www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 7:20 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 10:57 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Off_czyk napisał(a):
Syn Marnotrawny napisał(a):
Bóg zastosował dość specyficzne środki aby mógł nam przebaczyć (umęczył swego syna)
pasujesz jak ulał do niektórych przedstawicieli emerging church mówiących o despotycznym ojcu pastwiącym się nad swoim synem...

http://www.youtube.com/watch?v=HHRyXZy1W80 od około 56minuty


A ja sobie nie pasuję do opisu gdzyż aczkolwiek i w związku z tym nie uważam się za człowieka wierzącego więc church building obojetnie jaki jest mi obcy (no może poza kościołem latającego potwora spagetti ;))

Oczywiście jednocześnie zdumiewa mnie podejście takie, ża aby przebaczyć mojej córce muszę zabić syna. Trochę to jednak pokręcone i ja tego nie kupuję.

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 11:37 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Syn Marnotrawny napisał(a):
Bulwersuje mnie i zdumiewa co innego, Fakt że ty nie widzisz problemu z CELOWYM zsyłaniem na ludzi niewyobrażalnego cierpienia za życia (pomijam już fakt, że holocaust lub coś większego niż to) spotyka także ludzi szczerze Bogu oddanych. Jeżeli TO i TYLKO TO nie przeszkadza Ci w pogodzeniu tego z bozymi miłosierdziem to niestety nie pojmuje tego.
O jakich ludziach mówisz? I o jakim "oddaniu Bogu"? Bo jeśli "oddaniem Bogu" nazywasz łamanie przymierza zawartego z Nim, to chyba jest jakieś nieporozumienie.

SM napisał(a):
Dlatego ten powyższy wykład jest nie na miejscu bo ja to rozumiem, choć oczywiście dziwi mnie, że Bóg zastosował dość specyficzne środki aby mógł nam przebaczyć (umęczył swego syna) jakby w ST nie dość było cytatów że Bóg przebacza tym którzy się do niego nawracają. No ale etedy teologia chrześcjańska ze zbawczą mocą Jezusa musiałaby pójść do kosza.
Nie wiesz, o czym mówisz, niestety. Sprawiedliwość domaga się ukarania winnych i potępienia grzechu. Bóg nie przebacza "tak po prostu", bo to byłoby niesprawiedliwe. Cytaty, o których mówisz, dotyczyły przebaczenia na podstawie ponadczasowej ofiary Syna Bożego, która dotyczył "również przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza". Czyli ofiara Jezusa jest retroaktywna i retrospektywna.

"I dlatego jest On pośrednikiem nowego przymierza, ażeby gdy poniesiona została śmierć dla odkupienia przestępstw popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są powołani, otrzymali obiecane dziedzictwo wieczne" [Hebr. 9:15]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 1:09 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Jak to "Bóg nie przebacza tak po prostu" skoro przebacza :P wystarczy "wyznać" i "przyjąć" a ci z pierwszego przymierza to i tego robić nie muszą, w sumie to nic nie muszą bo ktoś 1000 lat później zawisł na drzewie no to im Bóg przebaczył.
Kupy się to nie trzyma

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 2:13 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
Synu Marnotrawny, ty masz chyba co kilka miesięcy jakąś prowokacyjną "ambę", że się tak w slangu uczniowskim wyrażę i musisz co jakiś czas wytoczyć swoje zakurzone działa :)

Mam wrażenie, że o tym wszystkim już rozmawialiśmy- ja osobiście z tobą przynajmniej raz, a inni pewnie od zarania forum.

Bóg nie przebacza "po prostu", bo człowiek znalazł się w takiej sytuacji i w takiej odległości od Niego, że sam się z tego nie jest w stanie wykaraskać.

Gdyby twoja córka spadła w przepaść, to byś jej pewnie nie powiedział: "nie ma sprawy, jest OK, po prostu wyjdź". Albo "nie ma sprawy, jest Ok, siedź tam sobie". Albo: "nie ma sprawy, żyjmy jakby tej przepaści nie było, między nami nic to nie zmienia".

Kto wie, może byś nawet zszedł na sam dół po swoją córkę, płacąc na własnej skórze całą cenę takiej eskapady. Choć niekoniecznie. Mógłbyś uznać, że pomysł się kupy nie trzyma.

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 3:45 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Szelko, nie bardzo wiem, co to jest "amba". Forum wyszło na takie wyżyny intelektualne, że najwyraźniej przestaję nadążać. Wytłumacz. :)

Z całym szacunkiem dla obecnych sióstr i wszystkich innych zauważam natomiast, że Syn Marnotrawny dostaje co jakiś czas "okres" (nie liczyłem jeszcze częstotliwości tego stanu) i wtedy powtarza swoje cyniczne, szydercze, zdarte argumenty, które absolutnie nie przypominają mi szukania prawdy z elementarną uczciwością. Najgorsze jest to, że poziom argumentacji jest coraz niższy. Ze smutkiem odnotowuję, że w kolejnych "okresach" Syna jest coraz mniej dni płodnych intelektualnie.

Synu,

SM napisał(a):
Jak to "Bóg nie przebacza tak po prostu" skoro przebacza wystarczy "wyznać" i "przyjąć" a ci z pierwszego przymierza to i tego robić nie muszą, w sumie to nic nie muszą bo ktoś 1000 lat później zawisł na drzewie no to im Bóg przebaczył. Kupy się to nie trzyma
Odpuszczenie grzechu jest uwarunkowane jego wyznaniem i przyjęciem przebaczenia. Ale sam grzech został popełniony, pojawiła się wina oddzielająca od Boga, a sprawiedliwość domaga się słusznej kary. Wina ma charakter zarówno doczesny jak i wieczny - w doczesności oddziela od Boga lub zakłóca kontakt z Nim, a wieczności (jeśli przymierze z Bogiem nie chroni od jej wiecznych konsekwencji) powoduje oddzielenie od Boga na zawsze i bezpowrotnie, połączone z wymiarem kary proporcjonalnym do win.

Podstawą do uzyskania odpuszczenia jest ofiara, ponieważ grzech niesie ze sobą śmierć. Dlatego odpuszczenie grzechu nigdy nie odbywało się bez złożenia ofiary i bez wiary w to, że na podstawie danego słowa Bóg odpuszcza grzech. Dlatego musiały ginąć zwierzęta ofiarne i dlatego musiał zostać ofiarowany Baranek Boży. Jeśli chcesz, to Ci to spróbuję wytłumaczyć, ale zamiast zaniżać poziom dyskusji, po prostu zapytaj.


Ostatnio edytowano Cz sty 17, 2013 4:08 pm przez Smok Wawelski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 4:06 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 09, 2005 7:51 am
Posty: 527
No cóż, przepraszam za ten kolokwializm. Mam tylko nadzieję, że skoro już mi się przytrafił, to chociaż był obrazowy.

(Wyrażenie "dostać amby na jakimś punkcie" oznacza obsesję, manię, czasem fascynację.)

Natomiast równajmy w górę, oczywiście, w każdym aspekcie.
Respect. :)

_________________
Wy do wolności powołani jesteście.
(Gal 5,13)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz sty 17, 2013 9:15 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 10, 2006 11:47 am
Posty: 1007
Lokalizacja: Kielce
Szelko zdecydowanie od "Amby" bardziej podoba mi się "okres". Moje intelektualne staczanie obserwowane co kilka miesięcy wynika z tego, że co kilka miesięcy wchodzę na forum i od razu wpada mi w oko jakiś podejrzany humanistycznie tekst pachnący siarką

_________________
Bóg stworzył ludzi, Samuel Colt uczynił ich równymi.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL