www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest So kwi 27, 2024 7:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Izajasza 45:7
PostNapisane: Cz lis 29, 2012 2:41 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz mar 25, 2010 12:10 pm
Posty: 130
Lokalizacja: Norwegia
Ja jestem tym, co przygotowuje światło oraz wytwarza ciemność, co sprawia dobro oraz formuje zło – Ja, WIEKUISTY to wszystko czynię. (NBG)

Ja tworzę światłość i stwarzam ciemność, Ja przygotowuję zarówno zbawienie, jak i nieszczęście, Ja, Pan, czynię to wszystko. (BW)

Który czynię światłość, i stwarzam ciemności; sprawuję pokój, i stwarzam złe. Ja Pan czynię to wszystko. (BG)

Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko. (BT)


jak rozumiecie te słowa :?: chodzi mi konkretnie o stwarzanie zła, kalwiniści biorą ten werset na dowód tego, że to Bóg wszystko zaplanował i stworzył łącznie ze złem, że to On jest sprawdzą zła...

_________________
www.przemek-owczarski.blogspot.com
www.youtube.com/user/przemowczarski
www.chomikuj.pl/przemowczarski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lis 29, 2012 8:21 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Po pierwsze, tekst bez kontekstu jest pretekstem. W tym przypadku, wyrwanie wersetu z całej wypowiedzi jest pretekstem kalwinistów do fałszywego twierdzenia, że dobry Bóg, którego oczy są zbyt czyste, żeby mógł nawet patrzeć na moralne zło [Hab. 1:13] sam stwarza moralne zło. Tymczasem słowo "רַע" ma mnóstwo znaczeń, które można sobie przeczytać tutaj:

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 7451&t=KJV

Od Iz. 44:24 do 45:13 jest mowa o uwolnieniu Izraela z niewoli przez Cyrusa. Bóg mówi, że to On przygotowuje zarówno zbawienie jak i nieszczęście (czyli zło w sensie cierpienia, bólu i nędzy - znaczenie 1b w Strongu), a nie zła etycznego czy moralnego. Tłumacze BW i BT jak najbardziej słusznie zrozumieli i przełożyli "zło" zgodnie z kontekstem.

Po drugie, w samym wersecie 7 mam dwie pary pojęć przeciwstawnych i skontrastowanych: Bóg stwarza światłość i ciemność, a także pokój lub pomyślność (szalom) i niedolę lub nieszczęście (ra). Gdyby zamiast niedoli lub nieszczęścia miało być etyczne lub moralne zło, to zamiast "szalom" powinno być w kontraście moralne (etyczne) dobro - tak jak światłość jest w kontraście do ciemności w tym samym wersecie. Tymczasem słowa "szalom" nie da się przetłumaczyć w ten sposób. Co widać tutaj:

http://www.blueletterbible.org/lang/lex ... 7965&t=KJV

Mam nadzieję, że napisałem wystarczająco jasno. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lis 30, 2012 12:10 am 
Offline

Dołączył(a): Cz mar 25, 2010 12:10 pm
Posty: 130
Lokalizacja: Norwegia
Smok Wawelski napisał(a):
Mam nadzieję, że napisałem wystarczająco jasno. :)

Tak :D Dziękuję :D Pozwolisz, że wykorzystam to w rozmowach z kalwinistami...

_________________
www.przemek-owczarski.blogspot.com
www.youtube.com/user/przemowczarski
www.chomikuj.pl/przemowczarski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt lis 30, 2012 1:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Oczywiście, proszę bardzo. Przecież nikt z ludzi nie ma praw autorskich do Słowa Bożego. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 11, 2012 2:21 pm 
Offline

Dołączył(a): Cz mar 25, 2010 12:10 pm
Posty: 130
Lokalizacja: Norwegia
Smok Wawelski napisał(a):
Oczywiście, proszę bardzo. Przecież nikt z ludzi nie ma praw autorskich do Słowa Bożego. :)

No ale wykładnia słowa :D Wolałem się zapytać :) Jeszcze raz dzięki :)

Słowa z 1 Jana 1.5 obalają kalwinistyczne wymysły, że niby Bóg jest sprawcą zła: Zatem to jest obwieszczenie, które od niego usłyszeliśmy oraz wam oznajmiamy, że Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności.

_________________
www.przemek-owczarski.blogspot.com
www.youtube.com/user/przemowczarski
www.chomikuj.pl/przemowczarski


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt gru 11, 2012 10:48 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Owszem. Dlatego przypisywanie Bogu sprawstwa zła jako takiego (czyli zła moralnego lub etycznego jako przeciwieństwa dobra) jest niczym innym jak przypisywaniem Bogu dzieł diabelskich w imię własnej teologii. Czyli w imię odrzucenia wolnej woli bytów stworzonych, w wyniku użycia której zło w ogóle się pojawiło, wykonuje się coś, co można by nawet nazwać grzechem przeciwko Duchowi Świętemu. Jeśli uznamy, że przypisywanie Bogu dzieł diabelskich jest takim grzechem.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Wt sty 15, 2013 9:28 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 21, 2006 4:09 am
Posty: 37
Lokalizacja: Trochę tu, trochę tam, na razie Chorzów.
Wystarczy zobaczyć najbliższy kontekst.
Wiersze przed mówią o powołaniu Cyrusa.
Dla jednych jego rządy będą oznaczały pokój a dla innych zło czy niedolę.

Iz 45,
5 Ja jestem Pan, i nie ma innego.
Poza Mną nie ma Boga.
Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś,
6 aby wiedziano od wschodu słońca aż do
zachodu,
że beze Mnie nie ma niczego.
Ja jestem Pan, i nie ma innego.
Proroctwo o zbawieniu
7 Ja tworzę światło i stwarzam ciemności,
sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę.
Ja, Pan, czynię to wszystko.

Pan stworzył niedolę przypasując broń Cyrusowi.
Pan stworzył pokój przez tolerancyjne rządy Cyrusa; jego dekret umożliwił powrót i odbudowę świątyni, itd.

_________________
,Dzięki niemu każdy, kto wierzy, zostaje uznany za niewinnego.'
Dz 13,39 zgadnij jaki przekład :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sty 16, 2013 7:33 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Mariusz napisał(a):
7 Ja tworzę światło i stwarzam ciemności,
sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę.
Ja, Pan, czynię to wszystko.

Pan stworzył niedolę przypasując broń Cyrusowi.
Pan stworzył pokój przez tolerancyjne rządy Cyrusa; jego dekret umożliwił powrót i odbudowę świątyni, itd.


No to czemy Żydzi się zastanawiają DLACZEGO Hitler i Holocaust? Niech mają pretensję do... Pana co stwarza niedolę i daje broń i władzę psychopatom. Cóż Pewnie Bóg jak zwykle karał Izrael za niewierność...

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sty 16, 2013 10:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
SM napisał(a):
No to czemy Żydzi się zastanawiają DLACZEGO Hitler i Holocaust? Niech mają pretensję do... Pana co stwarza niedolę i daje broń i władzę psychopatom. Cóż Pewnie Bóg jak zwykle karał Izrael za niewierność...
Jednak czasem masz nawet intuicję. :wink: Czytaj Biblię. Dowiesz się więcej. Będzie jeszcze większy holocaust z tego samego powodu. A potem "będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba" [Rzym. 11:26]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sty 16, 2013 12:30 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smok Wawelski napisał(a):
SM napisał(a):
No to czemy Żydzi się zastanawiają DLACZEGO Hitler i Holocaust? Niech mają pretensję do... Pana co stwarza niedolę i daje broń i władzę psychopatom. Cóż Pewnie Bóg jak zwykle karał Izrael za niewierność...
Jednak czasem masz nawet intuicję. :wink: Czytaj Biblię. Dowiesz się więcej. Będzie jeszcze większy holocaust z tego samego powodu. A potem "będzie zbawiony cały Izrael, jak napisano: Przyjdzie z Syjonu wybawiciel i odwróci bezbożność od Jakuba" [Rzym. 11:26]

No to wszystko chyba o Bogu można powiedzieć ale na pewno nie to że jest miłosierny :P. Nawet nie mogę napiasć "Boże miej w opiece tego nieszczęsnego Woody Allena" bo przecież jego jako bezbożnika z domu Jakuba pierwszego dopadnie "inspirowany przez Boga holocaust" jeszcze większy niż hitlerowski...
To nie dziwię się wielu rozumnym Żydom, że nie chcą już być narodem wybranym i niech Bóg wybierze sobie inny... Pewnie Polacy by się zgodzili ;) w końcu to "Mesjasz Narodów"

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sty 16, 2013 12:58 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
No, czyli jednak nie rozumiesz, choć masz intuicję. Twoje czy moje prawo do oceny Boga zaistnieje dopiero wtedy, kiedy będziemy Mu równi. Więc nawet się nie wysilaj. Przymierze zostało zawarte, a konsekwencje jego złamania zostały opisane. Ty czy Woody Allen możecie się z tym nie zgadzać - podobnie jak możecie się nie zgadzać z prawami fizyki. Bóg jest miłosierny dla tych, którzy przed Nim skruszą swoje serca, bo nie jest bogiem humanizmu.

"Bo tak mówi Ten, który jest Wysoki i Wyniosły, który króluje wiecznie, a którego imię jest "Święty": Króluję na wysokim i świętym miejscu, lecz jestem też z tym, który jest skruszony i pokorny duchem, aby ożywić ducha pokornych i pokrzepić serca skruszonych. Bo nie na wieki wiodę spór i nie na zawsze się gniewam, w przeciwnym razie musiałby przede mną ustać duch i istnienia, które Ja sam stworzyłem. Z powodu jego niegodziwej chciwości gniewałem się i smagałem go, ukryłem się za moim gniewem, lecz on, odstępca, poszedł drogą swojego serca. Chociaż widziałem jego drogi, jednak uleczę go, poprowadzę go i znowu udzielę obfitej pociechy jemu i jego żałobnikom, stwarzając owoc na ich wargach w postaci słów: Pokój! Pokój dalekiemu i bliskiemu - mówi Pan, Ja go uleczę. Lecz bezbożni są jak wzburzone morze, które nie może się uspokoić, a którego wody wyrzucają na wierzch muł i błoto. Nie mają pokoju bezbożnicy - mówi mój Bóg" [Iz. 57:15-21]

Skrusz się przed Nim, to doświadczysz Jego miłosierdzia. Szydź dalej, to doświadczysz słusznej kary. Twoja sprawa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sty 16, 2013 6:35 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
To nie jest kwestia kary ale tego że Bóg ludziom sprowadza "coś większego niż holocaust". Jeśli dla Ciebie da się to pogodzić z miłosierdziem to jesteś zbyt doskonałym dialektykiem jak dla mnie. Nie chodzi mi nawet o robaki co nas będą żreć i jakże słuszny sąd nad nami ale o CELOWE sprowadzanie na nas ogromu niewyobrażalnego cierpienia za życia. Jak ty to godzisz z "albowiem Bóg tak umilował świat, że syna jednorodzonego" itp itd... Być może to własnie najpierwszy heretyk chrześcijaństwa Marcjon miał jednak rację ;)

pozdrawiam

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr sty 16, 2013 7:56 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
To nie jest kwestia kary ale tego że Bóg ludziom sprowadza "coś większego niż holocaust". Jeśli dla Ciebie da się to pogodzić z miłosierdziem to jesteś zbyt doskonałym dialektykiem jak dla mnie.
Tu nie trzeba dialektyki. Wystarczy czytać to, co jest napisane:

"A miłosierdzie jego z pokolenia w pokolenie nad tymi, którzy się go boją" [Łuk. 1:50]

"Jeżeli bowiem nawrócicie się do Pana, to wasi bracia i synowie doznają miłosierdzia od tych, którzy ich uprowadzili do niewoli, i powrócą do tej ziemi. Albowiem litościwy i miłosierny jest Pan, wasz Bóg, i nie odwróci od was swojego oblicza, jeżeli się do niego nawrócicie. [2Kn 30:9]

"Rozdzierajcie swoje serca, a nie swoje szaty, i nawróćcie się do Pana, swojego Boga, gdyż On jest łaskawy i miłosierny, nierychły do gniewu i pełen litości, i żal mu karania!" [Jl 2:13]


Miłosierdzie jest nad tymi, którzy się Go boją i którzy się nawracają. Twoje humanistyczne wyobrażenia na temat Boga nie przystają do tego, jaki On jest. Ty byś pewnie chciał mieć takiego boga, który jest "miłosierny" bo pozwala wszystkim robić to, co chcą i nie ponosić z tego tytułu żadnych konsekwencji.

SM napisał(a):
Nie chodzi mi nawet o robaki co nas będą żreć i jakże słuszny sąd nad nami ale o CELOWE sprowadzanie na nas ogromu niewyobrażalnego cierpienia za życia.
Bóg lojalnie uprzedza, że można uniknąć czegoś takiego jak sąd. I ma prawo sądzić mieszkańców ziemi.

SM napisał(a):
Jak ty to godzisz z "albowiem Bóg tak umilował świat, że syna jednorodzonego" itp itd...
... ABY KAŻDY, KTO WEŃ WIERZY, nie zginął, ale miał żywot wieczny". Szkoda, że nie dokończyłeś wersetu, który zacząłeś. Bóg posłał Zbawiciela, żeby świat zbawił od sądu - nie tylko sądu wiecznego. Również od sądów, jakie zapowiedział na czas Apokalipsy, kiedy Jego gniew się wyleje, bo czara grzechów ludzkości się przeleje.

"I wszyscy królowie ziemi i możnowładcy, i wodzowie, i bogacze, i mocarze, i wszyscy niewolnicy, i wolni ukryli się w jaskiniach i w skałach górskich, i mówili do gór i skał: Padnijcie na nas i zakryjcie nas przed obliczem tego, który siedzi na tronie, i przed gniewem Baranka, albowiem nastał ów wielki dzień ich gniewu, i któż się może ostać?" [Obj. 6:14-16]

SM napisał(a):
Być może to własnie najpierwszy heretyk chrześcijaństwa Marcjon miał jednak rację ;)
Nikt, kto sobie tworzy boga na swój obraz i podobieństwo, nie ma w tej sprawie "racji". Jeśli chcesz, możesz sobie wymyślić własne prawa fizyki i twierdzić, że masz rację. Ale rzeczywistości to nie zmieni. Postępowanie Boga również może Ci się nie podobać, ale to niczego nie zmieni, ponieważ On nie musi się przed Tobą tłumaczyć na Twoich warunkach i według Twoich kryteriów. To byłoby jakieś nieporozumienie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 7:21 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Smoku myślę, że się nie rozumiemy. Albo Ty nie chcesz mnie zrozumieć albo ja Cię nie zrozumiałem. Te cytaty oczywiście znam. Nie czepiam się Bożego prawa sądzenia - niech tam sobie sądzi co chce i jak chce jego sprawa. Jego cyrk, jego małpki. Bulwersuje mnie i zdumiewa co innego, Fakt że ty nie widzisz problemu z CELOWYM zsyłaniem na ludzi niewyobrażalnego cierpienia za życia (pomijam już fakt, że holocaust lub coś większego niż to) spotyka także ludzi szczerze Bogu oddanych. Jeżeli TO i TYLKO TO nie przeszkadza Ci w pogodzeniu tego z bozymi miłosierdziem to niestety nie pojmuje tego.

Dlatego ten powyższy wykład jest nie na miejscu bo ja to rozumiem, choć oczywiście dziwi mnie, że Bóg zastosował dość specyficzne środki aby mógł nam przebaczyć (umęczył swego syna) jakby w ST nie dość było cytatów że Bóg przebacza tym którzy się do niego nawracają. No ale etedy teologia chrześcjańska ze zbawczą mocą Jezusa musiałaby pójść do kosza.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 9:05 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 7:19 pm
Posty: 142
Syn Marnotrawny napisał(a):
Bóg zastosował dość specyficzne środki aby mógł nam przebaczyć (umęczył swego syna)
pasujesz jak ulał do niektórych przedstawicieli emerging church mówiących o despotycznym ojcu pastwiącym się nad swoim synem...

http://www.youtube.com/watch?v=HHRyXZy1W80 od około 56minuty


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL