www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 3:48 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 15, 2013 12:08 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 9:30 pm
Posty: 8611
Lokalizacja: Kraków
Rafał napisał(a):
To dobrze, bo spokojnie może przejść obok jego kolejnych rewelacji, jako że są one pisane przez kogoś, kto najwyraźniej nie rozpoznał jak do tej pory Ducha Świętego jako Boga.
No, tak... Ja się teraz zastanawiam JAKIEGO DUCHA mieczem jest teraz "Miecz Ducha"? :?:

A poza tym, wątek jest o łazarzu i bogaczu, więc w razie pojawienia się wątków pobocznych trzeba będzie założyć nowe.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Śr paź 16, 2013 9:10 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 19, 2013 11:29 am
Posty: 67
Tak sobie pozwolę podsumować jeszcze.
A mnie, odkąd czytam tą historię nasuwają się 2 główne przesłania w tej treści:

- Życie teraźniejsze jest ostatecznym wyznacznikiem tego na co mamy zostać przeznaczeni. Po śmierci nie będzie kolejnej szansy.

- Zmarli nie mają możliwości żadnego kontaktu z nami. Sprawiedliwość Boża wobec każdego z nas jest taka sama teraz jak i np.4000 lat temu. Umarli nie mogą nam objawić że coś robili lepiej czy gorzej abyśmy z ich postępowania mogli wyciągać wnioski.

Czy pominąłem coś istotnego?

---
Dawniej zastanawiałem się czy może ma tu jakieś znaczenie to, że wyraźnie odrębny status społeczny tych postaci odpowiada potem również kontrastowemu ich przeznaczeniu.

_________________
/ Krzysztof z Warszawy
"Indywidualny tok nauczania nie jest tutaj przewidziany, bo nikt nie ma na to czasu." :)


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So paź 19, 2013 5:17 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 18, 2013 3:27 pm
Posty: 251
seismic napisał(a):
Dawniej zastanawiałem się czy może ma tu jakieś znaczenie to, że wyraźnie odrębny status społeczny tych postaci odpowiada potem również kontrastowemu ich przeznaczeniu.


Coś może w tym być... ale chyba Jezusowi nie chodziło o to, że bogaci są źli, a biedni są dobrzy. Wydaje mi się, że chciał zwrócić uwagę na to, że ktoś, kto wydaje się być błogosławiony, kto w opinii większości ludzi jest dobry, może tak na prawdę zasługiwać na potępienie. U Mojżesza czytamy, że dla Żydów, którzy wypełnią Zakon, Bóg przygotował błogosławieństwo m.in. w formie bogactwa. Dlatego wielu ludzi, tak jak to się też dzisiaj dzieje, myślała sobie, że jak się komuś dobrze powodzi, to Bóg jest z niego zadowolony, a jak jest biedny, to pewnie dużo nagrzeszył, co jest błędem biblijnym (np. Ks.Kazn.Salomona 8:15), a nawet logicznym, bo bogactwo i bieda mogą mieć też inne przyczyny.
A tak Jezus w jednej przypowieści przedstawił mnóstwo informacji o losie człowieka po śmierci oraz przypomniał, że Bóg wie o ludziach więcej od nas i jego obiektywna ocena może się zdecydowanie różnić od naszej, często pozornej.

_________________
"Tak mówi Pan Bóg: Nie z waszego powodu to czynię, domu Izraela, ale dla świętego imienia mojego, które bezcześciliście wśród ludów pogańskich, do których przyszliście." Ks. Ezechiela 36:22, BT.


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt cze 13, 2014 12:07 am 
Offline

Dołączył(a): Wt paź 22, 2013 12:47 pm
Posty: 49
Wybaczcie, że odkopuję ten wątek - ale przebrnąwszy przez niego nie znalazłem (może przeoczyłem) nawiązania do fragmentu z 20-tego rozdziału Objawienia:

(10) A diabeł, który ich zwodził, został wrzucony do jeziora z ognia i siarki, gdzie znajduje się też zwierzę i fałszywy prorok, i będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków.

To jezioro, w/g Jezusa zostało przygotowane dla diabła i jego aniołów - a Ci, którzy w niego (Jezusa) nie uwierzyli też zostaną tam wrzuceni. Skoro będą dręczeni dniem i nocą na wieki wieków, to w czym jest problem?

A co do nieśmiertelności duszy to można to łatwo wyjaśnić z naukowego punktu widzenia. Dzięki Einsteinowi wiemy, że czas jest wartością fizyczną (czwartym wymiarem) a także, że nie ma różnicy między czasem a przestrzenią. Wiemy też, że żyjemy w "pudełku" (wszechświat jest skończony jeśli chodzi o makrokosmos i mikrokosmos). Ciało podlega czasowi, przestrzeni i innym wymiarom, ponieważ jest fizyczne. Dusza (podobnie jak na przykład informacja) nie może podlegać fizycznym ramom. Talmid jako specjalista of hebrajskiego powienien wiedzieć, że אלהים tworząc niebo i ziemię stworzył między innymi materię i czas - a co za tym idzie, jest oczywiście poza czasem. Także ja bynajmniej nie mam z tym problemu, że dusza jest nieśmiertelna - wręcz musi być, inaczej - na przykład - starzałaby się razem z ciałem ("Duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe") ;) etc.

_________________
"Pókim był dziecięciem, mówiłem jako dziecię, rozumiałem jako dziecię, rozmyślałem jako dziecię; lecz gdym się stał mężem, zaniechałem rzeczy dziecinnych." 1 Kor. 13:11

"I powiedział do wszystkich: Jeśli kto chce pójść za mną, niechaj się zaprze samego siebie i bierze krzyż swój na siebie codziennie, i naśladuje mnie." Łuk. 9:23


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL