www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 10:02 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 1:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Witajcie
chciałbym zapytać o jedno miejsce - pierwszy list apostoła Pawła do Koryntian rozdz. 15, werset 5: Po zmartwychwstaniu "ukazał się...dwunastu" - czy rzuciło się wam to kiedyś w oczy? Przecież po zmartwychwstaniu z wiadomych powodów nie było ich już 12tu tylko 11tu ? Czy to jest jakiś skrót myślowy (w sensie tych 12tu ale bez jednego)? Wydaje się, że fragment ten dotyczy jeszcze czasu sprzed "epoki" Macieja, bo wybrali go po tym jak im się Pan ukazał. Kto ma jakieś wnioski ?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 3:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wygląda na to, że to jest rodzaj "skrótu myślowego" typowego dla żydowskiego sposobu myślenia. Podobnie jest z "dwunastoma plemionami Izraela" - na przestrzeni Biblii mamy kilka list plemion i w niektórych przypadkach lista jest niekompletna po to, żeby było 12, chociaż chodzi o wszystkie plemiona. W dodatku wszystkich plemion dziedziczących jest w sumie 13 (zamiast Józefa są jego synowie Efraim i Manasses) ale liczba 12 w przypadku plemion Izraela i apostołów jest tak znacząca, że stanowi sama w sobie pewną "markę" tudzież "brand" (przepraszam za to słowo) i tak bywa stosowana przez autorów, którzy nie byli analitycznie myślącymi Polakami z XXI wieku, tylko Żydami żyjącymi tysiące lat temu. Dlatego Tomasz, zwany Bliźniakiem, był "jednym z dwunastu" w momencie, gdy było ich już... jedenastu [Jan 20:24].

Ale w sumie dobrze, że zwróciłeś na to uwagę, bo chyba warto. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 4:00 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
A moźe ukazał się też Judaszowi, co prawda nie wiem jakby to miało wyglądać i czemu służyć, ale kto wie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 6:29 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
A moźe ukazał się też Judaszowi, co prawda nie wiem jakby to miało wyglądać i czemu służyć, ale kto wie.
W I Kor. 15:4-5 Paweł pisze o ukazywaniu się Jezusa po Jego zmartwychwstaniu. Z relacji Mateusza jasno wynika, że Judasz powiesił się jeszcze przez Ukrzyżowaniem (więc tym bardziej przed Zmartwychwstaniem) [Mat. 27:4-5]. Myślę, że w świetle powyższego taka teoria upada.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 6:38 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Ale ja nie twierdzę, że Jezus ukazał się Judaszowi kiedy ten był na ziemi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 6:55 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
W Wulgacie jest "jedenastu", ale jest to chyba jedyny taki przekład:
http://www.biblegateway.com/passage/?se ... on=VULGATE

Biblia Gdańska ma "dwunastu", ale w moim wydaniu widnieje w tym miejscu tzw. crux philologorum (miejsce trudne albo tekst zniekształcony).

No, ciekawe. Nigdy nie zwróciłam na to uwagi.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 6:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Ale ja nie twierdzę, że Jezus ukazał się Judaszowi kiedy ten był na ziemi.
:shock: A kiedy :?:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 7:07 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Postawiłem tezę, że skoro ukazał się 12 to może ukazał mu się po śmierci Judasza. Nie twierdzę, że tak było, bo nie uzsadnię tego, ale taka teza wyjasnia ukazanie się dwunastu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 8:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ale jak zmartwychwstały Pan Jezus miał się ukazać Judaszowi po jego śmierci, skoro Judasz po śmierci poszedł do hadesu, a Pan Jezus był tam przed swoim zmartwychwstaniem? Bo wyszliśmy od tekstu Pawła o ukazaniu się Pana Jezusa dwunastu po Zmartwychwstaniu... :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt paź 04, 2013 8:57 pm 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
Ale jak zmartwychwstały Pan Jezus miał się ukazać Judaszowi po jego śmierci, skoro Judasz po śmierci poszedł do hadesu, a Pan Jezus był tam przed swoim zmartwychwstaniem? Bo wyszliśmy od tekstu Pawła o ukazaniu się Pana Jezusa dwunastu po Zmartwychwstaniu... :?

Ja na to nie odpowiem, Pismo o tym nie mówi. Czy z faktu, iż Jezus poszedł do hadesu przed swoim zmartwychwstaniem oznacza, że nie poszedło po ?
Jeszcze raz powtarzam, nie uzasadnie tego co napisałem, ale zastanawiam się, czy tak być nie mogło.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: So paź 05, 2013 8:26 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
wujcio napisał(a):
Smok Wawelski napisał(a):
Ale jak zmartwychwstały Pan Jezus miał się ukazać Judaszowi po jego śmierci, skoro Judasz po śmierci poszedł do hadesu, a Pan Jezus był tam przed swoim zmartwychwstaniem? Bo wyszliśmy od tekstu Pawła o ukazaniu się Pana Jezusa dwunastu po Zmartwychwstaniu... :?
Pismo o tym nie mówi.
O właśnie. PISMO O TYM NIE MÓWI. :!:

Cytuj:
Czy z faktu, iż Jezus poszedł do hadesu przed swoim zmartwychwstaniem oznacza, że nie poszedło po?
Nie wynika. Ponadto, jest NAPISANE dokąd poszedł po swoim zmartwychwstaniu. Do hadesu Jezus poszedł w duchu. Po zmartwychwstaniu był już w ciele (uwielbionym). W ciele (uwielbionym) ukazywał się uczniom na ziemi i w ciele (uwielbionym) wstąpił do nieba. A z faktu, że w Biblii nie jest napisane o kosmitach nie wynika, że istnieją. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: So paź 05, 2013 9:53 am 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
Smok Wawelski napisał(a):
Ponadto, jest NAPISANE dokąd poszedł po swoim zmartwychwstaniu. Do hadesu Jezus poszedł w duchu. Po zmartwychwstaniu był już w ciele (uwielbionym). W ciele (uwielbionym) ukazywał się uczniom na ziemi i w ciele (uwielbionym) wstąpił do nieba.

A juz tak na marginesie. Jest napisane dokąd poszedł, to - twoim zdaniem - oznacza, że tylko tam poszedł ?
Chodzi mi o pewien sposób rozumowania Pism. Jeśli ja mówię, że wczoraj poszedłem do sklepu, to z tego zdania nie wynika, że nie poszedłem gdzieś indziej.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: So paź 05, 2013 10:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wujciu, staram się jak mogę pokazywać, że doktrynę opieramy na tym, co NAPISANO. A nie tym, czego NIE NAPISANO. Argumentacja z milczenia Biblii jest skrajnie niebezpieczną spekulacją i można na jej podstawie postulować prawie wszystko. Na szczęście z faktu, że wujcio gdzieś poszedł albo nie poszedł, nie wynika żadna doktryna i nie zależy od tego nasze życie wieczne. Zresztą, sam wujcio prawdopodobnie wolałby, żeby nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków z tego, czego NIE MÓWI. Na podstawie tego,czego NIE POWIEDZIAŁ można by mu próbować wmówić, że poszedł do agencji towarzyskiej. No, bo przecież nie powiedział, że nie poszedł. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: So paź 05, 2013 11:19 am 
Offline

Dołączył(a): So kwi 01, 2006 3:38 pm
Posty: 909
No dobra, już nic nie napiszę, bo się ze mnie nabijasz :lol: :D :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: dwunastu
PostNapisane: Pt lut 14, 2014 7:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 2:09 pm
Posty: 6
Witam,

Off_czyk napisał(a):
Witajcie
chciałbym zapytać o jedno miejsce - pierwszy list apostoła Pawła do Koryntian rozdz. 15, werset 5: Po zmartwychwstaniu "ukazał się...dwunastu" - czy rzuciło się wam to kiedyś w oczy? Przecież po zmartwychwstaniu z wiadomych powodów nie było ich już 12tu tylko 11tu ? Czy to jest jakiś skrót myślowy (w sensie tych 12tu ale bez jednego)? Wydaje się, że fragment ten dotyczy jeszcze czasu sprzed "epoki" Macieja, bo wybrali go po tym jak im się Pan ukazał. Kto ma jakieś wnioski ?


A jak się ma ten fragment Pisma Dz.Ap . 1:26 .Czy nie tu mamy odpowiedz?
I dali im losy ;a los padł na Macieja ,i został dołączony do grona jedenastu apostołów.

Pozdrawiam
Fifinka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL