www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 5:59 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 17, 2013 3:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
Jak w temacie... Co ze zbawionymi Żydami, którzy nie przestrzegają kaszrutu?

Dzisiaj właśnie się nad tym zastanawiałem.

Pozdrawiam

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lip 17, 2013 7:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Ta sprawa jest częścią obszerniejszego tematu. Otóż anty-żydowska tradycja katolicka, a potem tradycja protestancka przejęta po niej w tym zakresie skutecznie wbijały nam do głów przez wiele wieków, że apostołowie po swoim nawróceniu przestali być Żydami i nie przestrzegali już zwyczajów żydowskich nakreślonych w Torze.

Biblia od początku do końca temu zaprzecza, podobnie jak fakty historyczne. Ale błędna interpretacja fragmentów napisanych do pogan i traktujących o poganach rozciągnęła na rodowitych Żydów również to, czego mieli się słusznie wystrzegać poganie. Ale ani Jezus, ani apostołowie nie porzucili swej żydowskiej tożsamości - nasze błędne postrzeganie problemu jest tylko efektem wielowiekowego odcinania się Kościoła od własnych korzeni i "oczyszczania się z żydowskich naleciałości". Katastrofa sama w sobie. A teraz do rzeczy.

Bóg w ramach przymierza z Abrahamem złożył mu konkretne obietnice, które dotyczyły i dotyczą wyłącznie jego potomków według ciała, którzy zostaną obrzezani na ciele i na sercu. Obietnice te dotyczą Żydów według ciała, którzy swoją tożsamość uważają za przywilej i zaszczyt.

"Nadto rzekł Bóg do Abrahama: Ty zaś, a po tobie wszystkie pokolenia, dochowujcie przymierza mego. A to jest przymierze moje, przymierze między mną a wami i potomstwem twoim po tobie, którego macie dochować: obrzezany zostanie u was każdy mężczyzna. Obrzeżecie mianowicie ciało napletka waszego i będzie to znakiem przymierza między mną a wami. Każde wasze dziecię płci męskiej, po wszystkie pokolenia, gdy będzie miało osiem dni, ma być obrzezane; podobnie też wszystkie inne dzieci, zarówno urodzone w domu jak i nabyte za pieniądze od jakiegokolwiek cudzoziemca, który nie jest z potomstwa twego, obrzezany ma być; zarówno urodzony w domu twoim jak i nabyty przez ciebie za pieniądze. I będzie przymierze moje na ciele waszym jako przymierze wieczne. A nieobrzezany mężczyzna, który nie będzie miał obrzezanego ciała napletka swego, będzie wytępiony z ludu swego, bo złamał przymierze moje" [I Mojż. 15:9-14]

"I rzekł Pan do Abrama po odłączeniu się Lota od niego: Podnieś oczy swoje i spojrzyj z miejsca, na którym jesteś, na północ i na południe, na wschód i na zachód, bo całą tę ziemię, którą widzisz, dam tobie i potomstwu twemu na wieki, i rozmnożę potomstwo twoje jak proch ziemi, tak że jeśli kto zdoła policzyć proch ziemi, również potomstwo twoje będzie mogło być policzone. Wstań i przejdź ten kraj wzdłuż i wszerz, bo tobie go dam" [I Mojż. 13:14-17]

Ja wiem, że apostoł Paweł pisze do pogan o obietnicy danej Abrahamowi dla wszystkich narodów w Potomku czyli w Mesjaszu - ale tutaj czytamy o obrzezaniu ciała kolejnych pokoleń - ten, kto nie zostanie obrzezany, zostanie wytępiony z ludu, bo złamał przymierze.

Pewne przykazania zostały dane wyłącznie Żydom jako narodowi wybranemu według ciała i to w ramach przymierza wiecznego. Apostołowie tych przykazań przestrzegali, nie nakładając na pogan niczego, co dotyczyło samych braci obrzezanych. Ta sprawa jest jasna i potwierdzona historycznie - zarówno w Dziejach Apostolskich jak i późniejszej historii Wczesnego Kościoła.

Uważam, że Żyd obrzezany na sercu, ale nie obrzezany na ciele i nie zachowujący tożsamości narodowej oraz przykazań skierowanych do Izraela jako ustaw wiecznych rozumianych według Ducha, a nie w ramach legalizmu, po prostu nie odziedziczy obietnic danych wyłącznie Żydom obrzezanym na ciele i na sercu, dotyczących ziemi w Erze Mesjańskiej. Jeśli nie mają dla niego znaczenia, to przecież Bóg nie będzie nikogo uszczęśliwiał na siłę. Czyli zostaną potraktowani jak poganie i odziedziczą wszystko, co w Erze Mesjańskiej i w wieczności przynależy wszystkim odrodzonym poganom.

Teza moja jest wnioskiem z wielu tekstów biblijnych i faktów historycznych. Nie wypływa wprost z Pisma, ale uważam, że daje się obronić.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 8:41 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 18, 2006 7:21 pm
Posty: 246
I jeszcze jedna kwestia... Zastanawia mnie składanie ofiar przez Żydów. Czy pełen system ofiarniczy znany z Prawa Mojżeszowego jest dla Izraela aktualny, czy też pozostaje w ich gestii jedynie składanie ofiar dziękczynnych itp. nie wliczając w to ofiary za grzech?

Czy apostołowie, pierwsi uczniowie składali wszelkiego rodzaju ofiary? Za grzech również?

Rozumiem, że w 1000-leciu będzie przywrócony system ofiarniczy, o czym traktuje między innymi księga Ezachiela i Zachariasza. Są tam wspomniane między innymi ofiary z pokarmów i pojednania. Jednakże mnie interesuje, jaki stosunek do składania ofiar powinien mieć dzisiaj nawrócony Izraelczyk?

Pozdrawiam

_________________
Początkiem mądrości jest bojaźń Pana
Przyp.9:10


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 11:54 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Przebudzony75 napisał(a):
Zastanawia mnie składanie ofiar przez Żydów. Czy pełen system ofiarniczy znany z Prawa Mojżeszowego jest dla Izraela aktualny, czy też pozostaje w ich gestii jedynie składanie ofiar dziękczynnych itp. nie wliczając w to ofiary za grzech?
Myślę, że wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta: Gdyby Bóg uważał, że pełen system ofiarniczy znany z Prawa Mojżeszowego jest dla Izraela nadal aktualny, to podchodząc do sprawy "na zdrowy, chłopski rozum", świątynia w Jerozolimie powinna nadal stać. Podchodząc do sprawy biblijnie (co nie wyklucza zdrowego rozsądku, oczywiście), mamy List do Hebrajczyków, który mówi o zmianie systemu ofiarniczego na inny, a także o bliskości jego zaniku (wtedy świątynia jeszcze stała). Właściwie można powiedzieć, że na dzisiaj "nie ma tematu". Temat pojawi się ponownie wraz z odbudową świątyni w Jerozolimie, ale z punktu widzenia skuteczności ofiar będzie to "samowolka". W tej świątyni zasiądzie Antychryst. Ale Pana tam nie będzie.

Przebudzony75 napisał(a):
Czy apostołowie, pierwsi uczniowie składali wszelkiego rodzaju ofiary? Za grzech również?
Apostołowie i pierwsi uczniowie żyli przestrzegając Prawa Mojżeszowego według Drogi, którą faryzeusze nazywali sektą:

"To jednak wyznaję przed tobą, że służę ojczystemu Bogu zgodnie z tą drogą, którą oni nazywają sektą, wierząc we wszystko, co jest napisane w zakonie i u proroków" [Dz.Ap. 24:14]

"Paweł zaś bronił się: Nie zawiniłem w niczym ani przeciwko zakonowi żydowskiemu, ani przeciwko świątyni, ani przeciwko cesarzowi" [Dz.Ap. 25:8]

Dzieje Apostolskie (i nie tylko) są świadectwem, że apostołowie i uczniowie pochodzenia żydowskiego żyli według Prawa i zachowywali zwyczaje żydowskie. Paweł publicznie pokazał, że nieprawdziwe są pogłoski rozpuszczane o nim, jakoby "wszystkich Żydów, którzy żyją między poganami, nauczał odstępstwa od Mojżesza, mówiąc, żeby nie obrzezywali dzieci ani też nie zachowywali zwyczajów" [Dz.Ap. 21:21].

Czytając to wszystko bez obciążeń anty-żydowskiej teologii zastąpienia, musimy dojść do wniosku, że odrodzeni Żydzi z jednej strony żyli według Prawa Mojżeszowego, a z drugiej strony robili to według nauczania Jezusa i w pełnej świadomości, że Jego ofiara jako jedyna gładzi grzechy. Dlatego Paweł poszedł do świątyni, poddał się oczyszczeniu i wraz z czterema mężami, którzy ukończyli ślub nazyreatu dokonał tego, co Prawo przewidywało [Dz.Ap. 21:23-24]. Ja wiem, że wyznawcy teologii zastąpienia robią w tym miejscu z Pawła oszusta, który zrobił w świątyni coś, co tak naprawdę było sprzeczne z jego sumieniem, bo "dla Żydów był jako Żyd" - ale w ten sposób okłamałby ludzi, którzy chcieli, żeby publicznie pokazał, że i on przestrzega Prawa. Paweł był "dla Żydów jako Żyd" nie dlatego, że udawał Żyda wśród Żydów, a poganina wśród pogan - po prostu rozumiał ludzi, którym głosił Ewangelię [I Kor. 9:19-23]. Gdyby istotnie był hipokrytą, to Piotr byłby pierwszym, który mógłby mu to wytknąć w Antiochii, kiedy sam Paweł skarcił Piotra za to, że udawał kogoś, kim nie jest [Gal. 2:11-14].

Podsumowując, oni chodzili do świątyni. Żyli według Prawa, tylko rozumieli je w Duchu jako wypełnione w Mesjaszu, ale nie zniesione. Składanie przez nich ofiar ze zwierząt moim zdaniem byłoby dziwne w świetle Listu do Hebrajczyków. Ale moim zdaniem są pewne wskazówki co do ich rozumienia takich rzeczy. na przykład Paweł uczynił ślub nazyreatu zgodnie z przepisami Prawa - ale po jego ukończeniu dał ostrzyc głowę w Kenchreach, a nie w świątyni w Jerozolimie [Dz.Ap. 18:18]. To oznacza, że zachował istotę przykazania, ale forma (to, gdzie ostrzyże głowę) nie była już tak istotna, ponieważ zrobił to przed Panem.

Przebudzony75 napisał(a):
Jednakże mnie interesuje, jaki stosunek do składania ofiar powinien mieć dzisiaj nawrócony Izraelczyk?
"Izraelczyk" to jest obywatel państwa Izrael. Może nim być nawet Arab, bo i tacy są obywatelami Izraela (maja nawet partię polityczną). Mam wrażenie, że chodzi Ci o nawróconego Żyda. :wink:

Jak powiedziałem powyżej, na dzisiaj "nie ma tematu", bo nie ma świątyni. Wszystkie zamienniki wymyślone przez rabinów to jest wyłącznie tradycja, a nawrócony Żyd nie ma dzisiaj gdzie składać ofiar, nawet, gdyby chciał. Moim zdaniem, jeśli świątynia zostanie odbudowana, to odrodzeni Żydzi w ogóle nie powinni tam chodzić, bo to będzie "samowolka". Pana tam nie będzie, a świadomość proroctw i wydarzeń eschatologicznych raczej powinna trzymać ich z daleka od powrotu do rabinicznego judaizmu. O ile w pierwszym wieku Pan nagle wszedł do swojej świątyni [Mal. 3:1], to do tej świątyni wejdzie ktoś inny.

Praktycznie prawdopodobnie będzie to i tak niemożliwe. Uważam, że nasi mesjanistyczni bracia będą mieli poważny problem. Linkuję artykuł, który chyba mówi, dlaczego. Zgadzam się z nim częściowo, czyli tam, gdzie punktuje błędne wnioski N.T. Wrighta z nauczania NT. Nie zgadzam się tam, gdzie autor myli chyba świątynię Wielkiego Ucisku ze świątynią Ery Mesjańskiej i jakby naciągał nauczanie Listu do hebrajczyków. Ale tak czy owak, ciekawy materiał.

http://www.kesherjournal.com/Issue-27-2 ... the-Temple


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL