www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:19 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 07, 2013 5:07 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr sie 03, 2011 7:53 am
Posty: 30
Juda w swoim liście nie tylko cytuję, księgę Henocha, ale także mówi, że księga ta została napisana przez 8 potomka po Adamie, czyli była znana, za czasów Mojżesza i spisywania tej księgi. Istnieje, coś takiego, jak słownik pojęć i jeżeli ktoś powołuje się na jakiś termin, oczekuje, że dany termin, już wcześniej jest znany odbiorcom. Z żadnej innej zachowanej księgi nie mamy odniesienia do Azazela, prócz księgi Henocha. Dlatego uważam, że powołanie się na tą księgę nie jest bezsensowne (nie koniecznie jest słuszne, ale nie bezsensowne).

Każdy z nas powołuje się na księgi nienatchnione łącząc je ze Słowem Bożym - Ty też to robisz. Przecież każda książka historyczna (np. Józefa Flawiusza "Wojna Żydowska") jest taką książką, także wiele innych. Czy w takich książkach nie szukamy wyjaśnienia niezrozumiałych dla nas pojęć? W samym Piśmie mamy łączenie myśli Bożej natchnionej, z myślą, która nie jest natchniona (ale obrazuje, lub wyjaśnia myśl Bożą), np. Paweł na Areopagu, albo w liście Tytusa. Więc to, co napisałeś jest dla mnie bez sensu i nie zgodne z nauką apostołów.

Smoku napisałeś
Cytuj:
W opracowaniu podanym przeze mnie w tej dyskusji jest napisane, co Azazel oznacza, a czego oznaczać nie może


nie wiem czy powinniśmy stawiać siebie, jako osobę, która jest alfa i omega i mówi, co dany tekst (trudny tekst) mówi, a co nie. Możemy mówić, co naszym zdaniem znaczy, natomiast taka postawa, zamyka dyskusję.

OK kończę ją i nie udzielam się już.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lut 07, 2013 5:49 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
michalbas napisał(a):
Juda w swoim liście nie tylko cytuję, księgę Henocha, ale także mówi, że księga ta została napisana przez 8 potomka po Adamie
:shock: W którym miejscu listu Juda pisze coś takiego?

michalbas napisał(a):
była znana, za czasów Mojżesza i spisywania tej księgi. Istnieje, coś takiego, jak słownik pojęć i jeżeli ktoś powołuje się na jakiś termin, oczekuje, że dany termin, już wcześniej jest znany odbiorcom. Z żadnej innej zachowanej księgi nie mamy odniesienia do Azazela, prócz księgi Henocha. Dlatego uważam, że powołanie się na tą księgę nie jest bezsensowne (nie koniecznie jest słuszne, ale nie bezsensowne).
Z tego, co wiem, Księga Henocha jako całość została napisana w okresie między-testamentalnym. Ona nie jest Słowem Bożym, więc nie można definicji w niej zawartych mieszać ze Słowem Bożym.

michalbas napisał(a):
Każdy z nas powołuje się na księgi nienatchnione łącząc je ze Słowem Bożym - Ty też to robisz. Przecież każda książka historyczna (np. Józefa Flawiusza "Wojna Żydowska") jest taką książką, także wiele innych. Czy w takich książkach nie szukamy wyjaśnienia niezrozumiałych dla nas pojęć? W samym Piśmie mamy łączenie myśli Bożej natchnionej, z myślą, która nie jest natchniona (ale obrazuje, lub wyjaśnia myśl Bożą), np. Paweł na Areopagu, albo w liście Tytusa. Więc to, co napisałeś jest dla mnie bez sensu i nie zgodne z nauką apostołów.
A co konkretnie jest niezgodne z nauką apostołów? W którym miejscu apostołowie definiują biblijne pojęcia na podstawie nienatchnionych ksiąg? W którym miejscu ja definiuję pojęcia na podstawie Józefa Flawiusza? Mógłbyś pokazać?

michalbas napisał(a):
nie wiem czy powinniśmy stawiać siebie, jako osobę, która jest alfa i omega i mówi, co dany tekst (trudny tekst) mówi, a co nie. Możemy mówić, co naszym zdaniem znaczy, natomiast taka postawa, zamyka dyskusję.
Napisałem, co jest w opracowaniu. Po prostu je przeczytaj, zamiast zarzucać mi coś, czego nie powiedziałem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lut 07, 2013 6:51 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr sie 03, 2011 7:53 am
Posty: 30
Jud 14-15 "O nich też prorokował Henoch, siódmy potomek po Adamie, mówiąc: Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych, aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie ich bezbożne uczynki, których się dopuścili, i za wszystkie bezecne słowa, jakie wypowiedzieli przeciwko niemu bezbożni grzesznicy."

Juda mówi, że dane proroctwo pochodzi od Henocha (a jest to cytat z księgi Henocha).

Nie będę wyjaśniał wyjaśnień, jeżeli już na tym poziomie nie możemy się zrozumieć.

pozdrawiam i nie będę już dalej w temacie pisał.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lut 07, 2013 7:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
michalbas napisał(a):
Jud 14-15 "O nich też prorokował Henoch, siódmy potomek po Adamie, mówiąc: Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych, aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie ich bezbożne uczynki, których się dopuścili, i za wszystkie bezecne słowa, jakie wypowiedzieli przeciwko niemu bezbożni grzesznicy."

Juda mówi, że dane proroctwo pochodzi od Henocha (a jest to cytat z księgi Henocha).
Nie, Juda nie mówi nic o Księdze Henocha. Mówi tylko o proroctwie.

michalbas napisał(a):
Nie będę wyjaśniał wyjaśnień, jeżeli już na tym poziomie nie możemy się zrozumieć.
Moglibyśmy się zrozumieć bez problemu. Tylko czytajmy uważnie to, co jest napisane w Biblii. Juda powołuje się na proroctwo Henocha, a nie na księgę. Resztę dopisujesz Ty sam. I na tym polega problem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 12, 2013 2:52 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Niestety w historii nie raz ludzie próbowali podrabiac cudze dziela lub podszywac sie pod cudze imie.
Tematem dosc kontrowersyjnym byla chocby ksiazka ‘Mein Kampf' napisana rzekomo przez samego Hitlera a ujawniona jako dzielo pewnego Jezuity imieniem Staempfle.
Podobnie bylo zapewne z ksiega Henocha, zapewne znajduja sie w niej prawdziwe slowa ale duza czesc jest faluszerstwem/wymyslem. Dzis mamy duzo podróbek chocby ewangelii np. Ewangelia sukcesu, ruch wiary itd. Mimo ze ich przedstawiciele cytuja Jezusa w paru miejscach to w drugich przedstawiaja inna ewangelie ta nie biblijna, dlatego nie mozemy uznac ich za pozyteczne bo jest tam wystarczajaco duzo kwasu aby zabic czlowieka chowajac przed nim prawdziwa ewangelie.

Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 05, 2013 9:42 am 
Pax vobiscum... jest duch Azazello (również Azazel). owszem jest to książę pachnącej księżycem pustyni... zapewniam cię to tej rzeczywistości, choć nie mogę chyba powiedzieć , że jest ona dobra...


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 05, 2013 1:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To jest całkiem możliwe. Ale to nie jest temat wątku. A poza tym, odradzam fascynację światem demonicznym. Jest bardzo niezdrowa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 05, 2013 2:34 pm 
Pax vobiscum napisał:
"Witam wszystkich, Dzis jestem w III Mojżeszowej i natknąłem się na pewne imię ; ‘Azazel’ podkreśliłem je i sprawdziłem w googlach i wyskoczyło mi ; Demon Pustynny ,upadły Anioł.
To imie w 16 rozdziale wystepuje 4 razy. Nie wiem czy juz kiedys pisaliscie o tym, nie wiem tez czy ten Azazel to faktyczne stworzenie czy metafora wybaczenia(wypedzenia) grzechów."

Myślę, że jednak jestem w temacie, ja wręcz odpowiedziałam no to zastanowienie , które pogrubiłam. Że jest takie stworzenie.
Raczej nie posiadam fascynacji światem demonicznym. Widać to szczególnie tutaj "zapewniam cię to tej rzeczywistości, choć nie mogę chyba powiedzieć , że jest ona dobra..." Ja wręcz musiałam dodać , że nie ma w tym nic dobrego , że jest taki duch.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt kwi 05, 2013 4:01 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz wrz 15, 2011 11:23 pm
Posty: 452
Witaj rosenrot,

Juz zostalo ustalone ze kontekst odnosi sie do Pana Jezusa i Azazela; miejsca do którego jeden z kozlów byl wypedzany.
Pewnie w swiecie demonicznym to imie wystepuje i nie zdziwilbym sie. Moze nie dokonca trafnie ale porównalbym to z dzisiejszym duchem podajacym sie za Hitlera.
Demon moze przyjac jakakolwiek nazwe chce i imiona z Bibli zdecydowanie sa wykorzystywane.

Ja juz koncze o Demonach, Skupmy sie na tym co mówi kontekst a on prowadzi do Pana Jezusa i tego co uczynil na krzyzu.
Pozdrawiam:)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 13, 2018 3:03 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr sty 18, 2017 7:56 pm
Posty: 2
Smok Wawelski napisał(a):
michalbas napisał(a):
Jud 14-15 "O nich też prorokował Henoch, siódmy potomek po Adamie, mówiąc: Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych, aby dokonać sądu nad wszystkimi i ukarać wszystkich bezbożników za wszystkie ich bezbożne uczynki, których się dopuścili, i za wszystkie bezecne słowa, jakie wypowiedzieli przeciwko niemu bezbożni grzesznicy."

Juda mówi, że dane proroctwo pochodzi od Henocha (a jest to cytat z księgi Henocha).
Nie, Juda nie mówi nic o Księdze Henocha. Mówi tylko o proroctwie.

michalbas napisał(a):
Nie będę wyjaśniał wyjaśnień, jeżeli już na tym poziomie nie możemy się zrozumieć.
Moglibyśmy się zrozumieć bez problemu. Tylko czytajmy uważnie to, co jest napisane w Biblii. Juda powołuje się na proroctwo Henocha, a nie na księgę. Resztę dopisujesz Ty sam. I na tym polega problem.
Skąd więc pochodzi proroctwo Henocha, które Juda cytuje, skoro nie z księgi Henocha. Żadna inna księga Biblii nie wspomina o proroctwie Henocha. Jednak Juda wydaje się być zaznajomiony z tymże proroctwem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt lut 13, 2018 9:07 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
patmos napisał(a):
Skąd więc pochodzi proroctwo Henocha, które Juda cytuje, skoro nie z księgi Henocha. Żadna inna księga Biblii nie wspomina o proroctwie Henocha. Jednak Juda wydaje się być zaznajomiony z tymże proroctwem.
Proroctwo Henocha wypowiedział Henoch i o tym pisze Juda. Czy zostało mu to objawione, czy był zaznajomiony z Księgą Henocha, to ma znaczenie drugorzędne. Chodzi o to (w naszej dyskusji), że sam fakt powołania się na proroctwo Henocha nie legitymizuje Księgi Henocha jako natchnionego i nieomylnego źródła objawienia o Bogu i sprawach duchowych. Podobnie jak cytowanie poezji Epimenidesa z Krety w liście apostolskim [Tyt. 1:12] nie dowodzi, że dzieło Epimenidesa było natchnione.

Więcej na temat Księgi Henocha było tutaj:

viewtopic.php?f=2&t=36&start=105

Czy mógłbyś się przedstawić w dziale do tego przeznaczonym?

viewtopic.php?f=10&t=12


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL