www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 5:26 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lip 13, 2013 11:55 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Smok Wawelski napisał(a):
Talmid napisał(a):
Zwykłych książek nie, ale Biblię wertujemy przecież na wszystkie możliwe strony. :) Apostołowie przez pryzmat Nowego czytali Stare. Przykład: Alegoria Sary i Hagar. Apostoł Paweł odczytuje stare dzieje głębiej, alegorycznie, na nowo. Czy Apokalipsa nie nawiązuje do Daniela? A wizja Piotra do przepisów o tym kto jest nieczysty?
Nie zauważyłeś, że we wszystkich tych tekstach nowe objawienie jest budowane na starym? Bez starszego nie byłoby czego czytać przez pryzmat nowego. Dlatego najpierw musimy przeczytać Daniela, a potem Apokalipsę. Najpierw Torę, a potem o wizji Piotra w Dziejach. Najpierw Torę, a potem alegorię Pawła - czyli wszystko czytamy w jednym kierunku - od początku do końca. Inaczej w ogóle nie będziemy wiedzieli, o co chodzi Janowi, Piotrowi czy Pawłowi.


Wiesz, ja najpierw w życiu zacząłem czytać Nowy Testament, Ewangelie. Fakt, że wielu spraw nie rozumiałem, ale Jezus przemawiał do mnie z kart Nowego Testamentu z wielką mocą i wiele spraw, które wtedy dał mi zrozumieć, do tej pory, pomimo znajomości Tory, pomimo studiów hebrajskiego, nie zmieniło się. Na przykład o miłości bliźniego, o uczciwości. Myślę, że Biblię po prostu trzeba czytać, studiować, i to co starsze i to co nowsze, modlić się o zrozumienie. Jeśli zaczynam czytać od Nowego, wyjaśnienia szukam w Starym. Jeżeli nie rozumiem pewnych wydarzeń, miejsc w Starym, Nowe mi wyjaśnia. Jeśli przeczytasz najpierw o tym, żeby obłożyć klątwą niasto, zabić dzieci i oszczędzić dziewice, to na pewno jest to dobra kolejność? Zależy kto czyta i jakie ma przygotowanie. Czy jeśli Mojżesz mówi o Proroku jak On, to czy zrozumiemy dopóki nie sięgniemy po Mateusza, Jana, Pawła, Jakuba czy Łukasza? Czy zaczniemy od początku czy od końca, ma to swoje plusy i minusy. Są tacy, co jak zaczną czytać od Starego to już po Nowy nie sięgną.

Cytuj:
Myślę, że moja interpretacja Iz 66,17 nie jest pozbawiona podstaw. Pokazuje, że Bóg nie zabija ludzi dlatego, że coś jedzą. Najdrobniejszy grzech przekreśla nas jako sprawiedliwych. Łaska. Ale czasami grzech Dawida jest wybaczony a innym razem Saul nie znajduje tego. Dlaczego? Bo Bóg zna i bada myśli i serca ludzi. Pozdrawiam, w miłości. :) Jeśli coś źle rozumiem to mi wybacz.
Lubię, kiedy jest jaśniej. Mgła nie jest moim środowiskiem naturalnym. Moim zdaniem twoja interpretacja Iz. 66:17 jest oparta na błędnym założeniu, że nieczyste zwierzęta symbolizują narody pogańskie. To wszystko.


Moja interpretacja Iz. 66:17 jest oparta na dwóch założeniach. Zwróć proszę na to uwagę:
1) To, z którym polemizujesz.
2) Za pogańskimi praktykami stoją narody pogańskie - ci co jedzą wieprzowe mięso itd. - odpowiedź na pytanie "Kto" - poganie nie znający Boga. Dlaczego zginą, bo wystąpią przeciwko Adonaj i Jego ludowi. Pierwotnie tylko tego argumentu użyłem, a Dzieje Apostolskie przytoczyłem jako drugi argument.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So lip 13, 2013 12:46 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
Wiesz, ja najpierw w życiu zacząłem czytać Nowy Testament, Ewangelie. Fakt, że wielu spraw nie rozumiałem, ale Jezus przemawiał do mnie z kart Nowego Testamentu z wielką mocą i wiele spraw, które wtedy dał mi zrozumieć, do tej pory, pomimo znajomości Tory, pomimo studiów hebrajskiego, nie zmieniło się. Na przykład o miłości bliźniego, o uczciwości. Myślę, że Biblię po prostu trzeba czytać, studiować, i to co starsze i to co nowsze, modlić się o zrozumienie. Jeśli zaczynam czytać od Nowego, wyjaśnienia szukam w Starym. Jeżeli nie rozumiem pewnych wydarzeń, miejsc w Starym, Nowe mi wyjaśnia. Jeśli przeczytasz najpierw o tym, żeby obłożyć klątwą niasto, zabić dzieci i oszczędzić dziewice, to na pewno jest to dobra kolejność? Zależy kto czyta i jakie ma przygotowanie. Czy jeśli Mojżesz mówi o Proroku jak On, to czy zrozumiemy dopóki nie sięgniemy po Mateusza, Jana, Pawła, Jakuba czy Łukasza? Czy zaczniemy od początku czy od końca, ma to swoje plusy i minusy. Są tacy, co jak zaczną czytać od Starego to już po Nowy nie sięgną.
Większość osób zaczyna od Nowego Testamentu i to jest dla mnie zrozumiałe. Nowe narodzenie można przeżyć po przeczytaniu Nowego Testamentu. Ale rozumienie Biblii jako całości przychodzi dopiero wtedy, gdy czytamy ją jako całość. Od początku do końca. Nowsze objawienie czytając na podstawie starszego, bo tak jest budowane. A starsze w świetle nowszego. To są dwie różne sprawy.

Talmid napisał(a):
Moja interpretacja Iz. 66:17 jest oparta na dwóch założeniach. Zwróć proszę na to uwagę:
1) To, z którym polemizujesz.
2) Za pogańskimi praktykami stoją narody pogańskie - ci co jedzą wieprzowe mięso itd. - odpowiedź na pytanie "Kto" - poganie nie znający Boga. Dlaczego zginą, bo wystąpią przeciwko Adonaj i Jego ludowi. Pierwotnie tylko tego argumentu użyłem, a Dzieje Apostolskie przytoczyłem jako drugi argument.
To, czy za pogańskimi praktykami "stoją" narody pogańskie, czy narody pogańskie są "symbolizowane" przez pogańskie praktyki, na jedno wychodzi. Moim zdaniem ani jedno ani drugie nie ma poparcia w biblijnym tekście. Ani we fragmencie Dziejów o wizji Piotra, ani w żadnym innym. Przeciwko Adonai wystąpią poganie i Żydzi, którzy grzeszą. I zginą.

"Bo oto Pan przyjdzie w ogniu, a jego wozy jak huragan, aby dać upust swojemu gniewowi i spełnić swoją groźbę w płomieniach ognia, gdyż ogniem i swoim mieczem dokona Pan sądu nad całą ziemią i będzie wielu pobitych przez Pana. Ci, którzy się uświęcają i oczyszczają, aby wejść do pogańskich gajów za jednym, który kroczy w pośrodku, ci, którzy jedzą mięso wieprzowe i płazy, i myszy, wszyscy razem zginą - mówi Pan. Ja bowiem znam ich uczynki i zamysły i przyjdę, aby zebrać wszystkie narody i języki; one przyjdą, aby oglądać moją chwałę!" [Iz. 66:15-18]

Pan przyjdzie w ogniu i osądzi zarówno pogan jak i Żydów, którzy grzeszą. Dlatego jest napisane, że sąd odbędzie się nad całą ziemią i że wszystkie narody oraz języki zobaczą chwałę Boga.

"I wtedy ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy biadać będą wszystkie plemiona ziemi, i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą" [Mat. 24:30]

"Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen" [Obj. 1:7]


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lip 15, 2013 6:23 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Smok Wawelski napisał(a):
Większość osób zaczyna od Nowego Testamentu i to jest dla mnie zrozumiałe. Nowe narodzenie można przeżyć po przeczytaniu Nowego Testamentu. Ale rozumienie Biblii jako całości przychodzi dopiero wtedy, gdy czytamy ją jako całość. Od początku do końca. Nowsze objawienie czytając na podstawie starszego, bo tak jest budowane. A starsze w świetle nowszego. To są dwie różne sprawy.

To, czy za pogańskimi praktykami "stoją" narody pogańskie, czy narody pogańskie są "symbolizowane" przez pogańskie praktyki, na jedno wychodzi. Moim zdaniem ani jedno ani drugie nie ma poparcia w biblijnym tekście. Ani we fragmencie Dziejów o wizji Piotra, ani w żadnym innym. Przeciwko Adonai wystąpią poganie i Żydzi, którzy grzeszą. I zginą.

"Bo oto Pan przyjdzie w ogniu, a jego wozy jak huragan, aby dać upust swojemu gniewowi i spełnić swoją groźbę w płomieniach ognia, gdyż ogniem i swoim mieczem dokona Pan sądu nad całą ziemią i będzie wielu pobitych przez Pana. Ci, którzy się uświęcają i oczyszczają, aby wejść do pogańskich gajów za jednym, który kroczy w pośrodku, ci, którzy jedzą mięso wieprzowe i płazy, i myszy, wszyscy razem zginą - mówi Pan. Ja bowiem znam ich uczynki i zamysły i przyjdę, aby zebrać wszystkie narody i języki; one przyjdą, aby oglądać moją chwałę!" [Iz. 66:15-18]

Pan przyjdzie w ogniu i osądzi zarówno pogan jak i Żydów, którzy grzeszą. Dlatego jest napisane, że sąd odbędzie się nad całą ziemią i że wszystkie narody oraz języki zobaczą chwałę Boga.

"I wtedy ukaże się na niebie znak Syna Człowieczego, i wtedy biadać będą wszystkie plemiona ziemi, i ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego na obłokach nieba z wielką mocą i chwałą" [Mat. 24:30]

"Oto przychodzi wśród obłoków, i ujrzy go wszelkie oko, a także ci, którzy go przebili, i będą biadać nad nim wszystkie plemiona ziemi. Tak jest! Amen" [Obj. 1:7]


Czy chcesz powiedzieć, że Biblię należy czytać od początku do końca i tylko w taki sposób? Czyli najpierw Bereszit, Szemot, Wajikra itd.? A potem Jozuego, Sędziów i jak dalej? Porządek protestancki czy żydowski? No bo jest inna kolejność. Żydowska Biblia kończy się na Księdze Kronik (porównaj Mt 23,35). A może Tobie chodzi o to, że nie wolno tłumaczyć Pism hebrajskich za pomocą pism greckich (Brit Hadasza)? Czy mógłbyś wyjaśnić? Ja też nie lubię poruszać się we mgle, a tak się czuję czytając Twoje wyjaśnienia. Co to znaczy i czym się dla Ciebie różni czytać coś w świetle czegoś lub czytać coś na podstawie czegoś? Czy to przypadkiem nie demagogia?

To jednak tłumaczysz Izajasza za pomocą pism Nowego Testamentu? To ja już nie ogarniam stosowanych przez Ciebie zasad hermeneutyki biblijnej. A przy okazji wytłumacz mi jak rozumiesz w chronologii następujące wydarzenia, to mi pomoże odnieść się do tego co wyjaśniasz:

- Powtórne przyjście Pana Jezusa
- Nawrócenie Izraela,
- Wojna Har-Magedon i przy okazji przeciw komu złe duchy zgromadzą narody
- 1000 letnie królestwo
- Współczesne Państwo Izrael – czy podzielasz pogląd ortodoksyjnych Żydów, że istnienie tego państwa to Gevalt?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pn lip 15, 2013 10:48 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
Czy chcesz powiedzieć, że Biblię należy czytać od początku do końca i tylko w taki sposób? Czyli najpierw Bereszit, Szemot, Wajikra itd.? A potem Jozuego, Sędziów i jak dalej? Porządek protestancki czy żydowski? No bo jest inna kolejność. Żydowska Biblia kończy się na Księdze Kronik (porównaj Mt 23,35). A może Tobie chodzi o to, że nie wolno tłumaczyć Pism hebrajskich za pomocą pism greckich (Brit Hadasza)? Czy mógłbyś wyjaśnić?
Chodzi o to, że jeśli apostołowie powołują się na nauczanie zawarte w tak zwanym Starym Testamencie, to trzeba najpierw przeczytać Stary Testament, żeby wiedzieć, o czym oni mówią. Wiem, że jest inny porządek, ale to akurat w tej sprawie nie ma wielkiego znaczenia. Trzeba najpierw przeczytać Stary testament, a potem Nowy i wiedzieć, że nauczanie Jezusa i apostołów jest budowane na objawieniu zawartym w Starym Testamencie. Dlatego czytanie Biblii od początku do końca daje pełny obraz.

Talmid napisał(a):
Co to znaczy i czym się dla Ciebie różni czytać coś w świetle czegoś lub czytać coś na podstawie czegoś? Czy to przypadkiem nie demagogia?
Nie, to nie jest demagogia. To jest sprawdzona praktyka. Wiem, o czym mówi Jezus i apostołowie, ponieważ przeczytałem objawienie ST, które rozwijają. Lepiej rozumiem to, co mówili prorocy, bo dzięki NT mam pełny obraz. Dlatego na przykład wiem, że Era Mesjańska, o której mówili prorocy, będzie trwała 1000 lat. Widzę, o co chodzi apostołom nawiązującym do wydarzeń opisanych w ST i wiem, że apostoł Piotr mówiąc o "ludzie, który nie był ludem" nawiązuje do proroka Ozeasza, obietnicach tam zawartych i mówi o resztce Izraela, a nie o poganach. Z drugiej strony dzięki światłu objawienia w NT wiem, dlaczego Abraham nie odziedziczył do końca życia ziemi, która została mu obiecana w ramach przymierza opisanego w Bereszit (jeśli koniecznie chcesz się trzymać hebrajskiej nazwy I Księgi Mojżeszowej) i którą miał osobiście otrzymać w konkretnych granicach. Zmartwychwstanie, o którym w ST była mowa "jakby w zagadce", zostało naświetlone w NT. Dlatego nauczanie NT czytam na podstawie ST, a trudniejsze fragmenty ST w świetle nauczania NT.

Talmid napisał(a):
To jednak tłumaczysz Izajasza za pomocą pism Nowego Testamentu? To ja już nie ogarniam stosowanych przez Ciebie zasad hermeneutyki biblijnej.
Tamidzie, ja widzę, że nie ogarniasz różnych rzeczy. I kiedyś napisałem Ci już, dlaczego tak jest moim zdaniem. Fragment Izajasza, o którym mówimy, jest bardziej zrozumiały w świetle objawienia eschatologicznego zawartego w NT. I stanowi z nim całość. Natomiast na przykład objawienie eschatologiczne NT wyrasta z objawienia eschatologicznego ST - nie odwrotnie.

Talmid napisał(a):
A przy okazji wytłumacz mi jak rozumiesz w chronologii następujące wydarzenia, to mi pomoże odnieść się do tego co wyjaśniasz:

- Powtórne przyjście Pana Jezusa
- Nawrócenie Izraela,
- Wojna Har-Magedon i przy okazji przeciw komu złe duchy zgromadzą narody
- 1000 letnie królestwo
- Współczesne Państwo Izrael – czy podzielasz pogląd ortodoksyjnych Żydów, że istnienie tego państwa to Gevalt?
O tym wszystkim rozmawiamy w odpowiednich wątkach eschatologicznych, więc nie będę tutaj odpowiadał na pytania, na które odpowiedziałem już chyba po kilka razy. Mamy tutaj zasadę niemieszania wątków. Co do współczesnego państwa Izrael, to Izajasz pisze o dwukrotnym zgromadzeniu z rozproszenia, zanim nastąpi Era Mesjańska. Uważam, że w 1948 roku nastąpiła pierwsza faza.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lip 17, 2013 6:50 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
O tym wszystkim rozmawiamy w odpowiednich wątkach eschatologicznych, więc nie będę tutaj odpowiadał na pytania, na które odpowiedziałem już chyba po kilka razy. Mamy tutaj zasadę niemieszania wątków. Co do współczesnego państwa Izrael, to Izajasz pisze o dwukrotnym zgromadzeniu z rozproszenia, zanim nastąpi Era Mesjańska. Uważam, że w 1948 roku nastąpiła pierwsza faza.

Znam zasadę i staram się jej trzymać. Czasami jednak wątki się przeplatają. Nie chodzi o to aby wątek rozwijać ponownie tylko wspomnieć krótko. Moje pytanie wynikało z dyskusji nad Iz. 66,17-18 plus kontekst. Ludzie to tak różnie rozumieją, a to ma wpływ na tłumaczenie nawet pojedyńczych wersetów. Brak krótkiej odpowiedzi uiemożliwia pełne rozważanie niniejszego wątku. Nie pytam aby polemizować, jeśli będę chciał polemizować znajdę problem w odpowiednim wątku. Chodzi o krótką odpowiedź.

Które fragmenty Izajasza masz na myśli mówiąc o dwukrotnym zgromadzeniu i rozproszeniu? Na pewno też orientujesz się jaka jest żydowska interpretacja tych fragmentów. Dla pewności jednak: czy uważasz więc, że to obecne państwo Izrael jest etapem spełnienia się proroczych zapowiedzi? Wyjaśniam pytanie: zdaniem wielu tak nie jest. To obecne państwo nie ma nic wspólnego z zapowiedziami, które się dopiero spełnią. Jak wiesz, religijny świat żydowski odrzuca Państwo Izrael i uważa je za całkowicie pogańskie i bezbożne. Kiedy, po powrocie z niewoli babilońskiej Żydzi wrócili do Erec Izrael, wówczas prowadzili ich mężowie Boży. A kto z ludzi stoi za powrotem Żydów obecnie? Czy są/byli to mężowie żyjący pobożnie czy bezbożnie. To nie jest moje zdanie, ale stanowisko ortodoksyjne. Jakbyś to skomentował? Krótko, żeby nie odchodzić od wątku. Ale moim zdaniem to z tym wątkiem się ściśle wiąże.

Chociaż z drugiej strony jest inny aspekt pytania głównego w tym wątku. Koriel wyraża zastanowienie, czy poganie według ciała powinni przestrzegać diety biblijnej (używa tutaj słowa kaszrut). A zatem cała dyskusja mogłaby równie dobrze skupić się nie na Izajaszu, ale na wszelkich tekstach związanych z przestrzeganiem tej diety. Ja osobiście uważam, że wieprzowina nigdy nie przestała być nieczysta. Apostoł Paweł wspomina o tym:
"Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę."

1 Tym 4,3
Chodzi o pokarmy (wieprzowina to nie pokarm), które stworzył Bóg dla wierzących (Żydów) i tych co poznali prawdę (dawniej prozelitów, a potem i obecnie uczniów Jezusa).
Uważam, że jeśli ktoś jada nieczyste, to nie znaczy, że nie może być zbawiony, gdyż te mięsa nieczyste nie powodują zanieczyszczenia serca, a jedynie ciało. Nie są jednak przeznaczone do jedzenia, o czym nawet Noe wiedział. A zatem nie należy tego jeść nie dlatego aby być zbawionym, ale dlatego, że tak mówi Biblia. Zbawienie jest z łaski. Podkreślam to, żeby nie być źle zrozumianym. Dla mnie osoba, która wierzy a jednocześnie je wieprzowinę, jest umiłowanym bratem lub siostrą, który lub która tej sprawy nie rozumie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lip 17, 2013 6:55 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Wyrażenia "w świetle" oraz "na podstawie" zarówno w języku polskim jak i w języku prawniczym są synonimami. Owszem, w niektórych wyrażeniach nabierają innej jakości. Na przykład przedstawić coś w dobrym lub złym świetle.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr lip 17, 2013 12:34 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
Znam zasadę i staram się jej trzymać. Czasami jednak wątki się przeplatają. Nie chodzi o to aby wątek rozwijać ponownie tylko wspomnieć krótko. Moje pytanie wynikało z dyskusji nad Iz. 66,17-18 plus kontekst. Ludzie to tak różnie rozumieją, a to ma wpływ na tłumaczenie nawet pojedyńczych wersetów. Brak krótkiej odpowiedzi uiemożliwia pełne rozważanie niniejszego wątku. Nie pytam aby polemizować, jeśli będę chciał polemizować znajdę problem w odpowiednim wątku. Chodzi o krótką odpowiedź.
Zatem krótka odpowiedź brzmi: Kolejność taka, jak podałeś, a duchy zgromadzą narody do walki przeciw Izraelowi. Wtedy Mesjasz zstąpi na ratunek wraz ze wszystkimi świętymi.

Talmid napisał(a):
Które fragmenty Izajasza masz na myśli mówiąc o dwukrotnym zgromadzeniu i rozproszeniu? Na pewno też orientujesz się jaka jest żydowska interpretacja tych fragmentów. Dla pewności jednak: czy uważasz więc, że to obecne państwo Izrael jest etapem spełnienia się proroczych zapowiedzi? Wyjaśniam pytanie: zdaniem wielu tak nie jest. To obecne państwo nie ma nic wspólnego z zapowiedziami, które się dopiero spełnią.
Więcej na ten temat pisaliśmy w wątku:

viewtopic.php?f=2&t=1167

Oprócz Iz. 11:11-16 i Ez. 4:1-13 istnieją jeszcze inne fragmenty, które pośrednio wskazują, że wydarzenia eschatologiczne w Izraelu muszą nastąpić w momencie, gdy państwo Izrael będzie istniało we własnych granicach zanim jeszcze nastąpi Era Mesjańska.

Talmid napisał(a):
Jak wiesz, religijny świat żydowski odrzuca Państwo Izrael i uważa je za całkowicie pogańskie i bezbożne. Kiedy, po powrocie z niewoli babilońskiej Żydzi wrócili do Erec Izrael, wówczas prowadzili ich mężowie Boży. A kto z ludzi stoi za powrotem Żydów obecnie? Czy są/byli to mężowie żyjący pobożnie czy bezbożnie. To nie jest moje zdanie, ale stanowisko ortodoksyjne. Jakbyś to skomentował? Krótko, żeby nie odchodzić od wątku. Ale moim zdaniem to z tym wątkiem się ściśle wiąże.
Religijny świat żydowski odrzuca również Jezusa jako Mesjasza, więc poznaniem tych ludzi raczej bym się nie kierował, podobnie jak poznaniem faryzeuszy. Nigdzie w Biblii nie jest napisane, że podczas zgromadzenia Izraela z rozproszenia w czasach ostatecznych prowadzić ich będą mężowie Boży. Jest napisane, że zgromadzi ich Pan. Państwo Izrael jest obecnie pogańskie i bezbożne, ale podobnie było za czasów, gdy prorocy działali w Izraelu - tyle, że wtedy stała świątynia, więc dodatkowo było jeszcze więcej obłudy. Bóg nie działa ze względu na to, jaki jest Izrael, tylko ze względu na swoje święte imię znieważone przez nich wśród narodów [Ez. 36:22] i na umiłowanie co do wybrania Izraela ze względu na obietnice dane praojcom [Rzym. 11:28-29]. Dlatego Bóg suwerennie zgromadził Izraela w roku 1948 w niewierze, ale osądzi go, okaże na nim swoją świętość [wojna Goga i Magoga] i zaprowadzi na pustynię, gdzie przeprowadzi pod rózgą w czasach ostatecznych [Ez. 20:33-38]. Ciągłość wydarzeń eschatologicznych wymaga, żeby Izrael zamieszkał najpierw bezpiecznie w swoich granicach, a potem musi nastąpić powtórne zgromadzenie z rozproszenia tych, którzy jeszcze pozostali wśród narodów.

Talmid napisał(a):
Chociaż z drugiej strony jest inny aspekt pytania głównego w tym wątku. Koriel wyraża zastanowienie, czy poganie według ciała powinni przestrzegać diety biblijnej (używa tutaj słowa kaszrut). A zatem cała dyskusja mogłaby równie dobrze skupić się nie na Izajaszu, ale na wszelkich tekstach związanych z przestrzeganiem tej diety. Ja osobiście uważam, że wieprzowina nigdy nie przestała być nieczysta. Apostoł Paweł wspomina o tym:"Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę."1 Tym 4,3 Chodzi o pokarmy (wieprzowina to nie pokarm), które stworzył Bóg dla wierzących (Żydów) i tych co poznali prawdę (dawniej prozelitów, a potem i obecnie uczniów Jezusa).
Poganie według ciała nie są Izraelem według ciała. A kaszrut został ustanowiony dla Izraela według ciała. Jeśli ktoś należy do narodu wybranego to powinien poważnie traktować przykazania do niego skierowane. Jeśli nie jest pod łaską, to przykazania Mojżesza będą go sądzić i potępią [Jan 5:45]. Wiem, że dla Żydów wieprzowina nie jest pokarmem. Zwodziciele, o których pisze Paweł, zabraniali również zawierania związków małżeńskich. Przypuszczam, że Paweł nie mówi tutaj o żydowskiej diecie, tylko o jakichś ludziach proponujących zupełnie "odjazdowe" teorie ascetyczne. To są nauki demonów.

Talmid napisał(a):
Uważam, że jeśli ktoś jada nieczyste, to nie znaczy, że nie może być zbawiony, gdyż te mięsa nieczyste nie powodują zanieczyszczenia serca, a jedynie ciało. Nie są jednak przeznaczone do jedzenia, o czym nawet Noe wiedział. A zatem nie należy tego jeść nie dlatego aby być zbawionym, ale dlatego, że tak mówi Biblia. Zbawienie jest z łaski. Podkreślam to, żeby nie być źle zrozumianym. Dla mnie osoba, która wierzy a jednocześnie je wieprzowinę, jest umiłowanym bratem lub siostrą, który lub która tej sprawy nie rozumie.
Zbawienie jest z łaski. Ale w którym miejscu omawianego tekstu [Iz. 66:16-17] Izajasz mówi o ludziach zbawionych z łaski, którzy nie przestrzegają kaszrutu i dlatego zginą?

Mam w tej sprawie pogląd, ale akurat nie wiąże się to z Iz. 66:16-17 i nie wiem, dlaczego uważasz, że samo nieprzestrzeganie diety mogłoby kogokolwiek potępić. Nie napisałem tego nigdzie, o ile pamiętam. To jest ciekawa i osobna kwestia: Co ze zbawionymi Żydami, którzy nie przestrzegają kaszrutu.

Talmid napisał(a):
Wyrażenia "w świetle" oraz "na podstawie" zarówno w języku polskim jak i w języku prawniczym są synonimami. Owszem, w niektórych wyrażeniach nabierają innej jakości. Na przykład przedstawić coś w dobrym lub złym świetle.
Myślę, że dość jasno napisałem, o co mi chodzi - z przykładami włącznie. Jeśli wyraziłem się niejasno, to chciałbym wiedzieć, w którym miejscu. Bo zabawy semantyczne jako sztuka dla sztuki nie są przedmiotem dyskusji na tym forum. Szkoda na to czasu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 6:19 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Zatem krótka odpowiedź brzmi: Kolejność taka, jak podałeś, a duchy zgromadzą narody do walki przeciw Izraelowi. Wtedy Mesjasz zstąpi na ratunek wraz ze wszystkimi świętymi.


Ja rozmiem podobnie. I dlatego uważam, że Iz 66,17 mówi o poganach. Oni zginą dlatego, że wyruszą na wojnę przeciwko Izraelowi, a nie dlatego, że jedzą nieczyste. Kontekst.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 6:20 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Więcej na ten temat pisaliśmy w wątku:

viewtopic.php?f=2&t=1167

Oprócz Iz. 11:11-16 i Ez. 4:1-13 istnieją jeszcze inne fragmenty, które pośrednio wskazują, że wydarzenia eschatologiczne w Izraelu muszą nastąpić w momencie, gdy państwo Izrael będzie istniało we własnych granicach zanim jeszcze nastąpi Era Mesjańska.


Ok. Poczytam w tym wątku. A co do tego, co piszesz dalej czyli powyżej moich niniejszych słów, to myślimy podobnie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 6:40 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Religijny świat żydowski odrzuca również Jezusa jako Mesjasza, więc poznaniem tych ludzi raczej bym się nie kierował, podobnie jak poznaniem faryzeuszy. Nigdzie w Biblii nie jest napisane, że podczas zgromadzenia Izraela z rozproszenia w czasach ostatecznych prowadzić ich będą mężowie Boży. Jest napisane, że zgromadzi ich Pan. Państwo Izrael jest obecnie pogańskie i bezbożne, ale podobnie było za czasów, gdy prorocy działali w Izraelu - tyle, że wtedy stała świątynia, więc dodatkowo było jeszcze więcej obłudy. Bóg nie działa ze względu na to, jaki jest Izrael, tylko ze względu na swoje święte imię znieważone przez nich wśród narodów [Ez. 36:22] i na umiłowanie co do wybrania Izraela ze względu na obietnice dane praojcom [Rzym. 11:28-29]. Dlatego Bóg suwerennie zgromadził Izraela w roku 1948 w niewierze, ale osądzi go, okaże na nim swoją świętość [wojna Goga i Magoga] i zaprowadzi na pustynię, gdzie przeprowadzi pod rózgą w czasach ostatecznych [Ez. 20:33-38]. Ciągłość wydarzeń eschatologicznych wymaga, żeby Izrael zamieszkał najpierw bezpiecznie w swoich granicach, a potem musi nastąpić powtórne zgromadzenie z rozproszenia tych, którzy jeszcze pozostali wśród narodów.

Chociaż Jezus mówi, aby nie naśladować ich uczynków, ale:

Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą Mt 23,3

Ale nie odnoszę tego do poruszanego przez nas tematu, kontekst mówi o przykazaniach a nie o zrozumieniu proroctw. Więc, żebyś nie zrozumiał, że ja tak rozumiem, że Żydzi są nieomylni. :)

Mam jednak pewną uwagę. Nie przytoczyłem myśli żydowskiej jako autorytatywnej, tylko co Ty na to. Nie chodzi mi to, że to mówią Oni, ale o to, co mówią. A teraz dokładniej wyłuszczę co mówią, bo poprzednio jedynie zasygnalizowałem. Nie będzie to cytat ale parafraza. Zaznaczę innym kolorem.

Do ziemi obiecanej po raz pierwszy wprowadził Izraela Jozue (Jehoszua) - był to niewątpliwie mąż Boży, na którego Mosze włożył ręce. I Adonaj był z nim. Po raz drugi, gdy Izrael zostal rozproszony, powrócił do swojej ziemi pod wodzą mężów Bożych, np. Zorobabela (wymienia ich Księga Nehemiasza i Ezdrasza) Przede wszystkim oba wejścia wiązały się z odpowiednią postawą religijną. Po raz pierwszy byli to ludzie obrzezani przez Jozuego, wymarło pokolenie przewrotne. Nawet Mosze za jeden swój grzech nie wszedł tam. Po raz drugi byli to ludzie, którzy dążyli do nawrócenia. Odbudowali świątynię, żeby służyć Adonaj.


Ja osobiście uważam powstanie państwa Izrael za coś niezwykłego. Trudno to wytłumaczyć, bez odwołania się do Biblii. Dużo tam nieprawości. Tel Awiw to stolica świata gejów. Dlatego myślę, że kiedy narody uderzą na Izrael, wówczas wielu ludzi bezbożnych z tego narodu zginie. A ci co pozostaną - Izajasz 4 rozdział ciekawie wyjaśnia. (Ja to łączę z Ap 7 rozdział). Zachariasz rozdziały od 12 do 14. Historia Izraela pokazuje co się działo kiedy własnym wysiłkiem próbował uzyskać wolność. Przykład wojn machabejskich, przykład powstań przeciwko Rzymianom, Bar Kochba - Syn Gwiazdy - pogromca uczniów Jezusa.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 6:45 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Poganie według ciała nie są Izraelem według ciała. A kaszrut został ustanowiony dla Izraela według ciała. Jeśli ktoś należy do narodu wybranego to powinien poważnie traktować przykazania do niego skierowane. Jeśli nie jest pod łaską, to przykazania Mojżesza będą go sądzić i potępią [Jan 5:45]. Wiem, że dla Żydów wieprzowina nie jest pokarmem. Zwodziciele, o których pisze Paweł, zabraniali również zawierania związków małżeńskich. Przypuszczam, że Paweł nie mówi tutaj o żydowskiej diecie, tylko o jakichś ludziach proponujących zupełnie "odjazdowe" teorie ascetyczne. To są nauki demonów.

Tak, Paweł tutaj pisze o nauce demonów. Celibat i fałszywa asceza - nie czynię żadnych aluzji. Paweł jednak przeciwstawia nauce demonów pogląd, że dla wierzących i tych co poznali prawdę jest określone co można jeść. Ja wprawdzie nie jem mięsa, ale Biblia pozwala jeść mięso prawidłowo zabite - żeby krew uszła. Ponieważ wokoło mnie ludzie zabijają zwierzęta w sposób niedozwolony, wolę tego nie jeść. Tak jak to czynił Daniel. Więc Paweł nauce demonów przeciwstawia diete żydowską.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 6:46 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Bo zabawy semantyczne jako sztuka dla sztuki nie są przedmiotem dyskusji na tym forum. Szkoda na to czasu.

I słusznie.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 6:53 am 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 14, 2011 8:03 am
Posty: 192
Zbawienie jest z łaski. Ale w którym miejscu omawianego tekstu [Iz. 66:16-17] Izajasz mówi o ludziach zbawionych z łaski, którzy nie przestrzegają kaszrutu i dlatego zginą?

Mam w tej sprawie pogląd, ale akurat nie wiąże się to z Iz. 66:16-17 i nie wiem, dlaczego uważasz, że samo nieprzestrzeganie diety mogłoby kogokolwiek potępić. Nie napisałem tego nigdzie, o ile pamiętam. To jest ciekawa i osobna kwestia: Co ze zbawionymi Żydami, którzy nie przestrzegają kaszrutu.


Właśnie to próbuję wyjaśnić, że Izrael nie zaatakują prawdziwi uczniowie Jezusa, tylko bezbożni. I oni nie dlatego zginą, że czegoś nie przestrzegają. Przecież to ja napisałem wcześniej. :-)

Nie mam takiego poglądu, że nieprzestrzeganie diety może kogoś potępić. :)

A co do tej oddzielnej kwestii. Uważam, że Żydzi są zobligowani do przestrzegania Tory. Jezus mówi, że sprawiedliwość Jego uczniów ma być większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów.

Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. (Mt 5,17)

Nie zamierzam nikogo osądzać. Chrześcijanin, czy to poganin czy to Żyd, jest zbawiony z laski, a nie z uczynków. Ale ma dążyć do sprawiedliwości, dzięki owocom ducha jest to możliwe. Jeśli w Nim trwamy, żyjemy sprawiedliwie, bo To On działa. Po owocach można więc poznać, kto naprawdę trwa. Co zaś do diety, czy gdzieś Biblia mówi, że to nie jest ważne? Apostołowie i inni uczniowie (np. Ananiasz) przestrzegali całej Tory, a nwet zwyczaje starszych. Przecież wiesz. Dlatego właśnie nawet niektórzy kapłani nawracali się, bo nie widzieli w tej drodze zagrożenia. Widzieli jeszcze większą gorliwość dla Tory.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 12:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
SW napisał(a):
Zatem krótka odpowiedź brzmi: Kolejność taka, jak podałeś, a duchy zgromadzą narody do walki przeciw Izraelowi. Wtedy Mesjasz zstąpi na ratunek wraz ze wszystkimi świętymi.
Ja rozmiem podobnie. I dlatego uważam, że Iz 66,17 mówi o poganach. Oni zginą dlatego, że wyruszą na wojnę przeciwko Izraelowi, a nie dlatego, że jedzą nieczyste. Kontekst.
Żydzi grzeszą jedząc nieczyste. Tekst mówi, dlaczego zginą. Bo grzeszą. Tekst nie mówi, że zginą, bo wystąpią do walki. Najpierw czytamy tekst. Kontekstu nie czytamy ZAMIAST tekstu.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Cz lip 18, 2013 5:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Talmid napisał(a):
Tak, Paweł tutaj pisze o nauce demonów. Celibat i fałszywa asceza - nie czynię żadnych aluzji. Paweł jednak przeciwstawia nauce demonów pogląd, że dla wierzących i tych co poznali prawdę jest określone co można jeść.
Poganom, do których Paweł pisze te słowa, wolno jeść wszystko, pod warunkiem, że nie będą gorszyć Żydów spożywaniem czegokolwiek uduszonego. Taka idea stoi za rozwiązaniem tzw. soboru jerozolimskiego.

Talmid napisał(a):
Ja wprawdzie nie jem mięsa, ale Biblia pozwala jeść mięso prawidłowo zabite - żeby krew uszła. Ponieważ wokoło mnie ludzie zabijają zwierzęta w sposób niedozwolony, wolę tego nie jeść.
Uważam, że się zapędzasz za daleko. Biblia pozwala poganom jeść w jatkach wszystko, co się podaje, bez pytania o cokolwiek [I Kor. 10:23-33]. Bo Pańska jest ziemia i wszystko, co ją napełnia. W korynckich jatkach nie sprzedawano koszernej żywności.

Talmid napisał(a):
Tak jak to czynił Daniel. Więc Paweł nauce demonów przeciwstawia dietę żydowską.
Nie wiem, gdzie to jest w tym tekście. Pokaż, bo nie widzę.

Paweł pisząc do pogan nie narzuca im kaszrutu - byłoby to sprzeczne z "linią" przyjętą przez Ducha Świętego i apostołów. Dlatego jeśli jesteś Żydem, to nie będę jadł przy Tobie wieprzowiny. Ale Ty nie zmuszaj mnie w żaden sposób, żebym żył po żydowsku, bo to nie jest ani potrzebne, ani zgodne z nauką apostolską.

I uwaga zdrowotna:

Oczywiście, masz prawo nie jeść mięsa w ogóle. Ale to po prostu może być niezdrowe. Istnieją aminokwasy egzogenne, istniejące wyłącznie w białku zwierzęcym.

http://www.e-biotechnologia.pl/Artykuly ... egzogenne/
http://www.e-dietetyka.pl/podstawy-zywi ... biaka.html
http://www.biomedical.pl/dieta/bialka-p ... -1867.html

oraz

http://wolnemedia.net/zdrowie/mity-wegetarianizmu-cz-1/


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL