www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 5:34 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zach.2-6
PostNapisane: Pt mar 02, 2012 10:27 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi, o co chodzi w Zachariasza od rozdziału 2 do 6 włącznie? Chyba nie do końca rozumiem to, co tam zostało napisane, a bardzo chciałabym to jakoś ogarnąć...


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 12:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Owieczko, masz spore oczekiwania. Może spróbuj jakoś bardziej sprecyzować i zawęzić temat. :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 12:56 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
Hm....to może sam rozdział 2...? Ja nawet nie wiem, jak to zawęzić...
Albo tak: chciałabym wiedzieć, do jakich czasów odnoszą się te wizje prorocze? Czego symbolem są cztery rogi, czterej kowale? Kim są dwaj pomazańcy z rozdz. 4?
Modliłam się do Pana o słowo na dziś i to właśnie sobie przeczytałam. Jak te wizje mają się do "dzisiaj"...generalnie o to mi chodzi.
Znalazłam w necie parę interpretacji, ale każda inna :?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 1:20 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Wizje są tłumaczone w samym tekście. To jest zasada nr 1. Druga zasada to tłumaczenie się Biblii przez samą Biblię. Czyli znaczenie ewentualnych symboli nie wytłumaczonych w tekście jest podane w innych miejscach Pisma. Trzecia zasada: czytamy to, co jest napisane i jeśli jest zrozumiałe oraz logiczne, odczytujemy literalnie. Jeśli nie, to dopiero wtedy szukamy ewentualnych symboli lub metafor. Spróbujmy w ten sposób zinterpretować na razie sam rozdział drugi. Zaczynaj. 8)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 2:41 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
He, he...no tak. Użyję popularnego argumentu wielu chrześcijan: mi nie wypada, jestem kobietą...

Anioł wyjaśnia wizje prorokowi. Ale te wyjaśnienia są dla mnie mało zrozumiałe. Znalazłam w necie coś takiego:
Cytuj:
Cytuj:
Bliskość Królestwa mesjańskiego
Całe przepowiadanie Zachariasza zdominowane jest świadomością bliskości Królestwa
mesjańskiego. Aby zobaczyć to napięcie oczekiwania, tę „gorączkę mesjańską”, trzeba przeczytać
niejako jednym tchem całą sekwencję jego nocnych wizji wraz z konkretyzującymi je i
aktualizującymi wyroczniami. Trzeba próbować wczuć się w mowę tych symboli, w ich ruch,
dynamikę, skuteczność. Bardzo waŜną będzie rzeczą, aby zatrzymać w umyśle nie tylko i nie tyle
poszczególne obrazki, ile raczej obraz całościowy. Dlatego przypomnijmy w skrócie istotne
elementy tego barwnego, dynamicznego, ale zarazem dobrze scalonego obrazu.
Pierwsza wizja (1,7-17) przedstawia patrol jeźdźców niebieskich, którzy dosiadłszy koni róŜnej
maści przebiegaj ą cały świat, aby stwierdzić, Ŝe na ziemi panuje pokój. Anioł zapewnia Proroka, a
przez niego lud izraelski, Ŝe Jahwe jest zagniewany na pyszne narody, ale Jerozolimę darzy
ogromną miłością.
Druga wizja (2,1-4) ukazuje cztery rogi Ŝelazne, wyobraŜające królestwa z czterech stron świata,
które ucisnęły Judę i Jerozolimę. Nad tymi narodami dokona się sąd BoŜy, co jest ukazane w
zniszczeniu rogów przez czterech rzemieślników. 6
Trzecia wizja (2,5-17) ukazuje młodego geometrę niebieskiego, który przystępuje do pomiarów
ruin Jerozolimy z myślą o jej odbudowaniu i nowym zasiedleniu. Miasto zostanie zamieszkane
przez takie mnóstwo ludzi, Ŝe murów w ogóle nie da się ani nie trzeba będzie budować. Albowiem
Jahwe sam otoczy miasto jakby „murem ognistym”.
Czwarta wizja (3,1-10) przedstawia arcykapłana Jozuego przed trybunałem niebieskim. Jozue
ma brudne szaty i jest oskarŜany przez szatana, ale anioł poleca przyodziać kapłana w czyste szaty i
czysty zawój, co oznacza darowanie win oraz przywrócenie kapłaństwa do łaski. Szatan zostaje
zganiony za to, Ŝe nie rozumie zamiarów BoŜych co do Jerozolimy.
Piąta wizja (4,1-14) stawia Prorokowi przed oczy złoty kandelabr z siedmioma lampami,
ustawiony między dwiema oliwkami, które go zasilają. Lampy przedstawiają światło oczu BoŜych,
świecznik - wspólnotę, a dwie oliwki to dwie władze, świecka i duchowna, ucieleśnione w
Zorobabelu i Jozuem.
W szóstej wizji (5,1-4) Prorok widzi latający zwój, zapisany przekleństwami przeciw złodziejom
i krzywoprzysięzcom. Tak Jahwe wyniszczy wszystkich złoczyńców w krainie Judy. Jest tu pewna
akcja symboliczna, choć wykonana nie przez Proroka, jak to było zwyczajnie, lecz przez samego
Boga.
Siódma wizja (5,5-11) ukazuje, jak w naczyniu wielkości jednej efy (około 40 litrów) zostaje
zamknięta kobieta, personifikacja grzechu, i zaniesiona przez dwie uskrzydlone kobiety do
Babilonu. Tak zostaje wykorzeniona z Judei nieprawość.
W ósmej wizji (6,1-8) Jahwe zleca do wykonania jeźdźcom z pierwszej wizji specjalną misję.
Cztery rydwany zaprzęŜone w róŜnokolorowe konie wyruszają w cztery strony świata. Wóz
ciągnięty przez czarne konie kieruje się ku północy, a więc do Babilonu, siedziby władz perskich i
siedliska grzechu (poprzednia wizja) po to, aby go ukarać.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 3:04 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Zamiast szukać w necie, spróbuj po prostu przeczytać tekst. Nie musisz być do tego nauczycielem, bo Słowo Boże jest dla wszystkich. Ja nie prosiłem Cię o wykład Słowa Bożego, tylko o wyrażenie Twojej opinii i o Twoją interpretację - a do tego masz prawo bez względu na płeć.

Co do cytowanego przez Ciebie tekstu, to nie przeczę, że jest w nim dużo racji, lecz moim zdaniem autor "prześlizgnął się" trochę po tekście. A tekst jest dość czytelny. Rozdział 2 zawiera 2 wizje i obie dotyczą sądu nad narodami oraz Ery Mesjańskiej. Spróbuj przeczytać tekst. Nie bój się. :D


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 4:34 pm 
Offline

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 2:02 pm
Posty: 1952
OK. Przeczytam raz jeszcze, ale wolę nie pisać o swojej interpretacji. Pewnie roiłoby się w niej od błędów :roll:


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: Zach.2-6
PostNapisane: Wt mar 06, 2012 6:43 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
To wcale nie jest takie pewne. Zachęcam Cię mimo wszystko, bo nie masz wiele "do stracenia". Nie jesteś nauczycielem, nie ogłosiłaś się żadnym autorytetem, nie weszłaś na jakiegoś wysokiego konia w tej kwestii i nie masz lęku wysokości. A możemy pokazać, że Pismo jest dla ludzi i nie ma się czego bać, jeśli trzymamy się prostych zasad interpretacji. Przede wszystkim, czytamy to, co jest napisane. I to już nam znacznie ułatwia interpretację. A dopiero po przeczytaniu tego, co jest napisane, zastanawiamy się nad ty, co to znaczy. Prawda, że proste?


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL