kwestię zmartwychwstania:
przekład z "brytyjki":
Deu 32:39 bw "(39) Patrzcie teraz, że to Ja, Ja jestem A oprócz mnie nie ma boga. Ja pozbawiam życia i darzę życiem, Ja ranię i leczę, I z ręki mojej nikt nie zdoła się wyrwać."
Stara Bibli Gdańska:
Deu 32:39 bg "(39) Obaczcież teraz, żem Ja, Jam jest sam, a że nie masz bogów oprócz Mnie; Ja zabijam i ożywiam, zranię, i Ja uleczę, a nie masz kto by z ręki mojej wyrwał."

Hebrajskie "chayah " jest też używane w kontekście ożywienia z martwych w kilku miejscach Pisma, więc to kontekst ma wskazywać o jakiego rodzaju obdarzenie życiem chodzi w tekście.

Wymieniane w kolejności "szkodzenie" na przemian z "odmianą tego stanu" wskazuje tu na ożywienie z martwych, bo wcześniej jest o zabiciu, a dalej o zranieniu i następnie uleczeniu.

W dalszych częściach Pism Starego Przymierza jest to łatwiej znaleźć u proroków. Inne miejsca dotyczące zmartwychwzbudzeń to:
1 Samuela 2:6 bg "(6) Pan zabija i ożywia, wwodzi do grobu i wywodzi."
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... V&cscs=1Sa

Ezechiel 37:10-14 [tam, gdzie wyraz "ożyć" w różnych odmianach]:
bg "(10) Prorokowałem tedy jako mi był rozkazał, i wstąpił w nie duch, a ożyły, i stanęły na nogach swoich, wojsko nader bardzo wielkie. (11) I rzekł do mnie: Synu człowieczy! te kości są wszystek dom Izraelski. Oto mówią: Wyschły kości nasze, i zginęła nadzieja nasza, wygładzeni jesteśmy. (12) Dlategoż prorokuj, a mów do nich: Tak mówi panujący Pan: Oto Ja otworzę groby wasze, i wywiodę was z grobów waszych, ludu mój! i przywiodę was do ziemi Izraelskiej! (13) I dowiecie się, żem Ja Pan, gdy Ja otworzę groby wasze, a wywiodę was z grobów waszych, ludu mój! (14) I dam w was ducha mego, a ożyjecie, i dam wam odpocząć w ziemi waszej; i dowiecie się, że Ja Pan mówię to i uczynię, mówi Pan."
http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... Eze&page=2

Izajasz 26:19 "Ożyją twoi umarli..."


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL