www.ulicaprosta.net

Forum przy Ulicy Prostej
Teraz jest N kwi 28, 2024 12:28 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt maja 06, 2011 9:42 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Mam pytanie bo spotkałem się z pewnym twierdzeniem:

W Rom 11:34 bg, czytamy:

"Bo któż poznał umysł Pański? albo kto był rajcą jego?"

Jest to cytat z Izajasza 40:13 br, gdzie czytam:

"Komu udało się zgłębić Ducha samego Pana i kto jako doradca mógłby Go pouczyć?"

Na mój gust mamy do czynienia z PNEUMA w innym znaczeniu, bo wiadomo, że to słowo greckie ma różne znaczenia, podobnie hebrajskie.

W NT werset jest cytowany z LXX które to hebrajskie słowo DUCH tłumaczy na UMYSŁ

Ale czy w takim razie fragment z 1 Kor 2:10-16 nie należy rozumieć, że nie chodzi o Ducha Świętego tylko o ducha Bożego w innym znaczeniu ? jako zamysł, myśl, umysł ?

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: Pt maja 06, 2011 10:04 pm 
Myślę, że Paweł miał świadomość tej dwuznaczności: Duch w hebr., umysł w LXX. We fragmencie pisze zarówno o mądrości, poznaniu jak i o Duchu, i jego rozważanie doskonale zbiegają się w tym cytacie z Izajasza - bo mądrość i poznanie są związane z umysłem i myśleniem, jednak ich wymiar duchowy łączy się z Duchem Bożym. Ta gra słów i tłumaczeń daje doskonałe podsumowanie: jesteśmy umysłu Chrystusowego, bo mamy Ducha Chrystusa, a Duch Chrystusowy jest Duchem Bożym i wyraża Boży umysł.


Góra
  
Odpowiedz z cytatem  
PostNapisane: So maja 07, 2011 9:12 pm 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 16, 2006 5:21 pm
Posty: 599
Elendil napisał(a):
Myślę, że Paweł miał świadomość tej dwuznaczności: Duch w hebr., umysł w LXX. We fragmencie pisze zarówno o mądrości, poznaniu jak i o Duchu, i jego rozważanie doskonale zbiegają się w tym cytacie z Izajasza - bo mądrość i poznanie są związane z umysłem i myśleniem, jednak ich wymiar duchowy łączy się z Duchem Bożym. Ta gra słów i tłumaczeń daje doskonałe podsumowanie: jesteśmy umysłu Chrystusowego, bo mamy Ducha Chrystusa, a Duch Chrystusowy jest Duchem Bożym i wyraża Boży umysł.

ja to rozumiem, ale bardziej chodziło o tradycyjny spór i zaprzeczanie osobowości Ducha Świętego

_________________
... wiara, która jest czynna ... Gal. 5:6
Obrazek
"Nie dajcie złapać się w dogmat, którym jest życie koncepcjami myślenia innych ludzi"


Góra
 Zobacz profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Dział zablokowany Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL