www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:05 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 08, 2013 1:25 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Mam następujące pytanie. Od razu mowię, że raczej chciałbym zapoznać się z Waszym punktem widzenia, niż polemizować. A zatem, chyba, że ktoś zwróci się do mnie z pytaniem, raczej w tym wątku zamierzam zmienić się w słuchacza, a raczej czytelnika Waszych postów niż osobę wypowiadającą się. Moje pytanie, drodzy Forumowicze, jest następujące: Czy Waszym zdaniem istnieje język święty. Według pobożnych Żydów język hebrajski jest językiem świętym. Z tego powodu raczej unikają oni używania języka hebrajskiego do rozmów na tematy świeckie. Ale wśród Żydów istnieją różne interpretacje tej kwestii. Dlaczego tak się dzieje? Podam przykład. Słowo 'szalom' w Biblii oznacza, między innymi, dobrobyt, nienaruszalność, sukces, stan zdrowia, bezpieczeństwo osobiste, ocalenie, zbawienie i wiele innych. Jest to słowo bardzo pojemne i głębokie. Nawet współcześnie pytanie Ma szlomcha - ozacza jak się masz, a w domyśle jak Twoje zdrowie duchowe i cielesne. Ale we współczesnym hebrajskim szalom to tyle co witaj, cześć. Jeszcze jeden przykład: Szomer - to stróż, domyślnie Jest Nim Adonaj - On jest Stróżem Izraela. יְהוָה שֹׁמְרֶךָ Pan Twoim Stróżem - Szomrecha - mówi Psalm 121,5. Z kolei u Jeremiasza 2,11 czytamy: Mój zaś naród zamienił swoją Chwałę (kewodo - כְּבוֹדוֹ ) na to co nie może pomóc." Tutaj słowo Chwała jest synonimem samego Boga (to jedno z Jego imion). Współcześnie zaś Szmirat Kwoda - to przechowalnia bagażu. Za długo musiałbym tłumaczyć, dlaczego Chwała stała się bagażem, ale jednym z atrybutów słowa kawod jest ciężar. Już widzicie o co mi chodzi, o co pytam, i dlaczego pobożni Żydzi mają takie zrozumienie w tej kwestii. Ostatni przykład, a są ich naprawdę setki i więcej. Otóz współcześnie Baal to mąż (w sensie matrymonialnym, oraz wlaściciel). Tymczasem w Biblii Baal również oznacza Pan, właściciel, ale jest to imię bożka. (Por. 1 Krl 18,20-40). Zaś mąż dla kobiety w Biblii to isz. Dzisiaj to słowo oznacza po prostu człowiek. Ale w Biblii I Mojż 2,23 jest isz i isza, która z niego została wzięta - לְזֹאת יִקָּרֵא אִשָּׁה כִּי מֵאִישׁ לֻקְחָה־זֹּאת
Każdy z nas obserwując degenerację języka hebrajskiego w wersji współczesnej może czuć się rozczarowany, co dopiero kiedy usłyszymy przekleństwa i wulgaryzmy, chociaż większość takowych wypowiada się po arabsku. :-)
I co sądzicie? Czy język hebrajski jest językiem świętym? Czy w ogóle jakiś język jest językiem świętym? Greka Koine? Warto zauważyć, że Greka Koine zachowała się w zasadzie w Nowym Testamencie w wersji znacznie odbiegającej od innych odmian greckiego. Jeszcze niektóre fragmenty Biblii przechowane zostały w języku aramejskim (fragment Księgi Daniela na przykład). Wybaczcie, że takie dłuuugie pytanie, ale teraz już tylko czytam i słucham. Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL